Головна / Рослини на ділянці / Рослини, які проженуть комарів з ділянки

Рослини, які проженуть комарів з ділянки

Навіть самий душевний теплий вечір на дачі можуть зіпсувати настирливі комарі – незмінні супутники заміського життя. Хімічна промисловість придумала сотні препаратів, що відлякують комарів. В тій чи іншій мірі всі вони ефективні, але мають істотні недоліки – в різній ступені токсичні, що викликають алергію, в більшості випадків протипоказані маленьким дітям.

Однак сама природа, створивши комарів (вони важлива частина харчового ланцюжка), подбала і про те, щоб вони не заважали нам жити. Для цього в її арсеналі є багато рослин, що відлякують своїм запахом комах. У цій публікації ми розповімо про 15-ти найбільш ефективних рослинах – «засоби від комарів», які успішно можна вирощувати.

Агератум

Рослини, які проженуть комарів з ділянкиДуже багато комерційних репелентів проти комарів використовують кумарин – речовина, яку секретує однорічна рослина агератум. Ніжні декоративні кущики невеликих розмірів прикрасять ваші квітники (на сьогодні вже виведені сорти не тільки з синіми, але і з рожевими, білими і бузковими квітками) і стануть надійним захистом від настирливих комах. Однак, не варто натирати шкіру листям і квітками агератуму. Це може викликати алергію. Досить просто посадити квітку (а краще – не одну) на сонці або в напівтіні. Агератум – не привередлива рослина, вона задовольняється і бідними грунтами.

Лаванда вузьколиста

Рослини, які проженуть комарів з ділянкиДуже красива багаторічна рослина з ніжними білими, рожевими, синіми або фіолетовими квітами. Лаванда вузьколиста прекрасно зимує, невибаглива у догляді, росте на бідних грунтах і не вимагає поливу. Кущики лаванди ідеальні в групових посадках, її можна вирощувати в контейнерах. Відчути приємний запах цієї рослини людина може тільки, доторкнувшись до неї або обрізаючи гілки. Але комарі більш чутливі до її аромату і вважають його для себе огидним. Помічено, що в безпосередній близькості від посадок лаванди (метр-півтора) комарі не літають.

Читайте:   Кімнатна троянда: правильний догляд, посадка і розмноження

М’ята перцева

Рослини, які проженуть комарів з ділянкиДобре всім відома м’ята перцева – запашний багаторічник заввишки до 80 см – одна з найпопулярніших лікарських рослин, вирощуваних в наших садах. Вона також широко використовується в кулінарії і косметології. Здавна наші предки висаджували м’яту перцеву біля вікон і вхідних дверей в будинок, зокрема, і через те, що ця рослина добре відлякує комарів. Найсильніший ментоловий аромат дає м’ята перцева, що росте на родючих рихлих грунтах сонячних куточків саду. Але може рости і в тіні, правда, пахнути, а відповідно, і відлякувати комарів буде слабкіше.

Меліса лікарська

Рослини, які проженуть комарів з ділянкиЗовні меліса не дуже сильно відрізняється від м’яти – має розгалужене стебло і росте у висоту трохи вище. Але головна її відмінність – це запах. Меліса лікарська має сильний пряний аромат з легкими нотками лимона. Але, як і ментоловий запах м’яти перцевої, він відмінно відлякує комарів. Мелісі ідеально підійдуть сонячні місця вашої ділянки. Вона може зростати і в півтіні.

Котовник котячий, або котяча м’ята

Рослини, які проженуть комарів з ділянкиОдна з переваг цієї м’яти – росте як бур’ян, сама по собі. Тобто вона не вимагає ніякого догляду. Втім, багато садівників і вважають котовник котячий бур’яном. Але треба віддати йому належне: він відмінно справляється із завданням з відлякування комарів. Якщо ви для надійності вирішите натерти свою шкіру листям або квітками цієї рослини, будьте обережні – всі коти округи виявлять до вас підвищену увагу, адже вони просто обожнюють котячу м’яту! Виною тому – речовина непеталактон, на яку багата ця рослина. Вона ж і джерело лимонного аромату, властивого цьому різновиду м’яти.

Монарда лимонна

Рослини, які проженуть комарів з ділянкиМонарда лимонна належить до того ж сімейства, що і м’ята перцева. Але, на відміну від неї, це однорічна рослина. До речі, єдиний літник в роду монард. Її листя і квітки містять ефірні масла, що відлякують комах, в тому числі і комарів. А ще монарду лимонну можна легко віднести до однорічників-гігантів. Адже всього за один сезон вона досягає 120 см у висоту. Любить добре освітлені ділянки з родючим рихлим грунтом.

Читайте:   Опис універсального раннього сорту аличі Клеопатра

М’ята болотна, або Омбало

Рослини, які проженуть комарів з ділянкиБагаторічна рослина роду М’ята, досягає у висоту 20-40 см По зовнішньому вигляду її легко відрізнити від інших видів м’яти компактними розмірами і сланкою формою. Не володіє, властивою більшості родичів зимостійкістю. Незмінний інгредієнт грузинського соусу ткемалі і хороший природний репелент для відлякування комах. Не тільки комарів, але і мух, бліх і молі.

Шавлія лікарська

Рослини, які проженуть комарів з ділянкиЦю рослину Гіппократ називав «священною травою». Її застосування в медицині і сьогодні настільки широке, що, здається, набагато менше хвороб, які вона не лікує, ніж тих, що лікує. Про властивості шавлії відлякувати комарів Гіппократ нічого не писав (принаймні, нам про це не відомо), проте в садівництві було давно помічено, що посадки шавлії лікарської комарі не люблять. Точніше – її терпкий аромат не дозволяє комахам визначити запах людини, що знаходиться поруч з рослиною. Шавлія лікарська – багаторічна рослина. На одному місці росте без пересадки 8 років. Любить грунт нейтральної кислотності і хорошу освітленість.

Цитронелла цейлонська, або лимонна трава

Рослини, які проженуть комарів з ділянкиДуже часто для створення комариних репелентів використовують олії цітронелли цейлонської. Рослина має дуже сильний лимонний запах, який теж не стільки відлякує комарів, скільки не дозволяє цим комах відчути запах людини, що перебуває поруч. Лимонна трава – багаторічний злак з низьким рівнем зимостійкості. Тобто в умовах помірного клімату її можна вирощувати тільки як кадочну культуру, заносячи горщик в будинок або теплицю разом з першими значними похолоданнями.

Базилік духмяний, або Базилік камфорний

Рослини, які проженуть комарів з ділянкиОднорічна трав’яниста рослина, яку майже всі жителі Землі знають, як кухонну пряність. Але мало кому відомо, що ефірне масло цієї рослини багато років використовується в медицині. Наприклад, воно входить до складу відомого всім «Бронхолітину» (його призначають при кашлі). Сама назва, «базилік камфорний», говорить про те, якою речовиною багата ця травичка. Камфора відлякує мурах, міль і комарів.

Вербена лимонна

Рослини, які проженуть комарів з ділянкиВічнозелений чагарник з великою кроною. У народі вважається магічною рослиною, здатною захистити від пристріту і псування. Але сьогодні, звичайно, її більше використовують у кулінарії, косметології та медицині, ніж в обрядах білої магії. Володіє приємним запахом, з яким не хочуть дружити комарі. Відлякує також інших комах – висушену гілочку вербени часто кладуть у шафу в якості профілактики від молі.

Читайте:   Есхінантус: вирощування і догляд в домашніх умовах

Чорнобривці

Рослини, які проженуть комарів з ділянкиЯскраві і строкаті чорнобривці традиційно використовуються на наших квітниках. Дуже часто їх можна побачити і на грядках. Прихильники органічного землеробства стверджують, що ці літники ефективно захищають культурні рослини від багатьох шкідливих комах та інших шкідників. Їх запах настільки насичений і специфічний, що відлякує не тільки комарів, але і деяких людей, які його просто не переносять. А даремно, адже це дивно декоративні та невибагливі квіти.

Полин гіркий

Рослини, які проженуть комарів з ділянкиЩе одна трава з дуже стійким специфічним запахом, який не подобається комарам. Полин гіркий – багаторічна трав’яниста рослина сріблястого кольору, досягає до 1,5 метрів у висоту. Одна з найдавніших лікарських рослин, відомих людству. Вільно росте на лісових галявинах, уздовж доріг, на занедбаних ділянках. Культивується в промислових масштабах заради ефірної олії. В саду і городі зустрічається часто, як бур’ян. Однак багато садівників сьогодні, щоб не ходити за нею в ліс, вирощують полин спеціально у себе на ділянці. Крім своїх лікувальних властивостей, вона захищає культурні види від багатьох шкідників і хвороб.

Полин понтійський

Рослини, які проженуть комарів з ділянкиНа відміну від полину гіркого, ця рослина дуже декоративно. Тому її часто можна зустріти в садах як елемент різних ландшафтних композицій. Також повсюдно використовується в медицині як природний засіб від комарів.

Пижмо звичайне

Рослини, які проженуть комарів з ділянки

Багаторічна трав’яниста рослина лісової і лісостепової зони. Швидко засмічує культурні луки і пасовища, тому, вирощувати пижмо в саду потрібно дуже акуратно. Ця отруйна рослина часто використовують у народній медицині для лікування і профілактики різних недуг. Має характерний гострий запах, що відлякує комарів.

Поки про рослини-«засоби від комарів» у нас все. Якщо вам знайомі інші, напишіть про них у коментарях. Ми будемо дуже вдячні!Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*