Головна / Сад та Город / Високі грядки своїми руками з дощок – покрокова інструкція

Високі грядки своїми руками з дощок – покрокова інструкція

Про доцільність високих грядок на своїх сотках спорів досить багато. І, тим не менш, навіть опоненти визнають – вони значно спрощують догляд за насадженнями, що важливо для людей похилого віку, а також тих, хто за станом здоров’я не може повноцінно працювати на присадибній (дачній) ділянці.

Якщо високі грядки планується спорудити своїми руками, немає сенсу міркувати про переваги і недоліки саме такого «інженерного рішення». А ось технологія виготовлення – питання, яке цікавить багатьох. Зупинимося на самому простому і доступному матеріалі – деревині, тобто на високих грядках з дощок.

Конструкція «штучного городу»

У високих грядок є й інші назви – насипні, підняті. Але мова йде про один спосіб вирішення проблеми. Це всього лише каркас (в даному випадку з дощок), всередину якого завантажується грунт. Звичайна земля або спеціально підготовлена грунтосуміш – на розсуд господаря, в залежності від того, під яку культуру готується ділянка.

Хоча це лише спрощений опис високої грядки. Її збірка своїми руками – ряд певних технологічних операцій, про що буде розказано нижче.

Рекомендовані параметри високих грядок

Природно, що дачник сам вирішує, які розміри «плантації» йому зручніше вибрати. Тому мова йде лише про оптимальні габарити, які визначені на основі практичного використання подібних конструкцій.

Висота

Саме з цим параметром найбільше труднощів при розрахунку найбільш прийнятного розміру. Його величина визначається виходячи з того, де конкретно влаштовується штучна ділянка.

  • При постановці каркаса на родючий грунт, без ізоляції від нього, оптимальна висота бортиків штучної грядки – 18±4 см.
  • Якщо ділянка облаштовується в місці, непридатному для вирощування рослин безпосередньо в грунті (ізольована конструкція), то не менше 30.
  • На своїх ділянках багато городників вирощують картоплю. Для цієї (і подібних) культури доведеться трохи збільшити висоту бортів, враховуючи, на якій глибині розвиваються бульби. Як правило, в цьому випадку на боковини каркаса йде по 2 – 3 дошки, які кріпляться одна над іншою.
Читайте:   Як підвищити урожай огірків

Окремо варто сказати про так звані компостні конструкції. Їх переважно встановлюють у регіонах з різко мінливою погодою. Для чого? Наприклад, дача розташована не просто за міською межею, а на значній відстані. Якщо синоптики попередили, що в ніч очікуються заморозки, всі зможуть виїхати на ділянку, щоб накрити розсаду, висаджену у відкритий ґрунт?

Компост ж, покладений в високу грядку під шар землі (а він залишається порівняно теплим), зберігає кореневу систему від замерзання. Для такої конструкції бортики слід робити не менше півметра, іноді і вище.

Довжина, ширина

Перший параметр визначається довільно, а ось оптимальними значеннями ширини (см) вважаються від 90 до 120. Потрібно лише співвіднести цю величину з висотою бортиків. Критерій один – зручно буде городникові дотягуватися до середини грядки.

Порядок виготовлення

Тут докладного опису всіх технологічних операцій, так само як і рекомендацій по вибору інструменту, не потрібно. Малюнки все добре пояснюють. Збити каркас із дощок по заданим розмірам своїми руками зможе кожен.

Що врахувати

При виготовленні високої грядки, ізольованою від грунту, необхідно провести ряд додаткових заходів. Це в основному стосується робіт з облаштування «днища» каркасу.

Захист від гризунів. Для цього на дно вкладається металева сітка.

Виняток проростання бур’янів. Досить часто зустрічаються рекомендації по використанню плівки п/е найпростіший і дешевий варіант, проте в цьому випадку доведеться подумати, як забезпечити хороший дренаж. Адже цей матеріал – гідроізолятор, а застій води в грядці загрожує загниванням кореневої системи насаджень. Більш прийнятне рішення – геотекстиль. Можливо, читач придумає щось інше, але зміст зрозумілий.

Загальні рекомендації

Дошка має істотний недолік – схильна до гниття. Особливо якщо вона використовується для штучної грядки. Регулярний полив ділянки – це постійний контакт матеріалу з вологою. Спосіб захисту каркаса від гниття – на розсуд господаря. Найбільш поширені методики – просочення відпрацьованим машинним маслом, спеціальними покупними препаратами і так далі.

Читайте:   Як правильно зібрати і зберегти насіння помідорів

Потрібно лише розуміти, що всім городнім культурам протипоказаний контакт з штучними матеріалами (лише натуральні). Обшивка дощок, наприклад, пластиками – не варіант. Взагалі проблема збільшення терміну придатності деревини – це окрема тема, тому автор обмежується лише тим, що звертає увагу на необхідність її вирішення.

При збиранні каркасів для високих грядок використовувати в якості кріпильних деталей цвяхи небажано. Адже такі конструкції з дощок здатні прослужити не один рік; отже, їх доведеться регулярно розбирати/збирати. В цьому плані хороше рішення – фіксація окремих елементів каркаса саморізами.

Щоб не ускладнювати собі життя на початку наступного сезону, ламаючи голову над тим, які конкретно дошки між собою скріплюються, їх слід промаркувати. Наприклад, 1-2, 1-4. Навесні буде ясно, що з цих елементів збирається грядка №1. А складена при первинному монтажі схема підкаже, з якою саме сторони каркаса ставиться та чи інша дошка.

Все інше – вибір місця для встановлення високих грядок залежно від освітленості території, рози вітрів тощо – нічим не відрізняється від правил облаштування традиційних ділянок на ділянці.

Коли доцільно використовувати високі грядки

На початку статті частково відзначені, чим зручні такі конструкції. Але, крім того, що полегшується обробка грядок, вони дозволяють вирішити і ще ряд побутових проблем.

  • При висадці рослин, що потребують різних за характеристиками грунтів. У кожну з ділянок можна завантажити саме ту грунтосуміш, яка потрібна для нормального розвитку конкретної культури.
  • Якщо є складнощі з облаштуванням якісного дренажу на ділянці.
  • Можливість встановлення високих грядок в будь-якому місці, навіть непридатному для городництва із-за властивостей грунту.
  • При необхідності утеплення ділянок. Стосовно штучних грядок вирішення цього питання суттєво спрощується.
Читайте:   Базилік: вирощування, догляд, збирання

 Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*