Головна / Сад та Город / Які сидерати краще садити восени і чому – поради садівникам

Які сидерати краще садити восени і чому – поради садівникам

Рослини цієї групи – відмінні (універсальні) помічники для будь-якого дачника. В першу чергу вони цінуються за те, що дозволяють «повернути до життя» навіть сильно виснажену землю, перетворюючи її в екосистему, сприятливе для вирощування будь-якої культури. А якщо додати, що сидерати не менш успішно борються з бур’янами, то їх розведення на ділянці більш ніж доцільно. Які з них краще підходять для осінньої висадки – думки з цього питання зустрічаються дуже різні. Саме тому варто детально розібратися, які сидерати найкраще садити восени і чому.

Загальна інформація

Технологія сидератів відома давно, але в приватному секторі вона реалізується досить рідко. Тому більшість дачників вважає, що будь-яка з цих рослин – мало не панацея. Однак не все так просто.

Які сидерати краще садити восени

По-перше, під сидератами маються на увазі як окремі представники флори, так і їх «суміш», коли одночасно висаджується кілька різних однорічників.

По-друге, у кожного з представників даної групи рослин – своє основне призначення. Одні «спеціалізуються» на дезінфекції ґрунту, інші підвищують його родючість, садять для отримання якісної мульчі і так далі. Тому і вибір сидератів робиться виходячи з цілей, які переслідує садівник.

По-третє, є таке поняття – сумісність рослин. Це також накладає певні вимоги (обмеження) щодо використання «зеленого добрива».

Давати конкретну рекомендацію, що з сидератів краще саджати восени, не знаючи всіх особливостей ділянки (кліматичні умови регіону, складу грунту і ряд інших моментів), основної мети, яку переслідує дачник, а також які саме культури і на якому сегменті території передбачається вирощувати на наступний рік, не візьметься жоден профільний фахівець. Доведеться вибирати самостійно з досить великого переліку швидкозростаючих представників флори з урахуванням усіх зазначених чинників. Можете орієнтуватися на таблицю відповідності сидератів певним культурам:

Читайте:   Цибуля на зелень з насіння своїми силами

Що забезпечує осіння сидерація

  • Захист верхнього (родючого) шару ґрунту від вивітрювання, вимивання.
  • Утримання в ґрунті вологи, а на її поверхні – снігу.
  • Її збагачення поживними речовинами.
  • Підвищення ступеня аерації землі.

Які сидерати рекомендується садити восени

Як уже зазначено, один з критеріїв їх вибору для підзимового посадки на конкретному сегменті дачної ділянки – сумісність із культурою, яку планується на ньому вирощувати.

Рекомендовані сидерати в залежності від виду садових рослин:

  • Буркун, редька мастична, овес, гірчиця, жито, серадела, люпин – для ділянок під кабачки, солодкі перці, баклажани, огірки, томати, картопля.
  • Ріпак, суріпиця, вика, горох і вже згадані олійна редька й гірчиця – під квасолю, моркву, буряк.
  • Райграс (однорічний), боби, рапс, фацелія, суміш вико-вівсяна є хорошими попередниками для пасльонових (баклажани, томати, перець) і гарбузових (огірки, кабачки) культур. Додатковий плюс цих сидератів – гарне розпушування грунту. Тому особливо рекомендуються для висадки на «щільній» землі (наприклад, в глиноземах).
  • Злакові, конюшина, люпин, овес, гречка, фацелія, буркун, віка – для капусти, ріпи, редису.
  • Люпин, овес, фацелія, гірчиця – кращий варіант під посадку садової суниці.

Для цибулі хорошими сидератами є практично всі рослини цієї групи, за винятком соняшнику і кукурудзи. Але на садових ділянках вони вирощуються вкрай рідко, тому обмежень по вибору, в принципі, немає.

Корисні поради

Осінні сидерати в кінці сезону закопувати в землю не слід. В залежності від виду рослин, їх або взагалі не торкаються, або скошують, залишаючи траву на місці. Будь-які земляні роботи на даному сегменті території анулюють результат усіх попередніх заходів. У першу чергу, з причини того, що коренева система цих рослин буде пошкоджена і не виконає своєї функції по розпушуванню (а значить, поліпшенню структури грунту.

Читайте:   Сорти білокачанної капусти: ранньостиглі -, середньо- й пізньостиглі

Тому процес розвитку сидератів потребує постійного контролю. Якщо упустити момент, і рослини дозріють, то вони автоматично стають бур’янами. Виходячи з цього, їх скошують при найменшому натяку на утворення бутонів або при досягненні пагонами висоти близько 25±5 см.

Досить багато прихильників думки, що осіння висадка сидератів не настільки ефективна, як весняна або річна. Тому вони звертають увагу, що вибір рослин цієї групи для підзимової методики органічного землеробства повинен бути особливо ретельним.

Визначати, які саме рослини садити восени, слід індивідуально для конкретної прибудинкової (дачного) ділянки. Сліпе копіювання (як роблять родичі, знайомі, товариші по службі) може і не дати бажаного результату, навіть якщо технологія сидерації дотримана досконально.

Доцільність висадки сидератів не в останню чергу визначається за їх вимогливості до зволоженості грунту. Приміром, люпин і сераделла потребують багато вологи, а ріпак, фацелія, суріпиця прекрасно розвиваються і в умовах посухи. Цей фактор також слід враховувати, орієнтуючись на «свою» осінь (дощова вона чи ні) і зиму (або снігова опадів у регіоні випадає недостатньо).


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*