Головна / Рослини на ділянці / Шкідники полуниці – опис з фото і способи боротьби

Шкідники полуниці – опис з фото і способи боротьби

Шкідники полуниці

Початок літньої пори – сезон полуниці, є самою улюбленою і шанованою у багатьох садівників і не садівників ягоди. Вирощування цієї культури вимагає певних зусиль і знань. Правильна посадка, полив, розпушування грунту та підживлення – все, що потрібно їй для повноцінного росту. Не менш важливим є й профілактика цієї культури від навали шкідників і появи хвороб. Шкідники полуниці навіть у невеликих кількостях винищують великі обсяги посадок і негативно впливають на якість та кількість врожаю.

Шкідники полуниці

Все в наших садах пошкоджувати підземні і наземні частини, а також, квіти і ягоди можуть більше 200 видів комах, їх личинок, слимаків і дрібних тварин. Найбільш злісними і найпоширенішими є наведені нижче.

Волохата бронзовка

Волохата бронзовка

Волохата бронзовка

Шкідник, що ушкоджує надземну частину рослин. Жук чорного кольору, довжиною 10 см.

 • Комаха живиться гілками полуниці, іноді пошкоджує листя. Зимує в грунті і дуже швидко розмножується.
 • Глибока перекопка грунту, розпушування посадок на ділянці сприяють зниженню чисельності комах. Деякі садівники спалюють сиру солому на ділянці. Це відлякує волохату бронзовку.
 • Дорослих особин збирають вручну або струшують на полотно. Обробка рослин хімічними препаратами протипоказана, оскільки цей шкідник з’являється в період цвітіння кущів.

Метод боротьби: на сьогоднішній день найбільш ефективним і безпечним препаратом для обробки полуниці від волохатої бронзовкі вважається Каліпсо. Цей засіб можна застосовувати на будь-якій стадії росту рослин. Він малотоксичний і не приносить шкоди бджолам та іншим корисним комахам.

Сунична нематода

Сунична нематода

Сунична нематода на коренях

Це один з найбільш небезпечних і поширених шкідників полуниці і суниці.

 • Врожайність плантацій, на яких оселилася сунична нематода, різко знижується майже вдвічі. Нематода поширює інфекції та грибкові хвороби.
 • Це мікроскопічна комаха, яку неможливо помітити неозброєним оком. Нематода концентрується на вегетативних бруньках і листках. Заражені нематодою кущі погано ростуть, деформуються і мають потворну форму. На запущеній стадії зараження, кущі полуниці перестають плодоносити або ж утворюють дрібні і потворні ягоди.
 • Нематода живе в грунті протягом 3-4 років. Тому лише профілактичні заходи допоможуть впоратися з нею. Насамперед, це використання якісної і не пошкодженої розсади, дотримання правил культурообороту і підтримання ділянки в чистоті – своєчасне видалення смітної трави та іншого садового сміття.

Метод боротьби: заражені суничною нематодою кущі видаляють з ділянки і спалюють. Після цього проводиться обробка грунту розчином залізного купоросу. По завершенню проводять дощування посадок, що призводить до загибелі цього паразита. Паралельно така процедура буде профілактикою від появи кліщів, які розмножуються в період посухи.

Суничний Листоїд

Суничний Листоїд

Суничний Листоїд

Це мікроскопічний жучок завдовжки до 3 мм, жовтуватого або коричневого кольору.

 • Як дорослі особини, так і молоде потомство листоїда поїдають листя, бруньки і пагони на кущах.
 • За масове нашестя суничний листоїд здатний знищити всю зелень на ділянці, причому за короткий час.
 • Сильно пошкоджена зелень засихає, а ягоди залишаються недорозвиненими.
Читайте:   Обрізаємо колоновидну яблуню правильно

Метод боротьби: обробка полуниці системними фунгіцидами – Актелліком, Актара, Золоном. Обприскування проводиться в період активного росту і розмноження комах. Крім цього рекомендується дотримуватися правил сівозміни.

Малиново-суничний довгоносик

Малиново-суничний довгоносик

Малиново-суничний довгоносик

Це жук невеликого розміру, сірувато-чорного кольору. Його довжина – 3-4 мм.

 • Довгоносик завдає колосальної шкоди посадкам полуниці, поїдаючи листя, квіткові бутони і квітконоси. Визначити появу цього паразита можна за станом квіткових бутонів і квітконіжок, які можуть бути з’їденими або зів’ялими.
 • Малиново-суничний довгоносик зимує в грунті або під залишками листя і трави. Навесні, коли на рослинах починається активний період вегетації і масове цвітіння, комаха виповзає назовні і знищує перші квіткові бутони, які дають найбільш великі і смачні ягоди. Найбільшої шкоди це комаха завдає раннім сортам полуниці.
 • Самка довгоносика робить кладку яйця всередині квіткового бутона. З’явилося на світ потомство – личинки поїдають молоде листя і вигризають стебла рослини.
 • Через 3 тижні личинки перетворюються на дорослих особин – жуків, які продовжують знищувати зелень кущів.

Метод боротьби: усунути шкідника з ділянки можна за допомогою хімічних препаратів системної дії. Крім того, необхідно дотримуватися правил сівозміни.

Суничний Кліщ

Суничний Кліщ

Суничний Кліщ

Це мікроскопічна комаха розміром від 0,2 до 0,4 мм

 • Молоде покоління кліщів – це личинки прозоро-білуватого кольору, дорослі особини – світло-коричневого кольору.
 • Харчуються шкідники соком листя полуниці. Пошкоджене листя перестає рости, деформується і зморщується.
 • У заражених кліщем рослин різко знижується врожайність ягід. Сильно уражені рослини гинуть.
 • Оптимальні умови для появи і масового розмноження цього паразита – це теплий і вологий клімат.
 • Кліщ розносить багато грибкових хвороб.

Боротьба з цим шкідником полягає в дворазовій обробці посадок розчином Карбофосу. Перше обприскування роблять на початковому етапі росту листків, друге – після збору врожаю і косовиці старого листя.

Використання здорових саджанців для посадки – одна з головних умов, як можна попередити навалу цієї комахи.

Слимаки

Слимаки

Слимаки

Цей шкідник зловтішається практично у всіх регіонах країни, але найчастіше він зустрічається в умовах високої вологості повітря з температурою 16-18 градусів.

 • Зимівлю слимаки переносять в поверхневому шарі грунту, на орних ділянках та у дерні.
 • Молоді особини відкладають яйця в кінці літа в затишних і вологих місцях.
 • Слимаки знищують врожай полуниці. Вони виїдають практично всю м’якоть ягід, іноді харчуються листям.
 • В денний час доби ці шкідники ховаються, з настанням темряви вони активізуються.
 • В залежності від виду, тривалість життя слимаків варіюється від 1 до 4 років.

Методи боротьби: обробка ґрунту під посадку полуниці формальдегідом — посипання міжрядь гранульованим препаратом Слимакс. На ділянку площею 1 га витрачають 6-7 кг речовини. Замінити Слимакс можна Метальдегидом (10 кг на ділянку площею 1 га).

Крім цього необхідно проводити профілактичні заходи – мульчування поверхні грунту плівковим покриттям, меліорація ділянки та усунення надлишку вологості грунту.

Читайте:   Строманта – особливості догляду та вирощування

Хрущ травневий

Хрущ травневий

Хрущ травневий

Це комаха довжиною – 23-30 мм, чорного кольору з крилами і легким опушенням на тілі.

 • Переліт хрущів відбувається у вечірній час доби влітку. Ці шкідники поїдають практично всю зелень на плодоносних деревах.
 • Через 1-1,5 місяці самки травневого жука зариваються глибоко в грунт для відкладання яєць. Кладка яєць відбувається на глибині близько 20-25 см. Одна самка може відкласти до 100 яєць в кілька етапів, причому за один сезон.
 • Через 3-4 тижні з’являється молоде потомство – личинки, які спочатку харчуються органічним добривом, потім переходять на харчування корінням рослин.
 • Личинки хруща завдають найбільшої шкоди рослинам. Цикл розвитку личинок становить 3-4 роки. Після цього відбувається процес їх лялькування. Через місяць з лялечок виходять жуки, які перезимували в грунті, виповзають ранньою весною на поверхню грунту.
 • Боротися з ними складно, тим не менш, є деякі методи, з допомогою яких цих шкідників легко знищити.

Методи боротьби: перш за все, необхідно дотримувати правила посадки полуниці з урахуванням її агротехнічних особливостей. У період активної життєдіяльності жуків, полуницю обприскують системними хімічними препаратами – Актелліком, Золоном або Карате. Після появи на світ молодого потомства, у систему крапельного зрошення додають препарати – Маршал, Актару, Золон або Базудин. Якщо полив полуниці здійснюється методом дощування, в грунт вносять препарат Форс.

Персикова Попелиця зелена

Персикова Попелиця зелена

Персикова Попелиця зелена

Це дрібна комаха салатного кольору, яка селиться колоніями на черешках листків і квітконосах.

 • Пошкоджені попелицями рослини дуже швидко сохнуть. До того ж багато хвороб розносить саме ця комаха.
 • Профілактичні обробки полуниці мильно-тютюновим розчином або настоєм гострого перцю не дають ефективного результату.

Метод боротьби: для захисту тепличних рослин використовують хижу галицю. На відкритій ділянці необхідно дотримуватися правила сівозміни, а також проводити обробку рослин хімічними препаратами – Актеліком або Золоном. Таку обробку проводять двічі – до початку періоду бутонізації та після збирання врожаю.

Кліщ павутинний

Кліщ павутинний

Кліщ павутинний

Це мікроскопічні комахи білого кольору, які вкривають тонкою павутиною листя рослин і висмоктують з них сік.

 • Ці шкідники поселяються на нижній стороні листової пластини. Визначити наявність павутинного кліща можна за дрібними білими точками на поверхні листя.
 • Масове нашестя і розмноження цього паразита припадає на другу хвилю плодоношення суниці.
 • Щоб уникнути появи кліща, перш за все, слід використовувати здорові саджанці полуниці для посадки.

Метод боротьби: винищити павутинного кліща можна з допомогою филосейлюса – кліща-хижака. Ця комаха істотно знижує чисельність шкідників. Після його підселення, протягом 2-3 року, шкода, завдана павутинним кліщем, буде мінімальна.

Можна використовувати хімічні препарати для боротьби з цим паразитом – Флумайт, Санмайт, Актеллик або Ортус.

Сунична білокрилка

Сунична білокрилка

Сунична білокрилка

Це дрібні крилаті комахи, які за зовнішнім виглядом дуже нагадують білого метелика. Їх мініатюрні крила вкриті білим пилком.

 • Білокрилка мешкає на нижній частині листової пластини і живиться її соком. Ці шкідники не переносять сонячних променів, тому розташовуються в тіні.
 • Самка робить кладку яєць знизу аркуша. З яєць виходить безногое і малорухливе потомство – личинки, які присмоктуються до листя, висмоктуючи з них сік. Через місяць з них з’являються дорослі особини – білокрилки.
 • За один сезон самка може дати 4 покоління молодих особин. З приходом холодів, комахи ховаються в затишні місця – під опале листя або під грудки грунту. Після закінчення зимівлі, навесні білокрилка виповзає на поверхню.
Читайте:   Іпомея - квітуча ліана для вашого саду

Методи боротьби: заражені цим паразитом посадки зрошують хімічними препаратами – Актара, Актеліком або Карате, двічі за сезон – до початку цвітіння та після збирання ягід.

Деякі садівники використовують спеціальну плівку з сріблястим покриттям для вирощування полуниці або суниці для дезорієнтації комах. Своєчасне очищення ділянки від бадилля, смітної трави, а також проріджування насаджень запобігає появі цього паразита на плантаціях з полуницею.

Тютюнові трипси

Тютюнові трипси

Тютюнові трипси

Це найнебезпечніші шкідники полуниці. Причому цей паразит пошкоджує посадки не тільки у відкритому, але і закритому грунті.

 • Трипси – це комахи світло-коричневого кольору з торочкуватими крилами і тонкими вусиками. Зимують дорослі особини під опалим листям та в поверхневому шарі грунту на глибині 4-5 див.
 • Навесні трипси харчуються квітучими бур’янами, потім перебираються на корисну рослинність, у тому числі і на посадки полуниці.
 • За один раз самка може відкласти від 80 до 100 яєць. А за весь сезон може вилупитися 5 поколінь.

Боротьба з ними полягає в обробці рослин інсектицидами – Актеліком або Золоном. Зрошення насаджень проводиться до початку формування квіткових бутонів і після збирання врожаю.

Профілактика захворювань шкідників полуниці і суниці

Найнебезпечніші й поширені хвороби полуниці – фузаріозне в’янення, сіра гниль, плямистість. В залежності від виду хвороби, лікування хворих рослин здійснюється з допомогою системних інсектицидів або фунгіцидів.

На ділянці, де проводиться своєчасна обробка полуниці, рідко з’являються хвороби і шкідники.

Агротехніка цієї культури передбачає проведення кількох профілактичних обробок:

 • Весняна обробка полуниці полягає у видаленні верхнього шару грунту між кущами. Адже саме в цьому шарі землі більша частина комах проводить зимівлю. Після цього проводиться розпушування грунту, і видалення молодої порослі бур’янів.
 • Навесні на кущах обрізають старі квітконоси, вусики і листя. На місцях загиблих після зимівлі кущів висаджують молоді саджанці.
 • Щоб хвороби і шкідники не з’явилися на ділянці, необхідно провести як мінімум три профілактичних обробки.
 • У цих цілях використовують хімічні препарати. Полуницю обробляють три рази за сезон. Перше зрошення проводиться на початку весни препаратами, що містять мідь. Друга обробка проводиться в першій декаді квітня – до початку бутонізації рослин. В цих цілях використовують препарат Топсин М, Квадріс або будь-який інший фунгіцид.
 • Третя і завершальна профілактична обробка здійснюється відразу після цвітіння кущів фунгіцидами. Після такої системної обробки полуниці не страшні ніякі хвороби і шкідники.

Крім профілактичних заходів, рослинам потрібне правильне харчування, регулярні поливи, прополки і розпушування грунту. Адже, як відомо, саме ослаблені і відстаючі в рості рослини найбільше схильні до хвороб і шкідників.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*