Головна / Сад та Город / Як побудувати зимову теплицю з опаленням – покрокова інструкція

Як побудувати зимову теплицю з опаленням – покрокова інструкція

Як побудувати зимову теплицю з опаленням У кожного власника земельного наділу своя мотивація для зведення зимової теплиці на ділянці. Загальний порядок роботи (вибір місця і матеріалів, складання креслення і так далі) мало чим відрізняється від будівництва будь-якого іншого споруди своїми руками – приватного будинку, гаража або літньої кухні.

Але раз мова йде про зимовій теплиці, та ще й з опаленням, то слід більш детально розібратися з усіма нюансами її монтажу.

Далі будуть викладені лише особливості такого будівництва і дані практичні рекомендації. Читачеві, який не знає, що таке, наприклад, стрічка фундаменту, ростверк, слід заздалегідь ознайомитися з цією інформацією в розділі «Будівництво».

Не варто відволікатися на такі деталі, як форма теплиці (одне- , двох- , трисхилий, арочна, комбінована або інше), її розміри (в тому числі, і висота) і так далі. Все це – на розсуд господаря, так як багато чого залежить від того, для чого власне теплиця зводиться (вирощування чого-небудь для себе або на продаж) і які культури передбачається в ній висаджувати. Тому має сенс розглянути лише нюанси монтажу її складових частин – фундаменту (підстави), каркасної конструкції, її покриття, інженерних комунікацій (освітлення, опалення).

Що врахувати перед початком будівництва

Особливістю теплиці з опаленням є те, що така споруда монтується як стаціонарне, нерозбірна споруда (на відміну від теплиці з полікарбонату). Тому потрібен правильний підхід до вибору місця для капітальної конструкції, яку не вийде при необхідності розібрати і перенести на інший сегмент території.

Світловий режим

Теплицю слід розташовувати і орієнтувати по сторонах світла так, щоб протягом дня вона була максимально освітлена природним шляхом.

Як побудувати зимову теплицю з опаленням

Роза вітрів

Опалення монтується в теплицях, які експлуатуються, як правило, цілий рік. Тому варто подумати про організацію огорожі з самого проблемного спрямування. Можливо, доведеться ставити вітрозахист і з декількох сторін. Якщо все ретельно продумати, то можна досить відчутно знизити тепловтрати і заощадити на обігріві, не кажучи вже про підвищення врожайності культур.

Не слід забувати про турбулентності повітряних потоків. Вона тим вище, чим менше інтервал між огорожею і стінкою теплиці. Отже, і «топити» доведеться інтенсивніше, так як збільшиться відбір тепла ззовні. Мають значення і габарити споруди. Якщо орієнтуватися на середній показник, то оптимальне відстань огорожа – теплиця близько 6 – 7 м (при висоті гребеня 2 – 2,5 м).

Читайте:   Город на підвіконні взимку для початківців - покрокова інструкція

Зручність підходу до теплиці

Це значно полегшить процес будівництва, так і догляд за рослинністю. По можливості слід врахувати і специфіку прокладки комунікацій – освітлення, водопровід, опалення (якщо воно не автономне) – щоб мінімізувати витрати.

Варіант опалення

Від того, за якою схемою організується обігрів теплиці, багато в чому залежить її проект (схема). Про це докладніше буде сказано нижче, але слід зазначити, що у разі встановлення котла всередині будівлі доведеться передбачити наявність не просто тамбура, а окремого приміщення з відповідними габаритами. Лінійні параметри (кубатура) міні-топкової повинні відповідати потужності встановленого агрегату.

Особливості вибору матеріалів і монтажу теплиці

Фундамент

Його заглиблення залежить від характеристик грунту, конфігурації підземних водоносних пластів і наявності (ефективності) дренажної системи на ділянці.

Як побудувати зимову теплицю з опаленням

Стрічковий

Це найбільш популярний тип фундаменту в приватному секторі. Але враховуючи вартість матеріалів (в першу чергу – цементу) і невелика вага теплиці, чи варто займатися спорудженням підстави цього типу – велике питання. До того ж, якщо ділянка вже засаджений, то вести об’ємні земляні роботи вкрай небажано (великий ризик пошкодження кореневої системи насаджень) або не скрізь можливо (за прокладених по території інженерних комунікацій).

Висновок – якщо дозволяють місцеві умови, то доцільно використовувати мелкозаглубленний стрічковий фундамент.

Як побудувати зимову теплицю з опаленням

Стовпчастий (палевий)

Під теплицю – більш відповідний варіант. А якщо в якості опор використовувати труби, то виїмка грунту зведеться до буріння шурфів в намічених точках. З палями гвинтовими і того простіше.

Знадобиться монтувати ростверк. Який сенс обігрівати споруду, під підлогою якої «вітер гуляє»? До речі, у простір між її низом і грунтом при необхідності можна укласти якийсь утеплювач, наприклад, засипати керамзит. А ось мінвата не підходить, так як з часом вбере вологу і почне руйнуватися.

Каркас

У загальному плані вибір матеріалів «скелета» теплиці великий, однак для капітальної споруди він трохи звужується. Зводити стіни з цегли або бетонних блоків – задоволення не з дешевих. Ми ж розглянемо більш прості технології.

Як побудувати зимову теплицю з опаленням

Деревина

Її використовувати не слід однозначно. Причин кілька. По-перше, вона розсихається, значить, підвищаться тепловтрати. По-друге, необхідність регулярної обробки спеціальними препаратами і забарвлення – перспектива малоприваблива. До того ж, грошові витрати і час. По-третє, не всі овочеві культури люблять «тісне сусідство» з деревом. Досвідчені садівники часто наводять приклад огірки. По-четверте, виникнуть проблеми з склінням, а також забезпеченням його герметичності протягом всього терміну експлуатації теплиці.

Читайте:   Пікіровка розсади: що це таке, навіщо потрібна і як правильно робити?

Метал

Якщо використовувати алюмінієві зразки, то вага конструкції вийде незначним. Складність в іншому – в її складанні. Правильно гнути металопрофіль зможе не кожен – тут потрібен досвід.

Як побудувати зимову теплицю з опаленням

Пластик

Для невеликої теплиці з опаленням – найкращий варіант. Труби витримують значне навантаження, легко змінюють геометрію, коштують недорого – плюсів достатньо. Єдине питання – як надійно закріпити такий каркас на фундаменті?

 • Стрічка – у неї вмуровываются стержні (з труб невеликого діаметру, дроту або щось подібне) за заздалегідь складеною схемою, на які пластик і насаджується.
 • Стовпи – те ж саме. У опори, для забезпечення міцності, заливається розчин. Ось у нього і встановлюються шматки труб меншого перерізу або товстої арматури.


Якщо в тамбурі теплиці монтується котел, то між ним і основним приміщенням повинна бути стіна (перегородка) з дверима. Частина даху (над цим підсобним приміщенням) покривається непрозорим матеріалом.

Обшивка

Про таких матеріалах, як плівка п/е або скло говорити не варто. У першому випадку – з-за невеликого терміну служби і великих тепловтрат. У другому – за причини складності монтажу і дорожнечі. Слід звернути увагу на полікарбонат. Але раз мова – про опаленні, то вибирати потрібно стільниковий полікарбонат.

Переваг такого покриття теплиці кілька:

 • прийнятна ціна;
 • невелика вага;
 • міцність;
 • простота кріплення листів своїми руками;
 • хороша світлова проникність і заощадження тепла;
 • відмінна ремонтопридатність.


Рекомендація – для теплиці слід купувати стільниковий полікарбонат (з урахуванням вітрового і снігового навантаження) товщиною не менше 8 мм

Інженерні системи

Облаштування вентиляції та освітлення – справа не така й складна. Необхідно лише передбачити можливості управління світлом і повітряними потоками. Як це здійснювати вручну або встановити автоматику – господар вирішує сам. Те ж саме – і щодо водопроводу. Хтось зробить відвід від основної магістралі і простягне до теплиці окрему нитку, а когось цілком влаштує забір води відром з колодязя, розташованого поруч з будівництвом. А ось про обігріві варто поговорити особливо.

Як побудувати зимову теплицю з опаленням

Варіанти опалення теплиці

Власне, це найважливіший момент усього процесу зведення зимовій теплиці. Саме сталість температури і рівномірність обігріву будівлі – запорука високої врожайності. Що вибрати в якості джерела теплової енергії, може вирішити тільки сам господар, так як навіть гіпотетично не можна врахувати всіх нюансів будівництва і можливостей власника ділянки, особливо якщо робота буде виконуватися своїми руками. А ось невеликий огляд варіантів буде доречний.

Читайте:   Чи треба обрізати морквяну гичку: розбираємося, як не погубити урожай

Піч

Як побудувати зимову теплицю з опаленнямПри такому опаленні гріється повітря всередині приміщення. Особливість в тому, що чим далі від джерела тепла, тим нижча температура. Такий варіант підходить або для невеликих за розмірами теплиць, або при необхідності проводити обігрів приміщення по секторах. Наприклад, при зонуванні простору у разі висадки різнотипних культур з різними вимогами до температурного режиму.

Водяне опалення

Якщо теплиця облаштовується як прибудова до житлового будовою або зводиться поблизу нього – оптимальний варіант. Протягнути труби – не проблема. Єдина складність – «потягне» котел опалення додаткове навантаження. Тут доведеться подумати, що економічно вигідніше – шукати інше інженерне рішення обігріву (теж гроші) або придбати котел більшої потужності.

Варто подумати про те, як своїми руками прокласти труби всередині теплиці. Схем кілька, і доцільність реалізації тієї або іншої залежить від особливостей будівлі (насамперед, габаритів) і вирощуваних культур.

 • Уздовж стін по периметру. Може бути, і з установкою радіаторів.
 • У грунті (всередині грядок).
 • Під кожним рівнем. Це робиться у випадку, якщо культури вирощуються у контейнерах, розташованих на стелажах.

Гріючий кабель

Як побудувати зимову теплицю з опаленнямВін використовується замість труб і закладається за аналогічними схемами. За таким обігрівом стежити, як, наприклад, за грубкою, не доведеться – все робиться автоматикою. Єдина умова – не повинно бути проблем з ен/постачанням, що характерно для заміських ділянок.

ІЧ-опалення

Економічний і ефективний спосіб опалення теплиці. Витрата ел/енергії – мінімальний. Головне – правильно розставити (змонтувати) джерела тепла, так як подібні вироби випускаються в різному конструктивному виконанні, навіть у вигляді плівок. Докладно всі плюси і мінуси інфрачервоного опалення описані в цій статті.


Це не єдині варіанти ел/приладів. Можна подумати про придбання калориферів (але вони сушать повітря), масляних радіаторів – вибір є.

Обігрів біопаливом

На багатьох сайтах даний спосіб опалення позиціонується як самий економічний. Але якщо уважно ознайомитися з технологією, то виникає ряд питань. Наприклад, де брати гній, тирса тощо міському жителю? Наскільки вистачить однієї закладки? Плюс до цього – жорсткі вимоги до вологості повітря, його аерації та ряд інших. Виходить, що таке опалення – справа досить клопітка. Так що на любителя.

Висновок

Конкретної рекомендації по будівництву зимової теплиці не може бути в принципі. Наведеної інформації цілком достатньо, щоб читач зміг зробити вибір найбільш підходящого проекту і варіанти внутрішнього облаштування приміщення. Все можна зробити своїми руками, якщо підійти до вирішення питання вдумливо, по-господарськи.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*