Головна / Будівельні матеріали / Як правильно вибрати камені для лазні та сауни

Як правильно вибрати камені для лазні та сауни

Камені в сауні або лазні потрібні не тільки для створення пари, вони також наповнюють атмосферу мікроелементами і служать свого роду прикрасою. У нашій статті ми детальніше розповімо про види каменів для сауни і лазні, а також про правила їх закладки. 

Призначення каменів і відмінності застосування в лазні і сауні

У лазні камені потрібні для накопичення тепла і наступної генерації пару, з допомогою якого швидко піднімається температура в парильні до необхідної величини. В залежності від бажання відвідувачів пар можна зробити різним.

Так, сухий пар відрізняється високою температурою, при його застосуванні повітря прогрівається до 120 °C. Впливає такий пар на організм досить жорстко, але все ж має достатню кількість шанувальників у фінських саунах, які воліють його з-за любові до екстриму.

Для російської лазні характерний вологий пар, який має більш значну теплоємність, тому температура в лазні рідко піднімають вище 60 – 80 °C. Генерують пар в російській лазні з допомогою кам’янки закритого типу – ляду в даному випадку відкривають тільки для подачі води. Цією особливістю визначається один з критеріїв вибору каміння – за розміром. Потрібно, щоб вони легко проходили у віконце камери і могли вільно переміщатися всередині. А ось на печі в сауні можна розмістити досить великі валуни.

Наступний критерій вибору каменів – ступінь їх теплоємності. В умовах сауни вона повинна бути гранично високої оскільки камені дуже швидко віддають тепло. Разом з тим для закритої кам’янки підійдуть і камені середньої теплоємності, так як там передача тепла менш інтенсивна, ніж у сауні.
камені для лазні та сауни

Природні мінерали

В лазні і сауні застосовуються магматичні породи з високою щільністю. Чим вище цей показник – тим більше камінням акумулюється тепла і воно довше віддається. Всі мінерали під час нагрівання вивільняють в помірних кількостях корисні елементи, при цьому мають здатність випромінювати в інфрачервоному спектрі енергію з певною інтенсивністю. З цієї причини самостійно зібрані камені невідомого походження в лазні краще не використовувати.

Читайте:   Застосування профільних труб для виготовлення сходів

Найпопулярнішими породами для лазні прийнято вважати такі камені:

 • Граніт — щільність 2600-2700 кг/м3.
 • Базальт — щільність 2520-2970 кг/м3.
 • Талькохлорит — щільність 2980 кг/м3.
 • Малиновий кварцит — щільність 2630 кг/м3.
 • Білий кварц — щільність 2650 кг/м3.
 • Жадеїт — щільність 3430 кг/м3.
 • Габро-діабаз — щільність 3070 кг/м3.
 • Порфірит — щільність 1450 кг/м3.
 • Перидотит — щільність 3200-4400 кг/м3.

В якості недорогої альтернативи для закладки можна використовувати звичайну гальку. Правда, її доведеться щорічно міняти, але зате таким матеріалом можна запастися в будь-яких кількостях прямо з найближчого водоймища і, як правило, безкоштовно. До складу гальки входять різні породи, більшість з яких підходять для використання в лазні. Що стосується особливих властивостей, то річкова галька ними не володіє, а ось морська містить йодовану сіль і корисні мінерали.

Штучні камені

Іноді для закладки використовуються, так звані, «штучні камені» – це відлиті з чавуну кулі або ж болванки, виготовлені з легованої стали. Вони не насичують повітря корисними речовинами, але зате чудово акумулюють тепло. Для експерименту можете кинути у відро з водою кілька вогняних куль вагою всього один кілограм – рідина буде бурхливо кипіти протягом декількох хвилин.

Перевага чавунних «каменів» в їх низької вартості і тривалому терміні служби.

Щоб не витрачатися на дорогий натуральний матеріал, основний обсяг кам’янки закладіть чавунним камінням, а мінералами обробіть лише верхню частину.

Штучні камені

Естетика кам’янки

Головне, щоб піч давала тепло, але і естетичним виглядом не варто нехтувати – виконайте обробку різними видами каміння або їх комбінаціями так, щоб це гармонійно вписалося в загальний інтер’єр парилки. Камені можна обробити (обвалка або шліфування), щоб отримати більш м’які обриси. Хоча деякі матеріали, такі як талькохлорит або порфірит, відмінно виглядають і самі по собі.

Читайте:   Что нужно знать при выборе песка для строительных работ?

Для складних комбінацій можна взяти жадеїт, він ідеально поєднується з чорним шунгитом або білим кварцом, який непогано виглядає в поєднанні з базальтом або ж малиновим кварцитом. Якщо для відкритої печі потрібно більше каменів, ніж поміщається на піддоні, то по периметру можна встановити чавунну ковану решітку, тоді камені точно не зможуть розсипатися. Можна закрити кладкою з каменів всю витяжну трубу, це додасть банній печі теплоємності і знизить витрату дров. Щоб утримати камені навколо труби можна змонтувати кошик з чавунних прутів.

Як відібрати камені високої якості

Навіть куплені в магазині камені можуть виявитися бракованими. Виявити вади на око досить складно, тому не полінуйтеся – постукайте по кожному залізним молотком. Ознака однорідної і щільної структури – трохи дзвінкий і резонуючий звук, камінь як би «співає» після удару.

Камені, які збирають у місцях розробок природних родовищ, можуть представляти радіологічну небезпеку. Не рекомендується брати камені, на поверхні яких є плями, схожі на сліди від води.

При підборі каміння для печі необхідно враховувати і фактуру поверхні. Так, колоті камені, у яких є природний зріз зі значною кількістю нерівностей, набагато краще віддають тепло. Але якщо їх використовувати тривалий час, то утворюється багато пилу і піску, особливо при варіанті із закритою кам’янкою. Виходячи з цього, для російської лазні краще взяти шліфовані або обваловані камені.

Як закладати камені

У кожній банної печі своє конкретне кількість каменів, при цьому камені для обкладки труби не в рахунок.

це важливо

При занадто великій масі каменів піч буде довго прогріватися, а якщо їх буде недостатньо, то не вийде необхідний обсяг пару. Тобто, оптимальна маса каменю встановлюється експериментально

Читайте:   Як вибрати двері для лазні

Камеру камінням потрібно закладати з максимальною щільністю – так, щоб повітря у загальному обсязі закладки не перевищувло 15 відсотків, а оптимально його частка становить 10 відсотків.

На дно камери краще покласти дрібні кругляки, які не володіють цілющими властивостями, але зате добре тримають тепло, наприклад, базальт, перидотит або талькохлорит.

Для верхніх шарів підійдуть більш великі камені жадеїту або ж білого кварцу.

Не намагайтеся утрамбувати камені, вони повинні бути укладені щільно, але в той же час відносно вільно. Спробуйте ще раз перебрати кладку, щоб отримати більш компактне укладання каменів.

В електричну пічку краще закладати шліфовані камені невеликого розміру. Це продовжить термін служби нагрівальних елементів.

Щоб кам’янка прослужила довше

Мало правильно укласти камені в печі, необхідно виконувати певні правила, що стосуються догляду за кам’янкою.

 • Не лити на розжарені камені занадто багато води, робіть це часто, але малими порціями. Оптимальний пар можна отримати, поливаючи камені маленьким ковшиком з дірками в дні. Щоб запобігти при поливі різких хлюпків і «вибухів» пару – поливайте камені нагрітою водою.
 • Не варто у воду для збризкування каменів додавати мед, ароматичні масла або пиво. Краще розведіть добавки водою і поставте їх прямо на камені в металевому посуді. Це позбавить від нагару на поверхні та різкого запаху, а крім того, продовжить період використання каменів.
 • Пару раз в рік кам’янку доведеться перебирати, щоб видалити пісок, пил й каміння. При цьому перед повторною закладкою камені потрібно промити і висушити.

Якщо ви будете дотримуватися перерахованих рекомендацій, то кам’янка прослужить довго, а пар буде найвищої якості.
З легким паром!Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*