Головна / Інструменти для будівництва і ремонту / Як і яку вибрати шліфувальну машину для паркету: опис інструменту

Як і яку вибрати шліфувальну машину для паркету: опис інструменту

Як вибрати шліфувальну машину для паркету

Шліфування – обов’язкова процедура для додання паркету презентабельного вигляду. З її допомогою можна вирівняти дерев’яну поверхню, зачистити подряпини і тріщини. Звичайно, шліфування виконується не вручну, а за допомогою спеціальної техніки – шліфувальних машин. На ринку представлена велика кількість подібних агрегатів, що розрізняються за типом конструкції, призначення, способу дії. Позначимо їх головні технічні характеристики для оптимального вибору.

Різновидів шліфмашин для паркету існує величезна кількість, але всі їх можна об’єднати в кілька груп:

 • барабанні – робоча поверхня представлена циліндричним валом, на який встановлена абразивна стрічка (шліфувальний папір);
 • стрічкові – робоча поверхня утворена абразивною стрічкою, яка переміщується між двома рухомими валами (роликами);
 • дискові – шліфують поверхню дисками (одним або кількома);
 • вібраційні – забезпечені вібруючою робочою підошвою, що здійснює «затирочні» рухи в процесі шліфування;
 • ексцентрикові (орбітальні) – робоча підошва одночасно обертається і вібрує.

Кожен з цих типів обладнання вирішує свої завдання, має особливості експлуатації. Розглянемо ці нюанси більш чітко.

Машини барабанного типу

Барабанна шліфмашина – техніка, призначена, в основному, для грубого шліфування. На вищому рівні вона справляється і з циклюванням – зняттям лакофарбового шару з паркету.

Принцип роботи барабанних машин заснований на обертанні циліндричного валу (барабана), «запущеного» електродвигуном. На вал встановлюється абразивна стрічка. При обертанні барабана вона впритул притискається до дерев’яної поверхні і «стирає» з неї шар передбаченої товщини (залежить від зернистості абразиву на стрічці). В середньому, за етап шліфування барабанна машина знімає з поверхні шар в 1-1,5 мм. Це супроводжується утворенням дерев’яної пилу і тирси, тому більшість моделей барабанних машин обладнані пилозбірника.

Як вибрати шліфувальну машину для паркету

Абразивні стрічки, що використовуються для цього виду шліфмашин, досить грубі — Р24-40. Тому з поліруванням вони не справляються і після проходу барабанної машини зазвичай потребує доопрацювання іншими видами машин (дисковими, вібраційними, ексцентриковими).

Будь-яка барабанна шліфмашина – масивний агрегат, який пересувається на коліщатках. Вага може варіюватися від 70 до 90 кг (в середньому). Чим менше вага (відповідно, і габарити) машини, тим легше нею керувати, проте продуктивність її може бути нижче. Якщо мають роботи в квартирі, то краще використовувати машину з меншою вагою. Для великих виробничих площ більше підходять габаритні агрегати.

Продуктивність також безпосередньо залежить від потужності. Середнє значення – 2,2 кВт. Чим більша потужність, тим сильніше механічний вплив на поверхню. І тим більше великий барабан (з широкою і довгою абразивною стрічкою) така машина зможе «потягнути».

Машини стрічкового типу

Стрічкові шліфувальні машини призначені для попереднього шліфування підлоги, вирівнювання, зачищення і циклювання.

По зовнішньому вигляду шліфувальна машина стрічкового типу нагадує мініатюрний трактор на гусеничному ходу. Її робоча поверхня – склеєна в кільце абразивна стрічка, яка переміщується між двома обертовими роликами, як на конвеєрі. Ширина стрічки – 65-110мм. Підошва, на яку спирається стрічка, зроблена з тонкої металевої пластини і доповнено м’якою підкладкою.

Читайте:   Види паркетної дошки

Як вибрати шліфувальну машину для паркету

Швидкість обертання абразивної стрічки знаходиться в межах 150-500 м/хв. Від цього показника безпосередньо залежить і продуктивність. Однак тільки в тому випадку, якщо додаткова швидкість буде підкріплена збільшеною потужністю. Інакше «притиснути» швидко обертається стрічку до підлоги не вдасться і збільшена швидкість не підвищить якість роботи інструменту. Оптимальне значення швидкості — 300 м/хв досягається при потужності 650-700 Вт.

Щоб притиснути» абразивну стрічку до поверхні, конструкцію машини оснащують металевою платформою різних розмірів. Потужні професійні моделі оснащені широкою підошвою в 100 мм, що забезпечує їх високу продуктивність і стабільність на поверхні. Для інструменту класу «хобі» достатньою є ширина 75 мм. Окремо варто згадати так звані «электронапильники» — машинки з дуже вузьким робочим полотном (ширина від 6 мм), що дозволяє дістатися до самих важкодоступних місць.

Про технічні характеристики і важливі особливості роботи з стрічковими шлифмашинками розповідають у відео (на прикладі моделі Интерскол ЛШМ-76/900):

Дискові шліфувальні машини

Зазвичай дискові шліфувальні машини застосовуються для фінішного шліфування поверхні. Робочий елемент даної техніки – плоский обертовий диск, на якому закріплюється абразивний матеріал.

Дискові шліфувальні машини поділяються на:

 • Кутові (УШМ) – відомі всім ручні болгарки, а також спеціалізовані машини «чобітки». У конструкції УШМ є один диск, що обертається паралельно осі інструменту.
 • Дискові плоскошліфувальні – габаритні агрегати, що мають 1-3 диска, що обертаються навколо власної та центральної осей.

Дискові плоскошліфувальні машини

Дискові шліфувальні машини обладнані одним або трьома дисками, на які закріплюються абразивні круги. Диски крутяться навколо своєї осі і тим самим «загладжують» дерев’яну поверхню. Подібний принцип роботи, поєднується з рухомою посадкою дисків, дозволяє якісно полірувати поверхню після попередньої обробки стрічковими або барабанними машинами.

Кутові шліфувальні машини (КШМ)

УШМ – альтернатива дорогим плоскошліфувальним машинам при обробці невеликих поверхонь, а також у важкодоступних місцях – під батареями, трубами, в кутах і нішах, біля плінтусів і стін. Робоча поверхня УШМ – плоский диск, на який насаджується абразивний інструмент.

Найдоступніша кутова шліфмашинка – це болгарка. Для грубого шліфування можна використовувати пелюсткові круги. Вони складаються з твердої основи, на якій по колу закріплені смужки наждачного паперу. Тонке шліфування краще виконувати, використовуючи резинову насадку під круги на липучці (різної зернистості).

«Чобіток» — ще одна ручна УШМ. За своєю формою нагадує чобіт з плоским підставою, під яким сховано шліфувальний диск. Завдяки такій конструкції, «чобітком» дуже зручно обробляти ділянки, розташовані впритул до стін, місця під батареями або трубами.

Як вибрати шліфувальну машину для паркету

Вібраційні шліфувальні машини

Вібраційна шліфмашина – компактний універсальний інструмент, застосовуваний для грубої і тонкої шліфовки різних дерев’яних поверхонь, у тому числі і паркету. У процесі роботи прямокутна підошва машини вібрує, з високою швидкістю здійснюючи зворотно-поступальні рухи невеликої амплітуди. З підвищенням амплітуди ходу збільшується і швидкість шліфування, однак зменшується якість обробки.

Читайте:   Паркет беленый дуб в интерьере: рекомендации по выбору цвета

На підошві вібраційної шліфмашини фіксується наждачний папір або абразивна сітка різного ступеня зернистості. Папір може закріплюватися на липучках або з допомогою бічних затискачів. Металеві затиски використовуються в більшості конструкцій, так як дозволяють надійно зафіксувати на підошві шліфувальний папір (сітку) будь-якого виробника.

Як вибрати шліфувальну машину для паркету

Підошва – робочий елемент вібраційних шліфувальних – може мати різний розмір. Найбільш ходові машинки з традиційними розмірами підошви («стандарт») – приблизно 100х200 мм, Але для важкодоступних місць більше підходять агрегати класу «міні» з розмірами близько 10х10 мм

Платформи більшості шлифмашинок – прямокутні або квадратні. До окремого класу відносять апарати з трикутною основою. Вони призначені для обробки кутів, елементів сходів, поверхонь складної форми. Трикутні платформи деяких моделей бувають поворотними і знімними (для можливості установки іншого майданчика).

Основа підошви бюджетних моделей найчастіше сталева або пластмасова, а у більш дорогих аналогів – виготовлена з алюмінієвих або магнієвих сплавів. У будь-якому випадку, якісна підошва характеризується невеликою амплітудою вібрації при роботі на холостому ходу (без навантаження). До робочої поверхні підошви кріпиться м’яка накладка з гуми або мелкопористого полімеру. Полімер більш щільний, ніж гума, тому краще «утримує» площину.

Більшість моделей шліфмашин даного типу має двигун з потужністю 150-300 Вт. Вони легкі, маневрені, але в той же час відмінно справляються зі своєю функцією шліфування. Існують і більш потужні машини, наприклад, Makita 9046 (600Вт). Вони відрізняються більшими розмірами і вагою, тому управлятися з ними складніше. Однак у таких машин є істотне гідність: вони здатні без перерви (і перегрів!) працювати на низьких швидкостях і отримувати більш якісний результат обробки.

Амплітуда ходу підошви у вібраційних машин завжди невелика, знаходиться в межах 1-6 мм. 5-6 мм – це найбільша амплітуда, що дозволяє швидко відшліфувати поверхню. Але обробка при цьому буде досить грубою. Чим менше амплітуда, тим більш якісною буде шліфування.

Ще одна важлива характеристика – швидкість ходу. На великій швидкості машина здатна швидко зняти товстий шар деревини. Це відповідає грубої шліфовки. Фінішна тонке шліфування можлива при використанні машини з невеликою швидкістю ходу. Багато відомі виробники випускають моделі з регульованою швидкістю, що дає можливість налаштувати інструмент під різні цілі обробки і під різні матеріали.

Невеликий огляд, що дозволяє зрозуміти, на що звернути увагу при виборі вібраційних шліфувальних:

Ексцентрикові шліфувальні машини (орбітальні)

Ексцентрикова машина (ЭШМ) працює на принципі поєднання вібрації і обертання. Можна сказати, що в одному апараті поєднані вібраційна і дискова шліфмашини. У результаті такої комбінації отримують відмінну якість обробки поверхні у поєднанні з високою продуктивністю. Робоча платформа ЭШМ – круглий диск («тарілка»).

Читайте:   Користування електропилою: яких правил техніки безпеки слід дотримуватись

Ексцентрикові шліфмашини вважаються універсальними. Вони підходять як для грубого шліфування (циклювання), так і для фінішної поліровки при великих обсягах робіт.

Як вибрати шліфувальну машину для паркету

Товщину знятого шару деревини можна регулювати, сильніше або слабкіше натискаючи на платформу. Продуктивність теж можна коригувати, змінюючи діаметр окружності вібрації (ексцентриковий хід). Чим менше цей показник, тим менше продуктивність, але краще якість обробки. І навпаки. Тому для первинної шліфування встановлюють на машині великі кола вібрації, а для завершальної (полірування) – малі.

Сучасні ЭШМ характеризуються потужністю двигуна в 200-900 Вт. Більш потужні моделі є і більш продуктивними. Вони здатні працювати з великими підошвами, діаметром до 150 мм

Обертальні рухи шліфмашинки з регулюванням можуть виконуватися зі швидкістю 4000-14000 об/хв. Якщо регулювання немає, то цей показник знижується до 12000 об/хв. Швидкість коливальних рухів, при цьому приблизно в два рази менше. Чим більше швидкість машинки, тим грубіше може бути шліфування, але вища продуктивність.

Для роботи дуже важливий і розмір шліфувальної підошви. Найбільш ходові шліфмашини мають діаметр «тарілки» 115 мм, 125 мм і 150 мм. Зазвичай вже в назві інструменту є цифра, що вказує на розмір підошви. Великі «тарілки» призначені для обробки великих площ плоских, тому ними оснащують машини з високою потужністю і продуктивністю. Шліфування машиною з маленької «тарілкою» буде виконуватися довше, проте нею можна точно обробити вузькі і важкодоступні місця.

Допомога у виборі може надати відео-огляд, де пройшли випробування на профпридатність» кілька шліфмашин від різних виробників:

Поради, які стануть в нагоді при виборі

Якщо ви визначилися з оптимальним типом шліфмашинки, то залишилося вибрати конкретну модель. Для цього вам знадобляться наступні поради:

 1. Для домашнього використання професійна дорога модель не потрібна. Якщо ви плануєте використовувати шліфмашинку одноразово або періодично (для ремонту поверхні, наприклад), то оптимальним вибором стане інструменту класу «хобі». Моделі високої якості випускають компанії Bosch, Skil, Sparky, Black&Decker, Интерскол та Фіолент (російські виробники).
 2. Велике значення має вага і габарити інструменту. Особливо, якщо цей інструмент ручний і працювати з ним доведеться, утримуючи в руках. При невеликих обсягах краще віддати перевагу менш потужну, але більш компактну, легку і швидкісну модель.
 3. Зверніть увагу на ергономіку. Необхідно, щоб вам було зручно працювати з інструментом. Подивіться, де розташовані вимикачі, як просто (або важко) змінюються абразивні матеріали, не буде заважати при роботі мережевий шнур.
 4. Випробуйте машинку прямо в магазині. Включіть її, хай вона попрацює на холостому ходу. Так ви зможете оцінити рівень вихідного шуму і вібрації.
 5. Огляньте машинку візуально. Всі деталі корпусу повинні бути точно підігнані один до одного. Виключіть наявність люфту у висувних елементів.
 6. Дізнайтеся у продавця, наскільки просто ремонтується конкретна машина.
 7. Поцікавтеся про асортимент та вартість витратних (абразивних матеріалів.

Тільки після повного ознайомлення з цими пунктами можна робити остаточний вибір.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*