Головна / Стіни / Тріщини в будинку – що робити ? Як закрити тріщини в цегляній стіні

Тріщини в будинку – що робити ? Як закрити тріщини в цегляній стіні

Тріщини в будинку

Гумор стає не доречний, коли на стінах приватного будинку з’являються тріщини, які сигналізують про порушення несучої здатності фундаменту.

Пересічному громадянину важко зрозуміти, що робити з тріщинами в цегляному будинку. Тільки досвідчений будівельник може достовірно встановити причину їх виникнення і дати практичну пораду щодо їх усунення.

Від чого ж з’являються тріщини у стінах будівлі? Про цю тему ми поговоримо докладно.

Класифікація та причини утворення тріщин

Поява міцного і технологічного портландцементу зробило революцію в будівельній справі. Однак, у нової в’яжучої речовини з точки зору ризику утворення тріщин є один істотний недолік – висока швидкість твердіння.

Як відомо, будівля після спорудження не відразу займає стабільне місце в масиві ґрунту. Процес природної усадки йде кілька років. Розчин на цементі, навпаки, дуже швидко набирає міцність. Така велика різниця між часом осадових деформацій і активним набором міцності портландцементом призводить до появи тріщин, які розривають цегляну кладку .

З вапняним розчином простіше. Він твердне повільно, тому при осаді фундаменту наскрізних пустот в стінах, як правило, не виникає. Саме тому в будівлях, які простояли століття, ми спостерігаємо тріщин набагато менше, ніж в сучасних швидкісних новобудовах.

Фахівці класифікують тріщини в цегляній кладці за такими ознаками:

  • Причина утворення: конструктивні, деформаційні, усадочні, температурні, знос;
  • Вид руйнування: розрив, розчавлювання, зріз;
  • Категорія: горизонтальні, вертикальні, похилі;
  • Обрис: криволінійні, прямі, замкнуті (не доходять до краю стіни).
  • Глибина: наскрізні, поверхневі;
  • Ступінь небезпеки: не небезпечні, небезпечні;
  • Величина розкриття: волосяні (до 0,1 мм), дрібні (до 0,3 мм), розвинені (0,4-0,8 мм), великі (1 мм і більше).

Причин, за яких будинок дає тріщини, існує досить багато:

1. Осадка ґрунту. Її може викликати нерівномірна стисливість ґрунту (щільні і слабкі ділянки), нерівномірне завантаження фундаменту, просочування в грунт водопровідних і каналізаційних вод. Вона призводить до появи похилих розколів, що доходять до краю стіни або ж розвитку вертикальних (похилих) тріщин у середній частині фасаду.

Осадка ґрунту

1 – осадові тріщини; 2 – осадова воронка; 3 – відхилення стіни від вертикалі.

2. Промерзання і відтавання ґрунту. Промерзання ґрунтів викликає нерівномірний підйом фундаменту (якщо його підошва розташована вище точки промерзання ґрунту). Особливо небезпечний цей процес для будівлі, яку споруджуюють вага стін у нього невелика. На стінах у цьому випадку утворюється безліч тріщин. При весняному відтаванні ґрунту відбувається зворотний процес – осад фундаменту. Стіни отримують нові пошкодження.

Читайте:   Чи потрібно ґрунтувати стіни перед фарбуванням?

3. Ремонт тріщини в стіні може знадобитися після добудови нового приміщення. Від цього в ґрунті в основі розвиваються додаткові напруги стиску, що призводять до осідання фундаменту. В результаті у прилеглих стінах існуючої будівлі виникають похилі тріщини (розкриваються вгору).

4. Нерівномірні навантаження на фундамент в межах однієї будівлі. У сучасних будинках довгі засклені стіни часто чергуються з глухими ділянками. Різниця в навантаженні призводить до нерівномірного осідання фундаменту.

5. Виривання котловану поруч з будівлею. Якщо будинок стоїть на схилі котловану або близько від нього, то сповзання ґрунту впливає на фундамент і в цегляних стінах з боку котловану з’являються похилі тріщини.

6. Вплив сусідніх фундаментів. Напружені зони накладаються, збільшуючи стиснення ґрунту і його осідання.

7. Поверхневі навантаження. При складуванні великої кількості будматеріалів поруч зі споруджуваним будинком в ґрунті з’являються додаткові напруги. Вони можуть викликати значну осадку фундаменту і появу тріщин.

8. Динамічні впливи. В результаті забивання паль, постійного руху важкого транспорту, роботи компресорів відбувається ущільнення піщаних ґрунтів і розм’якшення глинистих. В результаті фундамент отримує осідання, а стіни – тріщини.

9. Температурні деформації. Викликають утворення тріщин в середній частині стін (вертикальний напрямок). Закладення тріщин у цегляних стінах найчастіше потрібно для довгих будівель, які не мають температурних швів.

10. Перевантаження кладки. З’являються в простінках і на стовпах. Характерна ознака тріщин роздавлювання – замкнутість і вертикальний напрямок. Вони дуже небезпечні, оскільки можуть викликати раптове руйнування простінка, за яким слідує ланцюгова реакція падіння всіх інших.

11. Усадочні деформації (безпечні). Спостерігаються на поштукатурених стінах (тріщини невеликі, безладно розкидані, замкнуті, не доходять до краю стіни). Причина їх появи – усадка занадто жирного штукатурного розчину.

Читайте:   Грунт для розсади: готуємо якісну грунтосуміш самостійно

До категорії безпечних також відносяться вертикальні прямолінійні тріщини з постійним розкриттям по довжині. Вони локалізуються в місцях примикання стін (старої і нової).

Як відремонтувати тріщини в цегляних стінах?

Відповісти на питання про те, як закрити тріщину в стіні цегляного будинку можна тільки після виявлення причини її утворення і стабілізації самого процесу їх утворення.

Для контролю за тріщинами використовують гіпсові зайчики, які ставлять безпосередньо в зоні їх розвитку. Якщо крихкий гіпс не луснув протягом певного часу, можна говорити про припинення процесу тріщиноутворення і приступати до його ліквідації.

тріщини в цегляних стінах

пластинчастий маяк зі шкалою

Інший варіант – пластинчастий маяк зі шкалою

Замазати тріщину міцним цементним розчином і обмежитися цим можна в тому випадку, коли вона невелика (до 5 мм), не наскрізна і не збільшується в розмірі.

Як відремонтувати тріщини в цегляних стінах

Для ремонту широких тріщин застосовують цегляні замки. Для цього з масиву кладки з зовнішньої і внутрішньої сторони стіни прибирають тріснуту цегла, а на її місце на розчин кладуть нову.

Покращений варіант такого рішення – вставка металевого якоря (потужня пластина з двома штирями). Його розміщують з боку, в яку розвивається тріщина (розширення догори – якір зверху, розширення вниз – якірна пластина ставиться знизу).

вставка металевого якоря

На наскрізні тріщини ставлять по дві сталеві пластини з натяжними болтами, пропущеними через стіну. Альтернативний варіант – забивання в кладку з обох боків стіни сталевих скоб.

Якщо тріщина пішла на ділянці обпирання плити перекриття на стіну (недостатня площа опорної площі), то під плиту заводять швелер. З іншого боку на стіну ставлять сталеву накладку і скріплюють їх стяжними болтами.

При появі тріщин у цегляних простінках зовнішніх стін використовують сталеві обойми. Їх розмір і конструкція залежить від ширини простінка.

Читайте:   Як правильно клеїти пробкові покриття на стіни

сталеві обойми

Варіант виконання кутових упорів обойми

Варіант виконання кутових упорів обойми

Всі описані варіанти ремонту можна побачити на малюнку.

варіанти ремонту тріщин в стіні

а – установка цегляного замка; б – цегляний замок з якорем; посилення пластинами з натяжними болтами (в – рівна стіна; р – кут стіни); д – ремонт наскрізної тріщини сталевими скобами; е – ремонт в місці обпирання плити перекриття; ж – посилення тріснутого простінка.
1 – цегляна стіна; 2 – ніж; 3-цегляний замок; 4-цементний розчин; 5-стяжний болт; 6-швелер (якір); 7 – накладка з сталі; 8 – скоби (крок установки 50 см); 9 – плита перекриття; 10 – простінок цегляний; 11 – куточок; 12 – оздоблювальний шар.

При появі тріщин, які загрожують цілісності будинку, доводиться приймати більш  дієві заходи. Вони полягають в установці сталевих стержнів-анкерів з зовнішньої і внутрішньої сторони стіни, що охоплюють всю будівлю в потужний сталевий бандаж.

потужний сталевий бандаж

а, б – сталеві тяги по зовнішній (а) і внутрішній (б) стороні стіни; – установка швелерів-тяжів;
1 – сталева тяга; 2-куточок; 3 – сталева опорна пластина; 4 – швелер.

Відзначимо, що за станом цегляного і блочного будинку (особливого нового) потрібно уважно стежити. Чим раніше будуть виявлені тріщини, тим менше фінансів і часу знадобиться для їх усунення.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*