Головна / Сад та Город / Вирощування кабачків у відкритому ґрунті: сорти, строки та особливості посадки

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті: сорти, строки та особливості посадки

Вирощування кабачків у відкритому ґрунтіКабачок — колись заморський овоч — успішно підкорив європейців і українців. Недостиглі плоди без насіння і з м’якою шкіркою вживають в їжу повністю. По мірі дозрівання шкірка грубіє, і її разом з насінням видаляють.

У кулінарії кабачок — основний інгредієнт багатьох страв. Високі смакові якості і дієтична цінність роблять овоч обов’язковим продуктом у дитячому раціоні і здоровому харчуванні.

Вирощування невимогливих до догляду кабачків на дачній ділянці не викликає труднощів. Достатньо знати біологічні особливості рослин і дотримуватися простих правил.

Різновиди сортів для відкритого грунту

Кабачок — один з небагатьох овочів, здатних дати перший врожай уже на початку літа. При тепличному вирощуванні отримання вітамінного врожаю прискорюється. Інші достоїнства культури — висока врожайність і плодоносіння тривале. Потужні кущі, вкриті численними чоловічими і жіночими квітками, будуть зав’язувати плоди все літо.

Близьке розташування різних сортів небажано, так як можлива пересортиця через перехресне запилення. Хоча є чимало самозапилючих партенокарпічних сортів і гібридів. Врожайність класичних сортів залежить від ступеня запилення.

Партенокарпічні гібриди здатні зав’язувати плоди без запилення. Оскільки всі квітки у рослини жіночі, то і врожайність вище. Їх рекомендують для тепличного вирощування, так як у деяких гібридів випадкове запилення комахами призводить до утворення викривлених плодів.

У відкритому грунті частіше вирощують самозапильні сорти. Від традиційних вони відрізняються двостатевими квітками і незалежністю від комах-запилювачів, а від партенокарпіків кращими смаковими якостями і товарністю.

Кабачок, на відміну від гарбуза, не формує потужні і довгі батоги. Більшість популярних сортів відносяться до кущових форм, але також виділяють плетисті, здатні підніматися на шпалеру.

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Кущові кабачки компактні і займають менше місця. Схема посадки може бути у вигляді рівних рядів або в шаховому порядку, відстань між рослинами в залежності від сорту 40-70 см.

По термінах дозрівання виділяють ранньостиглі (формують плоди через місяць з невеликим після посіву, 35-45 днів), середньостиглі (через 2 місяці, 50-60 днів) і пізньостиглі (понад 60 днів). Ранній урожай кабачків використовується для вживання в свіжому вигляді, середньостиглі сорти хороші для консервації, а пізні — мають тривалий період зберігання.

Читайте:   Вирощування і догляд за огірками в теплиці з полікарбонату

За видовим походженням виділяють білоплідні кабачки (Південна і Центральна Америка) та італійські цукіні (Середземномор’я). Сорти італійського кабачка різноманітні як за забарвленням, так і за формою.

Важливою сортовою ознакою є здатність плодів довго не перезрівать на кущах, зберігаючи тонку шкірку. Сорти, призначені для зберігання мають товсту грубу шкірку.

Десятка кращих сортів

Вибір сорту визначається різними факторами. Головним є регіон вирощування. Європейські гібриди залучають зовнішнім виглядом плодів, але в нашому кліматі плоди можуть поступатися за смаковими якостями.

Найчастіше садівники рекомендують такі сорти і гібриди: 5 білоплодних і 5 цукіні.

Кавілі

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Голландський самозапильний гібрид раннього терміну дозрівання. Кущі компактні. Плодоношення дружне і тривале. Плоди циліндричні, з тонкою блідо-зеленою шкіркою і ніжною молочної м’якоттю, стійкі до перезрівання. Висока стійкість до борошнистої роси.

Іскандер

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Високоврожайний, самозапильний, скоростиглий гібрид голландської селекції. Стійкий до борошнистої роси та антракнозу. Рослина кущова, але потужна, з великими листками. Плоди циліндричні, з тонкою світло-зеленою шкіркою. М’якоть ніжна і смачна.

Грибовскі 37

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Вітчизняний середньостиглий сорт. Цінується за стабільну врожайність, холодостійкість і невибагливість у догляді. Плоди циліндричні, великі, з твердою зеленуватою шкуркою.

Ролик

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Ультраскоростиглий, високоврожайний сорт. Відноситься до кущової форми, рослина компактна. Плоди овальні, з розширеною вершиною. М’якоть пухка і в міру соковита. Кірка біла з зеленуватим відтінком, гладка, середньої щільності. Цінується за холодостійкість і несприйнятливість до хвороб. В міру щільна шкірка забезпечує гарну транспортабельність.

Білогор

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Компактний, ранньостиглий гібрид. Плоди циліндричні, з гладкою і тонкою шкіркою. М’якоть щільна, біла. Рекомендований для вирощування розсадним способом.

Аеронавт

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Ранньостиглий, кущовий, самозапильний гібрид цукіні. Рослина малоплетиста, з вкороченими пагонами. Плоди циліндричні, з гладкою, темно-зеленої, тонкою шкіркою. М’якоть біла, соковита. Цінується за відмінні смакові якості і транспортабельність плодів, стійкість до борошнистої роси.

Читайте:   Як вирощувати полуницю протягом року в домашніх умовах - інструкція

Цукеша

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Ранньостиглий, високоврожайний сорт цукіні. Плоди правильної витягнутої циліндричної форми в довжину досягають 30 см. Ніжна шкірка темно-зелена зі світлими цятками. М’якоть біла, щільна, хрустка. Рослина кущова, дружне плодоношення.

Зебра

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Сорт цукіні раннього терміну дозрівання. Високоврожайний і холодостійкий. Рослина формує компактний кущ. Плоди циліндричні, з соковитим, жовтуватим м’якушем. Типове забарвлення: на тлі темно-зеленого з’являються світлі поздовжні смуги і вкраплення.

Негреня

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Надранній кущовий сорт цукіні. Витягнуті ребристі плоди мають рівне темно-зелене забарвлення з дрібної цяточкою. М’якоть зеленувата, соковита. Шкірка середньої щільності, що позитивно впливає на транспортабельність і лежкість. Стійкий до борошнистої роси.

Жовтоплідний

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Ранній сорт цукіні кущової форми. Кущ компактний, але з великими кавалками листя. Плоди циліндричні, тонкі і довгі (більше 20 см). Шкірка тонка, яскраво-помаранчева. М’якоть з жовтуватим відтінком, багата каротином. Плоди дуже смачні, дієтичні. Садівники вирощують його по всій території України.

Сорти з декоративними плодами

Кабачки не тільки радують високим урожаєм, але можуть служити прикрасою акуратних грядок. Є сорти і гібриди з плодами химерної форми і незвичайного забарвлення. Такий овоч анітрохи не поступається за смаковими якостями, а іноді лідирує за мінеральним складом.

Цікаві декоративні сорти для відкритого ґрунту:

  • Тінторетто — округлі ребристі плоди в дрібну цятку на світло-зеленому тлі, масою 1-2 кг;

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

  • Сходження — химерно вигнуті плоди з округлим розширенням на вершині, блідо-жовтого кольору, довжиною до 40-50 см;

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

  • Ронде — округлі ребристі плоди з тонкою зеленою шкіркою в білу цятку, збирають урожай при досягненні 10 см в діаметрі.

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Строки і особливості посадки

Для отримання раннього врожаю використовують розсадний спосіб. Насіння висівають у торфоперегнійні горщики діаметром 10 см або одноразові стаканчики об’ємом 0,5 л. Строки посіву розраховують так, щоб до моменту висадки в грунт розсада була 3-4-тижневого віку.

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Перед висадкою у відкритий грунт розсаду загартовують під сонцем, щоб виключити ризик сонячних опіків на ніжних великих листках. Посадку проводять перевалкою, без травмування кореневої системи. Терміни залежать від погодних умов: поворотні заморозки передбачити складно, але холодні дощі краще перечекати. Висаджені на початку червня рослини перший тиждень радимо вкривати на ніч.

Читайте:   Яка потрібна підгодівля для томатів у теплиці

Кабачок успішно вирощують прямим посівом в грунт. Рослини висівають у другій половині травня. Орієнтуватися треба не на календар садівника, а на реальні метеопараметры: температура ґрунту на глибині 10 см близько 10 градусів), опади, середньодобова температура не нижче 15 градусів). У холодному та перезволоженому ґрунті насіння не дадуть паростків і просто згниють. Для посіву беруть сухе насіння, так як набряклі або пророслі насіння при похолоданні загинуть.

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Посадка на відкритий грунт насінням під стаканчик

Посів проводять на теплі пасма під плівку, на глибину 3-5 см. Замість плівки можна використовувати біле агроволокно, пропускає сонячні промені. Його можна буде залишити і після появи сходів до встановлення температури. Інший варіант — пластикові одноразові стаканчики. У кожну лунку опускають по 2 насіння і зверху ставлять стаканчик, заглиблюючи його в грунт на кілька сантиметрів. У цьому випадку в зоні паростка створюються парникові умови. Для циркуляції повітря на дні потрібно зробити один отвір.

Теплі грядки закладають з осені. Звичайні гряди теж бажано підготувати з осені, а навесні, щоб прискорити прогрівання грунту, вкрити їх чорною матерією. Такий прийом також сповільнить ріст бур’янів, що актуально для всіх культур пізнього строку сівби. На супіщаних грунтах гряди сильно пересихають, тому кабачок висівають на рівній поверхні.

Вирощування кабачків у відкритому ґрунті

Тепла (висока) грядка з крапельним поливом

Хороші попередники кабачка: картопля, капуста, морква, буряк, бобові, цибуля і зелені. Неприпустима посадка після інших гарбузових. Сам кабачок є добрим попередником для більшості овочевих культур.

Кабачки добре плодоносять на ґрунтах, багатих органікою, тому внесення компосту або перегною і підживлення пташиним послідом і настоєм коров’яку — обов’язковий прийом в технології вирощування. Регулярні поливи і підживлення збільшують період технічної стиглості, тобто плоди довше зберігають ніжну шкірку.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*