Головна / Рослини на ділянці / Що робити, якщо не плодоносить вишня?

Що робити, якщо не плодоносить вишня?

Вишня вже давно вирощується на наших ділянках, і немає, мабуть, такого садка, в якому не виростали б два або три деревця вишні. Вишню садівники люблять за її невибагливість, достатню морозостійкість, відносну невибагливість до типу грунту (за винятком заболочених ґрунтів і бідних), високу відновну здатність рослини (після обрізок, підмерзання), тіньовитривалість, хороші врожаї і високі смакові якості і масу плодів, особливості нових сортів цієї культури. Однак з вишнею можуть виникнути складності, часом буває і так, що вишневі дерева ніяк не хочуть плодоносити. Чому так відбувається і що з цим робити? На ці запитання ми й спробуємо дати відповіді максимально детально.

Неправильна посадка вишні

Що робити, якщо не плодоносить вишня?

Почнемо з посадки, найчастіше затримки у розвитку вишневого дерева наступають тому, що садівник при посадці заглибив кореневу шийку рослини. Робити цього не можна, заглиблення кореневої шийки кісточкових культур може привести не тільки до затримок у розвитку рослини (до запізнілого вступу їх у пору плодоношення), але і викликати загибель через випрівання кореневої шийки.

При посадці саджанців вишні, яку краще проводити у весняний період, необхідно добитися того, щоб після осідання ґрунту коренева шийка була піднята над поверхнею ґрунту на два або три сантиметри. Садівники часто плутають кореневу шийку і місце щеплення – коренева шийка розташована нижче місця щеплення, на ділянці, де коріння переходять в стовбур.

Якщо причиною відсутності плодоношення є саме заглиблення кореневої шийки, то необхідно відгребти грунт від неї, і не тільки саме біля кореневої шийки, ненароком зробивши лунку де буде накопичуватися тала, поливна і дощова вода, а рівномірно прибравши ґрунт на всій приствольній смузі, зробивши по зовнішніх краях приствольної смуги канавку глибиною в три сантиметри, в якій і буде накопичуватися волога. У цьому випадку деревце може почати плодоносити вже на наступний рік чи за сезон, якщо ж цього не сталося, то причина може бути іншою.

Відсутність запилення

Переважна більшість сортів вишні вимагає перехресного запилення для того, щоб зав’язати плоди і дати врожай (винятки є, наприклад, у сорту Шоколадниця). Якщо немає запилювачів, то вишня може рясно цвісти, але зовсім не давати плодів, адже пилок з тичинок іншого сорту не потрапляє на приймочки маточок зростаючого у вас деревця.

Читайте:   Настурція: поради по поливу, догляду і розмноженню

Якщо вишня цвіте, але не плодоносить, і так повторюється вже кілька сезонів, то на ділянку потрібно висадити один або два сорти-запилювачі, обов’язково квітучих в один час з сортом, який вже росте на вашій ділянці. Для повноцінного запилення деревам не обов’язково бути близько розташованими один до одного, достатньо їх розмістити на відстані в межах трьох десятків метрів.

У тому випадку, якщо місця на ділянці для розміщення нових рослин уже немає, можна прищепити в крону вишні один або два черешка, узятих з інших сортів з однаковими термінами цвітіння. Щеплення черешком здійснювати потрібно навесні, під час активного сокоруху. Живці краще прищеплювати вище, щоб пилок зміг потрапити на більшість квіток. Звичайно, в цьому випадку ваша вишня почне повноцінно плодоносити тільки після того, як розвинуться (в достатній мірі) пагони з щеплених в крону живців.

Також можна домогтися запилення квіток і формування плодів, якщо залучати на ділянку бджіл і інших комах. Для цього можна висадити на ділянці яскраві квіти, розмістивши їх, наприклад, по периметру ділянки або в приствольной смузі, або залучати комах солодкими приманками, розчиняючи у воді цукор або мед і виставляючи ємності біля вишні.

Що робити, якщо не плодоносить вишня?

Цвітіння вишневого дерева

Хвороби вишні

Ще одна причина того, що дерева вишні можуть не давати плодів – це хвороба рослин. Зрозуміти, що дерево захворіло можна по цілому ряду ознак, добре помітних неозброєним оком. У випадку з вишнею відсутність плодоношення спостерігається, якщо рослина заражена коккомікозом. При цьому захворюванні на листових пластинках вишневого дерева можна бачити бурі плями, досить часто на плямах можна розгледіти рожево-червоний наліт. Плями можна побачити як на верхній частині листка, так і з зворотної сторони.

Прогресування хвороби призводить до несвоєчасного опадання листової маси, порушення процесів фотосинтезу і відсутності плодоношення. До всього іншого, рослина під впливом захворювання втрачає зимостійкість і може загинути навіть у середню по суворості зиму.

Боротися з коккомікозом можна шляхом обробки рослини мідьвмісними препаратами (1-2%), наприклад, бордоською рідиною, залізним купоросом чи мідним купоросом. У пізній час, коли дощі виключені або малоймовірні, необхідно побілити основу стовбурів і перші скелетні гілки. Також можна застосовувати і дозволені фунгіциди типу Скоро, Хоруса та інші.

Читайте:   Повстяна вишня: вирощування, посадка і догляд

Ще одне захворювання, яке призводить до того, що дерево вишні залишається без плодів – це моніліальний опік. Це також грибкове захворювання. Грибок здатний проникати в зав’язі на максимально ранніх стадіях їх формування, приводячи до осипання. Зрозуміти, що рослина вишні вражена моніліозом можна по засохлих набагато раніше часу листових пластинах, а також пагонах (немов обпалені). На корі при цьому можна помітити сіро-бурі плями.

Боротися з мониліальним опіком потрібно в кілька етапів – спочатку вирізати всі загиблі пагони, а потім обробити рослини мідьвмісними препаратами або дозволеними до застосування фунгіцидами.

Що робити, якщо не плодоносить вишня?

Загибле від коккомікозу дерево вишні

Що робити, якщо не плодоносить вишня?

Загибле від моніліозу дерево вишні

Погана погода

Порушити ріст пилкових трубок і залишити садівника без врожаю можуть і несприятливі погодні умови в період цвітіння вишні. Помічено, що плодів зовсім може не бути, якщо в період цвітіння вишні спостерігаються зворотні заморозки, якщо ллють дощі і вологість грунту і повітря дуже висока, а також якщо дуже сухо і стоїть сильна спека.

У випадку з заморозками допомогти рослині можна спробувати шляхом розведення димних багать навколо ділянки, завдяки цьому повітря може прогрітися і врятувати квітки. Звичайно, задимлення території далеко не завжди доречно, особливо якщо ваша ділянка знаходиться в міському середовищі або серед дач з проживаючими в них у цей період людьми.

У випадку з підвищеною вологістю, або навпаки, посухою можна спробувати простимулювати рослини до формування зав’язі шляхом обробки розчином борної кислоти. На відро води потрібна баночка борної кислоти (дотримуючись інструкції) – кількість на доросле дерево або 2-3 молодих деревця).

При великій кількості вологи в грунті частіше розпушуйте грунт в приствольній смузі, це буде сприяти випаровуванню вологи, якщо ж не вистачає вологи, то необхідно виливати у вечірній час по відру води під кожну рослину, попередньо взрихливши грунт.

Вишні не вистачає поживних речовин

На бідному ґрунті вишневі дерева можуть рясно цвісти, але не давати плодів, або формувати невеликі прирости і не формувати ні квіток, ні плодів. Плоди можуть не сформуватися також через надмірну кількість вологи в ґрунті, наприклад, коли грунтові води залягають близько до поверхні ґрунту. Ще одна причина, пов’язана з землею – це її підвищена кислотність, на такому грунті рослини можуть засвоювати поживні речовини, навіть якщо їх у землідостатньо.

Читайте:   Шкідники полуниці – опис з фото і способи боротьби

Знизити кислотність грунту можна внесенням доломітового борошна (300 г на квадратний метр) або вапна (200 г на квадратний метр).

У випадку з високим рівнем грунтових вод банально може підгнивати коренева система, і від цього рослина не розвивається. Допомогти дереву тут досить складно – можна спробувати спорудити водовідвідні канали або викопати протяжні ями по периметру ділянки, де буде накопичуватися вода.

Що стосується добрив, то в разі їх нестачі часом досить налагодити надходження поживних речовин у ґрунт, і рослина вишні починає більш активно розвиватися вже на наступний сезон вона може дати перший урожай.

Схема підгодівлі вишні досить проста – у весняний час, коли в ґрунті достатньо вологи, вишню можна підгодувати нітроамофоскою, внісши під кожну рослину сірникову коробку цього добрива. В період цвітіння слід внести по 8-10 г суперфосфату і сульфату калію, а після плодоношення – збагатити грунт деревною золою (200-250 г під кожне дерево) або внести суміш з одного кілограма компосту, 12-15 г суперфосфату і 15-20 г сульфату калію.

Підживлення в зазначеному обсязі необхідні рослинам з трирічного віку, раніше, за умови внесення добрив в лунку при посадці рослини можна не підгодовувати, а якщо добрива не вносилися, то підгодувати половиною зазначеної дози.

Що робити, якщо не плодоносить вишня?

Формуюча обрізка вишні

Загущеність крони вишні

На закінчення розповімо про ще одну причину відсутності плодоношення вишні – надмірно загущену крону. Це явище (саме відсутність плодоношення при загущеній кроні) спостерігається не так вже й часто, але все ж буває. Якщо вишню після висадки на ділянку не обрізали ні разу, то з часом крона може загуститься до такої міри, що плоди перестануть формуватися.

Щоб цього не сталося, рано навесні (зазвичай в березні) необхідно проводити санітарну обрізку видаляючи всі сухі пагони, зламані, хворі і підмерзлі, а також ті, що ростуть в глиб крони, що і викликає в кінцевому підсумку її загущення. Така обрізка не тільки освітлить крону, але і буде стимулом рослині формувати нові молоді пагони, на яких з’являться і цвіт, і плоди.

Ось основні причини, через які дерево вишні може не формувати плодів. Якщо вам відомі інші причини або ви знаєте інші способи усунення описаних вище проблем із вишневими деревами, то напишіть про них у коментарях: і нам, і нашим читачам буде дуже цікаво і корисно дізнатися щось нове.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*