Головна / Будівельні матеріали / Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Різноманітність способів застосування дерева для внутрішньої і зовнішньої обробки обумовлює наявність на ринку великої кількості необхідних для цього матеріалів, кожен з яких в свою чергу поділяється за видами, сортами та класами. Види вагонки, тонкої струганої дошки для обшивки поверхонь, для вітчизняного покупця в першу чергу поділяються на звичайну і євро. Подальший вибір залежить від необхідності використовувати хвойні або листяні дошки, яка буде краще форма профілю, а також співвідношення ціна/якість, яка визначається сортом деревини.

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Звичайна і євровагонка

Своєю назвою вагонка зобов’язана  захищати від сонця і дощу вантажі, що перевозились за залізницям до впровадження сучасних матеріалів. Використання дерева для обшивки вагонів було найбільш доцільним, так як воно не тільки дешевше заліза, але і краще запобігає парниковому ефекту. Спочатку дошки кріпилися звичайним способом, але з часом для спрощення монтажу і запобігання появи щілин, в разі яких-небудь деформацій, їх стали виготовляти з замками шип-паз. Ідея була оцінена по достоїнству і такі дошки стали широко застосовуватися в облицювальних роботах.

В інших мовах такої прив’язки до походження назви немає, тому при відвідуванні зарубіжних будівельних магазинів треба шукати просто профільовані дошки. Для їх виготовлення застосовується стандарт DIN 68126/86, розроблений в Європі і по ряду вимог є більш жорстким місцевого Госту. Відповідно, продукція, що експортується або просто виготовляються по DIN стандартам, вітчизняному покупцеві знайома як євровагонка.

До звичайної вагонки, зробленої ще за радянськими стандартами, будівельники мають велику кількість претензій – як за характеристиками, так і за зручністю монтажу. Вологість у 20-25% занадто висока – при товщині дошки 20 мм під час всихання часто виникають деформації, з якими не справляються маленькі замки, що так і чекають щоб вискочити з паза. Ворсиста поверхня і кількість сучків, особливо не контрольоване, роблять неважливою не тільки форму, але і якість такої продукції.

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Профіль стандартної вагонки виготовленої за Гостом.

Як підсумок, євровагонка, незважаючи на ціну, набагато охочіше використовується будівельниками завдяки своїм перевагам:

  • Більш продумана форма: великий шип не боїться деформацій, оптимальна товщина і ширина ламелей (12,5 і 88 (без урахування шипи, з них – 96) мм відповідно), наявність вентиляційних канавок, можливість вибору малюнка профілю.
  • Не допускається ворс на лицьовій стороні, ретельна обробка замку шип-паз для легкості монтажу.
  • Вся євровагонка висушується до вологості 10-15%, що зводить нанівець можливість її деформування і ймовірність появи  гнилі. Сухі дошки простіше зберігати, обробляти і доглядати за ними в процесі експлуатації.
  • Після розпилювання дерева, дошки, залежно від якості ділять як мінімум на чотири сорти, з урахуванням виробничих дефектів і стану самої деревини.

Види профілів вагонки

Так як вагонка використовується для облицювання багатьох поверхонь, виробники враховують бажання покупців надати своєму приміщенню деяку індивідуальність і виготовляють кілька різновиди профілів, які можна підібрати не тільки по зовнішньому вигляду, але і для визначених видів робіт. Один від одного профілі відрізняються наявністю або відсутністю фасок, різновидами замків, формою і розміром лицьової і тильної сторін.

Традиційна євровагонка

На лицьовій стороні такого профілю біля шипа обрана додаткова фаска, внаслідок чого після монтажу на стіні видно яскраво виражені шви. Фаска може бути незграбною або заокругленою. Заокруглена отримала назву Softline.

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Вагонка «Softline»

Так як така форма поверхні позбавлена кутів, менша імовірність появи сколів і задирок, в процесі експлуатації, тому Softline вважаються більш придатними для таких приміщень як сауна.

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Вагонка Штиль»

Відмінністю такого профілю є відсутність фаски біля шипа, тому шви після монтажу не так яскраво виражені, як при використанні традиційної вагонки. Цим користуються при необхідності створити імітацію стіни зібраної з бруса, тому більша частина вагонки «Штиль» випускається потовщеною до 25 мм і вільно може використовуватися для облицювання фасадів будівель.

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Вагонка «Ландхаус»

Ламелі, до яких відносяться такі види дерев’яної вагонки, одні з найдорожчих, так як при їх виробництві лицьова сторона піддається фрезеруванню або іншим методам обробки, що утворюють на поверхні дерева складні малюнки. Є навіть профілі з ефектом різьблення по дереву, які отримують, використовуючи гаряче тиснення під пресом.

Читайте:   Види фанери та її основні характеристики

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Вагонка «Блокхаус»

Якщо вагонка Штиль імітує стіни зроблений з бруса, то профіль «Блокхаус» має повністю закруглену лицьову частину. Завдяки такому рішенню після складання стіна виглядає так, ніби будинок зібраний з оциліндрованих колод. В основному застосовується при облицюванні фасадів будівель.

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Вагонка «Американка»

У цьому профілі не просто знята фаска біля шипа, а зроблений плавний перехід від нього і до середини лицьової частини. Завдяки такому рішенню досягається точна імітація сайдингових панелей, але при цьому будинок облицьований натуральним деревом.

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Двостороння вагонка

У такого профілю немає тильного боку – обидві його частини зроблені лицьовими. Така вагонка стане в нагоді в разі необхідності зробити тонку дерев’яну перегородку. Також при облицюванні стіни є можливість підібрати більш вдалий малюнок або розташувати на тильній стороні дрібні дефекти.

Цю вагонку не рекомендується застосовувати в приміщеннях з високою і змінною вологістю, так як вона єдина з усіх різновидів євровагонки яка не має компенсаційних (вентиляційних) каналів.

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Сорти вагонки

На відміну від інших матеріалів, які залежно від своєї вартості обробляються по-різному, вся вагонка виготовляється одними і тими ж методами, в одній партії і проходить через ті ж машини. Сортуються вже повністю готові дошки залежно від наявності на них тріщин, сучків, смоляних кишень, погано оброблених ділянок (непрострогов) і яскраво вираженою синяви, яка є наслідком неправильної сушки дерева.

Також при покупці вагонки треба враховувати такий неприємний момент, що кожен з виробників може сортувати продукцію, грунтуючись на різні ГОСТи, або взагалі розробити технічні умови. Як підсумок, якщо немає впевненості в продукції конкретного виробника, то є сенс перевірити хоча б частину дощок перед їх придбанням.

Екстра

Додаткові назви – «безсучкова» або «преміум». Навіть дрібні непростроги і тріщини на лицьовій стороні неприпустимі, тому в додатковій обробці такий профіль не потребує. На погонному метрі допускається наявність одного здорового світлого сучка, але без тріщин і інших пороків біля нього. При наявності розкритих смоляних кишеньок, смола витягується, а сама ділянка зашпаровуються і зачищається дрібною наждачкою.

Клас А

У таких профілях допускається наявність 2-3 сучків на погонний метр вироби і дрібні відколи біля них. На лицьовій частині можуть бути дрібні непростроги і мікротріщини (в залежності від виробника – зашпакльовані). Також дозволяється наявність торцевих тріщин, але розміром не більше ніж ширина дошки. Зроблені з серцевини профілі кількістю не повинні перевищувати 20% усіх дошок в упаковці. Якщо дошки з хвойних порід дерева, то дозволяється незначна засмоленность – не більше 10% від загальної кількості. Загальне забарвлення може змінюватись на невеликих ділянках дощок (до 10%) у кожній десятій з них в упаковці.

Клас В

На одній дошці дозволяється наявність двох випадаючих сучків, а також тріщини на лицьовій поверхні довжиною до 300 мм і торцеві. На кромках дошки допускаються сучки, які випали діаметром не більше 20 мм. Дошки можуть бути з серцевинною частини і зі смоляними кишеньками. Якщо вони виготовлені з хвойних порід, то дозволяється засмоленность поверхні. В трьох місцях на одній дошці допускаються місця, уражені комахами, але не більше ніж на 5% від усієї кількості дощок. Дозволена неналежне забарвлення крім синяви і непростроги, якщо вони не впливають на якість складання.

Клас С

До цього сорту відносяться всі дошки, що не потрапили у більш високі категорії і які можна використовувати за призначенням. Явно заборонено використання гнилих дощок, але по всім іншим параметрам обмежень немає. У таких профілях можуть бути отвори від сучків діаметром більше двох сантиметрів, наскрізні тріщини і смоляні кишеньки, засмоленности і прорости, уражені комахами ділянки, невідповідність забарвлення. Непростроги та інші дефекти, які також не обмежуються, якщо тільки вони не впливають на стабільність поверхні. За розмірами дошки будь-якого сорту виготовляються з наступних специфікацій: довжина ± 50 мм, ширина ± 1 мм і товщина ± 0,5 мм.

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки
Клас А Клас В Клас С
Сучки Допустимі: сучки, без тріщин, не більше 2-3 шт на 1 метр дошки; тріщини і сколи на сучках з боку гребеня і з боку паза на нижній кромці, які непомітні в зібраному вигляді. Допустимі випадають діаметром до 20 мм і випали діаметром 20 мм – не більше 2 шт на метр дошки. Допускаються сучки, які випали діаметром понад 20 мм
Тріщини Допустимі: торцеві розміром ширини дошки і мікротріщини. Допустимі торцеві розміром 300 мм. за напрямком волокон. Допустимі.
Серцевина Допустима розміром не більше половини дошки у 20% з дощок упаковки. Допустима. Допустима.
Кренева деревина Допустима в невеликій кількості. Допустима якщо не буде чинити впливу на збірку. Допустима.
Смоляні кишеньки Допустимі діаметром не більше 6 мм, 2 шт. на довжину дошки. Допустимі. Допустимі.
Засмолені ділянки Допустимі не сильно засмоленные ділянки у 10% дощок з упаковки. Допустимі. Допустимі.
Проріст Допустима не більше половини ширини дощок. Допустима. Допустима.
Ураження комахами Не допустимо. Допустимі не більше 3 шт. на довжину дошки у 5% дощок з упаковки. Припустимо.
Ділянки гнилі Не допустимі. Не допустимі. Не допустимі.
Відмінність забарвлення Допустимо у 10 % дощок на 10 % площі дошки.

Не допустима синява.

Допустимі смуги.

Неприпустима синява.

Припустимо.
Якість обробки Допустимі дрібні шорсткості та заглиблення на кромці в області сучків. Допустимі дефекти строжки, які не впливають на збірку. Допустимі дефекти строжки, що не погіршують якість обробки.

Різновиди вагонки в залежності від порід деревини

Для виробництва вагонки застосовуються будь-які сорти деревини. Вибір між ними залежить від необхідних характеристик, які хотілося б бачити у обробленої поверхні, підбираються види вагонки для внутрішньої обробки або зовнішніх робіт, а також бюджету, який можна виділити на її придбання. Основний поділ йде на дошки, отримані з хвойних і листяних порід деревини.

Хвойні породи

Характеризується наявністю ефірних масел і смол, що ставлять природний бар’єр для вологи і різних грибків, тому таку вагонку найчастіше вибирають для використання в зовнішній обробці. Також ними лицюють стіни в лазнях і парильнях, але для цього дошки проходять ретельний відбір і процес знесмолювання. Вагонка з хвої вигідно відрізняється великим терміном експлуатації, який може становити кілька десятиліть.

Ялина. Завдяки природній м’якості цього дерева, воно частіше використовується для отримання вагонки з округлими формами. Дизайнери часто рекомендують цей матеріал для обробки приміщень, дизайн яких виконаний в якому-небудь із сучасних стилів.

З фізичних характеристик виділяється низький показник шорсткості і красива фактура поверхні без яскраво виражених візерунків.

Завдяки порівняно невисокій вартості і міцнісними властивостями, така деревина широко застосовується для зовнішньої і внутрішньої обробки. Однак слід враховувати високий рівень гігроскопічності ялинових дощок – для збільшення терміну служби їх обов’язково треба обробляти відповідними хімікатами.

Сосна. Таку вагонку можна вважати самим бюджетним рішенням серед усіх хвойних порід, що, втім, не применшує її характеристик, що стосуються зовнішнього вигляду дощок і їх міцності.

У вагонки соснової є тільки два суттєвих недоліки на які варто звернути увагу перед покупкою:

  • Низька щільність деревини, яка хоч і зменшує загальну вагу покриття, але робить його вразливим до подряпин і подібним пошкоджень.
  • Соснові дошки, навіть відповідним чином оброблені, протягом довгого часу виділяють смоляні краплі, що особливо неприємно в разі використання їх при обробці в лазні. Якщо в парильні притулитися до просмоленим деревині, то це практично гарантований опік.

Модрина. Єдиний недолік, який можна знайти у такого покриття – висока вартість, яка цілком визначається його якістю.

Серед переваг, в першу чергу, виділяються міцність цієї деревини, яка мало того що висока сама по собі, але ще і збільшується з часом, приблизно на третину перевищуючи показники дощок, виготовлених з іншої хвойних порід.

Характерна структура модрини не тільки визначає красу дощок, але і надає їм виняткові теплоізоляційні властивості. Міститься у волокнах дерева смола є природним бар’єром, який оберігає його від вологи і комах-шкідників, а також протягом всього терміну експлуатації зберігає природний червонуватий відтінок, який відмінно виглядає на будь-якій поверхні.

Кедр. Природне просочення кедрових дощок смолами надає їм сильний характерний хвойний запах, сприятливо впливає на людський організм, зокрема на нервову систему.

Кедрова вагонка це відмінний теплоізолятор, а також завдяки високій щільності, має високу стійкість до механічних пошкоджень. За умови правильної обробки, кедрові дошки зберігають всі свої властивості протягом декількох десятиліть, що дозволяє використовувати їх як у внутрішній, так і для зовнішньої обробки.

Додатковий «бонус», який отримують власники приміщень оброблених кедрової вагонкою – це відсутність комарів, яким не подобається запах цього дерева.

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Вагонка з сосни.

Листяні породи

Так як в складі немає смол та інших летких речовин, такі типи вагонки переважно застосовуються для внутрішньої обробки, включаючи приміщення в саунах і лазнях. Загальний недолік таких матеріалів – менша довговічність, але найчастіше це компенсується низькою теплопровідністю, що дозволяє застосовувати їх в приміщеннях, прогревающихся до високих температур.

Липа. Відрізняється порівняно невисокою вартістю, винятковою стійкістю до механічних пошкоджень, деформацій і дії вологи, що робить вироби з такого дерева ідеальним рішенням для використання в лазнях або для оздоблення балконів.
Істотний недолік такої вагонки – з часом вона помітно темніє, тому дошки з липи в обов’язковому порядку потребують додаткової обробки просоченнями запобігають гниття дерева.

Вільха. При нагріванні дощок з вільхи, вони виділяють у повітря леткі сполуки, що містяться в дереві дубильних речовин. Крім того, що природа цих сполук благотворно впливає на людський організм, саме дерево не вбирає в себе вологу, тому з успіхом використовується при обробці приміщень, у яких передбачається висока вологість повітря.

До іншим переваг матеріалу відноситься низька теплопровідність, високі звукоізоляційні властивості і характерне забарвлення, завдяки якій вільха легко впізнавана при використанні її в якості оздоблювального матеріалу.

Недолік, який доведеться обходити, це порівняно невисоких термін служби, що виправляється застосуванням захисних засобів.

Дуб. Вироби з цього дерева були і залишаються елітної «класикою жанру», відрізняється неперевершеною якістю і відповідною вартістю.

Високі міцнісні характеристики впливають не тільки на подальшу експлуатацію виробів, але і на вартість обробки з чого складається їх ціна для кінцевого покупця. Також розцінки на вагонку з дуба сильно залежать від її довжини, а для облицювання приміщень в лазні дизайнери якраз рекомендують підбирати довгі і неширокі дошки, які створять більш цілісний малюнок.

Види вагонки для внутрішньої і зовнішньої обробки

Вагонка з липи.

Цінні, екзотичні породи

Найчастіше під екзотикою розуміються вироби, зроблені з червоного дерева. Так як ареалом вирощування для нього є виключно тропічні ліси, на вітчизняному ринку така продукція зустрічається нечасто і вартість має досить високу. Незважаючи на хороші фізичні характеристики, така деревина підходить для всіх типів обробки, а розміри стовбурів дерев дозволяють отримувати вагонку практично будь-яких розмірів. Переважно вона застосовується для внутрішньої обробки приміщень.

Розміри дерев’яної вагонки

Для різних цілей може знадобитися вагонка з певною довжиною, товщиною і шириною, але це не є якоюсь помітною проблемою, так як вона проводиться в багатьох розмірах, а по довжині взагалі продається дошками від 0,3 до 6 метрів з кроком в 10 см.

Обов’язково треба враховувати, що чим ширша вагонка, тим більша ймовірність її деформації при змінах температури або вологості. Відповідно, більш вузькі дошки краще витримують геометрію, а також володіють більшою стійкістю до ударних навантажень і іншим механічним впливам. Певного декоративного ефекту можна досягти, якщо у випадковому порядку встановлювати дошки різної ширини. Цей спосіб монтажу практично не позначається на міцності отриманої поверхні.

По товщині оптимальним варіантом для внутрішніх робіт є вагонка розміром 12,5 мм – це розраховане оптимальне співвідношення ваги і міцності. Якщо використовувати вагонку для зовнішніх робіт, товщину краще підбирати вже в межах 15-20 мм, хоч вона і вийде дорожче – такі ламелі здатні утримувати не тільки свою вагу, але і досить товстий шар утеплювальних матеріалів.

Довга вагонка не обов’язково виготовляється з цільного шматка деревини – найчастіше застосовується метод зрощування дощок по довжині, коли в одну ламель з’єднуються шматки розміром 150-750 мм. Стикування проводиться на мікрошип, а саме місце з’єднання додатково проклеюється і до висихання клею утримується під тиском.

Недоліки зрощених ламелей більше відносяться до використання у внутрішній обробці:

  • Технологія зрощення не дозволяє отримати дошку тонше 15 мм, що впливає на її вагу та вартість.
  • Немає можливості дізнатися який використовувався клей на виробництві і не буде виділяти шкідливих речовин при нагріванні – цей фактор часто утримує від покупки споживачів які збираються будувати лазню.

Перевагою виготовленої таким методом вагонки є відсутність внутрішніх механічних напружень матеріалу. Загальна довжина цих ламелей – до 6 метрів, а по сортності вони можуть ставитися навіть до класу «Екстра».

Як підсумок – з перерахованих різновидів і характеристик вагонки зрозуміло, що асортимент цього матеріалу, пропонований на ринку, може повністю задовольнити запити будь-якого покупця: за якістю, кількістю і вартістю.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*