Головна / Опалення / Сталеві радіатори опалення

Сталеві радіатори опалення

Індивідуальне опалення в більшості випадків виявляється вигідніше центрального. У силу цього деякі мешканці багатоповерхових будинків відмовляються від останнього. У приватних будинках не йдеться ні про який вид опалення, крім індивідуального. Але на підготовчому етапі може виникати безліч питань. Одним з них є вибір радіаторів. Одним з найкращих варіантів можна вважати радіатори опалення сталеві. Чому це так і які різновиди таких випромінювачів існують буде розказано в цій статті.

Сталеві радіатори опалення

З чого доводиться вибирати

У продажу можна знайти кілька основних видів радіаторів, які користуються попитом:

  • чавунні;
  • біметалічні;
  • алюмінієві;
  • сталеві.

Сталеві радіатори опалення

Чавунні батареї добре знайомі всім, хто жив у часи Союзу, а також тим, кому дісталася квартира у вторинному фонді. Старі зразки являють собою конструкцію з окремих ребер, які не відрізняються компактними габаритами. Є і сучасні модифікації, які отримали більш привабливий вигляд. Перевагою таких виробів є їх тривалий термін служби. Такі батареї найдовше служать в централізованих системах. Недоліком є висока інертність. На первинний нагрів батареї може бути витрачено значну кількість палива. У старих батарей на конвекційний нагрів йшло тільки 20 відсотків потужності, решта передавалася у вигляді інфрачервоного випромінювання.

Сталеві радіатори опалення

Біметалічні теплообмінники прийшли на зміну чавунним. Вони підкуповують своїм привабливим зовнішнім виглядом і продуктивністю. По тепловіддачі вони набагато перевершують чавунні аналоги. Пов’язано це з особливою формою секцій, які пропускають через себе значну кількість повітря. Технологія виробництва передбачає наявність сталевого каркаса із труб, який зверху покривається алюмінієм. Завдяки цьому відбувається швидкий вихід на робочу температуру, але застосовувати такі радіатори для опалення можна як у приватних, так і в централізованих системах. Недоліком є лише ліпший брак продукції і висока ціна.

Сталеві радіатори опалення

Теплообмінники з алюмінію також дуже затребувані серед покупців. Це пояснюється їх привабливим зовнішнім виглядом і можливістю складання радіатора необхідної величини з секцій. Вироби володіють високою швидкістю теплообміну. Але їх використання можливе тільки в системах індивідуального опалення, де ведеться суворий контроль якості теплоносія. Якщо цього не робити, то корозійний вплив солей дуже швидко зруйнує радіатори. Вартість алюмінієвих радіаторів досить висока. Золотою серединою з усього цього списку можна вважати сталеві радіатори, чому це так буде розглянуто нижче.

Види сталевих радіаторів

Сталеві радіатори випускаються в двох основних модифікаціях: панельних і трубчастих. Кожна з них має свої нюанси та особливості.

Читайте:   7 порад, як вибрати ефективний обігрівач для дому, квартири чи офісу

Панельні

Сталеві радіатори опалення

Панельні радіатори отримали свою назву в силу свого виду. Вони схожі на невеликі прямокутні конструкції з металу. Їх установка здійснюється на стіну або на підлогу. Циркуляція рідини в них здійснюється по спеціальних каналах, які знаходяться між двома сталевими пластинами. Канали прокладені зигзагоподібно, щоб збільшити площу тепловіддачі. Виготовляються вони методом штампування під пресом. В якості основи застосовуються сталеві листи товщиною до 1,5 мм. Елементи кріпляться між собою за допомогою точкового зварювання. Такий варіант є оптимальним, оскільки не викликає напруги в металі. Також в оброблюваних місцях зменшується ймовірність появи корозії.

Сталеві радіатори опалення

Сучасні панельні радіатори можна вважати лідерами по тепловіддачі. Між двома елементами, по яких циркулює носій, розташовуються пластини особливої форми. Завдяки їм збільшується швидкість потоку і нагрівання повітря. Основна енергія йде на конвекційні процеси, а не на випромінювання. Одним з мінусів такої конструкції є значна вага, але вона все одно менша, ніж у аналогічного за розмірами чавунної батареї. Кількість теплоносія, що циркулює всередині значно менше, ніж у чавунних батарей, тому можна говорити про високу економічність сталевих радіаторів. Очищення таких радіаторів опалення від пилу та павутиння може стати справжнім випробуванням.

Трубчасті

Сталеві радіатори опалення

Однієї з різновидів трубчастих радіаторів можна вважати регістри, які виготовлялися з декількох сталевих заготовок методом з зигзагоподібного розташування. Але сучасні радіатори такого типу кардинально відрізняються від регістрів. Труби в них встановлюються вертикально. У верхній і нижній частині проходить горизонтальна труба. Одна з них є подає, а інша відводить. При цьому з’єднання вертикальних і горизонтальних труб проводиться колекторним способом. Трубчасті варіанти радіаторів найчастіше є дизайнерськими рішеннями і підбираються індивідуально під конкретне житло.

Сталеві радіатори опалення

Товщина металу стінок радіаторів такого типу досягає 1,5 мм. У продажу можна знайти індивідуальні панелі і ті, які об’єднуються, як секції. Обслуговування таких радіаторів здійснюється досить просто, оскільки легко можна отримати доступ до поверхні з будь-якого боку. До переваг таких випромінювачів можна віднести їх стійкість до гідроудару, а також можливість роботи при значних тисках. Ремонт трубчастих сталевих радіаторів також не є занадто складним і виконується методом зварювання.

Зверніть увагу! Більш поширеними є саме панельні сталеві радіатори.

Способи підключення радіаторів

Сталеві радіатори опалення

Сталеві радіатори відрізняються тим, що мають два основних способи підведення труб:

  • бічне;
  • нижне.

Бічне є більш поширеним і має декілька варіацій:

  • одностороннє;
  • діагональне;
  • сідельне.
Читайте:   Отопительная система на базе конденсационного газового котла: ее принципиальное отличие и преимущества

Сталеві радіатори опалення

Односторонній тип бокового підключення зазвичай використовується в однотрубних системах. Він полягає в тому, що дві труби підводяться тільки з одного боку до радіатора. За однією з них здійснюється подача, а по другий зворотний відтік. Таке підключення підходить і для двотрубних систем, якщо радіатор є останнім у ланці. При такому способі обв’язки простіше застосовувати природну циркуляцію. Діагональне підключення вважається одним із самих ефективних. Підводить і відводить труба можуть розташовуватися як зверху, так і знизу. Головною вимогою є їх діагональне розташування. У цьому випадку носій рівномірно наповнює канали всередині сталевого радіатора опалення, забезпечуючи гпрний прогрів і високий рівень конвекції.

Сталеві радіатори опалення

Сідельний тип обв’язки передбачає підключення труб опалення до нижніх висновків радіатора по обидві сторони. Виглядає такий варіант акуратніше інших, але зобов’язує встановлювати циркуляційний насос, який буде з достатньою швидкістю продавлювати носій, щоб він проходив по каналах. Якщо мова йде про однотрубну систему розведення, тоді під сталевим радіатором обов’язково встановлюється перемичка, яка буде забезпечувати безперервний струм в разі демонтажу радіатора для обслуговування або заміни.

Сталеві радіатори опалення

Зверніть увагу! Нижній спосіб підключення теплообмінників передбачає наявність висновків на нижній межі. Він дозволяє практично повністю приховати провідники в підлозі, залишивши лише короткі висновки. Цей тип випромінювачів має більшу вартість порівняно з тими, які мають бокове підключення.

Класи сталевих радіаторів

Сталеві радіатори опалення

Сталеві вироби відрізняються не тільки методом підключення, але і деякими конструктивними особливостями. Щоб систематизувати їх, була придумана система класів. Найменшим є десятий клас сталевих випромінювачів. Він являє собою сталеву панель зі змійовиком. Зверху і знизу по ній проходять дві труби. Такий варіант підходить для добре утеплених приміщень, де упор робиться на естетичну складову. Наступним класом є одинадцятий. Він відрізняється від десятого наявністю конвекційних пластин, які кріпляться до задньої частини теплообмінника. Ефективність при цьому зростає, але її недостатньо для повноцінного опалення неутеплених приміщень.

Сталеві радіатори опалення

Двадцятий клас виробів із сталі являє собою два теплообмінника 10 класу, які об’єднані в одну конструкцію. Між ними є простір для вільної циркуляції повітря. Такі конструкції були особливо поширені раніше. Для побутових потреб частіше купуються випромінювачі 21 і 22 класу. Перший являє собою симбіоз однієї батареї 10 і однієї батареї 11 класу. Завдяки конвекційної решітці зростає продуктивність. Але 22-й клас все одно виявляється більш ефективним в силу того, що конвекційний змійовик займає весь простір між двома компонентами.

Читайте:   Повітряний клапан в опаленні: будова та функції

Сталеві радіатори опалення

Якщо потрібна велика теплова віддача тоді варто звернути увагу на 30 і 31 класи. За аналогією з попередніми 30-й клас об’єднує у собі три випромінювача 10 класу. При цьому циркуляція повітря здійснюється вільно в просторі між компонентами. Тридцять перший клас має три випромінювача 11 класу. Кожен, з яких йде з окремим конвекційним змійовиком. Варто розуміти, що такі теплообмінники досить габаритні, тому часто монтуються в громадських місцях та прийомних.

Сталеві радіатори опалення

Підбір розмірів радіаторів

Щоб вибрати необхідний розмір сталевих радіаторів для опалення, необхідно спочатку розрахувати необхідну теплову потужність для конкретного приміщення. Зробити це можна, керуючись усередненим значенням, яке має співвідношення 10 до 1. Воно означає, що на нагрів десяти квадратних метрів площі витрачається приблизно кіловат потужності. Насамперед варто визначитися із загальною площею приміщення. Наприклад, якщо загальна площа приміщення становить 14 м2, то на його опалення повинно бути витрачено приблизно 1,4 кВт потужності. Але говорити, що це дійсно так можна тільки для тих приміщень, які мають утеплення.

Сталеві радіатори опалення

Для холодних приміщень, які мають три стіни, що виходять на вулицю, необхідно зробити запас на 30%. Це означає, що кінцева потужність сталевого радіатора буде вже не 1,4 кВт, а 1,8 кВт. Якщо площини стін мають достатнє утеплення пінопластом або пінополістиролом, а також в будинку добре утеплений дах, тоді можна брати 85% від номінальної потужності. Але в більшості випадків так поступати не варто, щоб був запас на випадок сильних морозів. Знаючи необхідну теплову потужність, можна визначити розміри радіатора, який буде потрібно. Відео про вибір радіатора опалення можна подивитися нижче.

Зробити це можна на таблиці, яка наведена нижче. В лівій колонці наведено значення для ширини радіатора, а в верхньому рядку – висоти радіатора. В клітинці на перетині можна знайти теплову потужність того чи іншого сталевого радіатора. Важливо підмітити, що радіатори різних конфігурацій можуть мати схожу теплову потужність, тому обрати можна саме такий виріб, яке найкраще впишеться в інтер’єр.

Резюме

Як видно, сталеві радіатори є досить економічним рішенням в плані придбання, а також у плані витрат носія. Їх не можна застосовувати в системах центрального опалення, але вони відмінно підходять для індивідуального опалення. При цьому важливо правильно розрахувати кількість і розміри сталевих радіаторів, щоб вони могли покривати необхідну площу.

Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*