Головна / Сад та Город / Озимий посів моркви

Озимий посів моркви

Моркву традиційно сіють навесні, але цілком можливо посіяти цей овоч і під зиму.

Переваги озимого посіву моркви

Урожай дозріває значно швидше, ніж при весняному посіві – в середньому на два-три тижні, якщо порівнювати один і той же сорт, при великій удачі – на місяць. Якщо ви вирощуєте моркву на продаж, то ці 20-30 днів можуть істотно збільшити прибуток. Якщо для себе, то порадуєте діточок молодою морквиною раніше, ніж інші — в кінці червня, початку липня.

У ранньої моркви плоди часто бувають більш соковитими і великими, ніж при звичайному посіві (менше спеки на цикл вегетації, більше вологи).

На звільнені після ранньої моркви грядки можна посадити овочі і встигнути отримати урожай редиски, зелені кропу, базиліка, салату, листової капусти.

Восени у садівника більше вільного часу, ніж навесні, коли потрібно приділяти увагу і іншим овочам — підростаючій розсаді.

Недоліки посіву моркви восени

  1. Урожай зійде раніше і краще, тільки якщо посіяний під сприятливу погоду, а весна суха і не холодна.
  2. Витрата насіннєвого матеріалу вище на 20-30% для компенсації зимових втрат.
  3. Багато хороших сортів коштують досить дорого.
  4. Сіяти під зиму краще сортову моркву, а не гібридну.

Коли сіяти моркву під зиму

Правильно вгадати погоду – це половина складового успіху хорошого врожаю. І часто доводиться саме вгадувати, покладатися на інтуїцію, так як прогнози синоптиків не завжди збуваються. Головна мета – посіяти так, щоб морква не проросла до морозів.

Озимий посів моркви

Сприятлива погода для озимого посіву моркви: стійка температура повітря не вище 2-3°С. Коли ще за прогнозом повинні бути заморозки, без опадів які переходять у морози. Якщо за прогнозами передбачається потепління, особливо з дощем, потрібно перечекати, інакше морква може проклюнутися, навіть почати проростати, а наступні морози погублять сходи.

Читайте:   Хвороби баклажанів: види та лікування

Зазвичай строки сівби припадають на кінець жовтня — початок листопада, у південних регіонах пізніше – кінець листопада, але орієнтовно за тиждень до початку стійких заморозків.

Якщо погода мінлива, потрібно враховувати, що при температурі 5-8°С насіння моркви не може проростати 21-25 днів.

Які сорти моркви сіяти під зиму

Сіяти можна саму звичайну моркву, враховуючи той факт, що сортова морква більш стійка до випадання за зиму, приблизні втрати у неї складають близько 10%, а у гібридів – 20-25%. Тобто на таку кількість потрібно збільшувати норми посівного матеріалу.

Озимий посів моркви

Для осіннього посіву моркви вибирайте насіння не на стрічках і не дражовані, а розсипом в пакетиках, скоростиглі і середньостиглі холодостійкі сорти. Нагадаємо, що цикл вегетації – це час від сходів до збирання врожаю.

Кращі сорти моркви:

Вітамінна — цикл вегетації 80-110 днів, при підзимовому посіві урожай можна прибирати в липні, коренеплоди вагою 80-130 г, циліндричні, сорт відносно стійкий до цвітушності, добре зберігатися, холодостійкий, високий вміст цукру і каротину 19-21 мг, з мінусів — схильний до розтріскування плодів, глибина загортання 3-4 см.

Курода — цикл вегетації 60-80 днів, дуже скоростиглий, коренеплоди вагою 100-200 г, конічної форми, стійкий до цвітушності, розтріскування, терпить пересушування, дуже холодостійкий, з мінусів зберігається не дуже довго, однак після збору підзимового врожаю звільняє грядки вже в кінці червня, що залишає більше можливостей для посіву інших овочів, глибина посіву 2-3 см.

Нантська 4 – цикл вегетації 80-100 днів, при підзимовому посіві урожай можна збирати в липні, коренеплоди вагою 100-150 г, циліндричні, сорт стійкий до гнилей і цвілі, добре зберігатися, холодостійкий, з мінусів — схильний до цвітушності, глибина посіву 2-3 см.

Читайте:   Порядок внесення весняних добрив для городу - від органіки до мінеральних

Озимий посів моркви

Як посіяти моркву восени

Після звільнення грядок від урожаю поточного року, прибираємо рослинні залишки, а в грунт під перекопування вносимо добрива: на 1 кв. м землі 20-25 г суперфосфату, 10-15 г калійної солі. Якщо грунт кислий, то додатково 150 г доломітового борошна.

Враховуйте, що деякі сорти моркви вимагають глибокої оранки грунту (наприклад, Нантська 4). А якщо земля – щільний чорнозем або суглинок, бажано додати пісок.

Після перекопки грядки потрібно боронувати, приготувати борозни для посіву, на відстані 18-20 см, і накрити непромокальним матеріалом, щоб до часу посадки не проросли бур’яни, і не розмило дощем (притиснути, щоб не здуло вітром).

Заздалегідь приготувати суху суміш для закладення насіння – сіяти будемо, коли земля вже холодна, на грядках місцями змерзається грудками, такою землею посіви не прикриєш рівномірно. Тому поки тепло, приготуйте суміш із землі і торфу в рівних частинах, переберіть її руками, щоб не було грудочок і просушіть на сонці. Збирати у відра або мішки і залиште в сухому приміщенні.

Перегній під моркву не додавайте, тим більш свіжий гній, небажано щоб і під попередню культуру вносилися великі дози органіки і мінеральних азотистих добрив – високі дози азоту викликають розтріскування і деформацію бульб моркви, навіть стійкі сорти не дають гарантовано ідеального врожаю. Враховуючи, що хорошими попередниками моркви є капуста, огірки, томати, рання картопля, а під них, як правило, йде багато перегною, корисно додати на грядки пару відер піску або торфу. Потім посіяти будь-який сидерат і при відростанні 15-20 см закласти в грунт: гній і азот морква не любить, а любить великий вміст гумусу.

Оптимальний розмір грядок, зручний для прополки, розпушування та зростання моркви – ширина 1 метр і висота близько 20 см.

Читайте:   Розсада томатів. Строки садіння, вирощування, висадка

В кінці жовтня – початку листопада, коли земля достатньо підмерзне (на глибину 5-7 см), приступаємо до посіву в заздалегідь підготовлені борозни. Глибина загортання в грунт насіння моркви для посіву під зиму 2-3 см (навесні 1-3 см) – в залежності від сорту. Норма витрати при весняній посадці 0,6-0,8 г на 1 кв. м. Приблизна відстань між насінням у рядку 2-2,5 см.

Озимий посів моркви

Догляд за озимою морквою навесні

Якщо погода не підвела, навесні нас чекають справи на городі. Не можна допускати пересихання гземлі — поливати так часто, щоб вона була рівномірно вологою, якщо погода дуже суха. У той же час цей овоч не виносить перезволоження грунту, загниває навіть при незначному застої води під час росту розсади. Тому важливо своєчасно полоти грядки від бур’янів – це найбільш трудомістка справа, але необхідна, і рихлити міжряддя.

Якщо сходи вийшли дружні і густі, обов’язково прорідіть, залишаючи між ними відстань в 6-8 сантиметрів, інакше морква виросте дрібна.

Якщо на вашій ділянці раніше були помічені равлики і слимаки, ще до того, як піде морквяне бадилля, приготуйте засоби боротьби – Грім або інші препарати від слимаків.

Що стосується живлення, то морква досить підгодувати один раз комплексним добривом (наприклад, фертика універсальне, або нітрофоскою) в міжряддя.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*