Головна / Двері / Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Мало хто замислюється над тим, навіщо ставити лиштву на міжкімнатні двері. Це і зайві витрати і втрати часу на встановлення декору. Досвідчені майстри стверджують, що за допомогою класного декору, професійно зробленого з натуральної деревини, можна легко змінити старі, вже зношені, двері до невпізнанності. У будь-якому випадку декоративна лиштва на двері де-факто стала невід’ємним атрибутом будь-яких міжкімнатних дверних конструкцій, в сучасному інтер’єрі квартири або будинку без них вже не обійтися.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Що таке лиштва

Зовнішній вигляд цього нехитрого пристрою добре відомий усім без винятку. Так добре, що часто не звертаємо уваги на дверний декор і давно вважаємо його частиною дверного блоку.

Конструктивно наличники на двері, фото, є окантовкою несучої рами у вигляді неширокої планки, зазвичай виступає над площиною стіни і зовнішньою поверхнею дверної лутки.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Накладки в сучасному вигляді з’явилися відносно недавно і спочатку використовувалися для декоративних цілей. Сучасні конструкції, окрім суто прикрасних цілей, використовуються для вирішення більш практичних завдань:

 • Правильно встановлена лиштва візуально вирівнює короб міжкімнатних дверей. Навіть якщо рама була встановлена в дверний отвір з невеликою помилкою, завжди можна встановити лиштву на дверях під прямим кутом так, щоб вся конструкція виглядала ідеально рівною;
 • Накладки на раму міжкімнатних дверей закривають щілину між оздобленням стіни та зовнішньою кромкою дверного блоку. В цьому випадку вдається закрити шматки монтажної піни, деталі кріплень, проводку або кабель телевізійний.

Важливо! З появою закритих типів дверних навісів за допомогою накладок маскують частину підвісів, встановлених на лутці.

Простіше кажучи, за допомогою накладного декору вдається виправити та замаскувати всі нерівності та технологічні наслідки встановлення міжкімнатних дверей. Але, навіть залишаючись цілком практичною і практичною деталлю, головною функцією дверної окантовки залишаються декоративні якості.

Сучасні технології дозволяють встановити міжкімнатні двері досить акуратно та з дуже високою точністю. Чому в такому випадку господарям спадає на думку ставити фігурні лиштви на двері, якщо полотно і рама встановлені з точністю до міліметра. Тому що міжкімнатні двері це частина житлового простору, і завжди хочеться, щоб його інтер’єр був більш комфортним.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Види наличників на міжкімнатні двері за матеріалами виготовлення

Варіантів декоративних накладок на сьогодні придумано та створено чимало. Практично для будь-якого типу дверного блоку розроблено свій варіант найкращої форми та розмірів лиштви міжкімнатних дверей. Виготовляють накладки з тих самих матеріалів, що були використані для лицьової частини дверного полотна:

 • Дерев’яні декоративні планки, як із цільного масиву, так і пресовані з целюлозного волокна та фанеровані шпоном, плівкою, текстурованим папером;
 • Пластикові накладки білого або коричневого кольору з гладкою поверхнею із ПВХ або ПП. Пластик може бути текстурований під дерево або будь-який інший вид оздоблювального матеріалу залежно від дизайну міжкімнатного проходу;
 • Металеві дверні накладки з анодованого та пофарбованого металу. Зазвичай метал використовують як додаток до скляних та мозаїчних дверних полотн.

Найдорожчими вважаються наличники ручної роботи. Авторські роботи з цінних порід деревини зі вставками з латуні та полірованої міді можуть коштувати дорожче, ніж звичайні міжкімнатні дерев’яні двері.

Такі деталі плануються і збираються лише разом із дверним блоком та полотном. Якщо, наприклад, у квартирі побудований інтер’єр у вікторіанському стилі, то лиштва для важких дубових міжкімнатних дверей обійдеться в 30-40 дол. за метр довжини.

Дерев’яна лиштва на двері

На щастя, звичайні дерев’яні накладки для звичайних дверних блоків коштують набагато менше. Але навіть у цьому випадку, для того щоб підібрати матеріал для встановлення наличників на міжкімнатні двері своїми руками, потрібно постаратися. Доведеться вибрати форму, розмір та матеріал деревини.

Читайте:   Двері для ванної: огляд варіантів та рекомендації з вибору

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Для обрамлення коробки міжкімнатних дверей використовують дерев’яні лиштви чотирьох стандартних розмірів – 40 мм, 50 мм, 60 мм, 70 мм. Ширина планки залежить від розмірів дверного полотна та рами. Наприклад, для блоку 2050х680 мм із шириною міжкімнатних дверей 2000х600 мм можна використовувати дерев’яні планки перетином 40 мм. Для дерев’яних дверей 2000х900 мм з блоком 2050х900 мм використовують лиштву 70 мм і навіть 100 мм шириною.

Важливо! Вартість комплекту планок для облаштування декоративного контуру становить приблизно 70% ціни дверного блоку.

Виготовляють дерев’яну лиштву переважно з якісної молодої карельської сосни, дуба, ясена та горіха. Шпоновані варіанти із МДФ плити з покриттям із текстурованого матеріалу коштуватимуть майже вдвічі дешевше. Наприклад, дубовий матеріал 70х15 мм коштує 3,5 дол. за м.п., тоді як наличник міжкімнатних дверей з екошпона шириною 64 мм обійдеться всього в 2,5 дол. Виняток становлять МДФ-лиштви з покриттям з натурального дубового шпону. Такі накладки коштують у середньому по 5 дол. за метр.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Металева лиштва на двері

Було б дивним, якби при великому асортименті металевих дверей для міжкімнатних отворів не використовувалися лиштви з металу. Форма і профіль накладок найчастіше напівкругла або плоска. Металеві накладки встановлюють разом із міжкімнатними дверима на алюмінієвій рамі зі скляною вставкою – вікном.

Конструктивно накладки є штампованим профільом з алюмінію або тонколистової оцинкованої сталі, тому декоративні накладки чудово служать в найскладніших місцях будинку або квартири. Наприклад, для балконних дверей, на вході в неопалюване приміщення в будинку чи квартирі.

Металеву лиштву складно розмітити і обрізати за розміром самостійно, тому більшість виробників комплектують рами та блоки міжкімнатних дверей вже готовими виробами. Потрібно лише правильно закріпити матеріал по периметру дверного отвору.

Пластикова лиштва на двері

На сьогодні декоративні накладки із пластику вважаються найпрактичнішими та зручнішими в установці. Пластик не вигоряє і не втрачає малюнку поверхні. Профіль пластикової лиштви не боїться вологи та протягів, тому полімерними накладками комплектують міжкімнатні двері, що ведуть у ванну кімнату та кухню.

Розрізняють два типи пластикових наличників. Перші відливають у вигляді пустотного профілю з великою кількістю ребер та перегородок. Такий матеріал легко різати, але при розкриванні та кріпленні поводитися з пластиковим декором необхідно вкрай обережно, через ризик появи тріщин та наколів. Другий тип являє собою щільний монотонний матеріал, що на вигляд і властивостям нагадує деревину африканського дуба або молодої липи. Такі деталі можна різати, пиляти, свердлити без будь-яких обмежень.

ПВХ для дверей

Більшу частину декоративного облицювання для коробки міжкімнатних дверей виготовляють із полівінілхлориду. Ширина наличників із ПВХ відповідає розмірам накладок із деревини. Найчастіше використовують пластиковий декор шириною 70 мм та 80 мм.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Найбільш поширеним є прямокутний пустотний профіль 80х16 мм, він найлегший і найдешевший зі всіх моделей ПВЗ-лиштви, середня ціна матеріалу становить 3-3,5 дол. за метр.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Якщо дверна коробка міжкімнатних дверей виконана «під дерево», то найкраще підійде напівкруглий профіль з поверхнею текстурованою, що імітує малюнок деревини вільхи, горіха або каштана.

Лиштва виготовляється з центральним пазом на тильній стороні профілю, що спрощує монтаж матеріалу на стіну.

Особлива технологія виробництва ПВХ декору вивільняє більшу частину внутрішнього обсягу, який можна використовувати для прокладання кабелів та проводки. Така лиштва робить роз’ємною, з кришкою і донною частиною. Коштує такий матеріал недорого, 2,2 дол. за метр, щоправда, до нього доведеться закуповувати додаткові елементи, щоб закрити торці на облицювання міжкімнатних дверей.

Поліуретанові лиштви на двері

Влаштування декоративного обрамлення з литого поліуретану кардинально відрізняється від ПВХ-накладок. Лиштви виготовляють не екструзією, а пресуванням спіненого матеріалу в чавунних формах.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Подібна технологія забезпечує дві головні переваги поліуретанової лиштви:

 • Можна виготовляти декор з дуже складною поверхнею, що імітує різьблення по дереву, ліпнину або навіть металеве лиття;
 • Поліуретанові лиштви дуже просто кріпити на коробці міжкімнатних дверей;
 • Матеріал легко ріжеться, свердлиться, фарбується.

Важливо! Поліуретанові лиштви можна клеїти звичайним взуттєвим клеєм, фарбувати алкідними та акриловими фарбами. Для ПВХ – декору доведеться купувати спеціальні клейові склади та барвники.

Читайте:   Сборка коробки для межкомнатной двери своими руками

Тому поліуретанові лиштви використовують для міжкімнатних отворів у тих випадках, коли важливо відтворити складний дизайн дверей, виконати імітацію ліпнини або різьблення по каменю.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Види наличників на міжкімнатні двері за типом кріплення

За способом встановлення дверний декор прийнято поділяти на дві самостійні групи:

 • Простий, накладний або незалежний тип лиштви;
 • Телескопічний чи збірний варіант накладки.

Вибір форми та розмірів декоративного елемента виконується, виходячи з розмірів дверного отвору та товщини стін. В останньому випадку до лиштви може встановлюватися додаткова планка, що забезпечує плавний перехід від зовнішньої поверхні до дверної рами.

Незалежна лиштва для дверей

Накладний декоративний елемент пристрою нагадує звичайну поліровану, дерев’яну або МДФ планку. Невелика відмінність незалежної лиштви від звичайної дошки полягає в наявності пазу з тильного боку декоративної накладки.

Поліуретанові та МДФ накладки можуть мати більш складну форму, як на схемі. Такий профіль дозволяє забезпечувати точне та надійне прилягання матеріалу до торцевої площини коробки.

Матеріал вирізають за розміром рами міжкімнатного отвору з припуском на запив у кутових ділянках. Конструктивно незалежна лиштва дуже схожа на деталі дерев’яної рамки якоїсь картини.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Телескопічна лиштва на міжкімнатні двері

Конструкція складеної накладки відрізняється лише наявністю додаткової бічної полиці. У поперечному перерізі телескопічна лиштва нагадує букву «Г». Телескопічна лиштва та добори для міжкімнатних дверей використовуються для встановлення та складання дверної конструкції в тому випадку, коли товщина стіни значно перевищує ширину дверної коробки.

Встановлення телескопічних лиштв на міжкімнатні двері виконується тільки після підбору необхідної ширини добору та виведення крайки коробки в одну площину з поверхнею стіни.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Як вибрати лиштву для міжкімнатних дверей

Головним критерієм, на який прийнято орієнтуватися при виборі, є дизайн та спосіб оформлення міжкімнатних дверей. Традиційно накладки на коробку підбирають з того ж матеріалу, що й самі двері.

Наприклад, для дерев’яної рами та полотна підійдуть лише лиштви з деревини. При цьому важливо, щоб текстура і колір всіх деталей дверної коробки повністю збігалися.

Крім того, важливо дотримуватися пропорцій між шириною вертикальних стійок лутки і поперечним розміром лиштви. Збільшення габариту накладки до 100 мм допускається лише для міжкімнатних отворів з товстими стінами.

Ширина лиштви міжкімнатних дверей

Другим критерієм є відповідність розмірів декоративної накладки площі дверного полотна. Точних співвідношень не існує, але зазвичай для вузьких міжкімнатних прорізів стандартної двометрової висоти використовують матеріал 40 мм. Якщо двері більше 2,2 м, ширину декору збільшують до 50 мм.

Для міжкімнатних прорізів стандартної ширини 70 см сьогодні найчастіше використовують євроготівку, що має поперечний розмір 68 мм. Для дуже великих або високих дверей лиштва може збільшити до 90 см.

Порада! Для дизайнерів-початківців можна використовувати правило – ширина декоративної обробки приймається в 1/10 від поперечного розміру міжкімнатного дверного отвору.

Скільки наличників потрібно на одну міжкімнатну двері

Незалежно від форми та розмірів дверного проходу, декоративне оздоблення встановлюють з обох боків міжкімнатного проходу. З кожної сторони несучого короба буде встановлено по три лиштви, з них дві довгі, по 2 м, і один карнизний, довжина якого дорівнює ширині отвору.

Дерев’яні та пластикові заготовки реалізуються довжиною по 220 см, у цьому випадку на облицювання міжкімнатних дверей піде п’ять ниток матеріалу. МДФ-лиштва може продаватися відрізками по 2,5 м і 3 м, тому для вузьких дверей може бути достатнім і чотири заготовки.

Як кріпити лиштву на міжкімнатні двері

Існує, як мінімум, чотири основні способи закріпити декор на торці короба:

 • За допомогою цвяхів;
 • Виконати кріплення за допомогою саморізів;
 • Приклеїти спеціальним полімерним складом;
 • Зібрати за допомогою з’єднання “шип-паз”.

Останній варіант застосовується виключно для коробів з додатковими елементами та пазами для встановлення телескопічної лиштви. У цьому випадку необхідно вирізати декоративні накладки за розміром коробки, виконати запив під кутом 45о і встановити планки в паз на рамі міжкімнатного проходу, що несе.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Як приклеїти наличники міжкімнатних дверей

Це найпростіший спосіб закріпити декоративні планки на коробі. Проблема лише у тому, щоб правильно вибрати клей. Найчастіше менеджери будівельних салонів рекомендують «Момент» або «Рідкі цвяхи», як найкращий варіант для наклейки наличників. Зручна упаковка у вигляді туби можна вставити в ручний пістолет і заклеїти всі деталі міжкімнатних дверей за 20-30 хв. повільної роботи.

Читайте:   Як утеплити балконні двері: пластикові та дерев'яні

Насправді обидві марки клею не зовсім підходять для наклейки лиштви на вертикальну поверхню. По-перше, акрилова маса сохне досить довго, і за цей час планки встигають просісти або з’їхати з місця кріплення. По-друге, «Рідкі цвяхи» клеять лиштви з МДФ або поліуретану, для дерев’яних накладок краще поліуретанові та полістирольні клеї. Для деталей з ПВХ доведеться використовувати спеціальний склад із розчиненої в дихлоретані тирси пластику.

Щоб планки не з’їхали з лутки, їх підклеюють термопістолетом або вузькими смужками скотчу.

Порада! Якщо міжкімнатна перегородка досить тонка, і при кожному закриття дверей стіна з коробкою ходить ходуном, то як клею для наличників міжкімнатних дверей краще використовувати санітарний силікон прозорого або білого кольору.

Його ціна дещо вища, але силіконовий матеріал сохне всього кілька годин, а тримає облицювання навіть із ПВХ у рази краще, особливо в умовах сильних ударів та вібрацій.

Як прибити лиштву на міжкімнатні двері

Найшвидший спосіб закріпити декоративне оздоблення – прибити її цвяхами. Зрозуміло, не простим столярним кріпленням, а спеціально розробленим для фіксації фінішного оздоблення на дерев’яній основі. Фінішні цвяхи для наличників міжкімнатних дверей виглядають як звичайні, але без капелюшків.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Після того, як кріплення забивається в тіло декоративної планки, на поверхні залишається лише маленька, ледь помітна точка. При виборі цвяхів необхідно контролювати довжину стрижня, для надійного утримання декору потрібно, щоб метал заходив у деревину короба не менше ніж на 10 мм.

Зрозуміло, що кріпити металеві та пластикові ПВХ планки даним способом неможливо. На металевій поверхні фінішний цвях не втримається, а будь-яка спроба забити його в ПВХ профіль лише призведе до утворення тріщини.

Кріплення на саморізах

Найчастіше просто немає можливості надійно закріпити лиштву на коробі міжкімнатного проходу, крім використання столярних саморізів. На перший погляд, ідея виглядає не дуже вдалою – чорні чи металеві головки можуть ґрунтовно зіпсувати зовнішній вигляд міжкімнатних дверей. Але ситуацію легко виправити, достатньо використовувати вирізані кружки зі шпону або плівки і заклеїти ними головки кріплення.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Другий спосіб монтажу використовується для розбірних моделей. Достатньо розібрати профіль, встановити його донну частину на шурупах, прокласти кабель і просто зафіксувати кришку.

Деякі моделі декору виготовляються із монтажними пазами з тильної поверхні накладки. У цьому випадку необхідно, використовуючи шаблон, загорнути столярні шурупи в певних точках на торці короба. Після цього декоративна накладка одягається на шурупи і опускається на кілька міліметрів вниз. Головки потрапляють у паз і надійно утримують декор у потрібному положенні без жодного клею та цвяхів.

Поради та рекомендації

Найбільш складний етап установки дерев’яних планок полягає в правильному запилі кута в 45о на стику горизонтальної та вертикальної ділянки. Можна запиляти кут, використовуючи косинець або шаблон. Зазвичай так і роблять, якщо потрібно встановити телескопічну лиштву з доборами, або площина коробки ідеально вирівняна з поверхнею перегородки.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

В інших випадках запив виконують наступним чином:

 • Відміряють рулеткою заготівлю під вертикальну лиштву, обов’язково із запасом під запив стикувальної частини. За допомогою косинця, олівця та ножівки відрізають необхідну лінію кута;
 • Отриману заготовку тимчасово кріплять на лутці міжкімнатного проходу, накладають горизонтальну планку, вирівнюють її за рівнем, переносять розмітку і запилюють частину кутового стику у відповідь.

Після встановлення накладок кут вийде рівним, без щілин та промахів. Якщо запиляти стик за шаблоном, між сполученими кромками залишиться щілина.

Лиштва на міжкімнатні двері: види, як вибрати та встановити своїми руками, фото

Висновок

Вибрати і встановити лиштву на міжкімнатні двері не становить особливої складності для людини, яка має хоча б загальне уявлення про послідовність робіт і вміє поводитися зі столярним інструментом. Єдиний випадок, коли роботу з міжкімнатними дверима варто довірити фахівцеві, це облаштування дверного блоку на потайних петлях. В цьому випадку знадобиться досвід і знання особливостей роботи складних підвісів.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*