Головна / Сад та Город / Осіння підготовка малини до зими – список заходів та інструкції

Осіння підготовка малини до зими – список заходів та інструкції

Одна з складових високої врожайності – регулярний і грамотно організований догляд за рослинністю. Осінь має свою специфіку, але обов’язковим етапом всіх реалізованих заходів на дачній (присадибній) ділянці є підготовка насаджень до зими. Ця стаття підкаже, що необхідно зробити, щоб малина добре перенесла холод.

підготовка малини до зими

Перелік заходів і особливості підготовки малини до зими

Обрізка малини

Навіщо вона потрібна? Даний захід переслідує декілька цілей, які в сукупності значно підвищують врожайність малини. Оптимізація рослинності дозволяє культурі краще розвиватися. Чим це обумовлено?

 • Знижується кількість «їдців» з розрахунку на «квадрат» ділянки, отже, кожен залишений паросток отримає з грунту більше корисних для нього речовин.
 • Видаляючи старі, хворі гілки, дачник одночасно позбавляє цей сегмент ділянки від шкідників, що на ньому оселилися. Приміром, малинова галиця для відкладання яєць обожнює порожнини стебел рослини.
 • Правильно обрізаючи пагони, дачник збільшує шанси на виживання кожного з них у зимовий період.
 • У проріженному малиннику  рослини отримують значно більше так необхідного їм світла, що призводить до активізації процесу фотосинтезу. Як результат – вони краще йдуть у ріст і менше схильні до різних захворювань. В плані підготовки до зими – чинник важливий.
 • На наступний рік ягоди виходять набагато більшим, ніж на необробленій території. Власне, цього і намагається домогтися кожен садівник, що культивує малину.
 • Малодосвідчені дачники, вирішуючи, яку кількість пагонів можна видалити, забувають і про такий момент – чим рідше малинник, тим щільніше він вкриється снігом. А ось на зарослій території гарантії, що рослини будуть надійно утеплені настом, немає.
 • Чим довші пагони, тим інтенсивніше буде випаровуватися волога. Це в підсумку може призвести до зневоднення коренів.

Вся «зелень», яка видаляється з малиннику, підлягає знищенню в грубці, причому відразу ж. Залишати її на потім безглуздо. Для розпалювання, звичайно, вона стане в нагоді. Але так як в ній з великою часткою ймовірності знаходяться садові шкідники, то за той час, що стебла і листя будуть сохнути, всі ці «вороги» благополучно переберуться на інші рослини, в тому числі, і на решту здорову малину.

Коли проводити обрізку малини?

Якщо переглянути усі статті даної тематики, то загальний висновок такий – восени, в період вересень – жовтень. Це вірно. Але є нюанс – автори не вказують регіон, в якому вони проживають і малину вирощують. Як бути читачеві? Необхідно орієнтуватися на погодні умови.

По-перше, займатися обрізанням під час опадів – заняття не тільки малоприємне, але й безперспективне. Візуальний огляд мокрої малини не дозволить виявити уражені шкідниками стебла і листя.

По-друге, при мінусовій температурі пагони легко ламаються. Отже, великий ризик того, що видаляючи старі і хворі стебла, дачник, навіть не бажаючи того, шкодить здорові, міцні рослини. Навряд чи варто сподіватися, що «травмована» малина добре переживе зиму.

 

Як правильно робити обрізання?

Видаленню підлягають не тільки хворі й старі гілочки, але і ті, які розвиваються в бік (вони в подальшому будуть лише заважати іншим), а також потемнілі. Зміна відтінку – явна ознака того, що таке стебло малини вже своє відслужив. Навіть якщо на ньому з’являться ягоди, то в невеликій кількості, і в основному дрібні.

Читайте:   Як доглядати за садовою суницею навесні

«Жаліти» не потрібно – пагони розростаються настільки інтенсивно, що навесні навіть сильно проріженная територія досить швидко стає непролазними хащами. А так як до визрівання ягід малину чіпати не можна, навряд чи в таких умовах вона порадує хорошим урожаєм. Скрутність, недолік світла – все це негативно позначається на плодоносінні культури.

На питання, на яку висоту треба зрізати пагони, досить багато різночитань. Якщо мова йде про молоді і здорові рослини, то автор рекомендує проводити обрізку так, щоб на стеблі залишилося приблизно 15 – 25 см «зелені». Все, що довше, слід видалити. Якщо з хворими пагонами все зрозуміло, то щодо старих засохлих стебел думки також розходяться.

Тут потрібно розуміти, що якщо залишити «пеньки» (а вони всередині порожнисті), то можна не сумніватися – в них облаштуються шкідники, які в таких комфортних умовах відмінно перезимують. При настанні теплих днів вони розповзуться по всій ділянці, і в першу чергу облаштуються, природно, у малині. Тому обрізку стебел необхідно робити під корінь.

Якщо малина росте кущем, то в кожному оптимальна кількість пагонів – у межах п’яти . Зрозуміло, що залишати слід найміцніші з них. При посадці рядової потрібно орієнтуватися на такий показник: на кожен погонний метр ділянки – не більше 10 стебел.

Чим обрізати малину?

Найкраще секатором. Але тут є нюанс – його ріжучі кромки повинні бути досить гострими. Пагони малини, на відміну від гілок кущів і дерев, м’які. Якщо працювати тупим інструментом, то користі від такої обрізки буде мало. З’явиться велика кількість або пошкоджених стебел, або сильно вкорочених, так як з першого разу (а то і з другого-третього) це зробити непідготовленим секатором навряд чи вийде. Та й часу знадобиться значно більше.

Про те, як посадити малину восени, читайте тут.

Боротьба з шкідниками

В принципі, ця робота вже в основному виконана, якщо при обрізанні дотримувалися усих рекомендацій. Але додатково убезпечити малину виходить, для профілактики незавадить. Універсальним засобом знезаражування практично для будь-якої культури вважається розчин купоросу (залізного або мідного, 5%-й). Використовуючи садовий розпилювач, обприскати кущі на дачі можна за півгодини.

У разі виявлення конкретного шкідника вибирається і відповідний препарат, так як мова вже йде не про профілактичні заходи, а про лікування малини.

Обробка грунту

Необхідно видалити всю бур’янисту траву. Особливість малиннику в тому, що пагони рослини так сильно розростаються, що це унеможливлює регулярну прополку до періоду (і під час нього) плодоношення. Інакше можна пошкодити стебла і залишитися без врожаю. Сподіватися на те, що бур’яни в зиму самі «вимруть», не варто. У них облаштовуються різні шкідники, так і вологу вони накопичують достатньо інтенсивно. А ось це загрожує тим, що коренева система малини почне загнивати.

Наприкінці осені малинник слід перекопати. По-перше, цим забезпечується приплив повітря до кореневої системи. По-друге, шкідники, що влаштувалися на зимівлю частково будуть знищені (лопатою, заморозками), а інші перемістяться на іншу територію, де для них умови більш сприятливі.

Читайте:   Найпопулярніші сорти малини

Підгодівля малини

Щоб рослина добре пережила зиму, слід ініціювати процес «визрівання деревини». Для цього потрібно орієнтуватися на добрива, що містять фосфор та калій. А ось азотні підживлення восени краще не використовувати. Вони знижують морозостійкість малини, тому з кінця серпня і не вносяться в грунт.

В основному садівники використовують суперфосфат. Дехто готує живильні розчини за власними рецептами. Автор не наводить конкретних прикладів, так як вибір засобу та його концентрація (витрати на м2) залежить від багатьох факторів – сорт малини, порядок її висадки, характеристики ґрунту (лужний, кислотний) тощо.

Як вчинити ж садівнику-початківцю?

 • Поцікавитися у власників суміжних ділянок, як вони підгодовують свій малинник.
 • Придбати готові до застосування суміші. Але тільки в спеціалізованих торгових точках. По-перше, до кожного препарату додається детальна інструкція. По-друге, продавці, як правило, в таких магазинах знаючі люди, багато з них самі культивують малину, а значить, можуть допомогти корисними порадами.

Мульчування

Цим не тільки знижується інтенсивність випаровування вологи з грунту, але і забезпечується часткове утеплення коренів малини. Отже, захід більш ніж корисний. Але ось що використовувати в якості мульчі?

По-перше, малинник, це не грядки з полуницею. Приміром, укрити його гіллям – не варіант.

По-друге, культура любить грунт з нейтральною кислотністю. Отже, такі різновиди мульчі, як хвоя і тирса, відпадають. Не підходить і компост, який нерідко радять в цих цілях. У ньому досить багато азоту, і якщо зима буде відносно тепла (а природа останнім часом підносить і не такі «сюрпризи»), то коренева система малини може попріти.

Часто зустрічається рекомендація – використовувати для мульчування солому або опале листя, зібране на ділянці бадилля. В деяких джерелах це позиціонується як ідеальний для малини варіант. Тільки от як бути з дрібними гризунами і біологічними шкідниками, які на зиму облюбовують подібні ґрунтові укриття?

Автор насмілюється поділитися власним досвідом (регіон – Південний Урал). Вже багато років він займається дачним господарством, і жодного разу не використовував мульчу як таку. Досить насипати в малиннику шар перегною, торфу або перепрілого гною (приблизно на 5 см), і коріння будуть частково вкриті від холоду і забезпечені на зиму поживними речовинами. Але основною «ковдрою» для культури є все таки сніг.

Інша справа, якщо його випадає недостатньо. У цьому випадку бажано провести такі заходи:

 • трохи підгорнути кущики малини;
 • біля основи стебел накидати «гірку» з органічних добрив;
 • максимально захистити малинник від бічного вітру. В основному на садових ділянках він захищається невеликим штахетником. Зафіксувати на ньому аркуші фанери (товстого картону, руберойду, полікарбонату – величезний вибір матеріалів) зможе кожен – ніякої складності. Якщо парканчик відсутній, встановити по периметру стовпчики і зробити хоча б на зиму примітивну огорожу – теж не проблема;
 • рясно, напередодні низьких температур, окропити ділянку. Завдання – не допустити розтріскування грунту в малиннику. Якщо в землі не буде тріщин, то і холод глибоко, до коріння, не проникне. Крім того, вони не будуть потребувати зволоження. Суха коренева система не зможе вижити при затяжній зимі.

Бажано дотримуватися рекомендацій по товщині мульчуючого шару. Якщо він більше 8 – 10 см, то корені можуть підгнити, менше 5 – вони з великою часткою ймовірності вимерзнуть.
Читайте:   Коли краще пересаджувати малину, восени чи навесні - робимо висновки

Пригинання пагонів

Якщо обрізка проведена грамотно, то, можливо, цим займатися і не доведеться. І все-таки краще гілочки трохи нахилити і сплести між собою.

А ось для ділянок, які добре продуваються, бажано спорудити для пагонів малини опорну конструкцію. Можна натягнути дріт (капронову мотузку) між крайніми кілочками, вбитими по кінцях рядків, і до неї підв’язувати стебла. Інший варіант – встановити металеві дуги. Щоб наст гарантовано накрив малину, її потрібно пригнути приблизно на 20 см від грунту, не вище. Звичайно, шар випадаючого за зиму снігу набагато більше, але тут варто брати до уваги і те, що частина його буде знесена вітром або підтане, і він осяде.

Власникам ділянок, на яких снігу випадає мало, сильний протяг і температура взимку опускається досить низько, варто подумати про додаткове утеплення малини. Як укривного матеріалу використовуються спанбонд, нутрасил або аналогічні неткані полотна. Зафіксувати їх нескладно – укласти по периметру груз і трохи краї прикопати , щоб уникнути протягів під «коконом».

Малина від більшості рослин відрізняється тим, що її листя восени не опадаює, а притискається до стебла. Це означає, що вони можуть прилягати до бруньок, а це за певних умов (сирість в поєднанні з низькою температурою) згубно для останніх. Тому в процесі підготовки до зими, перед пригибанням пагонів, все листя з них слід видалити. Інакше в наступному році можна втратити до половини прогнозованого врожаю. Ця робота вимагає акуратності.

При русі рукою в рукавичці, обов’язково в напрямку тільки знизу вгору!) по стеблу долоню не варто занадто міцно стискати, так як разом з листям можна прибрати з малини і бруньки. Вони спрямовані також, і якщо пагони «гладити проти шерсті», то результат легко передбачуваний.

Особливості підготовки ремонтантних сортів малини до зими

В принципі, все те ж саме, що і для звичайних сортів. Різниця лише в методиці обрізки стебел. Незважаючи на те, що ремонтантна малина здатна давати щорічно 2 врожаї, досвідчені садівники орієнтуються на другий. Тобто той, який збирають з однорічних пагонів. Ці ягоди більші, смачніші, і характеризуються вони великими цілющими властивостями . Отже, на зиму стебла залишати немає сенсу – вони встигнуть вирости й дати урожай за один дачний сезон. Тому ремонтантна малина у середині осені вирізається повністю, під корінь. А якщо частину пагонів залишити, то ягоди другого врожаю можуть вийти дрібнуватими.

На замітку!

Всі рекомендації в інтернеті у плані підготовки малини до зими по-своєму правильні і корисні. Більшість авторів статей щиро діляться особистим, багаторічним досвідом, тому не довіряти їм підстав немає. У кожного свої методи, способи, перевірені роками. Але мало хто з них вказує регіон, в якому проживає. Отже, не враховується сорт культури і специфіка місцевості (клімат, грунт, інтенсивність опадів і так далі), і це пояснює той факт, що нерідко точне дотримання всіх інструкцій не дає бажаного ефекту.

Не лінуйтеся і не соромтеся проконсультуватися у власників суміжних ділянок. Якщо у вас немає досвіду з вирощування малини, підготовки її до зими, запитайте дружньої поради. Навряд чи знайдеться дачник, який в цьому відмовить. Тоді і можна буде детально уточнити всі нюанси проведених заходів.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*