Головна / Сад та Город / Що робити і як боротися з чорними мошками на помідорах

Що робити і як боротися з чорними мошками на помідорах

Для хорошого врожаю помідорів знадобиться не тільки ретельний своєчасний догляд, але і перемога у війні з шкідниками. Соковиті коріння розсади за смаком капустянці, плоди із задоволенням зіпсує гусениця совки, листя – білі мошки на помідорах і чорні їх родичі – попелиця. Про останні і піде мова в даній статті.

Як визначити наявність цього паразита?

Ви чудовий господар, земля на грядках пухка і волога. Так чому ж так понуро виглядають ваші помідори? Швидше за все на них напала попелиця. Колонії чорних мошок окуповують верхівки молодих пагонів і активно заселяють зворотний бік листових пластин. Провісниками нападу попелиці можуть бути снуючі навколо помідорних кущів мурахи. Адже попелиця для мурах – це буквально делікатес. Для того щоб отримати цукровмісний продукт життєдіяльності – падь, мурахи переносять тлю на нові пасовища – молоде листя рослин, захищають від хижаків.

Що робити і як боротися з чорними мошками на помідорах

При зміні місця проживання, мурашині сім’ї обов’язково беруть з собою тлю, щоб не втрачати безперебійного джерела цукрів. І звичайно, заселяють ними рослини поблизу мурашника. Розмножується попелиця дуже швидко, за місяць одна мошка виробляє на світ кілька сотень тисяч нових особин. Серед них зустрічаються крилаті, які перелітають на великі відстані. Харчуються попелиці рослинними соками, проколюючи хоботком поверхню листя і молодих пагонів. Вони здатні повністю погубити молоду рослину.

Більш зріла рослина уповільнює зростання, листя скручуються, плоди дрібніють, зав’язі на місці з’їдених квіток не утворюються. Попелиця не тільки позбавляє рослину життєво важливих для неї соків, але і заражає вірусними захворюваннями.

Читайте:   Як зберігати цибулю: практичні поради

Відеоролик “Опис шкідника”


З відео ви дізнаєтеся багато захоплюючого про шкідника тлю.

Якими способами можна позбутися?

З огляду на різноманіття (більше 4000) видів попелиці, її невибагливість і надзвичайну плодючість, починати треба з профілактичних заходів:

 1. Так як для зимівлі личинка попелиці воліє плодові дерева і чагарники, своєчасне видалення старої кори і молодої порослі, побілка вапном, застосування пасток для мурашок – заходів, які здатні зменшити популяцію цих комах.
 2. Боротьба з мурахами, що оселилися на грядках.
 3. Відлякує тлю запах часнику і цибулі, непогано б розбавити ними помідорні ряди. І, нарешті, посадіть чорнобривці. Запах цих невибагливих квітів нестерпний для попелиці, але вкрай привабливий для її найлютішого ворога – сонечка.
 4. Після збирання врожаю всі рослинні залишки з заражених грядок слід ретельно прибрати і спалити.
 5. Правильні сидерати теж допоможуть очистити грядку від попелиці. Це все ті ж чорнобривці і гірчиця.

Що робити і як боротися з чорними мошками на помідорах

Невеликі колонії шкідників можна просто змити водою зі шланга або губкою мильним розчином. Але якщо кущ грунтовно обліпили чорні мошки, доведеться застосовувати пестициди. З попелицею борються і народними методами. Їх ефективність трохи нижча, ніж у хімічних засобів, але є і незаперечні переваги. Розберемо обидва способи окремо.

Як проводиться хімічна обробка

Хімічні препарати, якими знищуються чорні мошки на помідорах, розрізняються за характером дії і способу попадання в організм комахи. Це три групи інсектицидів:

 • контактні, які вбивають при зіткненні з будь-якою частиною комахи (Інта-вир, Арріво, Фуфа, Ф’юрі);
 • кишкові, що потрапляють в організм з їжею (використовуються найчастіше контактно-кишкові інсектициди – Конфідор, БІ 58 Новий, Тантрэк, які є найбільш ефективними);
 • системні, отруйні з смертельною для попелиці отрутою (Актара). Всі вони токсичні. Тому обробляючи рослини, подбайте про заходи власної безпеки. З рослин шкідливі речовини виводяться не відразу, термін очікування становить від 14 до 30 днів. Тому застосовувати інсектициди доцільно до утворення плодів на томатах.
Читайте:   Полив огірків холодною водою

У цієї мошки дуже швидко виробляється стійкість до хімічних препаратів, тому для більшої ефективності їх треба чергувати. І ще один істотний недолік цих препаратів в тому, що поряд з попелицею гинуть і корисні комахи.

Що робити і як боротися з чорними мошками на помідорах

Окремим рядком виділимо препарати (Акарин, Фітоверм), діюча речовина яких авермектин, яка є природним нейротоксином. Їх відносять до біологічних засобів. Термін очікування досить короткий, до трьох днів. Комахи гинуть не відразу, повна дія препаратів спостерігається через тиждень.

Вони є найменш токсичними з усіх перерахованих вище груп.

Хімічні препарати, безперечно, більш дієві, ніж біологічні і тим більше народні методи боротьби з шкідниками. У природі все взаємопов’язано, ми не повинні про це забувати. І та крапля отрути, що потрапила завдяки нам на лист рослини, неминуче відіб’ється на здоров’ї наших нащадків.

Для тих, хто дбайливо ставиться до екології, існує зброя від якої постраждає тільки шкідлива мошка.

Як позбутися від паразитів народними методами

Існує безліч досить дієвих народних рецептів від чорної мошки на помідорах.

Що робити і як боротися з чорними мошками на помідорах

Наведемо деякі з них:

 • мильно-зольний склад: 300 г золи залити гарячою водою і довести до кипіння, після охолодження додати 40 г тертого господарського мила;
 • тютюново-мильний склад: 200 г тютюнового пилу і 2 дрібно нарізаних гірких перців 1 добу настоювати в 10 л води, потім додати по 2 столові ложки тертого мила і золи;
 • часниковий настій готують таким способом: 200 г подрібненого часнику 5 діб настояти в 1 літрі теплої води, перед використанням 100 г настоянки розбавляють 5 літрами води;
 • настій цибулиння: 200 г цибулиння заливають 10 літрами теплої води і через 12 годин вже можна обробити рослини.

Вибір зброї за вами, а грамотно вибудувана лінія оборони допоможе зберегти урожай.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*