Головна / Сад та Город / Підготовка лілій до зими – список заходів та поради щодо їх проведення

Підготовка лілій до зими – список заходів та поради щодо їх проведення

Цибулини не всіх багатолітників добре переносять низькі температури. Приміром, гладіолуси залишати на зимівлю в ґрунті не можна – вони вимерзнуть. Інші рослини до екстремальних умов більш адаптовані. Щодо догляду за ліліями восени думки суперечливі. Напевно, викликані вони тим, що при обговоренні питання щодо підготовки до зими не враховуються кліматичні особливості конкретного регіону (зокрема, товщина снігового покриву, граничні температури), сорт квітки і безліч інших факторів.

І все-таки, якщо думати про те, щоб навесні розпустилися дійсно прекрасні квіти, подбати про них заздалегідь. Інакше велика ймовірність, що в наступному році лілії «порадують» господарів лише кількома чахлими бутончиками.

Що слід врахувати при підготовці восени

Різну реакцію сортів лілії на мінусові температури

 • Якщо на ділянці висаджено Американські, Трубчасті, Східні гібриди, то їх потрібно викопувати цибулини однозначно. У грунті зиму вони не переживуть, хіба що в окремих південних регіонах.
 • Кандідум і Королівські лілії доведеться додатково вкривати.
 • Простіше всього в плані підготовки до зими з такими сортами, як Мартагон, лілія Даурська, Пенсильванская, ряд азіатських і ВІД, ОА, ЛА гібридів. Їм досить і одного снігового покриву, щоб цибулини добре збереглися до весни.

Але і тут є нюанс. Деякі сорти протягом літа інтенсивно обростають дітками (наприклад, вже зазначені гібриди азіатські і ЛА). Якщо їх восени не виймати з грунту і не відокремлювати батьків від потомства, то, швидше за все, рясного цвітіння така лілія вже не дасть. Причина банальна – «дитина» буде частина поживних речовин відтягувати на себе. Отже, дорослій рослині дістанеться значно менше, ніж треба. Тому точний порядок дій по підготовці лілії до зими можна зрозуміти, лише знаючи її сорти та місцеву специфіку.

Підготовка лілій до зими

Окрема тема – північні райони. Навряд чи за таких суворих зимах доцільно залишати лілії на ділянці. Отже, у плані осінньої підготовки квітки цибулини необхідно виймати з грунту і зберігати посадковий матеріал в домашніх умовах.

Деякі сорти лілій відносяться до категорії «особливо цінні» або «рідкісні». Враховуючи, що їх цибулини коштують досить дорого, краще не експериментувати і прибрати їх з грунту на зимове зберігання. Навіть якщо у вирощуванні цих квітів великий досвід, не варто сподіватися на те, що наступаюча зима буде повторенням попередньої. Погода останнім часом підкидає нам такі «сюрпризи», що прогнозувати що-небудь – справа безперспективна. Тому посадковий матеріал доцільніше тримати вдома. Так надійніше.

Читайте:   Осіння підготовка яблунь до зими - добрива, обрізка та утеплення

Розташування місця передбачуваної висадки лілій на ділянці

В принципі, неважливо, як рослина буде готуватися до зими. Але якщо під грядку (клумбу, квітковий бордюр) сегмент території був спочатку, ще навесні, обраний неправильно, то лілію краще пересадити (при залишенні цибулин в ґрунті).

Що мається на увазі?

 • Конфігурація підземних пластів води. Якщо вони досить близько до поверхні, то при рясних опадах восени або таненні снігу навесні ґрунт буде перенасичена вологою. Як результат – цибулини лілій згниють.
 • Ухил ділянки з квітами. Те ж саме. У разі, якщо велика ймовірність, що він буде залита водою, бажано пересадити.
 • Глибина заглиблення бульб. Буває так, що при весняної висадки цибулин вона була визначена невірно. Протягом сезону це не принципово, так як грунт готується заздалегідь, та й догляд за ліліями влітку організовано. Але якщо над бульбами надмірно великий шар землі, то з настанням теплих днів молодим паросткам буде досить важко пробитися крізь щільний, отверділий за зиму пласт. А так як не всі дачники приїздять на ділянку ранньою весною, то багато з паростків просто не зійдуть.

Варіанти підготовки лілій до зими

Виїмка ґрунту і домашнє зберігання

Рекомендовані етапи:

Перевірка стану грунту. Якщо вона тверда, то викопувати цибулини лілій не варто – великий ризик, що велика їх частина опиниться пошкодженою та не придатної в якості посадкового матеріалу. Ступінь зволоженості ґрунту визначати візуально – значить помилитися. Є одночасно проста і ефективна методика. Досить занурити в землю палець на глибину розташування бульб квітів, щоб зрозуміти, чи потрібен полив чи ні.

Обрізка стебел. В принципі, це можна зробити і потім, але набагато зручніше їх видаляти, поки лілії в грунті. Але обрізати слід лише ті пагони, які вже засихають!

Викопування цибулин. Така робота вимагає акуратності, і краще її виконувати вилами. Так менше ризик пошкодження бульб. Якщо в наявності тільки лопата, то штик в грунт треба втикати строго вертикально, причому з невеликим відступом від стебла. Після того, як шар землі буде піднятий, дістати цибулину праці не складе.

Підготовка лілій до зими

Огляд бульб. Необхідно лише струсити налиплу землю, але ні в якому разі її не віддирати. Інакше оболонка ніжна цибулин буде пошкоджена. Даний огляд – первинний, тому на цьому етапі відбраковуються екземпляри з явними дефектами – порізи, гниль. Одночасно видаляються всі відмерлі лусочки.

«Водні процедури». В залежності від того, наскільки щільно є земля, її необхідно змити під струменем води, або помістити цибулини на час в якусь ємність і залити з верхом.

Читайте:   Як доглядати за садовою суницею навесні

Вторинний огляд. Як правило, на цьому етапі відбраковуються лише одиниці бульб, дефекти яких раніше візуально помічені не були.

Дезінфекція. Щоб позбавити лілії від паразитів і оберегти їх від зараження в період зберігання, цибулини слід обробити спеціальним (невеликий концентрації) розчином – марганцю, фундазолу, карбофосу.

Просушування садивного матеріалу. Тут необхідно дотримувати міру. З одного боку, вологі бульби лілій або згниють, або на них заведеться грибок. Результат один – навесні їх доведеться викинути. З іншого – надмірна осушка призведе до того, що паростків такі цибулини після висадки в грунт не дадуть. Потрібно дивитися на оболонку бульб і регулярно їх повертати. Якщо зверху вони сухі (з усіх боків) – досить.

Підготовка лілій до зими

Зберігання. Як і для практично будь-якого садивного матеріалу, цибулин лілій потрібно забезпечити певні умови – прохолоду і нормальний рівень вологості в приміщенні. Для цього можна помістити контейнери (скриньки) з ліліями у підвал або на горище (за умови, якщо взимку він не промерзає). В квартирі непогане місце – де-небудь під шафою, але тільки подалі від радіаторів опалення. «Посуд», в якій укладені цибулини, бажано прикрити матеріалом, добре пропускає повітря – мішковина, марля. Можна зверху на ящики покласти мох або деревну стружку. Щоб природна вентиляція була більш ефективною, в бортах (якщо вони суцільні) слід висвердлити отвори.

При залишенні лілій в грунті

При достатньому сніговому покриві. Цікаве питання – а що вважати нормою? Як правило, фахівці вказують на товщину наста в 10 див. Так, цього цілком вистачить, щоб ліліям в грунті було тепло і затишно. Але не можна скидати з рахунків і ряд негативних факторів.

Продувність ділянки. Якщо він відкритий, і пориви вітру досить сильні, то перший сніжок швидко рознесе по сторонам. Навіть при незначних заморозках для лілій це загрожує. В цьому плані ділянка з квітами, зимуючими в ґрунті, бажано обгородити хоча б невеликим тимчасовим парканом.

У продажу є нескладні збірні конструкції, хоча їх неважко виготовити самостійно. Як приклад – вбити по кутах кілочки (або увіткнути шматки арматури) і провести їх «обв’язку». Підійдуть руберойд, фанера, вологостійкий картон або інший подібний матеріал. Навіть смуги сітки-рабиці можна використовувати. Основне призначення такого парканчика – утримати на даному сегменті території сніг. Тому «що» і «як» зрозуміти нескладно.

Шкідники. Головним чином дрібні гризуни. Мишей-полівок вистачає на будь дачі. Взимку вони обґрунтовуються під снігом, і там же шукають собі їжу. Ще один потенційний ворог лілій – слимаки. Тому, не чекаючи опадів, доцільно насипати на ділянки з цибулинами квітки хвою або тирса, а зверху, якщо є така можливість, накрити лапником.

Читайте:   Осіння підгодівля троянд та підготовка до зими - покрокова інструкція з відео

При необхідності додаткового утеплення грунту

Здебільшого для цих цілей застосовується агроволокно. Воно і зігріває, і достатній повітрообмін гарантує. Все інше забезпечить випав сніг. В залежності від регіону, на зиму грунт можна засипати або торфом шаром перегною. Це і додаткове утеплення і підживлення ґрунту органікою.

Підготовка лілій до зими

На замітку!

 • Укриття з ділянок, де зимують лілію, необхідно зняти вчасно. Якщо це зробити занадто рано, то цибулини дадуть пагони, які можуть замерзнути, так як температура повітря ще низька. Запізніле «оголення» грунту призведе до того, що через брак світла лілії стануть розвиватися погано, і слабенькі паростки навряд чи проб’ються крізь грунт.
 • Перед тим, як лілії будуть ховатися від морозів, грунт необхідно збагатити живильними речовинами (якщо не разбрасывалась органіка). Категорично забороняється застосування азотовмісних добрив! Вони ініціюють розвиток зеленим маси, а напередодні зими ліліям це абсолютно не потрібно. До того ж препарати цієї групи знижують морозостійкість рослин.

Досить ефективна наступна підживлення, яку нескладно приготувати самостійно. На відро води (краще гарячою, щоб компоненти швидше розчинилися) по 2 чайних ложки солі калійної і суперфосфату. На одну лілію достатньо 0,5 л такої живильної суміші.

Особливості підготовки до зими Східних гібридів квітки

Для них згубно перезволоження. А протягом зими (наприклад, при невеликому сніжному покриві і відлиги) і навесні це цілком можливо. Залишаючи такі сорти в грунті, необхідно провести ряд заходів.

Підготовка лілій до зими

 • Пересадити лілії на височину. Це може бути штучний пагорб, підняті грядки (клумби). Методики різні, і відповідна інформація в інтернеті є.
 • Спочатку в ямку насипається трохи річкового піску – укладається цибулина – знову невеликий шар того ж піску. Зверху – грунт.
 • Перед першими морозами на ділянці слід розкидати торф (близько 5 см).
 • Після того, як грунт затвердіє, можна накрити грунт з цибулинами лілій тирсою або інший мульчею. Але тільки не опалим листям. Такі поради зустрічаються досить часто. Але чи корисні вони? У листі люблять зимувати, крім дрібних гризунів, ще й інші шкідники. Саме в ній вони нерідко відкладають свої личинки, які ранньою весною одними з перших спробують на смак молоді паростки лілій. Тому автор не рекомендує слідувати порадам щодо утеплення цибулин листям (бадиллям, сухою травою або соломою. Нічим хорошим це не закінчиться. Перевірено на практиці.
 • Для оберігання від перезволоження землі зверху укладається (і фіксується) гідроізоляційний матеріал. Наприклад, товста плівка п/е ..

В принципі, нічого особливо складного в підготовці лілій до зими немає. Якщо врахувати всі нюанси ділянки, специфіку догляду за конкретним сортом квітки, то навесні він обов’язково порадує чудовими розпустилися бутонами.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*