Головна / Опалення / Вентиляція в приватному будинку своїми руками. Схема з виходом у стіну і інші варіанти

Вентиляція в приватному будинку своїми руками. Схема з виходом у стіну і інші варіанти

Зробити проживання в своєму житлі максимально зручним – природне бажання кожного з нас. Вентиляція приватного будинку – одна з складових комфорту. А якщо врахувати, що приплив свіжого повітря – це не тільки здоров’я всіх членів родини, але і збереження майна (знижується ризик появи конденсату, грибка, плісняви), то дане питання другорядним назвати ніяк не можна. Про те, яким чином самостійно влаштувати в приватному будинку ефективну вентиляцію, в тому числі і з виходом в стіну – тема цієї статті.

Вентиляція в приватному будинкуПочати слід з відповідей на деякі питання. Можливо, окремі з них здадуться комусь занадто примітивними або навіть безглуздими, але якщо вже розбиратися з порядком організації вентиляції в приватному будинку, то досконально.

Найбільш поширені помилки при монтажі системи (і як результат, її низька ефективність) якраз і викликані тим, що в «загальному» предмет розмови знають всі, а хоча б «напівпрофесійно» розбираються в темі небагато.

Що таке вентиляція? Це перетікання повітряних мас з однієї зони приватного будинку в іншу.

Отже:

 • повинна бути точка забору повітря ззовні (з вулиці) і друга – для його виходу назовні;
 • рух повітряного потоку повинен бути організований так, щоб він проходив через всі приміщення, тобто процес повітрообміну охоплював усі без винятку кімнати. Для великих будов (промислового та іншого призначення) можливий монтаж декількох незалежних систем – по секторах, поверхах і так далі. Стосовно ж до приватного будинку однієї, спільної (при правильно підібраній схемі) цілком достатньо.

Вентиляція в приватному будинку

Який тип вентиляції для приватного будинку краще? Це можна зрозуміти, якщо врахувати, що швидкість переміщення повітряних мас безпосередньо впливає на комфорт. Адже мало кому з нас подобається постійно відчувати присутність протягу.

 • Примусова вентиляція. Об’ємна швидкість повітряного потоку при включеній витяжці – від 3 до 5,5 м3/год.
 • Природна. Той же параметр знаходиться на рівні 0,7 – 0,9.
Читайте:   Итальянская вентиляция для дома от Эличент

Висновок – для приватного будинку найбільш прийнятна вентиляція природна. Саме вона забезпечує належний комфорт.

Перед власниками дерев’яних будинків питання вентиляції, як правило, не варто. Стіни дерев’яних, брусових будинків за визначенням «дихають». Отже, регулярного провітрювання цілком достатньо, щоб освіжити повітря в приміщеннях. А ось власникам будинків з ніздрюватих бетонів або цегли потрібно подумати над тим, як її і за якою схемою організувати своїми руками. Тим більше, то й оздоблювальні матеріали використовуються в основному з низькою (якщо не з нульовою) паропроникністю. Приміром, піноплекс в якості утеплювача.

Що визначається при складанні схеми вентиляції в будинку?

 • Місця установки пристосувань (і зручність монтажу своїми руками) для забору свіжого повітря і відведення потоку назовні.
 • Розташування, конфігурація повітроводів.
 • Переріз каналів (розраховується в залежності від необхідного повітрообміну). Їх параметри можна уточнити за спеціальними таблицями, так як вони «прив’язані» головним чином до габаритів конкретного приміщення.

Вентиляція в приватному будинку

Є певний взаємозв’язок між швидкістю потоку і перетином повітропровода (його пропускною здатністю). Отже, чим менше профіль, тим вище повинна бути швидкість. Тому для деяких приміщень установка примусової витяжки просто необхідна, так як монтаж великих коробів з естетичної точки зору має певні обмеження.

Правильна організація вентиляції в приватному будинку передбачає переміщення повітряних мас у напрямку найбільш задимлених (забруднених) приміщень – сан/вузлів і кухонь. Саме в них своїми руками і облаштовуються витяжки.

Читайте:   Система "теплый пол" обеспечит комфорт и уют

Тип віконних блоків

Якщо вони з пластику, то герметичність прорізів повна. Дерев’яні рами мають невеликі щілини, зазори і тому подібне, тому в деяких випадках цього достатньо, щоб не займатися облаштуванням спеціальних зон (установкою пристроїв для забору свіжого повітря). Але якщо віконні конструкції в приватному будинку з ПВХ, то це доведеться робити своїми руками.

Схема вентиляції своїми руками

Рекомендувати якусь єдино правильну схему неможливо. Всі приватні будинки зводяться по різним проектам, мають різну поверховість і інші особливості. Тому наведені схеми – всього лише приклад. Ставити додатково вентилятори на витяжку і приплив – вирішується індивідуально для кожного будинку (приміщення). Єдине, що слід відзначити – будь-яка схема складається під конкретний проект, і найкращий варіант – комбінована. Тобто розумне поєднання примусових і природних приток і відводів повітряних мас, у залежності від габаритів та специфіки окремо взятої кімнати.

Схема вентиляції своїми руками

Способи підвищення ефективності вентиляції в приватному будинку

Припливні клапани

Припливні клапаниВіконні. Встановити їх своїми руками на вже встановлені вікна не вийде. Але якщо блоки ПВХ тільки замовляються, то необхідно заздалегідь обумовити виготовлення вікон саме з такими клапанами.Вентиляція в приватному будинку

Стінні. Інша назва – клапана інфільтрації. Їх монтують у тих випадках, коли заміна віконних блоків на нові, з регульованими вент/щілинами, недоцільна. По суті, дане пристосування – патрубок з круглим перетином. Для його установки своїми руками доведеться «проходити» стіну наскрізь. З обох сторін клапана – грати, причому внутрішні – регульовані. Це дає можливість керувати повітряним потоком і вибирати найбільш прийнятний режим вентиляції.

Рекомендації

Такі пристрої доцільно вмонтовувати в районі віконних прорізів або безпосередньо за радіаторами, причому у всіх кімнатах. Зовнішнє повітря і нагріватися стане швидше (від батарей), і шторами інфільтратори прикрити нескладно, щоб не впадали в очі.

Читайте:   Электрические теплые полы: их преимущества и разновидности

Клапана в основному забезпечують приплив (м3/год) повітря в обсягах 50 і 100. Можливо, у великому приміщенні доведеться ставити не 1, а мінімум 2 пристрої.

Двері

Варіант 1 – при кріпленні полотен до дверного блока необхідно забезпечити у нижній частині невеликий зазор (порядку 15 – 20 мм). Якщо все робиться своїми руками, то така установка – не проблема.

Вентиляція в приватному будинку

Варіант 2 – купуючи двері, необхідно звернути увагу на конструктивні особливості полотна. Є моделі, в нижній частині яких є так звані «перетічні решітки».

Якщо в приватному будинку встановлені двері іншої моделі, то при бажанні їх можна переробити, придбавши решітки окремо. Інше питання – наскільки доцільно займатися такою модернізацією нових дверей?

Особливості різних видів провітрювання кімнат у будинку

Кватирка

 • Для якісного повітрообміну знадобиться (в залежності від розмірів приміщення) від 30 хвилин до години.
 • При низькій температурі на вулиці на вікнах, укосах, підвіконнях велика ймовірність появи конденсату.
 • Чим довше відкрита кватирка, тим значніше тепловтрати.

Вентиляція в приватному будинку

Вікно

Мається на увазі, що стулка розкривається повністю.

 • Досить від 5 до 10 хв.
 • Утворенню конденсату, охолодження повітря в приміщенні виключено.

Повне провітрювання

Відкриваються всі вікна та двері. Рекомендується лише в окремих випадках, з дотриманням заходів перестороги (особливо у дітей), причому протягом декількох хвилин (не більше 3 – 4).

Якщо найпростіша система вентиляції не забезпечує належного комфорту в приватному будинку, то слід вивчити інші варіанти.

Вентиляція в приватному будинку

Наприклад, схема вентиляції з рекуперацією.

Не зайве розібратися і з типами, різновидами вентиляторів, шумоглушників, моделями кухонних витяжок та іншими пристроями, які можуть бути встановлені. Але це вже окремі, і досить об’ємні теми, тому автор вважає можливим обмежитися наведеною інформацією.

Її цілком достатньо, щоб зрозуміти і принцип функціонування вентиляції в приватному будинку, і можливі схеми її організації своїми руками.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*