Головна / Будівництво і ремонт своїми руками / Сходи на другий поверх в приватному будинку – поради по виготовленню та встановленню

Сходи на другий поверх в приватному будинку – поради по виготовленню та встановленню

Сходи на другий поверх в приватному будинку – поради по виготовленню та самостійному встановленню

Двоповерховому будинку необхідні зручні, безпечні і гарні сходи. Можна запросити майстрів або зібрати з готового комплекту, але ми розповімо, як спроектувати і змонтувати самому.

Види сходів – класифікація за формою

Сходи в приватному будинку можуть мати кардинально різну форму. Застосовується кілька конструкцій: з маршами і гвинтові. Перші можуть бути прямі, поворотні на 90 °, 180 ° або 360 °. Гвинтові – компактні, але ними незручно користуватися, особливо маленьким дітям і людям похилого віку. Маршеві зручні, але віднімають значну частину корисної площі, особливо прямі. Простір під ними часто використовують як підсобні приміщення.

Найлегше побудувати маршові сходи. В середньому проектують 8-11 сходинок на кожному марші, з майданчиком між ними. Якщо відстань між підлогою і стелею велика, то сходи роблять з трьома маршами і двама майданчиками. Сходинки виконують відкритими або закритими. Відкриті зручні при недостатній ширині поступів.

Маршові сходи можуть виконуватися з невеликими поворотами, менше 90 °, і називаються поворотними. На повороті частіше влаштовують замість майданчика забіжні сходинки.

Популярністю користуються сходи з больцами – довгими стержнями з різьбленням на кінцях. Вони служать для скріплення східців і огородження конструкції, яка монтується в стіні. Мають легкий і повітряний вигляд, але насправді дуже міцні і надійні. Конструкцію можна розтягнути на всю стіну, а можна зробити компактною. Через особливості кріплення розташовується тільки біля стіни. Її можна зібрати з готових елементів, встановлення краще доручити професіоналам.

Гвинтові сходи складні у виготовленні, але зате займають мало місця, їх можна встановити де завгодно, хоч посеред вітальні. Багато хто так і робить: сходи естетично привабливі і стають прикрасою приміщення. Відомі різні варіанти, але для двоповерхових будівель краще підходить модель зі стійкою і клинчастими ступенями. Стійка кріпиться до підлоги і перекриття, а до неї по спіралі сходинки. Збоку розташовується поручень, що повторює кручену форму виробу.

Матеріали – переваги і недоліки

Крім форми важливу роль відіграє матеріал сходів. Найдоступнішим матеріалом з безліччю переваг є дерево. Мода на нього не проходить століттями. Вироби з дерева міцні, красиві, прикрашають будинок багато років. Для підтримки привабливого вигляду слід раз в декілька років оновити декоративне покриття. Можна не використовувати лакофарбове покриття, а підкреслити структуру натурального дерева.

Між поверхами часто влаштовують металевий каркас для сходів, як основу для кріплення деталей з інших матеріалів. Для ступенів використовують дерево, мармур, скло. Красиво виглядають металеві сходи зі скляними поручнями – легкі й повітряні. Скло і метал добре поєднуються з дерев’яними деталями з бука, клена, кедра.

Новим словом у виготовленні сходів є застосування спеціального міцного скла. Воно витримує великі навантаження, абсолютно безпечне для використання. Дизайн зі сходами зі скла тільки виграє своєю витонченістю і елегантністю. Дуже ефективно використовувати для підсвічування неонові лампочки.

Матеріали підбираємо відповідно до обраного стилю інтер’єру. Для класичного мінімалізму і бароко підійде метал. В сучасних і скандинавських стилях використовують скло. Бетон, мармур характерні для стилю лофт, еклектики. Бетон відрізняється винятковою міцністю, фахівці роблять з нього приголомшливі речі неймовірної краси.

Читайте:   Рекуператор та брізер: як зберегти тепло в будинку

З яких деталей складаються сходи

У конструкцію сходів входить чимало деталей. Одні з них обов’язково присутні у всіх видах, інші – специфічні, застосовуються тільки в деяких видах. Навіть найпростіша міжповерхові конструкція не обходиться без опор і ступенів. Сходинка має дві частини: одна з них розташована горизонтально, інша – вертикально. Горизонтальну називають ходою, вертикальну – підсходинкою. Підсходинки грають роль опори для поступу, але в деяких випадках обходяться без них.

Марші з ряду сходинок встановлюються на опорах. Застосовується два їх типи: тятива і косоур – балки, що розрізняються місцем розташування. Тятиву розміщують так, що вона зміцнює сходинки з торця, а косоур підтримує знизу. Опори виготовляються з товстого матеріалу: 50-70 мм. Косоури мають форму пилки, на горизонтальній площадці розміщуються ходи, на вертикальній – підсходинки. Він може бути один  центральний, коли сходинки спираються на стіну, або два по бокам. Пази в тятивах для сходинок вирізаються за шаблоном. Балки стягуються дерев’яними або металевими тяжами.

На сходах майже завжди є перила, хоча вони не є обов’язковими. Але для літніх людей вони просто необхідні. Перила доповнюють балясинами – вертикальними опорами між ними і сходинками. Вони часто є не просто функціональним елементом, але грають роль декоративної прикраси. Їх роблять з різних матеріалів, різної форми. Якщо в будинку є малі діти, балясини встановлюються обов’язково, щоб захистити їх від ненавмисного падіння.

Для окремих конструкцій використовуються деталі, характерні тільки для них. Гвинтові сходи не можуть обійтися без стійки. Вона виконується зі сталевої труби або дерев’яної, що слугує основою для всього виробу. На деяких моделях для кріплення ступенів до стіни використовують больци – спеціальні різьбові штирі.

Підготовка до проектування – вибір виду, кріплення, розмірів

Починаючи виготовлення, спочатку вирішують, який тип виробу краще використовувати з урахуванням наявних умов. Для приватного будинку можливі варіанти сходів:

 1. Прямі – прості для розрахунків і встановлення, зручні для використання. Вимагають великого простору.
 2. Поворотні з двома-трьома маршами і площадками між ними. Повороти сходових маршів на 90, 180 або 360 градусів дозволяють заощадити простір.
 3. Поворотні забіжні – подібні попередньому варіанту. Роль майданчиків грають сходинки, додатково економиться до 2 м2 площі.
 4. Гвинтові – дуже компактні, але не дуже зручні для використання. Рекомендуються для приміщень з невеликою площею.

Будівництво продовжуємо вибором кріплення:

 • больці – монтуються на стіні, конструкція витончена, але витримує значні навантаження;
 • стійка – застосовується в спіральних конструкціях або поворотних як додаткове кріплення;
 • тятива – сходинки встановлюються у внутрішні пази балки, торці закриті;
 • косоур – верхня частина балки має фігурний профіль для опори на нього ступенів, торці відкриті.

Далі слід виконати виміри:

 • висоту отвору між чистовими підлогами першого і другого поверху;
 • ширину отвору, яка крім прямокутної, може бути круглої, овальної форми, що визначається варіантом виробу;
 • висоту від підлоги на першому поверсі до стелі.

Розрахунки – будівельні норми і формули

Покажемо на прикладі маршових сходів. Щоб не наробити помилок, слід ознайомитися з будівельними нормами для зведення сходів. Вони вироблені багаторічною практикою і гарантують безпеку і зручність експлуатації виробу.

Читайте:   Интернет-портал PRICE.UA: гид по выбору лучших товаров и услуг для строительства и ремонта

Основні норми:

 • нахил маршів не більш 45 °;
 • за шириною не менше 90 см;
 • висота ступенів не перевищує 20 см, глибина – не менше 25 см;
 • розміри всіх ступенів однакові;
 • огорожу з мінімальною висотою 90 см;
 • розташування балясин в будинку з маленькими дітьми через 10-12 см.

У поворотних конструкціях розміри міжмаршових плошадок не менше 75 см, а забіжні сходинки, якщо використовуються замість майданчиків – шириною не менше 20 см.

Подальша робота над проектом триває на папері. Креслимо план першого поверху із зазначенням всіх розмірів. На ньому відзначаємо різні виступи, ніші, вікна, двері, комунікації. Проектуючи, намагаємося, щоб вони не перекривалися несучими конструкціями. Вказуємо місце початку маршу на першому поверсі і вихід на другий. Намагаємося проставити щонайбільше розмірів, що полегшить в подальшому роботу.

Далі працюємо з вимірами, які виконали раніше. Розраховуємо кількість ступенів: висоту отвору (відстань між підлогами першого і другого поверхів) ділимо на висоту однієї ступені. Приклад: висота 290 см, сходинка 18 см. Розділивши, отримаємо 16 сходинок.

Дізнаємося довжину вироби: кількість проступів (у нас 16) множимо на їх оптимальну глибину – 25 см. В результаті отримуємо 4 метри. Довжина така, що в невеликому приміщенні може не вистачити площі. Якщо розділити на 2 марші по 8 сходинок, знадобиться, з урахуванням мінімального розміру майданчика 75 см, майже вдвічі менша площа.

Всі розрахунки наносимо на креслення.

Просте рішення – прямі маршові сходи

Самостійно змонтувати простіше дерев’яні сходи на косоурах з одним прямим маршем. Правда, за основою її довжина буде не менше 4 метрів, а проліт перевищить п’ять. Але якщо розміри приміщення дозволяють, вона стане прикрасою будинку. Розрахунки вироби наведені вище, ми розповімо, як своїми руками виготовити деталі і зібрати конструкцію.

Для косоуров беремо суху заготовку з дошки твердих порід. Малюємо на картоні або тонкої фанери шаблон з урахуванням форми виступу і кута нахилу. Прикладаємо його до балки і зарізав кріплення. На кінцях косоуров вирізаємо пази кріплення до верхньої балці перекриття і нижньому брусу. Пази обробляємо наждачним папером, щоб усунути задирки. У підготовленому місці на підлозі до анкерних болтів кріпимо опорну балку. Для кріплення косоуров до сволока можна встановити на ній анкера або просто приєднатися способом врубки.

Для виготовлення вчинок використовуємо суху дошку з товщиною після обробки 35 мм і більше, для пріступців достатньо 20 мм. Подступенки можна встановлювати не по краю вчинок, а трохи поглибивши, тоді не слід обрізати більш широку дошку. Як варіант, можливо не застосовувати подступенки, конструкція вийде легше. Довжину деталей вибираємо з урахуванням ширини маршу плюс перила. Зрізаємо кромки на вчинках, шліфуємо заготовки. Спочатку на косоурах кріпиться подступенка, потім вчинку. Використовуємо столярний клей і саморізи. Клей потрібен, щоб сходи не скрипіли при ходьбі.

Приступаємо до виготовлення поручнів. Вони складаються з поручнів і балясин. Для балясин використовуємо квадратні бруски, якщо є можливість – проточуємо на токарному верстаті або купуємо красиві різьблені. Вони встановлюються на сходах, зазвичай по одній балясині на кожну. Кріпимо саморізами, капелюшки яких закриваємо декоративними заглушками.

Читайте:   Дерев'яні сходи в будинку: з якого дерева їх побудувати?

Сходи на другий поверх в приватному будинку – керівництво по виготовленню та самостійній збірці

Збірка закінчена, сталося нанести лакофарбові кошти, які одночасно захистять дерево від вологи і виконають декоративні функції. Попередньо ще раз шліфуємо зібране виріб, прибираючи дрібні задирки, задираки. Для фарбування використовуємо фарбу, лак або захисний безбарвний склад, тонує засіб. Фарбу, лак вибираємо такі, які не володіють властивостями створювати гладку поверхню. На слизьких щаблях легко травмуватися.

Гвинтові сходи – готове рішення з кресленнями

Гвинтові сходи для самостійного виготовлення повинна відрізнятися простим монтажем і бути безпечними. Ширина сходинок відіграє визначальну роль у попередженні травматизму. Існує кілька способів кріплення: на стінах, на косоурах, на больцах. Вони досить складні для розрахунків і монтажу. Найкращим і надійним способом для будинку є кріплення до стійки.

Конструкцію виконують з дерева або металу. Дерев’яний виріб, покритий лаком, виглядає дуже красиво, надає затишок. Можливе використання будь-яких твердих порід дерева. Для поручнів краще застосувати комбінацію дерева і металу. Для ступенів також використовують, крім дерева, метал, штучний мармур, скло. Для стійки відмінно підійде металева труба. Сходинки до неї кріпляться на муфтах, болтах або зварюванням, в залежності від матеріалу сходинок. Для центральної стійки застосовують також цеглу, бетон, дерево.

Слід дотримуватися розмірів сходів, щоб вони булу зручними і безпечними. Один з найважливіших – відстань між сходинкою, на якій стоїть людина, і тієї, що у нього над головою. Щоб не зачіпати головою, вона повинно бути 2 метри. По ширині сходи вибирається не менш 90 см. Сходовий проріз повинен бути ширше діаметра сходинок на 10 см з кожного боку, щоб не подряпати руки, користуючись перилами при виході на другий поверх.

Кращий тип гвинтових сходів – з металевою центральною опорою з труби діаметром 50 мм.

Покрокова інструкція по виготовленню:

 1. Опору встановлюємо вертикально, перевіряючи схилом і рівнем. До дерев’яної підлоги кріпимо болтами, в бетонному заливаємо. Кріплення подібним способом забезпечить надійність сходів.
 2. Беремо ще одну трубу трохи більшого діаметра, щоб нарізати з неї гільзи. Їх нарізаємо перпендикулярно висотою 23-26 см. Гільзи повинні знаходити на стійку щільно. Якщо не вдалося підібрати для гільзи трубу потрібного діаметру, можна вварити кільця для ущільнення.
 3. Потім приступаємо до виготовлення сходинок. Вони повинні бути однаковими. Щоб домогтися цього, робимо кондуктор з ДСП і труби, що дорівнює по діаметру гільзи.
 4. Укладаємо профільну трубу в кондуктор і з’єднуємо зварюванням – це основа для майданчика. Потім з’єднуємо всі основи з гільзами зварюванням на однаковій відстані від їхнього краю. Витримуємо усі відстані.
 5. До нижньої частини основи з переднього боку приварюють кронштейн, рівний по висоті відстані між сусідніми ступенями.
 6. Нанизуємо гільзи з металевими майданчиками на стійку, розгортаємо віялом. Приварюють кронштейн, що йде зверху вниз.
 7. Зварюють між собою гільзи, встановлюємо перила з балясинами. Спосіб кріплення залежить від матеріалу, з якого вони виготовлені.
 8. Зібравши всі елементи, зачищаємо зварювальні шви, всю конструкцію покриваємо нітроемаллю. Дерев’яні частини покриваємо фарбою, якщо текстура багата – безбарвним лаком або тонуючим засобом.

 


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*