Головна / Сад та Город / Сама солодка цибуля — Ялтинська

Сама солодка цибуля — Ялтинська

Ріпчасту цибулю людина вживає в їжу давно. Овоч прийшов до нас з південно-західної частини материка. Кілька тисяч років тому цибуля вживався в їжу тільки як ліки, а сьогодні без неї не обходиться ні один стіл. Специфічним сортом овоча є ялтинська цибуля. Свою популярність вона заслужила завдяки фіолетовому забарвленню, а також солодкому, невластивому цибулі, смаку.

Опис сорту

Ялтинська цибуля володіє специфічними рисами, які відрізняють її від представників інших сортів овоча: формою, смаком, кольором, навіть структурою.

Сама солодка цибуля — Ялтинська
Плоди цієї рослини приплюснуті, навіть плоскі біля основи. Водночас ширина шарів овоча значна, вони досить соковиті. Унікальним є відсутність гіркоти в плодах. Навпаки, вони мають солодкуватий смак. Завдяки цій особливості культури багато вживають її в сирому вигляді. Звична нам цибуля-сіянка іноді має бузковий відтінок, кримська цибуля – насичено-фіолетовий.

Зовнішній вигляд рослини вносить нотку естетики в звичні для нас страви: нарізки і салати. Навіть стейк виглядає краще в оточенні фіолетових кілець.

Кримську цибулю вкрай небажано піддавати термічній обробці, так як вона при цьому втратить практично всі корисні речовини. Адже плоди сорту відмінно поповнюють організм вітамінами і мінералами. Крім того, вона підвищує апетит і регулює кількість солей. Ялтинська цибуля застосовується для профілактики і лікування ряду захворювань. Такою властивістю цей овоч не поступається звичним для нас родичам.

Історичні факти

За офіційними даними кримської цибулі, як такої раніше не існувало. Вона була штучно виведена шляхом схрещування декількох видів культур. Матеріал для процедури потрапив на півострів з різних куточків світу.

Сама солодка цибуля — Ялтинська

У середині дев’ятнадцятого століття Крим став часто відвідуваним туристами півостровом. Багато знатних люди побудували там свої резиденції або палаци. Тоді ж були зроблені перші кроки для заснування ботанічного саду. Внаслідок цього в Крим стали завозити різноманітні рослини з інших країн, зокрема, з Португалії. Крім солодкої іспанської цибулі, на півострові з’явилися так звані сорти мадерского лука: круглий і плоский. Перераховані вище сорти овочів і стали основою для ялтинського.

Читайте:   Коли краще пересаджувати малину, восени чи навесні - робимо висновки

Сьогодні ніхто не сумнівається в корисних властивостях овоча. Але так було не завжди. Ялтинська цибуля, якою ми користуємося сьогодні, – кращий з своєї групи. Сорт, на основі якого він був виведений, мав назву солодкий кримський. Цей овоч існував у 30-ті роки минулого століття і мав істотні недоліки, які були виправлені в нинішньому сорті культури. Таким чином, кримська цибуля, яку ми знаємо, зберігається довше і має фіолетове забарвлення.

Особливості вирощування

Сама солодка цибуля — Ялтинська

Вирощування кримської цибулі з насіння або розсади проводиться, в основному, дачниками або власниками приватних будинків в Криму та інших південних регіонах України. Вони не тільки заготовляють сіянку, а й постачають зібраний урожай для продажу.

На жаль, через велику популярність сорту, сьогодні на ринку можна зустріти неякісні плоди овоча. Для них характерні бліде забарвлення, сухість плодів, тонкі шари. Крім того, така цибуля помітно гірчить. Природно, такий товар втрачає свою цінність і негативно впливає на «імідж» справжньої ялтинської цибулі. Тому одним з головних питань сучасної агротехніки є способи збереження «чистокровності» плодів ялтинської цибулі. Це явище значною мірою обумовлює вирощування овочів.

Культуру вирощують з насіння за розсадною технологією в умовах захищеного грунту. Робота проводиться вручну і вимагає чималих зусиль з боку городників. Варто створити практично ідеальні умови для зростання культури, що, звичайно, в домашніх умовах зробити непросто. Але при цьому виростити гарний урожай реально навіть для новачка в цій сфері.

Сама солодка цибуля — Ялтинська

Для успішного проростання насіння необхідно підтримувати правильні режим тепла і світла. Варто використовувати і штучне освітлення, зокрема, люмінесцентне. Найбільш вдала температура повітря 18°. Зволожувати посадки треба в достатній кількості, час від часу вводити підживлення.

Читайте:   Як відрізнити кормову кукурудзу від харчової

За 7 днів до пересаджування рослин у відкритий ґрунт треба провести процедуру загартовування насіння. Для цього щодня молоді паростки виносять на свіже повітря на кілька годин. Для пересадки потрібно підготувати і грядки.

Процес пересадки проводять після формування 3-4 листків. Контейнери з паростками рясно, але в той же час акуратно, поливають. Після обережно витягають молоді рослини з ємностей, вкорочують коріння і вибірково листя розсади. Розміщують саджанці в ґрунті таким же чином як і в ситуації, коли посадковим матеріалом виступає сіянка. Для висадки створюють 4-сантиметрові лунки.

Сама солодка цибуля — Ялтинська

Вирощування ялтинської цибулі з насіння з метою отримання хорошого врожаю передбачає догляд за рослинами. Він включає, зокрема систематичні розпушування грунту, знищення бур’янів, постійні добрива, профілактику та лікування захворювань культури, а також боротьбу з паразитами. Всі поливи потрібно проводити уважно, дотримуючись схеми. Під час дозрівання плодів зволожувати рослини потрібно кожен день. Однак, вирощування цибулі навіть в ідеально створених умовах не дасть відмінного результату. Це обумовлено тим, що на врожай впливають кліматичні особливості регіону вирощування. Дефіцит тепла і особливості того чи іншого виду грунту суттєво впливають на смак плодів.

Терміни посіву і збирання

Щоб отримати бажані результати, наприклад, багатий урожай, посадку насіння треба здійснити в кінці зими. Через 1,5 – 2 місяці підрослу розсаду, як і сіянку, можна висаджувати в грунт. При сівбі насіння у такі строки період висадки молодих рослин припадає на кінець квітня-початок травня.

Збирання врожаю овочів відбувається в кінці серпня або на початку вересня. До цього часу листя культури вже має «лягти» на землю. Зазвичай плоди акуратно піддягають вилами або підкопують, а потім витягають вручну.

Ялтинська цибуля – незвичайний і смачний овоч. Його може виростити з насіння навіть початківець огородник. Головне – створити правильні умови і не ігнорувати рекомендації.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*