Головна / Опалення / Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Встановлення нових батарей незмінно супроводжуються питанням, який радіатор опалення для квартири краще? Критеріїв вибору декілька: матеріал виготовлення, конструкція, під яку систему опалення призначені батареї. Вивчення характеристик різних опалювальних приладів допоможе зорієнтуватися в широкому асортименті товару.

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Види радіаторів

Вибір радіаторів для опалення квартири – питання багатогранне. Одноманітність чавунних батарей залишилося в минулому, зараз ринок насичений виробами з різних матеріалів, які відрізняються конструкцією, формою і кольором. Звичайно, ексклюзивні дизайнерські моделі обійдуться значно дорожче. Але уваги заслуговують в першу чергу експлуатаційні характеристики батарей, а вже потім їх зовнішній вигляд і органічність сприйняття в інтер’єрі квартири.

Залежно від матеріалу виготовлення радіатори опалення поділяються на такі види:

 • чавунні;
 • алюмінієві;
 • біметалічні, де алюмінієва зовнішня частина має всередині сталеве покриття;
 • сталеві;
 • мідні.

Матеріал виготовлення визначає параметри якості батарей. Робочий тиск радіаторів – ключовий критерій, на який звертають увагу при виборі.

Серед основних показників:

 • теплоємність;
 • коефіцієнт віддачі тепла;
 • період експлуатації;
 • стійкість до механічних впливів.

Серед усього асортименту, як завжди, є лідери продажів і аутсайдери. Сукупність якісних характеристик і вартості визначає популярність того чи іншого виду батарей для опалення квартири.

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Форма опалення – черговий фактор, що впливає на вибір матеріалу. Централізована система подачі тепла не гарантує високої якості теплоносія, тому від алюмінієвих моделей в квартирі краще відмовитися. Якщо приміщення оснащене автономним опаленням, обмежень при виборі матеріалу не існує, алюмінієві прилади, навпаки, виходять на передній план.

Має значення і конструкція опалювальних приладів. Всі радіатори умовно поділяються на дві великі групи – секційні і панельні. Перший варіант припускає можливість регулювання кількості секцій. Друга група поділяється на трубчасті і панельні опалювальні прилади.

При виборі форми перевагу віддають обтічним моделям. Особливо уникають гострих кутів, якщо в квартирі проживають діти. Має значення і спосіб під’єднання в загальну систему опалення. Зустрічаються нижні, бічні і універсальні з’єднання. Зазвичай сучасні радіатори надають можливість вибрати будь-який спосіб підключення.

Традиційно радіатори опалення вибирають білого кольору. Але цей елемент інтер’єру можна зробити акцентним, якщо вибрати нестандартну яскраву модель. З точки зору експлуатації, найбільш вигідні чорні батареї, тепловіддача яких на чверть вище своїх світлих аналогів. Але подібний елемент в дизайні квартири не завжди доречний, тому краще орієнтуватися на власний смак.

Купуючи радіатор опалення, бажано звернути увагу на екологічну нешкідливість використовуваних при виробництві матеріалів. Відсутність формальдегіду на внутрішніх елементах і поверхня з якісним полімерним напиленням – оптимальний варіант для установки в квартирі.

Детальна характеристика кожного виду допоможе розібратися при власному виборі.

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Характеристика чавунних батарей

Система опалення старого житлового фонду комплектувалась виключно чавунними радіаторами. Тому стандартна картинка з декількох білих секцій відбита в пам’яті кожного мешканця квартири. Сучасні моделі батарей виглядають у квартирі куди більш естетично. Але при цьому чавун не змінив своїх характеристик, зберігши всі переваги і недоліки матеріалу.

Розглянемо переваги чавунних батарей, за що їх так любили будівельники радянських квартир:

 • Довговічність. Чавунні радіатори здатні служити протягом 40 років без ремонту поломок. Такими показниками не можуть похвалитися батареї з інших матеріалів.
 • Надійність. Чавунні батареї витримують робочий тиск в 25-30 атм., коли середній показник варіюється в межах 16 атм.
 • Висока теплоємність. Чавун довго прогрівається і повільно остигає. Залишковий показник збереження тепла становить 30 %, це в 2 рази більше, ніж у виробах з алюмінію або сталі.
 • Матеріал проявляє стійкість перед процесами корозії, при рівні pH води 7-9 одиниць цілісність радіаторів зберігається на протязі періоду, заявленого виробником.
 • Чавунні батареї підходять квартири з центральним опаленням, де присутній низькоякісний теплоносій, насичений сторонніми домішками.
 • Стандартні чавунні радіатори коштують недорого і не доступні широкому колу споживачів. Захмарна вартість зустрічається на дизайнерських моделях, де ціна однієї батареї досягає 1000 євро, а з урахуванням запірної арматури, всі 1250 євро.
Читайте:   Чавунні радіатори для опалення

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Хороші експлуатаційні характеристики чавунних радіаторів супроводжуються рядом недоліків:

 • велику вагу;
 • тривалий прогрів металу;
 • нецікавий зовнішній вигляд.
Зауваження! Велика вага чавунних радіаторів створює проблеми при транспортуванні, в процесі навантаження, розвантаження і монтажу приладів опалення.

Але, незважаючи на негативні моменти, потреба в чавунних батарей зберігається. Якості, перевіреної десятиліттями, звикли довіряти. А на зміну стандартної конфігурації прийшли нові стильні моделі, які не псують інтер’єр квартири. Покриття поверхні в заводських умовах спеціальною захисною фарбою усуває необхідність регулярного фарбування радіаторів безпосередньо в квартирі.

Зручність секційних моделей – можливість нарощувати радіатори. Їх кількість визначається з урахуванням наступних чинників:

 • площа квартири;
 • кількість та розмір віконних прорізів;
 • кількість дверей;
 • кліматичний пояс регіону.

Порівняльна характеристика чавунних батарей наведена в таблиці нижче:

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Зустрічаються моделі, де монтаж на стіну не потрібний, батарея оснащена стильними ніжками. Чавунні вироби рідко вибирають для квартир з автономним опаленням, так як можливість швидко відрегулювати температурний режим нівелюється особливістю матеріалу повільно остигати.

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Алюмінієві вироби

Тему, які для квартири радіатори опалення краще продовжують алюмінієві вироби. Мабуть, це єдиний матеріал, який не підходить для приміщень з централізованим опаленням. Якщо квартира оснащена автономною системою, тоді установка батареї з алюмінію буде доречною.

Причина криється в характеристиках матеріалу. Алюміній за своєю природою тонкий, тому чутливий до корозії. З-за низької якості води в системі опалення, через 6-7 років є ймовірність виходу з ладу радіатора. Там, де проблема домішок в теплоносії відсутня, алюмінієві прилади опалення стануть гідним елементом інтер’єру квартири.

Що корисно знати, якщо вибір ліг на встановлення в квартирі алюмінієвих радіаторів опалення:

 • Термін служби за умови наповнення якісним теплоносієм становить 20-25 років. Рівень pH води не повинен перевищувати 5-6 одиниць.
 • Заявлений виробником робочий тиск становить 15-20 атм., хоча на практиці зазвичай показник обмежується 12 атм.
 • Конічна запірна арматура – оптимальний вибір при установці радіаторів опалення в квартирі з алюмінію.
  Увага! Мідні, сталеві і латунні фітинги не підходять для монтажу алюмінієвих виробів в систему опалення квартири. Інакше виникає ризик розвитку корозії.
 • Легка вага – безперечне достоїнство алюмінієвих батарей. Транспортування, розвантаження і монтаж не представляє складнощів. Процес під силу організувати одній людині.
 • Якщо радіатор підключений до центральної системи опалення, обов’язково встановлюють кран Маєвського для ручного спуску повітря.
 • Алюмінію властива найнижча інертність, тому батареї володіють високою тепловіддачею, яка варіюється в межах 200-210 Вт на 1 секцію.
 • В одній секції міститься 0,4-0,45 л води. Звична робоча температура для радіаторів розташована в діапазоні 70-80 оС, максимальна межа становить 90 оС.
 • Широкий асортимент радіаторів представлений моделями висотою 25, 35 і 50 см. При бажанні можна замовити екземпляри заввишки 70 і 80 см.

Виробництво алюмінієвих батарей опалення ведеться двома способами: екструзією і литтям. Вибір технології істотно впливає на якісні характеристики радіаторів.

Читайте:   Особливості сталевих радіаторів опалення

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Бюджетні примірники вироблені методом екструзії. В основі лежить перероблений сплав алюмінію і кремнієві добавки. Присутність додаткових домішок погіршує характеристики радіаторів опалення. Матеріал стає більш крихким і схильний до пошкодження корозією.

Лиття забезпечує кожній секції алюмінієвої батареї ідеальну герметичність. Робочий тиск таких виробів вище. Гладка поверхня приладу опалення полегшує догляд.

При проведенні порівняльної характеристики якості радіаторів опалення лідирують екземпляри з анодним покриттям. Оксидований анод сприяє збільшенню стійкості виробів перед корозійними процесами, тому низькоякісний теплоносій не представляє для них загрози. При цьому робочий тиск підвищується до 20-25 атм. Зовні анодні радіатори опалення нічим не відрізняються від звичайних виробів, виготовлених шляхом лиття, але їх вартість незрівнянно вище. Свідченням особливого покриття служить сертифікат якості та паспорт. Купувати подібні батареї для облаштування в квартирі опалення краще в перевірених точках реалізації.

Порівняльна характеристика радіаторів опалення з алюмінію різних виробників демонструється в таблиці:

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Різновиди сталевих радіаторів

Виробництво сталевих радіаторів налагоджено з низьковуглецевої сталі. Спеціальна емаль створює на поверхні хороший захисний шар, запобігаючи пошкодження при агресивному механічному і хімічному впливі.

Порада! Зверніть увагу при покупці на рівномірність нанесення захисного шару фарби. Погано оброблені ділянки схильні до руйнації корозією.

На вибір споживача пропонують трубчасті і панельні моделі сталевих радіаторів.

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Панельні

Прилад опалення являє собою дві ребристі пластини, виготовлені способом лиття. Всередині знаходиться герметичний контур. Рух теплоносія йде по контуру, забезпечуючи опалення в квартирі. Ребриста поверхня панелей радіатора сприяє ефективній тепловіддачі.

Теплопровідність сталі рівнозначна чавуну, але за рахунок тонких стінок батарей, прогрів триває менше часу.

Основні характеристики сталевих батарей панельного типу:

 • Робочий тиск приладів опалення становить 10-11 атм. Це прийнятний показник, якщо обігрів квартири йде централізованим шляхом.
 • Окремі моделі оснащені конвекторними елементами, що дозволяє створити теплову завісу для холодних потоків повітря від віконного отвору.
  Які радіатори опалення краще вибрати для квартири
 • Радіатори панельного типу розраховані на температуру теплоносія в межах 85-90 оС. Максимальна межа становить 100 оС.
 • Особливих вимог до якості води не існує, тому центральне опалення не є перепоною для вибору сталевих моделей батарей в квартиру. Допустимий діапазон pH становить 3,0-9,05 одиниць.
 • Сталеві батареї небажано залишати без води тривалий період, це провокує початок процесів корозії.

Далі представлена класифікація сталевих радіаторів з урахуванням кількості панелей і конвекторів.

Тип радіатора

Кількість панелей

Кількість конвекційних теплообмінників (конвекторів)

10

1

0

11

1

1

21

2

1

22

2

2

33

3

3

Максимальною простотою характеризується 10 тип. Але ефективність його тепловіддачі вкрай низька через відсутність конвектора. Вартість виробу теж невисока.

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Сталеві моделі різняться за габаритами. В залежності від розмірів квартири для опалення можна вибрати батареї висотою від 20 до 90 см, довжиною від 40 см до 3 м. Розглядаючи питання, як вибрати радіатор, не обходять стороною тип підключення. У сталевих приладів зустрічається бічний або нижній варіант.

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

При численних достоїнствах панельних радіаторів опалення з сталі існують і певні негативні моменти:

 • Малогабаритні конструкції краще не встановлювати в квартирі з автономним опаленням. Невеликий обсяг теплоносія провокує часте відключення котла, що збільшить витрату електроенергії. При центральному опаленні габарити батарей особливого значення не мають.
 • Якщо внутрішня поверхня радіаторів не має захисного шару, існує ризик розвитку корозії за рахунок пошкодження абразивними частинками, які знаходяться в неякісному теплоносії.

Установка панельного радіатора з нижнім підключенням для опалення квартири демонструє фото:

Читайте:   Преимущества алюминиевых радиаторов, их особенности и виды

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Трубчасті

Конструкція являє кілька труб, герметично сполучених між собою за допомогою зварювання. На відміну від чавунних радіаторів, сталеві трубчасті моделі можна нарощувати або видаляти окремі секції. Робочий тиск батарей становить всього 8-10 атм., тому краще укомплектувати прилад опалення редуктором, який згладжує перепади тиску.

Важливо! Значуща перевага трубчастих радіаторів в порівнянні з панельними моделями – велика стійкість перед абразивними речовинами і процесами корозії.

Багатий асортимент трубчастих сталевих батарей дозволяє підібрати виріб, максимально відповідний площі квартири з урахуванням кількості та розміру вікон. Варіанти виготовлення:

 • висота трубчастих радіаторів варіюється від 20 до 60 см;
 • глибина від 10 до 25 см;
 • довжину підбирають виходячи з потреби в потужності радіаторів опалення.

Численні переваги сталевих батарей супроводжує прийнятна вартість виробів. Транспортування і монтаж не представляє складнощів. Низькі вимоги до теплоносія дозволяють встановити в квартирі з централізованим опаленням.

Зрозуміти, який радіатор краще встановити у власній квартирі, допоможе порівняльна таблиця моделей відомих марок:

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Біметалічні примірники

Практичним симбіозом сталевих і алюмінієвих приладів опалення вважаються біметалічні радіатори. Об’єднуючи в собі переваги двох матеріалів, вони відмінно підходять для опалення квартири з централізованим опаленням. Єдиною перешкодою може стати висока вартість виробів.

Яскравим представником функціональних приладів опалення є моделі бренду Stoup. Основні експлуатаційні характеристики радіаторів:

 • робочий тиск досягає 100 атмосфер;
 • витримують температуру теплоносія до 135 оС;
 • виробником надається гарантія на 10 років;
 • моделі включають батареї з кількістю секцій від 4 до 14, що дозволяє підібрати оптимальний варіант для квартири будь-яких розмірів.

Виробництво радіаторів ведеться із сталі і алюмінію з додаванням кремнієвих сполук, що дозволяє покращити технічні властивості приладів опалення. Внутрішній пристрій конструкції представлено на фото нижче:

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Зауваження! В окремих моделях сталевий сердечник замінений мідним, що особливо цінно для автономного опалення, де виникає потреба додавання в систему антифризу.

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Переваги біметалічних радіаторів для опалення квартири:

 • Ребристі панелі збільшують ефективність тепловіддачі.
 • Незначна вага полегшує процедуру монтажу.
 • Гладка поверхня легко піддається прибирання, пил на ній практично не скупчується.
 • Внутрішній захисний шар запобігає пошкодженню абразивними частинками теплоносія і перешкоджає розвитку корозії.

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Міцність і надійність біметалічних радіаторів особливо цінна в квартирах з центральним опаленням. За запевненням виробників, термін експлуатації досягає півстоліття. Таблиця являє порівняльну характеристику окремих моделей біметалічних радіаторів:

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Мідні батареї

Висока вартість мідних радіаторів – основна причина низької затребуваності подібних приладів опалення для квартири. Технічні характеристики виробів не поступаються біметалічним і алюмінієвим батареям. Серед незаперечних переваг мідних моделей:

 • ККД перевищує аналогічний показник чавунних батарей в 5 разів. Швидкий нагрів проходить при мінімальних витратах енергії.
 • Висока міцність. Робочий тиск досягає 20-25 атмосфер. Цей показник завжди важливий для квартир з централізованою системою опалення.
 • Ідеально підходить для регіонів з суворим кліматом, витримує температуру теплоносія до 140.
 • Мідний радіатор стійкий перед впливом антифризу, тому його часто вибирають при автономному опаленні.
 • Тривалий період експлуатації. Цей показник не поступається чавунним і біметалічним батареям.

Крім високої ціни, серед негативних моментів виділяють необхідність приєднання до системи опалення виключно по мідних трубах.

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Висновок

Кожен з представлених видів радіаторів має незаперечні переваги і деякі недоліки. Сталеві і алюмінієві прилади опалення лідирують серед конкурентів, завдяки високим технічним характеристикам у поєднанні з доступною вартістю. Вибір батарей йде з урахуванням площі квартири. Має значення робочий тиск, який здатний витримати прилад і його стійкість перед негативними факторами впливу.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*