Головна / Меблі для дому / Стелаж своїми руками – варіанти виготовлення з дерева і металу

Стелаж своїми руками – варіанти виготовлення з дерева і металу

Стелаж своїми рукамиВсе, що добре складено, ніколи не губиться й швидко знаходиться. До цієї народної мудрості можна додати, що правильне зберігання речей економить місце і прикрашає інтер’єр.

Всі ці доводи – відмінний привід для того, щоб зробити саморобний стелаж і дати рішучий бій домашньому хаосу і безладу. Його конструкція настільки проста, що не стане каменем спотикання для новачка. Парочка вертикальних рам-стійок з поперечками, полиці з дощок, фанери або ДСП – ось і всі елементи стандартної стелажної системи.

Оскільки місць для установки стелажів (у будинку, підвал, веранда, гаражі) знайдеться чимало, то і варіантів їх конструкцій розроблено безліч.

У нашому огляді ми розглянемо найцікавіші з них і дамо практичні поради про те, як швидко і з мінімальними витратами виготовити подібну споруду.

Оригінальні варіанти стелажних конструкцій

Той, хто вважає, що стелаж – груба рама з полицями, глибоко помиляється. Дійсно, для підвалу і гаража можна особливо не фантазувати. Міцність, довговічність і функціональність – ось головне гасло для цих приміщень.

Для домашнього інтер’єру, навпаки, хочеться зробити щось особливе і нетривіальне. Тому майстри-саморобщики не шкодують часу і сил, щоб вразити нашу уяву. Пара дубових дощок і кілька скляних пляшок – ось і все, що потрібно для створення оригінальної конструкції.

Оригінальні варіанти стелажних конструкцій

Фото №1 Стелаж з пляшок і дощок

Незважаючи на простоту, міцність такого стелажа досить висока. На ній можна зберігати не тільки книги, але і використовувати для розкладки колекції вин.

Той, хто мав справу з високими полочными конструкціями, знає, що без хороших сходів дістатися до їх верхнього ярусу неможливо. А чому б не використовувати полиці в якості сходинок – подумав меткий чоловік і створив ось таку оригінальну систему.

Стелаж-сходи

Фото №2 Стелаж-сходи

Класичний каркасний стелаж спирається на підлогу, а для установки мотузкового потрібно тільки два гака в стіні. Звичайно, важкі банки з консервацією на ньому зберігати не вийде, зате для книг, фотографій, сувенірів він прекрасно підійде.

Підвісний мотузковий стелаж

Фото №3 Підвісний мотузковий стелаж

Зробити стелаж своїми руками так, щоб оточуючі оцінили вашу творчу натуру можна, використовуючи сталеві водопровідні труби і фітинги. Така конструкція ідеально виглядає в інтер’єрі, витриманому в індустріальному стилі. Крім цього, вона цілком доречна і в звичайній квартирі.

Читайте:   Мягкая мебель Natuzzi: комфорт, стиль, разумная ценовая политика

Зверніть увагу на оригінальний спосіб монтажу полиць. Вони насаджуються на стійки за принципом дитячої «пірамідки» ярус за ярусом.

Стелаж з водопровідних труб

Фото №4 Стелаж з водопровідних труб

Задніх опорних стійок у цього стелажа немає. Висока жорсткість сталевої труби, посиленою трійниками, дозволяє відмовитися від них. Таку конструкцію можна розмістити де завгодно: у квартирі, на веранді, в мансарді або льосі.

Якщо у вашому будинку є сходи, які ведуть на другий поверх, то вільний простір під ними можна пристосувати під стелаж. Вийде функціонально і красиво, як на фото № 5.

Стелаж під сходами

Фото №5 Стелаж під сходами

Вивчивши оригінальні варіанти саморобок, розглянемо послідовність проектування і складання дерев’яних і металевих стелажів.

Проектуємо стелаж самостійно

Перед початком цієї роботи дуже бажано спробувати себе в ролі інженера-конструктора. Будь-який металевий або дерев’яний стелаж складається з несучої рами і полиць. Головні параметри, які повинні врахувати робочі креслення, розміри предметів, які будуть зберігатися на полицях і їх загальна вага. Вибір матеріалу буде залежати від величини навантаження і від рівня вологості в приміщенні.

Дерево добре тримає досить велику вагу. На жаль, протистояти волозі навіть за умови антисептичної обробки цей матеріал довго не може. Тому для сухих приміщень нашим вибором буде деревина, а для вологих (гараж, підвал, балкон) краще використовувати метал.

Металевий стелаж

Фото №6 Металевий стелаж – найкраще рішення для гаража і підвалу

Перед тим, як накреслити схему стелажа, потрібно обміряти предмети, які будуть на ньому зберігатися і не забути залишити між ними зазори (5-10 см), необхідні для встановлення і зняття полиць.

Другий крок – раціональний розподіл навантаження. Класичний принцип – розкладка на нижніх полицях самі важкі і громіздкі вантажі. На центральному ярусі ставлять предмети середньої маси і розміру. Верхні рівні відводять для об’ємних, але легких речей (ящиків з одягом, коробок).

Читайте:   Робимо стіл з старих дверей

Якщо на стелажі буде розміщено книги або домашня консервація, то його стійки не слід розсовувати занадто широко. 50-60 см – оптимальний крок дерев’яних рам такої конструкції. Для металевого куточка 50х50 мм цю відстань можна збільшити до 80-100 см (схема №1).

Крок опорних стійок стелажу

Схема №1 Крок опорних стійок стелажу

Таких же габаритів потрібно дотриматися, роблячи ескіз стелажної конструкції, призначеної для зберігання великої кількості інструментів.

Комплект коліс для автомобіля можна просто скласти «гіркою» під нижньою полицею стелажа.

Фото №7 Колеса під стелажем – компактно і просто

Якщо ж покришок з дисками у вас багато, то краще всього зробити для них спеціальну стелажну конструкцію без полиць.

Збирання дерев’яного та металевого стелажів

Оптимальний матеріал для дерев’яної стелажної конструкції – стругані бруски перерізом 5х5 см і плита OSB.

Збирання дерев'яного стелажу

Алгоритм виготовлення такого стелажа складається з наступних операцій:

  • Нарізаємо брусок для стійок і поперечок за розмірами креслення.
  • Уклавши стійки на рівну горизонтальну поверхню, з’єднуємо їх з поперечками (використовуємо молоток і цвяхи або ж шуруповерт і саморізи).
  • Фіксуємо отримані опорні рами до стін приміщення через металеві пластини.
  • Нарізаємо полиці плити OSB.
  • Монтуємо полиці у каркас і фіксуємо їх саморізами.
Опорні рами стелажу

Фото №8 Опорні рами стелажу (молоток – добре, а шуруповерт – краще!)

Найпростіший варіант збірки боковин стелажа ви бачите на фото №8. Відзначимо відразу, що цвяхове з’єднання не саме надійне, оскільки не так міцно тримає деревину, як саморізи або конфірмати.

Невеликий дерев'яний стелаж-стійка

Фото №9 Невеликий дерев’яний стелаж-стійка, що складається з двох боковин

Автор конструкції, зображеної на фото №9, відмовився від проміжної рами. Замість неї він посилив каркас полиці поперечним бруском.

Якщо у вас є зварювальний апарат, то зробити стелаж з металевого профілю, буде простіше, ніж дерев’яний. Якщо ж такий пристрій відсутній, то доведеться взяти дриль, свердла по металу, запастися болтами і гайками.

Читайте:   Дизайн арок з гіпсокартону - варіанти і фото, виготовлення арки своїми руками

зробити стелаж з металевого профілю

Послідовність виготовлення металевого стелажа з куточка або профільної труби принципово не відрізняється від монтажу дерев’яного каркаса. Тут також спочатку виготовляють рами, які потім вирівнюють по рівню у вертикальній площині і фіксують до стіни. При використанні для полиць товстої плити ДСП або дошки завтовшки 30-40 мм стелаж можна не пов’язувати поздовжнім профілем.

У цьому випадку полиці спираються безпосередньо на поперечки рам і кріпляться до них саморізами по металу. Якщо конструкція буде нести серйозне навантаження, то поздовжній пояс жорсткості під полки не буде зайвим.

Відзначимо, що працювати з профільною трубою зручніше і простіше, ніж з куточком. Врахуйте це при купівлі металу. Оптимальний за ціною і міцності розмір перерізу для квадратного трубчастого профілю – 25х25 мм, стінка 2 мм. Куточок краще купити рівнополочний розміром 40х40 мм.

Полегшений варіант конструкції можна виготовити, використовуючи опорні кронштейни з металу. Їх кріплять дюбелями до стіни, а зверху ставлять полиці з дошки або плити ОСП.

Таке рішення дозволяє заощадити місце під стелажем для встановлення великогабаритних предметів.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*