Головна / Інструменти для будівництва і ремонту / Різання металу: які інструменти знадобляться в будинку?

Різання металу: які інструменти знадобляться в будинку?

Резка металла: какие инструменты пригодятся в доме?

Вкоротити арматуру, зняти заклинив замок, розрізати лист профнастилу, відпиляти шматок труби потрібної довжини… Кожна задача вимагає свого інструменту. Як вибрати якісний і надійний інструмент для різання металу – читайте в матеріалі.

Як вибрати хорошу ножівку

Це найбільш популярний і доступний інструмент для різання металу. Класична конструкція складається з З-образної рами і змінних полотен.

Раму ножівки (з металу або композитних матеріалів) перед вибором варто перевірити на міцність – з легким зусиллям спробувати зігнути і подивитися, не скрипить каркас, немає люфтів у деталей, міцно зібрана конструкція.

В ході таких операцій можна виявити і відкинути дешевий і крихкий пластик, який зламається при експлуатації або по необережності під час зберігання.

У різних моделях довжина використовуваного полотна може бути від 20 см до півметра. Відповідно, чим вона більше, тим, приміром, товщі трубу можна розпиляти.

Для робіт в обмежених умовах зручні пилки з розсувними рамами, змінюють свою довжину (можна налаштувати інструмент під вибране полотно).

Система кріплення полотна може бути на основі різьбового затиску (після натягу полотно фіксується гайкою з баранчиком) або спеціального механічного важеля. Пили останнього типу дорожче, але більш зручні в експлуатації і обслуговуванні.

Деякі моделі можуть мати функцію зміни кута роботи полотна, що дозволяє здійснювати пропили більш складних форм.

Крім того, можливість повороту полотна на 90° дозволяє розпилювати габаритні листові матеріали, не обмежуючись висотою рами пилки.

 

Резка металла: какие инструменты пригодятся в доме?

 

Витратний матеріал

Пильні полотна можуть мати 18, 24 і 32 зубця – чим їх більше, тим швидше і чистіше пройде розпил. Полотна бувають біметалічні, і з розжареними зубами.

Перші – більш якісні і довговічні. Якість пилки можна перевірити, злегка зігнувши її: гідний продукт відновлює форму, поганий – залишається зігнутим або тріскається.

Чим різати метал: як вибрати ножиці

Механічні ножиці призначені для ручного різання відносно тонкого листового і профільованого металу, наприклад, жерсті, металочерепиці, профнастилу. І з цим завданням вони справляються набагато краще ножівок.

Читайте:   Бензиновые и электрические пилы – об особенностях выбора

Основні різновиди ножиць по металу:

 • Прохідні прямі або моделі призначені для рівного реза великих листів. Краще вибирати моделі-«пелікани», ручки яких в процесі різання знаходяться над аркушем, а значить, його не треба загинати – працювати так швидше і зручніше.Резка металла: какие инструменты пригодятся в доме?
 • Силові (двохважелеві) ножиці призначені для роботи з товстими листами металу. Вони мають дві подовжені ручки для збільшення важеля і, відповідно, сили різання. Одну з рукояток можна фіксувати в лещатах, створюючи можливість прикладання ще більших зусиль.
 • Криволінійні (радісно, фігурні) ножиці мають кілька укорочені леза більш складної форми. Вони дозволяють «маневрувати» в процесі роботи, змінюючи напрямок реза.
 • Вирубні ножиці відрізняються тим, що в процесі роботи вирізають смужку металу, завдяки чому абсолютно не гнуть лист і не деформують краю зрізу.Резка металла: какие инструменты пригодятся в доме?
 • Комбіновані моделі – універсальні у використанні і дозволяють виконувати як прямі, так і криволінійні розрізи.Резка металла: какие инструменты пригодятся в доме?

Нюанси конструкції

Перша відмінність, яке відразу впадає в очі: одні ножиці – з пружиною, інші – без. Останні – це найбільш прості і доступні конструкції, які підійдуть для майстрів, нечасто ріжучих метал.

Якщо роботи багато, тоді варто віддати перевагу моделям з пружиною, яка після реза повертає ручки у вихідне положення, тим самим істотно знижуючи прикладаються зусилля. З точки зору якості реза інструменти практично ідентичні.

Додатково полегшити роботу може важільна передача, використовувана в сучасних інструментах. Завдяки їй сила різання залежить не тільки від довжини рукояток і прикладеного зусилля, але і збільшується завдяки важеля передаточному зусиллю.

За типом розміщення нижній ріжучої кромки ножиці поділяють на «ліві» і «праві». Перші зручні для вирізки лівих радіусів, коли проводять дугу справа наліво. Відповідно, зліва направо ріжуть «правими» моделями.

Леза можуть бути стаціонарними або знімними. Перші час від часу заточують, другі просто замінюють.

Резка металла: какие инструменты пригодятся в доме?

Рукоятки можуть бути литими металевими, але для тривалих робіт краще підійдуть моделі з широкими ручками, що мають гумові накладки або вставки.

Електроножиці: які вони бувають

Найбільш поширені три види элекроножниц – листові, шліцьові та висічні. Вони відрізняються по областях застосування.

Листові електроножиці

аналогічні звичайним ручним. Але за рахунок електродвигуна не треба використовувати фізичну силу, що збільшує точність і швидкість різання.

Такі ножиці дозволяють без відходів і стружки по прямій і кривій різати листовий метал товщиною до 5 мм До недоліків систем відносять загин однієї з частин розрізаного металу і можливість різу тільки від краю аркуша.

Читайте:   Выбираем лазерный дальномер: наиболее важные характеристики

Резка металла: какие инструменты пригодятся в доме?

Шліцьові електроножиці

Якщо необхідно розрізати метал без деформації і подальшої обробки, то підійдуть шліцьові електроножиці.

Їх конструкція представляє собою два нерухомих леза, між якими ходить третє, вырезающее тонку стрічку стружки. Цей інструмент призначений для прямих і фігурних зрізів. Максимальна товщина листа – до 2 мм.

Резка металла: какие инструменты пригодятся в доме?

Вирубні ножиці

Відрізняються від двох попередніх принципом дії і конструкції нагадують дирокол. Вони підійдуть для різання профільного і гофрованого листового матеріалу.

Під час роботи інструмент креше тонку смужку металу по лінії різу, перетворюючи його в стружку. Край заготовки виходить без задирок, а сам метал не деформується.

Вирубні ножиці підходять для прямих, фігурних і внутрішніх різів. В останньому випадку в заготівлі потрібно попередньо просвердлити отвір.

Резка металла: какие инструменты пригодятся в доме?

Як правильно різати метал: вибір електролобзика

Лобзики – широкопрофільний інструмент в тому розумінні, що при використанні різних полотен вони з тим або іншим успіхом можуть пиляти і дерево, і пластик, і метал.

Для цього приладу важливі п’ять основних характеристик:

 1. Потужність лобзиків коливається від 380 до 1000 Вт. Оптимальний показник для побутового застосування – 500-600 Вт.
 2. Найбільш поширений рівень числа ходів при холостий роботі – 3200 об./хв. Добре, якщо лобзик оснащений системою для зміни і контролю кількості ходів.
 3. Лобзики мають обмеження по товщині разделываемого металу. Для побутових моделей глибина пропилу в металі складає 2-5 мм. Якщо конструкція пустотіла, потрібно підсумувати ширину всіх її горизонтальних ребер.
 4. Два основних варіанти регулювання кута нахилу плити/підошви – 0 і 45°, у професійному та любительському (просунутому) інструменті – 0, 15, 30 і 45°.
 5. Вага інструменту залежить від матеріалу, двигуна, форми корпусу і становить 0,8-5 кг. Для експлуатації побутової досить моделі від 1,5 до 3 кг.

Резка металла: какие инструменты пригодятся в доме?

Дискова пила для різання металу

Дискова пила – універсальний інструмент для точного різання по прямій з можливістю різання під нахилом до 45°.

Основна сфера застосування даних систем – робота з деревом, ДВП, ДСП, фанерою, різними полімерами, багатошаровими матеріалами. Але при використанні спеціальних дисків можна різати мідь, алюміній та інші кольорові метали. Існують навіть професійні диски для сталі.

Споживана потужність дискових пил знаходиться в межах від 0,55 до 2,2 кВт. Такий великий розкид визначається функціональними можливостями тієї чи іншої моделі інструмента. Для середньостатистичного домовласника цілком вистачить приладу потужністю 1,1-1,5 кВт.

Двигун пили за допомогою спеціального механізму встановлюють на опорній плиті. Це дає можливість здійснювати розрізання листових матеріалів під різними кутами нахилу.

Резка металла: какие инструменты пригодятся в доме?

Завдяки механізму кріплення, можна регулювати глибину пропилу (максимальне значення цієї величини вказано в техпаспорті). Зазвичай для побутового застосування вистачає інструментів, піляєв метал на глибину 4-5 див

Читайте:   Як зробити лущилку для кукурудзи

На опорній плиті може бути передбачений механізм кріплення паралельного упору для виконання поздовжніх паралельних розрізів високої якості.

У деяких моделях є спеціальні отвори для кріплення інструменту до верстата – тобто пила закріплена стаціонарно, а заготівля рухається по напрямних.

Різання металу болгаркою

Болгарки, або кутові шліфувальні машини (КШМ) – багатопрофільний інструмент, який використовується не тільки для шліфування поверхонь, але і для різання різних матеріалів (каменю, бетону, плитки, металевих листів і арматури).

Відразу варто зауважити, що такий широкий спектр завдань – заслуга не тільки самого інструменту, для кожного окремого випадку повинен бути використаний відповідний диск.

Які бувають болгарки

УШМ діляться на побутові і професійні. Перші розраховані на менші навантаження, відповідно, їх конструкція менш витривала, а самі вони дешевше.

Але домашньому майстру, як правило, набору функцій і робочих показників такої УШМ достатньо.

Потужність вибирається УШМ залежить, насамперед, від складності розв’язуваних завдань: чим важче робота (товще і щільніше матеріал), тим більша потужність потрібна.

Резка металла: какие инструменты пригодятся в доме?

Паралельно з підвищенням продуктивності зростає вага і вартість інструменту.

Виходячи з потужності, більшість побутових болгарок можна зарахувати до однієї з груп:

 • Малопотужні – 700-900 Вт;
 • Середньої потужності – 900-1500 Вт.

Як правило, малопотужні шліфувальні машини призначені для роботи з дисками діаметром 100-125 мм, середні – 125-150 мм

По конструктивному виконанню болгарки можна розділити на одноручні і більш зручні дворучні. У деяких моделях для зручності використовують спеціальні вібропоглинаючі рукоятки.

Корисні функції

Як правило, всі болгарки оснащують системою «м’який пуск», завдяки якій у момент включення інструменту не відбувається значного кидка струму.

Це робить можливим підключення інструменту до побутової електромережі. Деякі моделі УШМ оснащені системою підтримки постійного числа обертів диска, щоб незалежно від прикладеного зусилля інструмент знаходився в обраному режимі роботи.

Крім того, в конструкцію окремих інструментів додатково включено автоматичне балансування диска, яка захищає від вібрацій.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*