Головна / Сад та Город / Пересадка аґрусу навесні без зниження його врожайності

Пересадка аґрусу навесні без зниження його врожайності

Пересадка агрусу навесні

Нерідко на ділянці виникає необхідність пересадки різних культур на інше місце. Але наскільки ризикованою пересадка агрусу навесні і як вона вплине на врожай поточного року.

Причини і строки пересаджування

Зазвичай, купуючи саджанець нового ягідного куща, городників та дачників прагнуть посадити його ближче до будинку або уздовж садової доріжки, щоб мати можливість ласувати плодами в будь-яку хвилинку. Особливо таке розміщення зручне, якщо в сім’ї є діти і вони воліють самостійно збирати урожай. Але проходить деякий час, і кущ розростається  починає заважати, виникає питання про його пересадку в інше місце. Можливо це виконати? І коли ще потрібна пересадка?

Така необхідність може бути пов’язана:

  • з переплануванням ділянки з правилами сівозміни;
  • через надмірне розростання рослин, коли молоді кущі були посаджені занадто близько один до одного і, з часом, сталася загущеність посадок, яка і ускладнює догляд, і знижує врожайність;
  • при пересадці вирощеного саджанця на постійне місце;
  • з виниклою затіненістью ділянки внаслідок розростання посаджених поруч дерев;
  • через виниклу заболоченості або виснаженість грунту.

Пересадка агрусу навесні

Незалежно від причин пересадки, головне – правильно і своєчасно виконати усі роботи, щоб не тільки не втратити рослину, але і в майбутньому отримувати від неї постійні і рясні врожаї.

Тому, визначаємо терміни і вибираємо нове місце для посадки.

Аґрус – культура досить невибаглива, але все ж слід пам’ятати про оптимальні строки, коли можна пересаджувати аґрус навесні. Якщо ви вирощуєте чагарники на своїй ділянці не перший рік, то, напевно, вже помітили, що після зимового періоду спокою раніше всіх «прокидаються» саме аґрус і смородина. З першими теплими днями у них набухають бруньки, потім — перше листя, цвітіння і вже до кінця травня можна помітити сформовані зелені ягідки. Враховуючи такий швидкий процес вегетації, пересадку кущів проводять якомога раніше, щоб у рослини було час на відновлення і адаптацію.

Читайте:   Стручкова квасоля - вирощування та догляд кожному по силам

Пересадка агрусу навесні

А на рахунок питання про те, де посадити аґрус на ділянці, то якщо вже вам довелося потурбувати рослину, надайте їй нове місце з сприятливими умовами:

  1. Багато сонячного світла.
  2. Відсутність холодних вітрів.
  3. Збалансований родючий ґрунт.
  4. Відсутність застою води і перезволоження грунту.

Також грунт, де росте аґрус необхідно перевірити на рівень кислотності.

Якщо у вас під рукою не виявилося горезвісної лакмусового папірця, то визначити кислотність ґрунту допоможе «народна лабораторія»: жменя вишневого або смородинового листя засипають в скляний посуд і заливають окропом.

Коли настій охолоне, киньте в нього грудку землі і, в залежності від того в який колір забарвитися вода, можна судити про рівень кислотності. Отже, якщо червоний відтінок — висока кислотність, синюватий – низька, а зеленуватий – норма!

Знизити кислотність грунту допоможе внесення вапна, крейди або деревної золи. Останній елемент є ще і натуральним комплексним добривом, що містить калій, кальцій, фосфор та інші корисні мікро – і макроелементи.

Якщо вже визначилися з тим, де і коли садити аґрус, пора переходити до реалізації задуманого.

Пересадка агрусу навесні

Весняна пересадка – етапи проведення робіт

Сам процес багато часу не вимагатиме, якщо все необхідне приготувати заздалегідь. Тому, перш за все, готуємо місце посадки. Викопуємо яму глибиною близько 50 см, а в вийнятий грунт додаємо 200 г суперфосфату, пару відер перепрілого коров’яку або перегною і 300 г деревної золи і все ретельно перемішуємо.

Якщо грунт вам здається дуже в’язкий, то в нього вносять пісок для поліпшення водо – і повітропроникності. А коли боїтеся можливого застою води в місці посадки, то краще виконати дренаж посадкової ями – шкоди він не принесе, а врятувати кущ під час весняних паводків чи сильних злив зможе напевно. Найчастіше для цього використовують щебінь, бита цегла, гравій та інший відповідний матеріал, який насипається на дно ями упереміш з крупним піском. Далі на насипте дренаж горбок підготовленої грунтової суміші, піднесіть до місця посадки два відра води і вирушайте викопувати кущ.

Читайте:   Чи треба обрізати морквяну гичку: розбираємося, як не погубити урожай

Пересадка агрусу навесні

Якщо він сильно розрісся і загущений, то перед тим як пересадити агрус навесні, потрібно обрізати всі зайві, старі, опущені вниз, зламані гілки і вкоротити надто довгі. Ця процедура помітно омолодить чагарник і полегшить роботу з його пересадки. Крім того, така «шокова» обрізка дозволяє рослині направити всі сили на відновлення пошкоджених коренів, адаптацію на новому місці і стимулює зростання молодих, перспективних пагонів. Таку обрізку рекомендують виконувати і коли садять смородину, аґрус, так як вегетація цих рослин схожа.

Пересадка агрусу навесні

Викопувати кущ починають, відступивши від його заснування сантиметрів на 40-50, пам’ятаючи про те, що крона рослини займає ту ж площу, що і його коренева система.

Спочатку, рослина обкопують по діаметру, перерубуючи  відводки коренів, що попадаються. Потім, підвівши під кущ вила, брухт або ту ж лопату, його підводять знизу, і одночасно витягаючи зверху, вхопившись за гілки біля основи. Легше і зручніше це робити з помічником – так і сил більше, і ймовірність подряпатися колючками менше.

Місце, де висаджується аґрус, необхідно попередньо зволожити. Залежно від стану грунту, все може знадобитися до чотирьох відер води. Перед посадкою навколо насипаного горбка в утворену канавку виливають від 10 до 15 літрів. Потім в яму опускають саджанець, акуратно розправляючи корені. Далі поступово підсипають землю, ретельно ущільнюючи і притоптуючи. Після цього навколо куща рекомендується зробити канавку з бортиками, щоб вода при поливах не розтікалася, а вся вбиралася біля коренів. В кінці посадки під кожну рослину виливають по два відра води, а грунт навколо — мульчують.

Пересадка агрусу навесні

Подальший догляд

Особливістю будь-яких весняних пересадок полягає в наступних регулярних поливах. Їх частота і обсяг залежить від погодних умов – температури повітря і наявності опадів. Але приблизно раз у два тижні на протязі всього сезону, ви повинні виливати під кожних кущ не менше 12-15 літрів води. Своєчасні і щедрі поливи допомагають зберегти плоди, що зав’язалися  і сприяють їх повному визріванню навіть на пересаджених кущах.

Читайте:   Посів розсади: терміни посіву насіння, період дозрівання і час висадки

Додаткових підгодівель протягом перших двох років рослині не потрібно, так як на цей період буде достатньо тих, що ви внесли в ґрунт, коли пересаджували аґрус. А якщо хочеться підтримати поживність грунту, можна при поливах у воду додати трохи ферментованого настою коров’яку або пташиного посліду.

Пересадка агрусу навесні

Також не слід забувати про боротьбу з шкідниками, профілактики захворювань та видаленні бур’янів, і тоді ваш оновлений, пересаджений кущ буде радувати вас новими врожаями.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*