Головна / Сад та Город / Коли прибирають гладіолуси восени і як їх зберігати – інструкція

Коли прибирають гладіолуси восени і як їх зберігати – інструкція

Насіння, коренева система багатьох садових рослин прекрасно переносять низькі температури безпосередньо в ґрунті, і в якомусь особливому догляді напередодні зими не потребують. В цьому плані гладіолуси (хоч і є багаторічниками) – пестуни. При певних умовах навіть невеликі заморозки можуть їх знищити.

Наскільки правильно обрано восени час для прибирання гладіолусів і грамотно організоване зберігання цибулин, багато в чому залежить, порадують вони дачника прекрасними квітами в кінці літа наступного року.

Коли прибирають гладіолуси восени

Терміни проведення робіт з прибирання

Час повного дозрівання цибулин (а саме вони є посадковим матеріалом) залежить від сорту гладіолуса. Відлік ведеться з того дня, як проведена зрізка суцвіття після того, як опали всі бутони. Досвідчені дачники стверджують, що квіти самі «підказують» – пора. Тут багато що визначається і місцевою специфікою особливостями клімату, грунту, обсягом і якістю проводяться на ділянці агротехнічних заходів.


Але якщо розглядати в загальному, то цибулини готові до прибирання на зберігання приблизно через (кількість днів) після видалення «зелені»: для сортів раннього і середнього цвітіння – 40, для пізніх – 45 – 50. Якщо вирощені дітки, і вони розташовані окремо від батьків, то їх виймають з грунту в останню чергу.

Потрібно враховувати й «сюрпризи», які нам все частіше стала підкидати погода. Отже, при визначенні оптимальних строків необхідно орієнтуватися на прогнози синоптиків. Бульби гладіолуса, що знаходяться в ґрунті, не перенесуть температуру нижче -8 ºС, незалежно від сорту квітки. Досвідчені дачники рекомендує надто вже не затягувати з їх збиранням, якщо зима настає рання. Аргументацію зрозуміти нескладно (і погодитися з нею) – якщо терміни визрівання цибулин приблизні, то мінусова температура – це більш ніж конкретно.

Коли прибирають гладіолуси восени


Для середньої смуги найкращим часом для прибирання гладіолусів вважається період з початку останньої декади вересня до середини жовтня. Для інших регіонів терміни нескладно скорегувати, враховуючи вищевикладене.

Погодні умови

Це важливий момент, який малодосвідчені дачники нерідко втрачають. Якщо проводити виїмку цибулин з перезволоженого ґрунту, то доведеться витратити багато часу, щоб їх просушити. Не всі розуміють необхідність цього заходу, тому варто пояснити. Гладіолуси відрізняються неймовірною, «болючою» в прямому сенсі слова чутливістю до грибків. Отже, в умовах вогкості цибулини з великою часткою ймовірності просто загинуть. Саме так найчастіше і відбувається.

Читайте:   Прогрессивные методы выращивания растений: гидропонные установки

Поради:

  • Вибираючи для прибирання гладіолусів осінній день, потрібно дивитися не тільки на те, щоб він був сонячний, без опадів. Важливий і такий момент – наскільки встигла просохнути земля від останнього дощу.
  • Плануючи приблизну дату робіт з квітами, потрібно завчасно припинити і штучне зрошення цієї території. Грунт повинен добре висохнути, природно, в розумних межах.

Коли прибирають гладіолуси восени

Порядок прибирання гладіолусів

Демонтаж огороджувальних кілочків, різних підв’язок тощо. Крім того, поруч з місцем, де ростуть гладіолуси, необхідно звільнити невеликий простір і розкласти на ньому шмат цупкого полотна, мішковину або щось подібне. Як варіант – лист картону, фанери, клейонка.

Викопування цибулин. Про обережність попереджати не варто – це зрозуміло. Пошкоджений посадковий матеріал однозначно відбраковується. Чим працювати? Краще виймати з грунту бульби гладіолусів вилами. Так більше гарантії, що практично всі вони залишаться цілими. Якщо під рукою лише штикова лопата, то втикати її в землю потрібно суворо вертикально. Тримаючи її під нахилом, більшу частину цибулин гладіолусів можна елементарно підрізати.

Сам процес полягає в тому, щоб акуратно підняти пласт землі разом з бульбою, одночасно утримуючи стебло в нижній його частині і злегка підтягуючи вгору.

Окремої уваги вимагають «дітки». Якщо вони добре відділяються від батьків і вкриті оболонкою світло-коричневого відтінку, значить, повністю готові до прибирання на зберігання.

Бульби розкладають на приготованому матеріалі і уважно оглядаються. Всі пошкоджені механічно, уражені шкідниками, інфекцією цибулини відбраковуються – їх зберігання абсолютно безглузде.

Бульби гладіолуса, що залишилися після перевірки на цілісність  необхідно обрізати так, щоб залишався невеликий (близько 8 см) хвостик. Але це якщо вони будуть зберігатися у підвішеному стані, у вигляді «косички». При складуванні цибулин в тарі достатньо пари-трійки сантиметрів.

Коли прибирають гладіолуси восени

Краще працювати великими ножицями або секатором. Обламувати, обривати стебла не варто! До речі, багато і таких порад. Мовляв, вийде і швидко, і якісно. Те, що швидкість роботи значно підвищиться – без сумніву. Але і кількість вибракуваних гладіолусів істотно зросте, однозначно. Хто не вірить, можете спробувати.


Увага! Гладіолуси після виїмки з грунту залишати необрізаними, відкладаючи цю роботу на потім, не рекомендується. Причина – всі корисні хімічні сполуки, які до цього часу встигли накопичити цибулини, відразу ж почнуть переходити у стебло й листя. Як результат – навесні посадковий матеріал буде малопридатний до використання. Бульби під час зберігання однозначно усохнуть, отже, очікувати, що всі вони дадуть пагони, до того ж міцні, добре розвиваються, навряд чи варто.

Читайте:   Оцинковані грядки - переваги, застосування і їх складання

Організація зберігання цибулин гладіолусів

Підготовка

В процесі збору бульби поміщають в мішечки, шухлядки, невеликі контейнери, паперові пакети. Перед укладанням їх необхідно струснути землю, що залишилася (тільки не здирати разом з оболонкою). Щоб на наступний рік не допустити пересортиці, кожна тара маркується (наприклад, фломастером) або на неї навішується бирка.

Молоді цибулинки («дітки») слід складати окремо.

Сушка

Це стосується в основному «дорослих» цибулин. Цей процес умовно можна поділити на декілька етапів.

Перший. Просушування під відкритим небом. Причому потрібно вибрати добре провітрюване місце, так як вітер значно прискорить видалення зайвої вологи з бульб. Тривалість цього етапу порядка двох діб.

Другий. Те ж, але під навісом або в приміщенні з ефективною вентиляцією (близько 3-х тижнів).

Третій. Очищення бульб гладіолуса від залишків сторонніх фракцій.

Четвертий. Цибулинки, завантажені в чисту тару, підсушують ще приблизно 6 – 8 днів.

Коли прибирають гладіолуси восени

Тут необхідно врахувати, що тривалість сушіння залежить від погодних умов. Найбільш сприятлива температура в інтервалі +22 – +32 ºС. Тому конкретні терміни підготовки бульб до прибирання на зберігання визначаються індивідуально.

Для «діток» сушку достатньо провести протягом 3-х тижнів, при температурі 25±2 ºС.

Дезінфекція цибулин

Даний захід проводиться для будь-якого посадкового матеріалу. Стосовно гладиолусів обробка робиться 30%-м часниковим розчином. Приготувати нескладно – на 100 г води два-три великих зубчики (приблизно це і буде 30 г).

Час «обмивання» цибулин в такій рідині – 8 секунд, залежно від розміру. Для «діток» воно скорочується до 2-х.

Для запобігання пальців від впливу розчину (а він виходить досить пекучим) рекомендується користуватися пінцетом. Ще краще – надіти гумові рукавички.

Коли прибирають гладіолуси восени

Додатковий захист бульб гладіолусів

Досвідчені дачники практикують їх обробку парафіном. Оболонка, що утворилася надійно захищає бульби від зовнішніх впливів і цвілі, від якої їх уберегти досить важко. Реалізувати таку методику досить просто. Знадобиться кілька свічок, які розтоплюються в невеликій старій каструльці, металевій банці тощо. Після цього злегка остиглий розплав (його бажано готувати на «водяній бані») занурюються бульби. Залишається їх розкласти на твердій поверхні, і через кілька хвилин утворюється щільна непроникна оболонка.

Читайте:   Як вирощувати полуницю протягом року в домашніх умовах - інструкція

Є і ще один спосіб захисту, який відзначається деякими садівниками – нанесення рідкого парафіну пензлем. Але якщо врахувати, скільки на це знадобиться часу і терпіння, то навряд, чи знайдеться багато охочих готувати гладіолуси до зберігання саме так.

Коли прибирають гладіолуси восени

Складання цибулин

Основні вимоги до місця для зберігання такі ж, як і для бульб або насіння інших рослин. У приміщенні повинно бути прохолодно, сухо, і плюс до цього, забезпечено в ньому достатній повітрообмін.

Варіанти:

  • підвальне приміщення;
  • льох;
  • горище;
  • у просторі між віконними рамами;
  • в підвішеному стані на дверному блоці;
  • на підвіконні.

Нерідко в інтернеті зустрічається і така порада – на шафі, в картонній коробці. Варто ним скористатися, якщо врахувати, що тепле повітря від радіаторів опалення за визначенням піднімається вгору, де і концентрується, вирішувати вам, читачу. Але автор сумнівається, що подібні методики (під стелею) доцільні і прийнятні.

Необхідно врахувати два моменти:

  • кращий спосіб зберігання гладіолусів – однорядне розташування цибулин. Якщо є можливість, то саме так їх і треба складувати;
  • тара, в яку укладаються бульби гладіолусів, повинна мати вентиляційні отвори. Це запобіжить утворенню на закладці цвілі і грибка.

Коли прибирають гладіолуси восени

Практичні рекомендації

Щоб цибулини гладіолуса сформувалися великими, а значить, на наступний рік дали гарні, міцні паростки, слід регулярно видаляти з квітки прив’ялі бутони. Зміст цієї роботи в тому, щоб запобігти утворенню насіння, які стануть «відтягувати» на себе частину поживних речовин, що надходять з ґрунту.

Коли прибирають гладіолуси восени

Часто зустрічається помилка при визначенні строку видалення бульб з ґрунту – дивитися на зміну кольору листя. Садівники без достатнього досвіду вважають, що якщо вони пожовкли, то можна відправляти бульби гладіолуса на зберігання. Однак жовтуватий відтінок не завжди є сигналом до початку цієї роботи. Він може свідчити про захворювання рослини. Приміром, фузаріозною гниллю, бактеріозом і рядом інших. Є і ще «орієнтир» – час появи самого першого бутона на гладиолусе. Через пару місяців цибулини можна сміливо відправляти на зберігання.

Коли прибирають гладіолуси восени

В принципі, питання осіннього прибирання гладіолусів і організації їх зберігання досить просте. Якщо підійти до цієї справи з розумінням сенсу всіх проведених заходів, то нескладно визначитися і з термінами, і способами їх складання.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*