Головна / Сад та Город / Поради досвідчених городників по вирощуванню огірків в теплиці, починаючи з зими і до пізньої осені

Поради досвідчених городників по вирощуванню огірків в теплиці, починаючи з зими і до пізньої осені

вирощування огірків в теплиці

Їсти хрумкі, соковиті, екологічно чисті овочі з власних грядок хочеться не тільки влітку. І єдиний вихід в наших кліматичних умовах – це вирощування огірків в теплиці, завдяки чому вдається не тільки отримувати врожаї ранньою весною, але і продовжити огірковий сезон восени.

Вибір місця для теплиці

Плануючи будівництво теплиці, найкраще відвести для неї південну сторону ділянки, захищеної від північних і північно-східних вітрів парканом чи стіною будинку. Якщо ж такого захисту немає, то потрібно не полінуватися і спорудити огорожу з підручних будматеріалів або, в крайньому випадку, використовувати каркас з дерев’яних рейок з натягнутою на нього поліетиленовою плівкою. Ця додаткова «стіна» особливо необхідна, якщо планується вирощувати огірки взимку. Огорожа не дозволить холодним вітрам остуджувати нагрітий сонцем або опалювальною системою повітря і скоротить діапазон перепади нічних і денних температур.

вирощування огірків в теплиці

Наступною вимогою до місця розміщення – це забезпечення його максимальної освітленості. Не бажано, що протягом дня на теплицю падала тінь від найближчих будівель, огорож або зростаючих поруч дерев. Чим більше сонця, тим краще буде прогріватися грунт і повітря в теплиці.

Якщо передбачається вирощування огірків взимку, необхідно продумати опалення теплиці. В якості біологічного обігріву використовують пристрій теплих грядок з щедрим внесенням кінського гною. Тут важливо створити безпечний прошарок ґрунтової суміші, щоб ніжні корінці сходів не обпеклися цієї перепріваючою концентрованою органікою. Що стосується сонячного обігріву теплиці, то головне в цьому – максимально зберегти отримане за день тепло, то є: якісна обшивка стін, наявність ємностей з водою для акумуляції тепла, герметичність кватирок і дверей і т. д.

вирощування огірків в теплиці

Але якщо вам ці джерела тепла здаються не надійними, то варто продумати про технічні способи обігріву і влаштувати газову, водяну або електричну систему опалення.

Порада! При природних джерелах обігріву теплиці під час весняних нічних заморозків, зручно користуватися побутовими електричними обігрівачами. Тільки залишаючи прилад без нагляду, обов’язково дотримуйтесь правил безпеки!

Спосіб організації поливу в теплиці кожен огородник вибирає той, який йому найбільш зручний. Єдине правило в цьому питанні – полив проводять теплою, відстояною водою.

Читайте:   На яку глибину варто садити озимий часник

Посів розсади і підготовка грунту

Хрусткі огірочки на столі починаються з правильного вибору насіння та їх своєчасного посіву. Як виростити огірки взимку, щоб отримати ранні врожаї? Секрет успіху – міцна і здорова розсада.

вирощування огірків в теплиці

Так як огірки будуть вирощуватися в закритому грунті, необхідно підбирати насіння з відповідними характеристиками: самозапиляємість, висока врожайність, терміни дозрівання. Відмінні смакові якості, невибагливість у догляді і щедрі врожаї в список кращих тепличних огірків внесено: Омелько F1, Мурашка F1, Хлопчик-з-пальчик, Кристал, Мураха F1, Маша F1, Регата, Московський тепличний та інші. Ранньостиглі гібриди підходять для отримання молоденьких огірків, ранньої весни, а от щоб продовжити урожай до пізньої осені, краще для теплиці підбирати пізньостиглі сорти, такі наприклад, як Геркулес F1 (дає багато плодів, але вимагає ручного запилення), Ніжинський, Фенікс, Хрускіт F1 і т. д. Періодичний посів сортів різного строку дозрівання і наявність опалювальної теплиці з досвічуванням, дозволяє отримувати огірки протягом року.

Для висадки у теплицю використовують 20-30-денну розсаду огірків, залежно від погодних умов, типу теплиці і способу її обігріву. Тому приблизно за місяць до передбачуваних термінів висадки варто посіяти насіння, щоб до часу на підвіконнях вже підростала міцна, здорова розсада.

вирощування огірків в теплиці

Плідне вирощування огірків взимку в теплиці крім інших умов, що передбачає підготовку якісного ґрунту, з оптимально збалансованим складом. Краще всього готувати грунт з осені, особливо якщо плануєте пристрій теплих грядок.

На думку агротехніків найбільш сприятливою для вирощування огірків вважається грунтова суміш, що складається наполовину з торфу, наполовину з перегною і родючого грунту. В якості органічної добавки використовують суху тирсу або перепрілий компост.

Насамперед тепличний грунт після збирання залишків рослин ретельно перекопується і знезаражується розчином мідного купоросу. Приблизно через місяць після цього можна приступати до підготовки грунту. Грунтову суміш збагачують мінеральними добривами з розрахунку на кожен кубометр землі 3 кг суперфосфату, 2 кг сульфату калію і трохи менше півкіло аміачної селітри. Багато городників натомість воліють користуватися комплексною сумішшю нітроамофоски, в дозах вказаних в інструкції.

вирощування огірків в теплиці

Що стосується органічних добрив, то огірки – мабуть, найбільш чуйна на цей рахунок городня культура і від кількості внесених добрив безпосередньо залежить врожайність огірків в теплиці. Це може бути гній, коров’як, компост, перегній і навіть настій пташиного посліду. Особливо важливо калорійна органіка для вирощування огірків на теплих гребенях. Для їх облаштування викопують рівчак глибиною близько 40 см, куди вкладається свіжий «гарячий» кінський гній, потім шар перегною і потім підготовлена ґрунтова суміш. Ширина такої грядки від 70 до 100 см, а висота – близько 25см. Під час перепрівання кінський гній, як ніякий інший, виділяє величезну кількість енергії, не тільки зігріваючи грунт біля коріння, але й забезпечуючи молоді огірочки необхідним органічним живленням, в чому особливо потребує зимове вирощування огірків.

Читайте:   Базилік: вирощування, догляд, збирання

Коли приходить пора висаджування розсади, необхідно забезпечити достатню вологість. Для цього грунт попередньо гарненько проливають теплою чи навіть гарячою водою і накривають плівкою для кращого розподілу тепла та вологи в грунті.

Висадка та вирощування огірків в теплиці

Готуючи лунки для висадки розсади, дотримуються норми розміщення – 50-60 см між рядками і 20-25см між рослинами. Ємності з розсадою інтенсивно зволожують для кращого вилучення грудки землі і в лунку також не шкодуючи ллють воду. В утворений бруд занурюють молоді рослинки, щільно притискають біля основи, забезпечуючи стійкість огірочків, і засипають грунтом. Досвідчені городники рекомендують замульчувати грунт навколо посадок, шоб запобігти утворенню кірки після висихання, допоможе краще зберігати тепло і вологу біля коріння і перешкоджає росту бур’янів. В якості мульчі підійде і звичайне сіно, і деревна стружку, і суха соснова хвоя і інший безкоштовний і доступний матеріал.

Порада! розсадний спосіб вирощування зовсім не забороняє посіяти огірки в закритому ґрунті. Виділіть для цього окрему грядку в теплиці, таким чином, зможете трохи пізніше отримувати молоді огірочки вже з посіяних грядок.

Поки огірочки підростуть, їх посадки можна згустити посівом весняної зелені – цибулі на перо, салату, кропу, капустяної розсади, враховуючи їх терміни дозрівання і гарну сумісність. А ось редис, хоч і довгоочікуваний коренеплід навесні, але в якості огіркового сусіда зовсім не бажаний.

вирощування огірків в теплиці

Тепер, коли посадки та посіви закінчені, варто подбати про опори для рослин. Більшість огіркових сортів являють собою плодоносящую ліану, яка потребує максимального освітлення та регулярного провітрювання. Залишаючи батоги огірків на ґрунті ви піддаєте їх небезпеці зараження грибковими захворюваннями, які часто виникають у вологому, застояним мікрокліматі у землі. Та й збирати огірочки зручніше, коли вони підвішені на шпалері. Тому однозначно – організуємо в теплиці опори.

Читайте:   Грунт для розсади: готуємо якісну грунтосуміш самостійно

Для цих цілей підійде дріт або шпагат, закріплюється вздовж посадок, а після того, як розсада благополучно приживеться, а насіння проростуть, над кожною рослиною до шпалери прикріплюю шпагат. Підрослі огірки вільно обв’язуються петлею і по мірі зростання обвиваються навколо спущеного шпагату.

Догляд за посадками в теплиці

Надалі догляд полягає в поливі, прополюванні, добриві, розпушуванні і провітрюванні.

Для поливу використовують тільки теплу воду, так як холодний полив часто призводить до загнивання коренів і загибелі рослин. Якщо ви використовуєте водопровідну воду, то необхідно дати їй відстоятися, хоча б протягом доби. Дощова вода або з водойми цього не вимагає. Поливають огірки в закритому ґрунті двічі в тиждень або частіше, якщо погода стоїть сонячна і тепла. Найкраще полив проводити рано вранці, і намагатися при цьому, щоб краплі води не потрапляли на листя рослин, щоб не викликати сонячні опіки.

вирощування огірків в теплиці

Розпушування грунту проводять одночасно з прополкою, а також після кожного поливу, якщо ви не застосовуєте мульчування. Доступ повітря до коріння також необхідний рослинам не менше ніж полив і добрива, тому не забувайте рихлити грунт навколо огірочків.

Збільшити урожай огірків в теплиці допоможуть регулярні підгодівлі, близько 4-5 разів за сезон. В якості добрива для огірків рекомендується використовувати настій коров’яку або пташиного посліду з додаванням подрібненої кропиви. Мінеральними добривами під час плодоношення огірків зловживати не варто, правильно підготовлена грунтова суміш вже має їх достатню кількість. Краще внести трохи деревної золи або вугілля після спалювання дров. Це приблизно 14% калію, 40% кальцію, а також фосфор, залізо, сірка, магній та ін Крім цього зола знижує кислотність ґрунту і є профілактикою багатьох грибкових захворювань.

Ось приблизно і всі секрети, як виростити огірки в теплиці. Як бачите, навіть при наявності мінімального досвіду, терпіння і, звичайно, любові до городнім робіт, можна одержувати врожаї не лише влітку.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*