Головна / Опалення / Як розібрати чавунну батарею опалення по секціях: без ключа

Як розібрати чавунну батарею опалення по секціях: без ключа

У тому, щоб демонтувати відносно новий радіатор з чавуну, немає нічого незвичайного, технологія досить проста і вимагає лише вміння правильно користуватися ключем. Зовсім інша справа, якщо потрібно розібрати чавунну батарею, простояла в системі десяток років. Робота важка, що вимагає витримки і акуратності. У цьому випадку однією лише фізичною силою і ключем не впоратися, якщо не знати сам порядок розбирання чавунної батареї своїми руками.

Для розбирання потрібно надійний інструмент

Конструкція радіаторів опалення

Стандартна батарея збирається з окремих литих секцій, без використання зовнішнього кріплення або фіксаторів. Таким чином, можна набрати радіатор практично необмеженої довжини.

Щоб правильно розібрати чавунну батарею, необхідно знати деякі особливості її конструкції:

  • Окремі секції збираються в один корпус за допомогою внутрішніх різьбових втулок або ніпелів. Щоб розібрати чавунний радіатор, потрібно зуміти вивернути торцеві пробки і внутрішні вставки;
  • Кожен ніпель являє собою циліндричний стакан, на якому нарізані дві ділянки з різьбленням двох видів – з лівим і правим напрямком витків.

Торцеві заглушки також виготовляються з двома видами різьблення, як правило, глухі випускають з лівою різьбленням, а гайка-штуцер для підключення до труби – з правого.

Как разобрать чугунную батарею отопления по секциям: без ключа, видео

Важливо! Щоб розібрати секції, потрібно буде правильно вибирати напрямок обертання, інакше можна швидко розбити чавунний корпус батареї.

Для кріплення окремого регістра в загальний чавунний корпус використовується пара ніпелів, які одночасно загортаються між двома секціями довгим ключем з квадратною головкою. Щоб розібрати і не розколоти чавунний корпус, буде потрібно також акуратно вивертати ніпеля, роблячи на кожному всього 1-2 обороту.

Підготовчі роботи

Для того щоб розібрати чавунний корпус, його потрібно попередньо демонтувати з кріплення на стіні. Видаляються гаки, на яких підвішена батарея, далі потрібно розібрати крани або муфтові згони, якими радіатор підключений до труб опалення.

Читайте:   Тёплый пол - выбор специалистов

Вага однієї збірки з 8-10 секцій може легко перевищити сотню кілограмів, тому батарею піднімають на торець і малими « кроками » перекантовивают до місця, де планується радіатор ремонтувати або просто розібрати.

Якщо чавунна батарея відносно нова, то досить буде майданчики з ударостійким покриттям, наприклад, на підлогу можна укласти лист ДСП. Щоб розібрати старий чавунний обігрівач, буде потрібно місце, де можна працювати з пальником і важким ломом.

Необхідні інструменти

Розібрати чавунний корпус голими руками не вийде, без інструменту батарею можна розбити кувалдою або розколоти при неакуратному зверненні і падінні на підлогу. Для роботи буде потрібно як мінімум чотири види обладнання:

  • Спеціальний ключ з чотиригранною головкою для викручування ніпелів;
  • Накидний ключ для вивертання пробок-заглушок;
  • Болгарка з відрізними колами;
  • Газова пальник з редуктором і балоном.

Ключі для ніпелів

Крім того, буде потрібно важкий слюсарний молоток, зубило, пакля, гас або гальмівна рідина. Все це потрібно буде для того, щоб постаратися розібрати секції з мінімальним збитком. При перебиранні старих батарей пробки і ніпеля все одно підлягають заміні, так що іноді простіше їх вирізати, ніж намагатися вивернути.

Як розібрати новий чавунний радіатор опалення

Простіше і швидше за все демонтувати відносно нову батарею. Якщо корпус ще не встановлювався в систему опалення або використовувався максимум один сезон, то шанси розібрати секцію чавунного радіатора без використання хитрих прийомів і інструментів досить великі.

В першу чергу потрібно відвернути заглушки, зазвичай вони стоять з лівого торця чавунного корпусу батареї. Розібрати пробки можна звичайним куприковим ключем, за умови, що довжина рукояті інструменту становить не менше 70 см.

Важливо! Розбирати навіть нову чавунну батарею, змонтовану на трубах опалення, не слід, максимум, що можна зробити, це відвернути пробки. В іншому випадку можна легко пошкодити радіатор, наприклад, розколоти ніпель.

Повернути можна тільки важелем

Щоб розібрати секції, пробку доведеться знімати в обов’язковому порядку. Так як заглушки завжди мають ліву різьбу, то відвертати доведеться за годинниковою стрілкою.

Читайте:   Як зробити теплу підлогу в дерев'яному будинку: варіанти пристрою і монтажу

Для того щоб демонтувати секцію, потрібно буде поставити радіатор на бічний торець. Далі діємо в наступному порядку:

  • Після зняття пробок через отвори будуть видні перші ніпеля;
  • Обидва ніпеля вивертаємо проти годинникової стрілки;
  • Верхня секція піднімається, і її можна буде зняти руками.

Розібрати чавунну батарею, прослужити хоча б один сезон, складніше. Через те, що чавунні деталі прикипають один до одного. Для нових секцій під пробки і на з’єднаннях намотують тканину або бавовняний шнур, просочений гальмівною рідиною. Через добу радіатор можна буде розібрати без особливих зусиль.

Після завершення розбирання рідина потрібно буде вимити миючим засобом, інакше при зворотному складанні ущільнювальні прокладки можуть швидко вийти з ладу.

Після вивертання заглушки

Як розібрати старий чавунний радіатор

Найбільша кількість проблем виникає при розбиранні чавунних радіаторів опалення, які прослужили не один десяток років. Чавун справно служить і практично не зношується при контакті з теплоносієм, але через велику кількість іржі і бруду, що випадають на внутрішній поверхні, ефективність тепловіддачі падає в рази. В ідеалі таку систему можна розібрати, промити і встановити на місце.

Демонтаж батареї

На жаль, розібрати зганяння-муфти, на яких чавунна батарея підключена в систему опалення, за допомогою куприкових ключів або будь-яким іншим інструментом в домашніх умовах явно не вийде.

У теорії існують вібраційні електричні машини, здатні розбирати прикипіла і пріржавевшую сантехнічну арматуру, але в побуті знайти такий апарат складно. Професіонали випалюють муфти паяльною лампою або газової пальником. Приблизно о пів на випадків зганяні вдається відвернути і розібрати, в інших випадках труби доводиться різати болгаркою.

Як зняти пробки

Для того щоб демонтувати секції, необхідно отримати доступ до ніпелів. Для цього батарею виносять в безпечне місце і випалюють заглушки пропановою пальником.

Гріти потрібно 5-10 хвилин

Для того щоб відвернути пробку, потрібно гріти саме її корпус, а не секції. Метал повинен розігрітися до червоного, тільки в цьому випадку вигорає ущільнювач і бруд. Не чекаючи, поки чавун охолоне, на шестигранну основу заглушки накидають ключ і за допомогою ломика викручують її з тіла секції.

накидний ключ

Як вивернути ніпеля

Найбільш складний етап у всій процедурі розбирання батареї. Ніпеля можна вивернути через відкриті отвори, або розрізати секцію на дві частини, як на відео:

Читайте:   Проектирование системы отопления: для чего нужно и нужно ли вовсе?

Все залежить від того, наскільки старий чавун, і як довго експлуатувалися радіатори.

розрізані секції

У гіршому випадку розібрати корпус за допомогою ключа не вдається. У такій ситуації доводиться розрізати за допомогою болгарки місце з’єднання секцій. Якщо різати акуратно і тонким колом, то « щоки » секцій не постраждають. Буде видалено ущільнення і прорізаний корпус різьбовій вставки.

В цьому випадку всередині секцій залишаться шматки ніпеля, які можна надрізати ножівкою по металу і вибити з корпусу за допомогою зубила і молотка. Жаліти вставки не слід, це витратний матеріал і підлягає заміні в будь-якому випадку.

Збірка чавунного радіатора опалення

Перед складанням в першу чергу необхідно на всіх секціях очистити різьбу від слідів паковального матеріалу і джуту. Для цього можна використовувати металеву щітку, гас і ганчір’я.

Якість різьблення обов’язково перевіряється пробним загортанням нових ніпелів і заглушок. Порядок складання наведено на схемі.

Как разобрать чугунную батарею отопления по секциям: без ключа, видео

Перед складанням кожен стакан обробляється Ціатімом або графіткою, обертається джутовою паклей і ввертається в тіло регістра на один виток різьблення.

Збирати потрібно тільки на столі

Зверху встановлюють ущільнювача, наступний регістр батареї і вирівнюють по осі. Після чого можна загортати ключем. Якщо різьблення « не йде », то краще розібрати і спробувати встановити причину. Збірка виконується з мінімальним зусиллям.

Висновок

Розібрати чавунну батарею, прослужити кілька десятків років, складно і важко фізично. Всім, кому доводиться робити подібні речі в перший раз, завжди не вистачає досвіду. Тому було б непогано хоча б раз розібрати чавунний корпус разом з досвідченим фахівцем, після чого проблем зі складанням і розбиранням, як правило, не виникає.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*