Головна / Будівлі на ділянці / Міні-теплиці своїми руками

Міні-теплиці своїми руками

У нашому незрозумілому кліматі, де весняне тепло чергується з заморозками, теплиця є єдиним способом захисту рослин від погодних примх. Дачники не страждають на гігантоманію, тому віддають перевагу компактним захисним конструкціям, недорогим і ефективним.

Розглянемо варіанти

 

Міні-теплиці своїми руками

Любителі ранніх овочів добре знають, що невелика теплиця для дачі допомагає підготувати якісну розсаду для відкритого грунту. Огірки і помідори, солодкий перець і квіти порадують вас дружними сходами, якщо їх приховають від негоди стіни з плівки або скла.

Дачники створили безліч варіантів міні-теплиць, багато з яких відрізняються продуманою конструкцією і красивим зовнішнім виглядом. У цій статті ми розглянемо і обговоримо популярні види захисних споруд для рослин, а також матеріали, з яких їх виготовляють.

Сподіваємося, що наш огляд допоможе домашнім майстрам точніше визначитися з розмірами і технологією будівництва майбутньої міні-теплиці. Тим, хто віддає перевагу готовим конструкція, ми допоможемо зорієнтуватися в цінових пропозиціях ринку.

Для початку проведемо чітку межу, що відокремлює міні-теплицю від парника. Ці дві споруди мають принципову відмінність – принцип «роботи».

У будь-якій компактній споруді, що має світлопрозорі стіни і дах, виникає парниковий ефект. Інтенсивність його залежить від висоти конструкції. Чим вона нижча, тим сильніше сонячні промені нагрівають повітря і грунт. Низький парник з полікарбонату має мінімальний обсяг і повністю обігрівається сонячною енергією.

У теплиці, розрахованій на зріст людини, потужності парникового ефекту не вистачає для підтримки температури, необхідної для вегетації рослин. Тому тут потрібен додатковий обігрів автономним генератором тепла.

З чого можна побудувати компактну теплицю?

Зробити міні-теплицю своїми руками можна з різних матеріалів.

Для каркаса найчастіше застосовують:

 • Дерев’яні бруски.
 • Сталевий профіль (труба або куточок).
 • Пластикові водопровідні труби.
 • Старі віконні рами.
Читайте:   Саморобна коптильня гарячого копчення - креслення і пристрій

Матеріалом для світлопрозорої огорожі може служити:

 • Поліетиленова плівка.
 • Стільниковий полікарбонат.
 • Скло.
 • Пластикові бутилки.

Комбінуючи перераховані матеріали, можна створити безліч варіантів міні-теплиць. Якщо додати до них різноманітні форми, що додаються в цих конструкціях, то діапазон вибору стає ще ширше.

Міні теплиця з дерев’яних брусків проста в збірці і мінімальна за вартістю (фото №1).

Міні-теплиці своїми руками

Як світлопрозорий матеріал можна використовувати товсту поліетиленову плівку або більш довговічний і міцний полікарбонат. Каркас такої теплиці кріпиться до дерев’яної рами через сталеві різьбові шпильки, забетоновані в стовпчики з асбоцементної труби.

Дерев’яна конструкція може бути не тільки прямокутною, але і круглою, зібраною за принципом геодезичного купола (фото №2).

Міні-теплиці своїми руками

Її головні переваги перед звичайною теплицею – стійкість до сильного вітру і відсутність снігового навантаження (за рахунок похилих форми стін). У порівнянні з прямокутною конструкцією вона складніша в збірці, оскільки вимагає точного розрахунку довжини брусків і правильного стикування вузлових з’єднань.

Шанувальникам оригінальних рішень напевно сподобається міні-теплиця у вигляді піраміди. Вона також виготовляється з дерев’яних брусків і може бути накрита звичайною поліетиленовою плівкою. На фото №3 представлений варіант такої конструкції.

Міні-теплиці своїми руками

З точки зору раціонального використання внутрішнього простору пірамідальна тепличка поступається круглій.

В епоху тотальної заміни дерев’яних вікон на пластикові неважко знайти два-три десятка старих рам. З них швидко і практично безкоштовно споруджується компактна теплиця (фото №4).

Міні-теплиці своїми руками

Додатковий «бонус» даного рішення – відсутність витрат на скління, оскільки скло з старих рам ніхто не виймає.

Стільниковий полікарбонат, з’явившись на ринку, відразу ж став хітом тепличного будівництва. Він однаково добре комбінується як з дерев’яним, так і зі сталевим каркасом. Завдяки високій гнучкості листа, його можна укладати на арочний каркас, знижуючи до мінімуму снігове навантаження (фото №5).

Читайте:   Стеклянный козырек как современный и функциональный элемент дизайна здания

Міні-теплиці своїми руками

Завдяки сотовій структурі із замкнутими повітряними порожнинами, цей матеріал підвищує енергозбереження захисної споруди. Крім арочних, міні теплиці з полікарбонату можна надати каплевидну форму (фото №6).

Міні-теплиці своїми руками

Використані пластикові пляшки – серйозна проблема нашої цивілізації. Однак, при творчому підході до проблеми утилізації їх можна використовувати для заповнення стін каркаса (фото №7)

Міні-теплиці своїми руками

Така конструкція не буде абсолютно герметичною, зате її вартість дорівнює нулю. Крім цього, повітряні порожнини пляшок підвищать рівень теплоізоляції стін.

У пошуках матеріалу, придатного для виготовлення каркаса, ми натрапили на пластикові водопровідні труби. Вони добре гнуться по заданому радіусу і легко збираються в єдину конструкцію з використанням термосварки (фото №8).

Міні-теплиці своїми руками

Всі магістралі виконуються стандартними пластиковими трійниками і куточками.

Розміри міні теплиць

Єдиного стандарту тут немає. Кожен дачник вибирає габарити захисного укриття, виходячи зі своїх потреб.

Однак, в розрахунок завжди потрібно приймати дві обставини:

 • зручність в обслуговуванні;
 • вид вирощуваної культури.

Перший фактор вимагає, щоб висота теплиці в зоні проходу була не меншою за людський зріст. Продуктивно працювати в згорблений позі ви не зможете.

Друга вимога виконується автоматично при дотриманні першої. При вирощуванні огірків висота приміщення повинна бути достатньою для розміщення шпалер. Помідори, перець, рання капуста і квіти не такі вимогливі до висоти, тому в двометровій теплиці вам вдасться компактно розмістити їх на кількох рівнях.

Мінімальна ширина споруди визначається розміром вхідних дверей (70 см) і подвоєною шириною ящика з грунтом (50 см). Склавши ці величини, ми отримаємо: 70+ (50х2) = 170 см. Додамо до цієї цифри 30 см для комфортної роботи, ми бачимо, що наша компактна теплиця буде мати ширину 2 метри.

Довжину можна вибрати виходячи з кількості ящиків з розсадою і планованої протяжності грядок з грунтом (від 3 до 4 метрів).

Читайте:   Тент на дачі - захищаємося від сонця

Орієнтовні ціни готових міні теплиць

У продажу сьогодні широко представлені теплиці заводського виробництва – компактні і прості в монтажі. Для їх виготовлення найчастіше використовують два матеріали: профільну оцинковану трубу і стільниковий полікарбонат. Середня вартість конструкції шириною 2,7 і довжиною 4 метри, укомплектованої 2 дверима і 2 кватирками становить 4000-7000 грн.

Міні-теплиці своїми руками

Додаткові опції включають опорний дерев’яний брус з кріпленням (1000 грн.), Автомат відкривання кватирки (500 грн.) І систему крапельного поливу на 3 грядки (300 грн.).

Орієнтовна вартість «голого» металевого каркаса такого ж розміру, розрахованого на плівку, становить близько 4000 грн.

Виготовлення міні-теплиці своїми руками

Як ми вже говорили, побудувати захисну споруду для рослин можна і своїми силами. Найпростіший матеріал для цієї роботи – дерево.

Міні-теплиці своїми руками

Принцип складання полягає в виготовленні поперечних рам, їх фіксації на опорному брусі і з’єднанні між собою поздовжніми брусками.

Набір матеріалів, необхідних для будівництва виглядає так:

 • стругані бруски перетином 40х50 або 50х50 мм;
 • дерев’яний антисептований брус (100х100 мм);
 • сталеві пластини і куточки для кріплення елементів каркаса між собою;
 • саморізи по дереву довжиною 75 мм.

Послідовність збирання:

1. На рівній і твердій поверхні (бетонна або асфальтований майданчик) послідовно збираються поперечні рами теплиці. У торцевій рамі потрібно додатково встановити два вертикальних бруска. Вони будуть служити косяками вхідних дверей. Крім цього, слід передбачити невеликий отвір для кватирки.

2. Зафіксувавши куточками низ торцевої рами до бруса, ставлять наступну (крок 80-90 см).

3. Виставивши по шнуру всі елементи каркаса, їх з’єднують між собою поздовжніми брусками. Для підвищення жорсткості між рамами ставлять укосіни.

Остання операція – монтаж плівки за допомогою степлера і плоских рейок або установка листового полікарбонату на саморізи.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*