Головна / Як побудувати дім / Покрівля / Як зробити односхилий дах своїми руками?

Як зробити односхилий дах своїми руками?

Як зробити односкатний дах своїми руками

В кінці будівництва будь-якого будинку виникає проблема з вибором даху. Але який вигляд будови вибрати? Як зробити свій будинок неординарним і при цьому заощадити на спорудженні даху?

Односхилий дах та його особливості

Один з найпопулярніших варіантів – односхилий дах своїми руками. Головний критерій його популярності – невелика кількість матеріалів для будівлі і досить простий монтаж, бо ставлять такий дах майже скрізь – на житлові будинки, господарські будівлі, навіси. Ще одна перевага – гарний опір повітряним потокам: кут нахилу покрівлі невисокий, і тому пориви вітру майже не впливають на нього (середній кут – 25 градусів, тобто обтічність дозволяє витримувати чи не ураган).

Єдиним недоліком можна вважати відсутність горищного приміщення, а зауваження дизайнерів з приводу зовнішнього вигляду вже не актуальні – достатньо правильно підібрати матеріал покрівлі, і дах стане виглядати цілком привабливо. Завдяки особливостям конструкції дах не протікає навіть при сильних тривалих дощах, а взимку забезпечить чудове утеплення і не просяде під шаром мокрого снігу.

Як зробити односкатний дах своїми руками

Для влаштування односхилого даху насамперед потрібно скласти точний проект – для цього варто звернутися до професіоналів, вони набагато швидше і якісніше виконають поставлене завдання. Також вони порадять, як вибрати деревину для балок, перекриття та обрешітки. А матеріал покрівлі – це вже за бажанням і в залежності від фінансових можливостей. Самий бюджетний варіант – шифер, так як знайти його – хвилинна справа, та і ціна більш ніж прийнятна, хоча все більш популярний односхилий дах з профнастилу.

Кроквяна система

Кроквяна система односхилого даху планується таким чином, щоб низ був з підвітряного боку і направляв потоки вгору. Для цього потрібно дізнатися основний напрямок вітру в регіоні – в метеоцентрі або через зведення в інтернеті. На верхівці стіни балки кріпляться за кроком 70-80 см на сейсмопояс або мауерлат по верхній кладці стіни і фіксуються сталевими скобами. До балок кріпляться крокви – вони стануть опорою для даху, але кількість балок і опор повинно бути рівним. Таким чином, виходить прямокутний трикутник від вертикальної ноги до краю даху.

Читайте:   З міцним дахом немає страху. Надійна покрівля у Хмельницьку від ТОВ "Буд Прогрес"

Як зробити односкатний дах своїми руками

Для фіксації кроквяної ноги, яка стане опорою решетування, вона укладається одним кінцем у нижню частину покрівлі, а другий кріпиться до вертикальної балки. Цей принцип однаковий для всіх балок, але слід уважно стежити за рівнем – кут кожної частини повинен бути таким же, як у інших – для цього достатньо від краю до краю натягнути кілька ниток і вирівнювати висоту і нахил.

Навіть невелике зміщення буде помітно після укладання покрівлі, а в подальшому до зовнішнього вигляду додадуться протікання і корозія.

Обрешітка і укладання покрівлі

Схема нічим не відрізняється від будь-якого іншого даху, але з своїми поправками.

Для кріплення розрідженого решетування беруться бруски перерізом 50х50. Вони укладаються поперек балок і прибивають до крокв і призначені під профнастил або шифер.

Як зробити односкатний дах своїми руками

Суцільна обрешітка робиться з вологостійкої фанери, обрізних дощок або OSB і розрахована на гнучку черепицю, ондулін або металопрофіль. Якщо покрівля з шиферу — відстань між брусами має бути достатнім для того, щоб лист перекривав дві рейки, при цьому залишався запас по 15 см з кожної сторони. Як побудувати односкатний дах з профнастилу — описано нижче.

Так як профнастил сьогодні вийшов на перше місце і практично повністю витіснив шифер – візьмемо його в якості основного варіанту.

Листи укладаються знизу вгору нахлестом в 15 см. Верхній ряд лягає на нижній, листи кріпляться за допомогою спеціальних саморізів, з гумовою прокладкою для запобігання витоків. Можна укласти шар скловати в смугах напуску для кращої гідроізоляції та запобігання протягів, притому зберігається правильна вентиляція під покрівлею. Для різних цілей використовують різний тип профнастилу:

Як зробити односкатний дах своїми руками

  • Для легкої покрівлі та декоративного монтажу – З (висота хвилі – 8 і 10 мм). Профіль – трапеція.
  • Для звичайної покрівлі або настінного монтажу – НС (висота 35 і 44 мм).
  • Для посиленої покрівлі і міжповерхових перекриттів – Н (висота 57/60/75/114 мм). Має додаткові ребра жорсткості і підвищену міцність. Капітальний варіант.
Читайте:   Як вибрати руберойд для даху і провести його монтаж

Утеплення та пароізоляція

Односхилий дах своїми руками покроково передбачає три найпопулярніших матеріали для утеплення:

  1. Цементно-стружечний шлак. Невелика вага і ціна, але теплоізоляція не краща. Плюс вода при попаданні може з часом просочитися в приміщення.
  2. Глинобетон. Більш надійний варіант, добре протистоїть воді, але проблема зі збереженням тепла та ж, що і в попередньому випадку.
  3. УРСА. Оптимальний варіант на основі сучасних технологій та якісних матеріалів. Включає в себе:
  • плити утеплення;
  • плоскі блоки скловолокна або шар скловати;
  • утеплювач з базальту.

Як зробити односкатний дах своїми руками

Коштує недорого, служить довго, просто монтується. Чудова теплоізоляція та опір волозі роблять його одним з найкращих варіантів, але вкладається у суворій послідовності відповідно до інструкції. Перший шар забезпечує паро/гідроізоляцію і забезпечує сухість. При невірному укладанні вода, яка проникає в плити, руйнує їх, і з часом буде потрібний ремонт, так що будьте уважні. Хоча є «запобіжник» — УРСА, вже покрита фольгою з металу, завдяки якій волога гарантовано не потрапить всередину.

Самий популярний матеріал для пароізоляції – ізоспан. Недорогий, просто монтується і захищає не тільки від пари, але і від попадання води під дах – свого роду «контрольна лампочка». Вибрати можна або під конкретний тип даху (якщо визначилися з матеріалами/плануванням), або універсал (його усереднені показники, але можна класти під що завгодно).

Як зробити односкатний дах своїми руками

Пароізоляція кріпиться до кроквяної системі під теплоізоляцію і фіксується або будівельним степлером, або цинковими цвяхами. Можна змонтувати і на чорнову обшивку горища. Лягає все смугами знизу вгору, на всіх стиках робиться нахлест 15 см. Для кращої герметизації можна проклеїти стики спецстрічкою. Зазор між пароізоляцією і внутрішньою обробкою – не менше 5 см для вентиляції. Після цього односхилий дах своїми руками вважається завершеним.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*