Головна / Сантехніка / Монтаж поліпропіленових труб своїми руками для початківців

Монтаж поліпропіленових труб своїми руками для початківців

Якщо ваш трубопровід прийшов в непридатність, тече, має дефекти у вигляді тріщин або він сильно проіржавів і вже нікуди ставити хомути, вихід один — заміна старих труб на нові. Однак щоб згодом не зіткнуться з тими ж проблемами, досвідчені майстри радять використовувати поліпропіленові труби замість металевих. Монтаж поліпропіленових труб своїми руками дуже простий і не займає багато часу. Цей варіант не вимагає використання дорогого обладнання для проведення зварювальних робіт. Всю роботу ви можете здійснити самі, так як процес пайки не складний і добре розібравшись в теорії, його може провести навіть недосвідчений фахівець.

Особливості поліпропіленових труб

Сьогодні можна з впевненістю сказати, що водпроводи виконані з поліпропіленових труб — це запорука довговічної і надійної системи. Вони міцні, не бояться корозії, байдужі до блукаючих струмів, здатні працювати при високому тиску і температурі.

Даний матеріал відноситься до синтетичних полімерів, будучи тим самим — термопластом, який стійкий до агресивних середовищ і в достатній мірі може змінювати свої властивості в залежності від підвищення чи пониження температури.

Монтаж поліпропіленових труб своїми руками для початківців

В залежності від коефіцієнта лінійного розширення поліпропіленові труби можуть мати різну ступінь армування.

Якщо температура теплоносія досягне 150°C градусів за Цельсієм – поліпропілен здатний приймати м’яку форму, а при досягненні нагріву до 170°C градусів за Цельсієм починає плавитися.

Виходячи з вищевказаних показників дуже важливо щоб труби з поліпропілену експлуатувалися в допустимих межах температури. Відхилення від норм і зневага експлуатаційними правилами може привести до механічного пошкодження труб.

Монтаж поліпропіленових труб своїми руками для початківців

Труби із термопластів мають високий показник теплового розширення, тому виробники не рекомендують використовувати їх при температурі теплоносія більше 95°С

Область застосування труб з поліпропілену

Труби з поліпропілену можна з легкістю використовувати для установки лічильників, монтажу холодного і гарячого водопостачання. Вони також прекрасно підходять і справно працюють в системах водяного опалення будинку або квартири.

Читайте:   Водяна рушникосушка для ванної: важливі нюанси + поради, як вибрати

Цей матеріал увібрав в себе ряд якостей, які дозволяють, не озираючись на екологічну чистоту, застосовувати його у багатьох сферах. Поліпропілен давно використовується не тільки в промисловій сфері, але і в побуті.

Монтаж поліпропіленових труб своїми руками для початківців

Поліпропіленові труби з армуванням здатні витримати високий внутрішній тиск

Поліпропілен часто застосовується при установці унітазів, накопичувальних водонагрівачів, підключення пральних машин, обладнання системи водяної теплої підлоги, і навіть при влаштуванні зливової каналізації на дачній ділянці. Найголовніше, що зварювання пропіленових труб своїми руками не вимагає спеціальних знань і умінь.
Важливо! Герметичне з’єднання труб розраховане на тривалий термін служби системи. Однак потрібно пам’ятати, що гарантована надійність залежить від правильно підібраного матеріалу і якості проведення монтажних робіт.

Монтаж поліпропіленових труб своїми руками для початківців

Поліпропіленові труби здатні витримувати температуру теплоносія понад 120° С

Незважаючи на те, що монтаж поліпропіленових труб своїми руками можна зробити не маючи досвіду і професійних навичок, виконувати роботу слід дуже акуратно і старанно. Необхідно чітко дотримуватися правил і обов’язкові вимоги подібних робіт.

Вибір пропіленових труб

Гарантований термін служби поліпропіленових труб становить 50 років, за умови, що експлуатація здійснюється в межах нормальних умов. В першу чергу — це тиск і температура теплоносія, вони не повинні перевищувати значень, зазначених виробником.

Робочий тиск вказується в маркуванні, наприклад PN-20 позначає, що виріб розрахований на роботу з тиском 20 атмосфер
Робота з таким тиском розрахована на тривалий термін служби. При цьому потрібно відзначити, що міцність виробу різко падає при підвищенні температури теплоносія. У разі якщо температура носія підвищиться до 90ºC градусів, PN-20 знизиться до 6,5 кГс / см2.

Монтаж поліпропіленових труб своїми руками для початківців

Монтаж складної опалювальної системи повинен виконуватися професіоналом

Поліпропілен має великий коефіцієнт розширення, тому при високих температурах він може збільшуватися в розмірах. Приміром трьох метрова труба може стати довшою на цілих 3 см. Армування матеріалу істотно знижує даний процес.

Важливо! Маркування поліпропіленових труб (PN-10,15,20,25) містить інформацію щодо практичного застосування матеріалу. Наприклад, якщо матеріал може використовуватися для холодного і гарячого водопостачання, він повинен мати маркування (hot&cold).


Додатково, для того щоб при перепадах температури на трубопроводі були відсутні всілякі деформації, які можуть призвести до небажаних наслідків, система опалення повинна бути оснащена компенсаторами.

Читайте:   Водопровідні труби: які краще встановити?

Види компенсаторів:

  • осьовий сильфонний (КСВ і ОПН);
  • кутові і поперечні елементи;
  • фланцеві (гумові);
  • поворотні і зсувні.
Монтаж поліпропіленових труб своїми руками для початківців

Різновид компенсаторів для поліпропіленових труб

Що стосується армування, то для цього зазвичай використовується алюміній і скловолокно. Після посилення коефіцієнт лінійного розширення зменшується в 10 разів, хоча на око його можна і не помітити.

При зварюванні труб армованих алюмінієм, виникає обов’язкова необхідність знімати алюмінієвий шар за допомогою спеціального пристосування «шейвера». Робота по зняттю не важка, але без неї зварне з’єднання буде не якісним, а це для нашої роботи неприпустимо.
Армування скловолокном дає кращі результати, у нього на порядок менше теплове розширення, його не потрібно додатково обробляти, зварне з’єднання виходить якісне. Коштувати така труба буде трохи дорожче, але за впевненість якісного з’єднання іноді варто і переплатити.

Як підсумок ми можемо сказати, що зварювання пропіленових труб при монтажі систем опалення з гарячою водою, повинно проводитися з використанням армованих труб призначених для гарячих теплоносіїв, холодну воду можна робити з простих полімерних матеріалів.

Монтаж поліпропіленових труб своїми руками для початківців

Труби з поліпропілену – ідеальний матеріал для теплої підлоги в приватному будинку

Інструмент і пристосування для зварювання

Для того, щоб з’єднувати поліпропілен потрібен спеціальний зварювальний апарат, що віддалено нагадує паяльник. Це прилад невеликий за розмірами, компактний, легкий і зручний. Працює від електроенергії 220 вольт.

Принцип роботи полягає в тому, що необхідно передати тепло полімеру, від нагрівального елемента з допомогою спеціальної гільзи. Вона розплавляє зварювану поверхню, забезпечуючи умови, при яких деталі з’єднуються на молекулярному рівні. Після з’єднання виходять єдине ціле, нероз’ємна деталь.

Монтаж поліпропіленових труб своїми руками для початківців

Складові елементи паяльника: 1 – корпус, 2 – місця для кріплення насадок, 3 – платформа, 4 – підставка, 5 – насадки

Для того щоб полімер не приставав до гільз, їх покривають шаром тефлону. Проте тефлонові гільзи після кожного зварювання необхідно, очищати від забруднень і залишків. Це зручно робити приготовленою заздалегідь дерев’яною лопаткою. Видаляти полімер потрібно на гарячу, поки він не затвердів.

Читайте:   Учимся экономить: как можно сократить расход воды в квартире?

Перед включенням приладу його необхідно правильно встановити, щоб при роботі він стояв жорстко.

Далі на праску надягають підібрані за розміром насадки і міцно закріплюються за допомогою ключика, що йде в комплекті.

Залишилося включити прилад в мережу (220 вольт) і встановити регулятор температури на потрібну позначку.

Важливо! Зварювання пропіленових труб своїми руками повинно починатися після повного нагріву праски. Зазвичай роботи проводяться при температурі 260 градусів. Нагрівання контролюється за індикаторними лампочками.

Монтаж поліпропіленових труб своїми руками для початківців

Будова і принцип роботи паяльника для поліпропіленових труб

Процес зварювання

Готуємо необхідний шматок труби, відрізаємо його спеціальними ножицями для полімерних матеріалів, вони йдуть з комплектом або їх потрібно придбати додатково.

Довжина потрібного розміру береться з урахуванням того, що всередину фітинга, труба увійде на деяку відстань, при довжині трубопровода 20 мм, відстань становить 15 мм.

При використанні армованого алюмінієм полімеру, знімаємо фольгу алюмінію шейвером.

Фітинг і відрізок водопроводу надягаємо на тефлонові гільзи з різних сторін прасування. Їх входження повинно бути плавним, без ривків, з невеликим натягом. Важливо контролювати рівне положення елементів.

Через певний час, деталі зварювання будуть розігріті і піде процес плавлення. Їх плавно знімають з гільз і не зволікаючи з’єднують. При з’єднанні вони повинні увійти один в одного з невеликим зусиллям (натягом).

У цей момент простежте, щоб з’єднання мали рівне розташування один з одним. Поки вони знаходяться в гарячому стані їх можна поправити. При з’єднанні трубку і фітинг не можна крутити по осі.

Після з’єднання, вже цілу деталь, витримують деякий час в природному положенні. Коли матеріал полімеру повністю охолоне деталь вважається готовою. Аналогічним способом з’єднуємо всі трубопроводи нашої розводки.

Монтаж поліпропіленових труб своїми руками для початківців

Пряме стикування поліпропіленової труби і фітинга

Монтаж поліпропіленових труб своїми руками буде вважатися завершеним, коли вся схема буде зібрана, перевірена візуально, наповнена рідиною, перевірена на предмет відсутності протікання.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*