Як вибрати піч для лазні

Як вибрати піч для лазні

Лазня — це більше, ніж процес очищення тіла. Для більшості любителів попаритися похід у лазню — свого роду ритуал, так що дрібниць тут бути не може. При спорудженні лазні потрібно все зважити і продумати заздалегідь. Визначальну роль для влаштування гарної лазні є правильний вибір печі.

Функції банної печі

Основних функцій печі в лазні кілька.

 1. Перша — власне опалення банних приміщень.
 2. Друга — нагрівання води.
 3. Третя — розігрів каміння для пароутворення.

Існує ряд стандартних вимог до банної печі не залежно від її типу: певні розміри, безпека, необхідна потужність.

Говорячи про безпеку, ми розуміємо виключення можливості займання, виникнення короткого замикання, отримання опіків. Зрозуміло, що повністю безпечних печей в ідеалі не існує. Крім того, не можна виключити людський фактор! А ще через піч у приміщення не повинні потрапляти гази або дим — це досить важливий момент!

Під необхідною потужністю розуміють здатність печі протопити приміщення в повному обсязі, підігріти воду до необхідної температури, а також підтримувати якісний пар в парильні. Повинна бути передбачено регулювання потужності в широкому діапазоні, щоб забезпечити температуру в парній близько 60⁰С внизу і безпосередньо на верхній полиці – в районі 90⁰С, крім того, камені повинні розжарюватися до 200 — 250⁰С.

вибір печі в лазню

 

Класифікація печей

Сьогодні печей для лазні існує досить багато. Класифікують їх, виходячи з різних критеріїв:

 • Залежно від енергоносія їх ділять на: дров’яні (твердопаливні), електричні і газові.
 • За матеріалами, з яких печі виготовляються на металеві і цегляні. У свою чергу цегляні поділяються на печі прямого (періодичного) і безперервного (постійного) нагрівання. Основна відмінність цих двох типів печей в тому, що при спробі вилити воду в духовку печі прямого нагріву, парна відразу заповниться чадним газом і димом, тому топити піч і одночасно паритися не можна. Пов’язано це з тим, що в печах періодичної нагріву вогонь безпосередньо стикається з камінням.
  У печах з постійним нагрівом такої проблеми немає, оскільки кам’яна закладка розташована в спеціальному металевому кожусі (коробі) і нагріваються камені не так сильно, як в печах прямого нагріву.
 • Також печі класифікують по температурі зовнішніх стінок: на «холодні» і «гарячі».
Читайте:   Мангал з цегли своїми руками

Для зручності поділимо всі печі на кілька типів і поговоримо докладно про їх переваги та недоліки. «Холодні» і «гарячі» банні печі поділяють по температурі зовнішніх стінок при нагріванні. У «гарячій печі зовнішні стінки прогріваються до температури 100⁰С, такі печі вигідно розміщувати в приміщеннях лазень і парилень, де не передбачені інші джерела тепла. При використанні подібної печі намагайтеся не перегрівати парилку, так як відновити необхідну вологість усередині приміщення буде практично неможливо. А низька вологість при високій температурі перетворить баню в сауну. Тому для тих, хто любить проводити лазневий ритуал грунтовно, без поспіху, «холодна» піч – кращий вибір.

У «холодній» печі температура зовнішніх стін знаходиться в районі 40 – 60⁰С, що цілком достатньо для утворення пари: холодне повітря біля підлоги в парильні засмоктується крізь спеціальні канали, потім нагрівається, після чого знову направляється у приміщення, але вже гарячим. Коли встановлюється температура, необхідна для створення пари, канали перекриваються, але температура підвищується і далі, тепер вже за рахунок зростання вологості, при додаванні пара. Таким чином, можна контролювати вологість і температуру окремо.

Піч-кам’янка

Здавна піч-кам’янку споруджували з цегли. Вона була з димоходом і спеціальним піддоном для каменів.

Сьогодні такий варіант не буде оптимальним рішенням. Чому? Судіть самі:

 • хорошої якості цегляну піч, яка зможе прослужити довго, може скласти лише досвідчений муляр-пічник. А послуги такого майстра коштують дорого. Також, час від часу потрібно буде робити ремонт такої печі, а це теж чималі витрати;
 • цегляна піч при малих розмірах парної займає досить багато місця;
 • щоб грунтовно протопити таку піч, потрібно багато дров і часу.

Тому сучасні печі часто роблять з нержавіючої сталі, рідше з вогнетривкого скла. Такі печі виходять набагато легше і не настільки габаритні. Металеві печі швидше нагріваються, їх можна топити прямо в процесі банних процедур. Щоб збільшити теплоємність – металеву піч можна обшити цеглою (вогнетривкою).

металеві печі для лазні

Дров’яна піч

Дров’яні печі для лазень розташовують у парильні так, щоб дрова можна було закладати з передбанника. Тоді простіше чистити піч від золи і немає необхідності тягти дрова в парилку. Якщо париться велика компанія і температура починає падати, то розташування печі у передбаннику дає можливість «піддати жару» без переривання процесу.

Читайте:   Пергола своїми руками - покрокова інструкція, матеріал і тип конструкції

Конструктивно піч складається з наступних елементів: кам’янки з камінням, топки, зольника, колосника та димаря. Обсяг топки повинен відповідати продуктивності печі, чим він більший – тим краще. Через колосник подається повітря до палаючих дров, зверху на ньому розміщуються вугілля. Матеріал, з якого зазвичай виготовляється цей елемент – чавун. Він краще, ніж будь-яка жаростійка сталь витримує дуже високі температури. Зольник для зручності краще замовляти у вигляді висувного ящика, тоді не потрібно буде користуватися щіткою і кочергою.

Варто звернути увагу на породу дерева, яку використовують для дров. Не заготовлюйте хвойні породи. Справа в тому, що в процесі їх горіння утворюється занадто багато сажі, а значить, потрібно частіше чистити колектор. Перед закладкою дров’яної печі – уточніть розміри парної, потужності повинно вистачити для її обігріву. Тепер можна підвести підсумки.

У дров’яній печі присутні наступні позитивні характеристики:

 • порівняно висока продуктивність;
 • можливість вибору місця для закладки дров;
 • дешевий енергоносій;
 • наявність аромату натурального дерева;
 • тепло від каменю, за відчуттями приємніше, ніж від металу.

З недоліків можна виділити необхідність влаштування димоходу і потреба зберігання сухих дров.

Газо-дров’яна піч

Цей тип печі сьогодні стали популярними завдяки універсальності і прийнятними цінами. У них крім дров, передбачено використання природного газу або ж вуглеводню. Такі печі обладнані додатковими взаємозамінними елементами, газовим обладнанням (пальниками, клапанами, фільтрами) і відділенням для твердого палива. Затребуваність таких печей обумовлена тим, що можна вибрати найбільш доступне паливо. Крім можливості використовувати для нагріву газ, інших істотних відмінностей від дров’яних печей немає.

Газова піч-кам’янка

Газова кам’янка печі увійшов до ужитку порівняно недавно, але швидко завоювала популярність у любителів попаритися. Важливу роль у цьому випадку зіграла можливість підключення печі до газового балону. Таку піч можна використовувати в місцях, де не прокладені комунікації. До того ж, газ поки дешевше, ніж електроенергія і дрова. Газова кам’янка відноситься до категорії прямої (періодичного нагрівання, виходячи з цього, вона більше підходить тим, хто веде неквапливий спосіб життя, постійно мешкає в приватному будинку. Даний вид печі відрізняється компактністю, швидкістю монтажу, передбачена установка бака для гарячої води, який може входити в комплект або купується окремо.

Читайте:   Як вибрати двері для лазні

До недоліків можна віднести необхідність влаштування димоходу. Крім того, для їх установки та експлуатації потрібен дозвіл відповідних служб. Це обумовлено тим, що газові кам’янки більш небезпечні в порівнянні з дров’яними.

Електрична піч-кам’янка

Електрична піч-кам’янка – є найбільш простий в обслуговуванні. Вона не вимагає спеціального догляду і дуже проста в експлуатації. Встановлюють таку піч на підлозі або кріплять до стіни. Температура каменів в цій печі може досягати 600⁰С, при цьому сама піч має дуже компактні розміри.

Пам’ятайте, що електрична піч – це електричне обладнання, якому доведеться працювати у вологому середовищі і при високій температурі. Тому буде потрібно хороша електропроводка і надійний приплив свіжого повітря, що на практиці зробити досить складно.

Перед покупкою електричної печі-кам’янки оцініть якість теплоізоляції в приміщенні, вентиляцію, і, виходячи з цих параметрів, вибирайте піч відповідної потужності. Краще взяти модель з подвійним корпусом, тоді температура зовнішніх стінок буде не вище 40 ⁰С.

Переваги електричних печей:

 • відсутність димоходу;
 • дуже швидкий нагрів;
 • не утворюється сміття;
 • високу безпеку;
 • компактні розміри;
 • керування процесом нагріву на відстані;
 • піч просто відключити, при цьому вона швидко остигає.

Є і недоліки:

 • необхідність прокладки толстого (не менше 5 мм2) мідного кабелю
 • обмежений термін експлуатації (при регулярній роботі – до 6 років).

На завершення

А які камені краще взяти для кам’янки? Оптимально вибрати каміння розміром в кулак або трохи більше, сіруватого кольору, за формою нагадують кулю. Краще відшукати камені, які довго лежали біля води – їх загартувала сама природа. Камені не повинні бути токсичними. Для влаштування бань рекомендується використовувати базальт і порфірит. За кількістю – каменів повинно бути від 3 до 5 кг на 1 м3 об’єму парилки. Не рекомендується брати камені з тріщинами і сколами, вони можуть у процесі нагрівання розвалитися при поливі водою і утворити небезпечні гострі осколки.

Будемо раді, якщо стаття допоможе вам зробити правильний вибір. Влаштуйте лазню, адже лазня – це здоров’я.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Ваш email не будет опублікований.Необхідні поля відмічені *

*