Головна / Підлога / Вибираємо дерев’яну підлогу: паркет, ламінат або паркетна дошка

Вибираємо дерев’яну підлогу: паркет, ламінат або паркетна дошка

Выбираем деревянный пол: паркет, ламинат или паркетная доска

Паркетну підлогу при правильному догляді може прослужити 100 років і більше. Якщо б не висока вартість, паркет став самим популярним матеріалом. В статі мова піде про переваги та недоліки паркетної підлоги, ламінату та паркетної дошки.

Яке підлогове покриття вибрати?

Матеріал для покриття вибирають, орієнтуючись на ціну і довговічність. Хтось хоче залишити добротні підлоги онукам і робить вибір на користь паркету. Інші стежать за модою, міняють стать кожні 8-10 років і зупиняються на ламінаті.

При всьому багатстві вибору підлогового покриття для житлових приміщень явними лідерами ринку залишаються паркет, паркетна дошка і ламінат. І, звичайно ж, у кожного матеріалу є сильні і слабкі сторони.

Шанувальники паркету і паркетної дошки в першу чергу відзначають їх довговічність і екологічність.

Паркет – приємний на дотик, «теплий» натуральний матеріал. Ламінат же приваблює своєю функціональністю і технологічністю. Він може похвалитися стійкістю до стирання, але все ж така підлога «неживої» і «холодний».

При цьому паркет та паркетна дошка вимагають зусиль для підтримання підлоги в хорошій формі. З іншого боку, пошкоджений ламінат дуже легко замінити. Але в залежності від інтенсивності навантаження термін його служби не перевищує 10-15 років.

Паркетну підлогу: чим він добре

У продажу є декілька типів паркету. Найпоширеніший штучний паркет складається з планок шириною 30-90 мм і довжиною 100-500 мм

Стандартна товщина – 15 або 22 мм При виборі слід звернути увагу на робочу товщину матеріалу – відстань від шипа або паза паркетної планки до її лицьової поверхні. У паркету завтовшки 15 мм робоча товщина – 8 мм, а у паркету товщиною 22 мм – 13 мм. Чим більше робоча товщина, тим стійкіше матеріал до деформацій і шліфовці.

Штучний паркет роблять тільки з сухого матеріалу високої якості.

Для виробництва використовують різні породи дерева, що володіють різними показниками твердості. Особливі вимоги пред’являють до зовнішньої сторони планки: на ній не повинно бути подряпин, тріщин і сучків.

Выбираем деревянный пол: паркет, ламинат или паркетная доска

Вартість паркету починається з 250-300 грн/м2, але мінімальна ціна характерна для продукції невисокої якості.

Добротний дубовий паркет обійдеться в 400-600 грн/м2 і більше. Такий матеріал «правильно» реагує на вологість і має високий рівень твердості.

Хороший показник твердості і паркету з ясеня. До твердим і помірно твердих порід дерева відносяться граб, клен, бук і в’яз. До м’яким і помірно м’якою – береза, осика, сосна, кедр і липа.

Сучасне покриття для підлоги: поради щодо вибору паркету

Вибираючи паркет, треба перевірити геометрію його елементів. Для цього беруть кілька паркетних планок і на рівній поверхні викладають з них квадрат. Якщо матеріал якісний, між планками не буде щілин: вони щільно долучаться один до одного по всій довжині.

Не можна купувати паркет, якщо на його поверхні або в товщі планки видно тріщини. Вони свідчать про внутрішні і поверхневих залишкових напругах, що виникають при високотемпературній сушінню.

У продажу є декілька різновидів паркету з різними елементами фінішної обробки. Однак при укладання попередньо отлакірованного паркету пред’являє підвищені вимоги до горизонтальності підоснови. До того ж багато фахівці не радять купувати лакований паркет, адже при монтажі ймовірно його пошкодження.

Читайте:   Шість помилок при влаштуванні стяжки підлоги

Один з індикаторів якості паркету – упаковка. Планки повинні бути заварені в щільну поліетиленову плівку і упакований в жорстку коробку. У документах повинні бути вказані назва і адреса заводу.

Выбираем деревянный пол: паркет, ламинат или паркетная доска

Технологія укладання паркету

Не так складний процес укладання паркету, як підготовчі заходи. Починати паркетні роботи слід з вирівнювання підстави. Для укладання зазвичай використовують цементну стяжку і (або) фанерне підставу.

Стяжка повинна бути ідеально рівною і сухою. Допустимий перепад висот становить не більше 2 мм на 2 метри погонних. Вологість не повинна перевищувати 2,5 %. Товщина стяжки може бути 30-40 мм. При товщині 50 мм і більше стяжку армують.

Укладання паркету можлива тільки на стяжку без проміжного шару фанери або ОСП, проте з часом це може призвести до відшарування планок.

Тому під хороший штучний паркет краще встановити вологостійку фанеру.

Традиційна укладання паркету передбачає такі кроки:

  • нанесення клейового праймера (грунтовки) на стяжку;
  • покриття підстави підлоги гідроізоляцією;
  • укладання вологостійкої фанери на клей і кріплення її до стяжки дюбелями або шурупами;
  • вирівнювання стиків фанери в один рівень шляхом шліфування;
  • укладання паркету на клей з кріпленням до фанері спеціальними цвяхами.

Іноді фанеру укладають по лагах (шириною 8-10 см і товщиною 2,5-4 см), домагаючись вирівнювання поверхні таким способом.

Після настилу паркету роблять технологічний перерву, тривалість якого залежить від типу клею, а потім виробляють шліфування покриття. Ця процедура дозволяє усунути деформації, що виникли в планках внаслідок зміни вологості.

Після шліфування щілини між паркетними планками шпаклюють і покривають лаком, маслами або восковим покриттям.

Фінальний етап: грунтовка і лакування паркету

Грунтовка не тільки зменшить витрату лаку, але і запобіжить його всмоктування в дерево, зберігши тим самим екологічність деревини.

Двічі на рік (початок і кінець опалювального сезону) паркет відчуває перепад вологості повітря на 30-35 %. Якщо за рік паркет не спучився і в ньому не з’явилися щілини, він прослужить обумовлений термін експлуатації. Але все ж він чутливий до мікроклімату, і температурні показники не повинні мінятися різко.

Комфортні для даного матеріалу температура повітря 12-25 °C і відносна вологість 40-60 %.

Вартість робіт з укладання паркету широко варіюється і залежить від кількості робіт (укладання на стяжку, укладання на фанеру тощо). В середньому за роботу «під ключ» доведеться заплатити 250-450 грн/м2.

4 етапу монтажу паркету

Найважливіший і навряд чи не самий складний етап, від виконання якого залежить якість укладання паркету – вирівнювання підстави.

Выбираем деревянный пол: паркет, ламинат или паркетная доска

Паркетні дощечки за допомогою клею укладають поштучно на вологостійку фанеру або прямо на стяжку.

Выбираем деревянный пол: паркет, ламинат или паркетная доска

Після закінчення укладання штучного паркету, слід дочекатися, поки висохне клей і провести шліфування покриття.

Выбираем деревянный пол: паркет, ламинат или паркетная доска

На останньому етапі дерев’яні дощечки грунтують і покривають відповідним лаком для паркетних підлог.

Выбираем деревянный пол: паркет, ламинат или паркетная доска

Матеріал для покриття підлоги: паркетна дошка

Паркетна дошка складається з фанерною основи, шару дощечок хвойних порід, укладених поперечно нижньому шару, і лицьового шару деревини цінних порід. Поверхня паркетної дошки захищають декількома шарами масла або лаку.

Читайте:   Ремонт квартир. Укладка пола в ванной комнате

Тришарова структура паркетної дошки, де шари покладені в різних напрямках, – запорука стабільності і тиші.

Нижній шар забезпечує покриттю твердість, середній приймає на себе напруги, а верхній – це міцність і краса.

Види статевого покриття: критерії вибору паркетної дошки

Товщина тришарової паркетної дошки – від 7 до 20 мм, з яких 3-6 мм – верхній декоративний шар, і чим він товстіший, тим більше циклів шліфування може витримати підлогу. Тому від покупки дошки з верхнім шаром 0,5-1 мм краще утриматися.

Довжина дошки, як правило, становить від 80 до 260 см, а ширина – від 12 до 42 див.

Верхній шар в заводських умовах захищають декількома шарами покриттів. Це можуть бути шари лаку, який набуває твердість під впливом УФ-випромінювання, акрилова шпаклівка, підкладковий і керамічний лаки, масла і віск.

Довговічність паркетної дошки залежить і від верхнього шару дерева, і від якості/кількості шарів покриття.

Дизайн паркетної дошки обмежений текстурою дерева і ступенем блиску лаку або масла. Вона може виглядати як одна широка смуга або мати 2-, 3 – або 4-смугову структуру, яка нагадує набір з паркетних планок.

Выбираем деревянный пол: паркет, ламинат или паркетная доска

Для лицьового шару використовують дуб, горіх, тик, ясен і навіть мербау, меранті, іроко, гуава.

Вартість паркетної дошки вище штучного паркету – від 600-700 грн/м2, але потрібно враховувати, що тут не потрібно витрачатися на додаткові роботи (шліфування, лакування) і матеріали (грунтовка, лак тощо).

Яке підлогове покриття вибрати: масивна паркетна дошка

Це підлогове покриття за своєю структурою ближче до паркету і відрізняється від нього великими розмірами і більш зручною та швидкою укладанням.

Підлога з масивної паркетної дошки – прикраса інтер’єру. Таку дошку виготовляють в основному з цільної деревини, але буває, що і з клеєної.

Довжина дощок, як правило, – від 0,5 до 3 м, ширина – від 8 до 20 см, товщина – від 14 до 30 мм.

Выбираем деревянный пол: паркет, ламинат или паркетная доска

Технологія укладання паркетної дошки

Є 2 способи укладання паркетної дошки: плаваючим методом і шляхом приклеювання до основи.

Переваги плаваючого методу – можливість самостійного укладання, простий і швидкий монтаж.

Крайки дошки можуть бути оформлені пазами і гребенями, і тоді їх з’єднують клеєм. Але частіше в панелях – замкове з’єднання, і клей не потрібен. Таку дошку можна багаторазово демонтувати і укладати знову.

Выбираем деревянный пол: паркет, ламинат или паркетная доска

Метод приклеювання до основи – свої переваги: така підлога менше схильний до перепадів вологості і температури, кроків майже не чути. Значно простіше виконувати відновлення верхнього лицьового шару. Даний вид робіт краще довірити професіоналам.

При укладанні дошки важливо звернути увагу на підготовку підстави і не забувати про використання підкладок. Укладання дошки плаваючим способом коштує від 100-120 грн/м2, на клей – від 160 грн/м2.

Що краще: паркет або ламінат?

Ламіновані панелі складаються з декількох шарів. Високу міцність покриття забезпечує верхній шар з плівки на основі меламіну або акрилової смоли.

Наступний шар – декоративний: спеціально оброблена і просочений папір або меблева фольга, що імітує текстуру дерева або інших матеріалів.

Самий міцний несучий шар з ДСП або ДВП високої або середньої щільності. Нижній шар – просочена смолами пластик або папір, яка захищає ДСП або ДВП від вологи.

Читайте:   Як оновити старий паркет без циклювання: чим покрити, як почистити, пофарбувати, відновити, закрити щілини, лакування покриття

Зовні ламінат являє собою листи товщиною 7-14 мм, довжиною 80-260 см і шириною від 15 до 40 см Розміри панелей не надто впливають на швидкість укладання і мають естетичне значення.

Выбираем деревянный пол: паркет, ламинат или паркетная доска

Зносостійкість ламінату

У продажу можна знайти ламінат різного ступеня зносостійкості, але вибір зупиняють на найнадійніших матеріалах, у яких клас міцності 31-34. Покриття класу 31 і 32 підходять для всіх житлових приміщень, а продукцію класу 33 і 34 можна використовувати для підлог в приміщеннях з великою прохідністю.

Хоча вартість ламінованого покриття починається з 150-170 грн/м2, ціна на ламінат преміум-класу іноді перевищує 1000 грн/м2. Він може бути більш стійким, ніж паркетна дошка, але цей матеріал не піддається перешліфовці, і відреставрувати його не вийде.

Ламіновані панелі високої якості мають стійкість до стирання, подряпин, плям, високій температурі і, що важливо, до води. Замки такого матеріалу оброблені воском. Зверху він покритий шаром з водовідштовхувального полімеру.

Як вибрати ламінат?

Який ламінат вибрати, насамперед, залежить від вашого бюджету і смаку. При виборі слід звертати увагу на геометрію панелей. Якщо форма планок неідеальна, в підлозі будуть щілини, куди з часом зможе проникнути волога, що призведе до деформації стиків.

Також важливі фортеця замків і щільність панелей. На ламінаті зі слабкими замками, який покладений на рівну поверхню, через час все одно відкриються щілини. А від щільності панелі безпосередньо залежить термін експлуатації покриття. Чим вона щільніше, тим довше ламінат буде розбухати від вологи.

Вибираючи дизайн виробів, варто розуміти, що панелі з імітацією масиву дерева можуть бути одне-, двох – трьох – і багатосмуговими.

На їх поверхні може бути представлений малюнок паркетних планок, покладених палубним способом.

Дизайнерські варіанти ламінату імітують камінь, дерево, кераміку, воду, пісок, складні фігури і т. д.

Особливості укладання ламінату

Ламінат відмінно підходить для пристрою плаваючої підлоги, не пов’язаного міцно з підставою. Для з’єднання планок використовують механічний (бесклеевой) або клейовий метод. Велику увагу приділяють якості підстави.

Його готують за допомогою ДСП, ДВП, ОСП або фанери, які укладають на дерев’яні лаги чи цементну стяжку.

Потребує ламінат і в звукоизолирующем шарі, в цій ролі може виступити полістирол, поліетилен, пробка, картон, просочені смолами, повсть.

Выбираем деревянный пол: паркет, ламинат или паркетная доска

В звукоізоляції немає необхідності, якщо такий шар входить до складу панелей, але така будова характерна для паркетної дошки, а в ламінаті зустрічається нечасто.

Клейовий метод укладання плаваючої підлоги краще доручити майстру.

Выбираем деревянный пол: паркет, ламинат или паркетная доска

При укладанні торці планок клейового ламіната змащують клеєм і з’єднують за принципом «шип-паз». Такий ламінат не використовують повторно, але клейові з’єднання забезпечують надійний захист стиків від вологи.

Механічний спосіб більш простий, і таке покриття можна демонтувати і використовувати повторно. Плити з ламінованим покриттям просто стикують з допомогою виступаючих шипів і пазів.

При влаштуванні ламінованої підлоги слід пам’ятати про компенсаційний зазорі.

Выбираем деревянный пол: паркет, ламинат или паркетная доска

Для цього біля стін встановлюють клини товщиною близько 10 мм. Це потрібно, щоб запобігти спучування ламінату при нагріванні. У місцях з’єднання панелей з дверною коробкою теж потрібен зазор.

Якщо система опалення проходить через підлогу, то зазор між трубами і панеллю повинен становити від 3-5 мм. Вартість укладання ламінату починається з 50-60 грн/м2.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*