Головна / Підлога / Оздоблення сходів ламінатом своїми руками: покрокова інструкція

Оздоблення сходів ламінатом своїми руками: покрокова інструкція

Оздоблення сходів ламінатом своїми рукамиЛамінат – універсальний підлоговий матеріал. Він годиться не тільки для укладання на підлогу, але і для обшивки сходів. Такий варіант обробки особливо підійде для бетонних сходів, які самі по собі часто виглядають ваговито і неестетично. Ламінована обробка додасть монолітному бетону шарм дерев’яної конструкції. Також ламінатом можна обшити і стару дерев’яну драбину, яка порядком зносились зовні (але всі її елементи ще досить міцні!) і потребує естетичної реставрації.

Матеріали, необхідні для оздоблення сходів

Для обробки сходів необхідно придбати:

  • ламінат – комерційного класу, з шириною, що відповідає розмірам ступені;
  • крайовий профіль – металевий, дерев’яний, пластиковий поріжок або спеціалізований ламінований профіль;
  • клей для ламінату – поліуретановий, епоксидний;
  • саморізи (шурупи, болти).

Який ламінат підходить для оздоблення сходів?

Сходинки в процесі експлуатації зазнають великі навантаження. Тому побутовий матеріал з тонким захисним шаром для сходів не використовують. Класи ламінату, рекомендовані фахівцями для обшивки сходів, – 31,32,33, 34. Це комерційні ламінати, призначені для поверхонь з інтенсивним навантаженням. Перша цифра в маркуванні (3) означає, що ламінат відноситься до комерційного класу. Друга цифра (1,2,3,4) визначає товщину верхнього захисного шару.

Друга характеристика, важлива для оздоблення сходів, — це ширина ламінованих ламелей. В ідеалі, одна дошка ламіната по ширині повинна перекривати всю площину проступи або подступенка. Інакше, якщо ступінь буде ширше, для обробки доведеться задіяти кілька ламелей і з’єднувати їх замками. Оброблена таким чином поверхня менш міцна, ніж повністю монолітна. Якщо у сходах передбачені марші (майданчики) замкових з’єднань не уникнути. На цих ділянках ламінат укладають звичайним способом, тобто замок в замок.

Оздоблення сходів ламінатом своїми руками

Види крайового профілю (молдинга)

Крім ламінату, найважливішим елементом обшивки сходів є крайовий профіль або молдинг. Так називають накладну опуклу планку, якою декорують крайовий кут ступені. В чому полягає функція молдинга? Все дуже просто. При обробці сходів дві планки ламінату, укладені на проступ і подступенок, стикуються між собою. Утворюється неестетичний кут, виставляє на огляд перетин двох ламелей. Щоб прикрити цей стик і заодно підсилити міцність кріплення ламінату, використовують крайові профілі. Їх накладають зверху на стик, закріплюють з допомогою клею або саморізів.

Читайте:   Укладання фанери на бетонну підлогу: як постелити, кріпити, яким клеєм приклеїти, відео

В якості крайового профілю часто використовують звичайні металеві г-образні поріжки з металу. Їх ще називають сходовими. Ці поріжки можуть бути виготовлені з алюмінію, сталі, латуні. Користуються популярністю фарбування під золото, бронзу, сталі або дерева.

Металеві молдінги мають не тільки декоративний ефект. Вони захищають краї сходинок від зносу. Крім того, поверхня такого профілю часто рифлена і це надає поверхні сходинок додатковий протиковзний ефект.

Пластикові поріжки – мають вигляд куточків різного відтінку. Можна з легкістю підібрати колір під існуюче ламинатне покриття. Пластикові поріжки ідеально захищають краї сходинок, утворюють рівний кут, приховують нерівності. Відрізняються від інших сходових поріжків невеликою ціною. Кріпляться вони переважно на клей, тому особливу увагу при установці пластикових поріжків потрібно приділити вибору якісного міцного клею.

Дерев’яні поріжки – ще один варіант. Такі поріжки відмінно поєднуються з ламінатом, мають великий термін придатності (крім того, вони піддаються дрібному ремонту – шліфуванню, шпаклюванню, фарбуванню). Недолік дерев’яних молдингів – висока ціна. Кріплення виконується або на клей, або на саморізи (болти).

Оздоблення сходів ламінатом своїми руками

Крім звичайних поріжків-куточків, існують і спеціальні ламіновані профілі, що кріпляться до ступені за допомогою металевих направляючих. Наприклад, широко відомі подібні профілі Incizo від Quick Step (Бельгія). Для установки такого профілю використовується спеціальна алюмінієва планка р-образного виду, що випускається в декількох типорозмірах (висота планки від Quick Step – 7, 8 і 9,5 см).

Для установки крайового профілю даного виду, до поверхні ступені за допомогою шурупів кріпиться металева напрямна планка. А потім, в її пази, вставляється ламінований профіль (на клей). Таким чином фіксація профілю виходить максимально міцною, при цьому вдається обійтися без металевих елементів кріплення, видимих на поверхні.

Оздоблення сходів ламінатом своїми руками

Покроковий інструктаж з проведення робіт

Розглянемо повну технологію обшивки сходів ламінатом, з урахуванням встановлення крайового профілю.

Спосіб №1. Використання спеціалізованого профілю

1. При наявності старого покриття на сходах, його необхідно прибрати. Лінолеум, ковролін, стара фарба – все підлягає ліквідації. Зчищають також сліди від клею, жиру. Видаляють цвяхи, скоби, саморізи.

Якщо первісна форма ступені передбачає наявність виступу (проступь нависає над подступенком), то її можна зрізати електролобзиком. Або закрити простір під сходами, шляхом закріплення на вертикальній площині східця декількох брусків, а поверх них – листа фанери.

Поверхню бетонних сходів по можливості вирівнюють. Вибоїни, нерівності заповнюють цементним розчином (якщо великі щілини – бетоном). Потім, після висихання розчину, поверхню шліфують шліфувальним папером. Щоб прибрати цементний пил, сходинки пилососять, а потім протирають вологою тканиною. Для більш щільного адгезії клею, на бетонну поверхню наносять шар грунтовки за допомогою валикої або широкої кисті (маклавіци).

Читайте:   Ламинат: 7 шагов до правильного выбора

З дерев’яними сходами, яку планують обшити ламінатом, справи йдуть по-іншому. Спочатку перевіряють всі опорні елементи на наявність скрипів, розхитування, просідання. Якщо щось з цього списку має місце бути, перебирають деталі конструкції – знімають їх (в деяких випадках замінюють на нові) і закріплюють заново, більш щільно. Щілини, тріщини, западини заповнюють шпаклівкою по дереву.

2. Вимірюють довжину і ширину щабля (проступи і подступенка), переносять ці розміри на ламінатну дошку. Вирізують (болгаркою, лобзиком тощо) заготовки із зазначених лініях. Всі отримані панелі нумерують для того, щоб надалі не переплутати, для якої ступені призначена та чи інша заготовка.

3. Починають кріплення ламінату з верхньої сходинки. Таким чином, у процесі монтажу, працівник буде просуватися вниз, не наступаючи на тільки що укладені ламелі (відповідно, не зрушуючи їх до моменту повного висихання клею).

Спочатку на подступенок (вертикальна частина ступені) наносять клей, приставляють до поверхні ламінатну дошку, щільно притискають для фіксації. Між поверхнею наступної сходинки і прикріпленою дошкою східця повинна залишитися невелика відстань, рівна товщині ламінату. Цей зазор необхідний, щоб можна було нижче лежачу дошку проступа (горизонтальної частини ступені) засунути під дошку подступенка. Зазор влаштовують шляхом встановлення підкладок-опор під вертикальну дошку східця (наприклад, брусків або спеціальних прокладок).

4. На зворотний бік металевого направляючого профілю наносять клей. Профіль укладають зверху щаблі, на її край, і притискують до поверхні. У цьому випадку клейового з’єднання недостатньо. Тому верхню планку профілю додатково закріплюють на проступи шурупами. Їх угвинчують через кожні 15 см.

5. На проступ наносять клей, рівномірно розподіляють його по поверхні зубчастим шпателем.

6. Зверху на проступ горизонтально укладають дошку ламінату. Якщо це – перша сходинка, що йде врівень з підлогою, ламель східці сполучають з іншим ламінованим настилом традиційно – замок в замок. Наступні дошки проступей засовують під вищерозміщені вертикальні дошки підступенків.

7. Елементи крайового профілю встановлюють гумову вставку. Спосіб установки буде залежати від типу вибраного ламінованого профілю. У деяких випадках гумову вставку надягають на шип дошки проступи. В інших випадках гумова вставка встановлюється в паз самого ламінованого профілю.

Читайте:   Чи можна класти ламінат на старий паркет: підготовка і укладання підлоги

8. Всі пази ламінованого крайового профілю заповнюють клеєм. Надягають профіль на металеву направляючу і гумову вставку. Деталь повинна міцно «встати на своє місце», щоб між нею і перехідним металевим профілем не залишилося зазорів.

9. Всі етапи роботи з обробки повторюють для кожної наступної ступені. Тобто послідовно обшиваємо кожну ступінь, поступово просуваючись до основи сходів. Послідовність обробки можна і поміняти, виконуючи кожен тип робіт послідовно. Спочатку закріплюють всі ламелі подступенков, потім – всі металеві профілі, потім – дошки проступей і ламіновані крайові профілі.

10. По тільки що закріпленим ламелям не рекомендується ходити як мінімум 24 години, до моменту повного висихання клею. Слід пам’ятати, що основне кріплення елементів ламінатного покриття на сходах – клейове, вимагає час на набирання міцності.

Оздоблення сходів ламінатом своїми руками

Спосіб №2. Використання г-образних поріжків

Цей варіант виконується простіше, хоча і результат обшивки може виявитися дещо гіршим (з декоративного ефекту та міцності).

1. Виконують підготовку поверхонь сходів (прибирання старого покриття, очищення, знепилювання, при необхідності – вирівнювання і зміцнення елементів).

2. Вимірюють довжину і ширину кожної щаблі, переносять розміри на ламінатні дошки. Вирізають заготівлі та нумерують їх.

3. На подступенок наносять клей, розподіляють його зубчастим шпателем. Приклеюють до поверхні ламіновану дошку. Розміри дошки повинні бути такими, щоб нижній край не доходив до нижчою щаблі. Тобто необхідно сформувати зазор, рівний товщині ламінату.

4. На горизонтальну площину проступи наносять клей, рівномірно розподіляють його зубчастим шпателем до тонкої плівки. Притискають до ступеня заготовлений ламель.

5. На краю сходинки фіксують вибраний поріжок. Металевий поріжок закріплюють шурупами, які угвинчують в спеціальні кріпильні отвори. Пластикові поріжки фіксують за допомогою клейового з’єднання (особливо популярний при цьому клей «Рідкі цвяхи»). Дерев’яні молдинги – універсального кріплення, можуть бути монтовані будь-яким способом.

6. Ті ж роботи виконують для всіх нижчих ступенів.

7. Після закінчення обшивки ходити сходами можна тільки через 24 години. Якщо крайові профілі тримаються виключно на клейовому з’єднанні, термін витримки бажано збільшити до двох діб. В цьому випадку можна бути впевненим, що елементи обшивки якісно закріплені.

Оздоблення сходів ламінатом своїми руками

Спосіб №3. Quick Step + Incizo

Технологія обшивки сходів ламінатом, на прикладі використання матеріалу марки Quick Step і профілю Incizo, представлена на відео:


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*