Головна / Будівлі на ділянці / Як побудувати будиночок для колодязя своїми руками – покрокова інструкція з кресленнями

Як побудувати будиночок для колодязя своїми руками – покрокова інструкція з кресленнями

При облаштуванні такого широко розповсюдженого джерела для автономного водопостачання, як колодязь, обов’язково потрібно монтувати захисне огородження. Причому не тільки по периметру, але й зверху. Оптимальним варіантом є конструкція для колодязя у вигляді будиночка, а не просто легкого навісу або паркану. Щоб краще розібратися з технологією будівництва, слід уточнити, яку роль відіграє ця споруда.

Розглянемо його функціональне призначення з практичної точки зору.

Будиночок забезпечує захист від:

 • потрапляння у воду пилу, бруду, сміття, комах;
 • утворення на її поверхні льоду при низьких температурах;
 • падіння в шахту людей (для сімей з малюками більш ніж актуально);
 • негативного впливу опадів на елементи верхньої частини колодязя;
 • сонячних променів, з-за яких у воді інтенсивно розвиваються мікроорганізми, і вона «зацвітає».

Виходить, що якщо колодязь використовується тільки для технічних цілей (наприклад, поливу території), то навіть і в цьому випадку його слід «вкривати». Хоча б для того, щоб рідше займатися такою складною роботою, як очищення шахти.

Можна купити готовий виріб і встановити його за місцем самостійно. Але сама найпростіша модель, яка, по суті, і не будиночок, а своєрідний навіс, обійдеться не дешево.

Будиночок для колодязя своїми рукамиВраховуючи всі недоліки дешевих варіантів, доцільніше побудувати такий будиночок своїми руками, за власними кресленнями. Ось з тим, як це правильно зробити, ми і розберемося. Варіантів багато, тому розглянемо найпростіший в плані реалізації своїми силами і доступний по вартості проект.

Вибір матеріалів

Які завдання вирішує будиночок, написано вище. З точки зору не тільки дешевизни, але і достатнього утеплення краще зібрати конструкцію з деревини. Вона сама по собі є непоганим теплоізолятором, а якщо знадобиться додатковий шар, то його нескладно змонтувати з недорогих видів відповідної продукції.

Читайте:   Тент на дачі - захищаємося від сонця

Окремо варто зупинитися на майбутній конструкції. У статтях, присвячених цій темі, рекомендуються такі матеріали, як цегла, камінь, ЗБВ (наприклад, балки). Так, це буде цілком надійний і, головне, довговічний фундамент. Але от питання – як на ньому закріпити дерев’яну конструкцію? Доведеться провести ряд додаткових заходів, причому, можливо, зі свердлінням бетону або попередньою установкою елементів кріплення (в кладку).

Задачу можна спростити, якщо використовувати брус. Його необхідно тільки правильно підготувати – просушити, обробити спец/складом від гниття або відпрацюванням машинного масла, гарячим гудроном.

Зведення фундаменту

Визначившись з формою і лінійними параметрами будиночка, слід розмітити територію навколо зрубу. Щоб змонтувати основу, необхідно підготувати «котлован».

По периметру колодязя риється траншея, дно якої трамбується. На яку глибину виймати грунт? Брус повинен лягти нижче рівня землі (для більшої стійкості) приблизно на 50 мм. Плюс – «подушка» (для компенсації зрушень грунту), а це ще приблизно 150 мм.

Вилучення землі не слід проводити в безпосередній близькості від стінок колодязя, інакше можна пошкодити гідроізоляцію і утеплювач. Це потрібно передбачити ще на етапі складання креслення будиночка.

Після ущільнення землі насипається ПГС (або річковий пісок, грубозернистий), і цей прошарок також ущільнюється. На цьому етапі добре піщану подушку рясно полити водою (пісок просяде і утрамбуєтся).

Траншея накривається гідроізоляційним матеріалом.

Будиночок для колодязя своїми руками

Що врахувати

Термін служби руберойду, та ще й на сирій землі, як правило, не перевищує 3 років. Тому доцільніше використовувати плівку п/е (тільки товсту). Коштує вона недорого, так і на вигин (а її доведеться підвертати) набагато краще.

На підготовлену основу укладаються брусові заготовки. Скріпити їх нескладно – скоби, металеві пластини. Додатково, щоб їх надійно зафіксувати за місцем і виключити ризик зсуву, можна у торцевих частин, по обидва боки, увігнати в землю шматки арматурного прутка (попередньо загорнувши плівку).

Читайте:   Навес для машины на даче - материалы и как построить

Така технологія не представляється складним, та й часу потрібно небагато. А в матеріальному плані – практично безкоштовний варіант. Ніякого цементу, цегли тощо.

Складання будиночка

Що ми маємо в підсумку отримати? Ось один з простих варіантів будиночка для колодязя:

Будиночок для колодязя своїми руками

Нічого складного, в принципі, немає. Усю конструкцію можна розділити на 2 основні частини – «стіни» (боковини) і надбудова. Людині, яка знає, як поводитися з пилкою і молотком, докладно нічого пояснювати (а тим більше вчити) не потрібно. Тому відзначимо лише особливості.

На що звернути увагу

 • Вся деревина повинна бути, як і брус для фундаменту, добре підготовлена (просушена, просякнута).
 • Стіни будиночка можна будувати або брусових заготовок (оптимальне перетин – 100 х 50), або за каркасною методикою, обшивши стійки дошкою на «20». Тоді і додаткове утеплення може не знадобитися.
 • Для верхньої частини конструкції в якості несучих елементів переважніше використовувати брус квадратного профілю на «50».

Будиночок для колодязя своїми руками

 • Враховуючи, що воріт в процесі набору на відро води буде створювати динамічні навантаження на стійки, вони повинні бути зафіксовані особливо надійно. Тут знадобляться і скоби, і куточки, і пластини.
 • Оптимальний переріз колоди під воріт – 20 мм. Більш товстий утруднить підйом наповненого відра. Щоб в процесі експлуатації дерево не руйнувалася (поява тріщин з часом неминуче), по колу він посилюється металевими стяжками по краях і в районі центральної точки (стрічка, дріт).
 • Підготовка колоди до роботи полягає в висвердлюванні осьових отворів, на які для зміцнення зрізів накладаються (і закріплюються) пластини з вушками. У них вставляються шматки тонкої труби, з одного кінця – у вигляді важеля. Металеві частини нескладно з’єднати зварюванням. По центру, для закріплення ланцюга, встановлюється гак або кільце.
Читайте:   Мангал з цегли своїми руками

Будиночок для колодязя своїми руками

Оздоблення

Що потрібно зробити? За необхідності, додатково утеплити, після чого змонтувати покрівлю. Залишати дошки даху «голими» навряд чи варто, враховуючи опади. Щоб не створювати додаткового навантаження на конструкцію можна закріпити листи полікарбонату або металу.

Звис покрівлі повинен бути таким, щоб вода, яка стікає з даху потрапляла за периметр фундаменту. Тоді стіни будиночка намокати практично не будуть.

Все інше – на розсуд господаря. Які саме зробити дверці, якими складами обробити конструкцію – фарбою, лаками – рекомендувати щось конкретне не має сенсу. Крім одного. Розміри, форма будиночка, його зовнішнє оформлення – все це повністю залежить від фантазії майстра. Тому не треба когось сліпо копіювати. Який подобається, такий і треба збирати. Головне, щоб було міцне, довговічне і, бажано, красиво.

Відео: Будиночок для колодязя своїми рукамиЗалишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*