Головна / Новини / Розрахунок вартості електричної енергії на біржі ТОВ УЕБ

Розрахунок вартості електричної енергії на біржі ТОВ УЕБ

Розрахунок вартості електричної енергії

З 2019 року діє нова модель ринку електричної енергії. Вона надає споживачу право зміни постачальника електроенергії та можливість безпосередньої (без 100%-вого державного регулювання) закупівлі електроенергії у ринкових сегментах.

Відповідно для споживачів електроенергії набули актуальності питання вибору оптимальної моделі закупівлі електроенергії, а отже й пошуку оптимальної ціни. Оптовий ринок електроенергії в Україні складається з декількох сегментів:

  • Ринок «на добу наперед» (РДН),
  • Ринок двосторонніх договорів (РДД),
  • Балансуючий ринок (БР),
  • Роздрібний ринок (РР)

Принципи формування ціни у цих сегментах мають відмінності. Враховуючи загальноприйняту світову практику, основним орієнтиром на сьогодні є вартість електричної енергії на ринку двосторонніх договорів (РДД). Адже останній займає найбільший сегмент на вітчизняному ринку – майже 75%. Тим не менше, в силу високої волатильності ринку електричної енергії, де ціна може змінюватися на понад 10% протягом доби, важко уявити фіксовану договірну ціну без прив’язки до зміни біржових котирувань.

Користувачі порталу УЕБ мають доступ до результатів аукціонів і актуальної достовірної інформації щодо рівня біржових котирувань. Більше про тенденції та тренди на ринку електроенергії викладено за посиланням https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/rozrahunok-vartosti-elektrichnoi-energii-na-birzhi-tov-ueb/

Формування ціни електроенергії та її продаж на Українській енергетичній біржі

Ціна на електроенергію на платформі УЕБсьогодні базується з урахуванням реального попиту та пропозиції на ринку в певний період. Однак вартість власне електроенергії хоч і основна, але не єдина складова тарифу на електроенергію. До нього також включаються наступні чинники:

  • Тариф на передачу електроенергії – вартість транспортування електроенергії високовольтними лініями (здійснює НЕК «Укренерго»)
  • Тариф на розподіл – вартість транспортування електроенергії на ділянці від знижувальних підстанцій до споживача (зона відповідальності обленерго). Для кожної транспортуючої організації він є різним.
  • Тариф ДП «Оператор ринку», який забезпечує функціонування усієї структури ринку електроенергії (встановлюється єдиний тариф для всієї країни)
  • Маржа (націнка) постачальника електроенергії. Усі постачальники – комерційні організації, які закладають у тариф індивідуальний % власного доходу.
Читайте:   Бактеріальний аналіз води з глибинних свердловин: коли потрібен та як проводиться

УЕБ регулярно публікує місячні та квартальні індекси РДД для підтвердження прозорість усіх торгів. В подальшому це дає змогу підприємствам мінімізувати ризики у прогнозуванні своїх витрат. Середній розрахунок вартості е/е відбувається на основі середньозважених цін електричної енергії базового навантаження за період постачання один календарний місяць. Це дозволяє враховувати результати всіх місячних аукціонів.

Електронні аукціони з купівлі-продажу електроенергії проходять на платформі УЕБ у спеціалізованій (для держпідприємств) і комерційній секціях (для всіх учасників ринку).


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*