Головна / Сад та Город / Вирощування огірків на шпалері

Вирощування огірків на шпалері

Огірок – культура досить примхлива. Трохи що не так – і плоди виростають то гіркими, то замість добірних корнішонів з’являються закарлючки. Ось і городникам доводиться використовувати різні способи отримання цього овоча.

При застосуванні методу вирощування огірків у відкритому грунті на шпалері не тільки з найбільшою ефективністю використовується земельну ділянку, але і продовжується їх плодоношення, більш рясний і якісний збирається врожай.

Які переваги дає шпалерне вирощування огірків?

Якщо порівнювати даний метод з традиційною посадкою в розстилання, то він дає набагато більше переваг:

  • за зростаючими вертикально рослинами легше доглядати, поливати і збирати врожай;
  • плоди дозрівають рівномірно, вони не стикаються з землею, а значить, менше вражаються хворобами і шкідниками;
  • завдяки рівномірному освітленню листків активно йде фотосинтез і урожай дозріває швидше.

Що собою являє шпалера?

Для влаштування шпалери знадобляться опорні стовпи, металевий дріт і шпалерна сітка. Розміщують ці споруди на південних ділянках, рівних або з невеликим ухилом, з родючим грунтом.

В якості опор можна скористатися дерев’яними кілками або металевими трубами. Висота їх буде залежати від характеристик сорту і складе від 1 до 2 метрів. Щоб шпалера зберігала стійкість, опори заглиблюють в землю на півметра.

Вирощування огірків на шпалері

Висаджувати огірки краще на гряди, в одну лінію, залишаючи між ними проміжок не менше 15 см для сортів, що мало плетуться і не менше 25 см для огірків з рясним листям. Між грядами витримують відстань 1,5 м.

Читайте:   Огляд ранніх популярних сортів огірків

Уздовж приготованих гряд по центру потрібно вкопати опори з кроком 4-5 м, якщо сітка не використовується, то краще розташовувати їх ближче один до одного. Між ними натягують у 3 яруси дріт і потім кріплять шпалерну сітку з ячейками 15х15 см. Щоб посилити жорсткість конструкції, можна верхній дріт замінити дерев’яною рейкою: вона вже точно не провисне.

Вирощування огірків на шпалері

Оскільки при такій посадці огірки мають потребу в регулярному поливі в більшій мірі, то доцільно одночасно з будівництвом шпалери здійснити і монтаж систем крапельного поливу. Її поливні трубопроводи потрібно закріпити на нижньому дротяному ярусі. Якщо садять огірки не насінням, а розсадою, то систему поливу монтують перед висадкою.

Варіант виготовлення шпалери для огірків своїми руками

Просту і зручну шпалеру для огірків можна зробити своїми руками. Щоб зібрати конструкцію, потрібні бамбукові палички діаметром близько 3 см і висотою від 1 м, а також мотузка. Майбутню грядку під огірки перекопують, вносять добрива і приступають до виготовлення конструкції. Бамбукові палички вкопують попарно по протилежних сторонах грядки. Одна перпендикулярно до землі, друга – під кутом 60-70°. Нагорі палички скріплюють між собою за допомогою мотузки. Відстань між опорами в ряду – 50-60 см.

Шпалера для огірків зроблена своїми руками

Шпалера для огірків зроблена своїми руками

Зробити конструкцію більш стійкою допоможуть додаткові паралельні поперечини. Бамбукові палички, закопані під кутом, візуально ділять на 3 частини. Примотують мотузкою на розміченій висоті 3 ряду бамбукових паличок вздовж грядки. Насіння або розсаду висаджують під похилі палички.

Така конструкція добре тримає огіркові батоги. До того ж бамбук не схильний до гниття, легкий, довговічний. А саму конструкцію просто споруджувати і демонтувати на зиму.

Відео: Як зробити шпалери для огірків

Способи посадки огірків і правила формування рослин

Висаджуючи огірки розсадою, урожай можна зібрати набагато раніше. Вирощують її в легкій живильній ґрунтосуміші зі слабокислою реакцією. Саджанці у віці 15-20 діб з трьома справжніми листочками висаджують на грядку, коли мине загроза заморозків.

Читайте:   Вирощування огірків у бочці - переваги і нюанси роботи

Щоб прискорити отримання урожаю, при прямих посівах насіння рекомендується спорудити під шпалерою просте плівкове укриття на дугах, знімають яке після появи 5-6 листкіів і вусів. Верхній шар грунту до моменту посіву повинен прогрітися до +15°C.

Схема формування куща огірків при вирощуванні на шпалері

Схема формування куща огірків при вирощуванні на шпалері

Правильне і своєчасне формування куща дуже важливе для огірків – тоді вони достигають раніше і в більшій кількості, продовжується їх плодоношення. У молодих рослин до 5 міжвузля знизу видаляють бічні пагони і зав’язь. Коли огірок доросте до півметра, всі бічні пагони прищипують, залишивши на них по два листка. Ще вище потрібно буде залишати за 4 листка.

Технологія вирощування огірків на шпалері

Верхівки рослин, що дотягнулися до верхнього ярусу дроту, обвивають навколо нього без заломів, направляючи їх в одну сторону. Їх не треба прищипувати, так як зростання батогів у відкритому грунті хоч і зупиняється в серпні, але урожай можна буде збирати ще майже місяць.

При зайвій густоті листя у верхній частині шпалери, деяку її кількість обривають, але роблять це вранці, щоб ушкодження за день підсохли.

Збір урожаю

Вирощуючи огірки розсадним способом і на шпалері, урожай можна зібрати на 3 тижні раніше, ніж з примірників, посаджених насінням, так і плодоносити вони будуть майже до кінця вересня. Корнішони слід вибирати регулярно, інакше у переростків погіршуються смакові якості, і затримуються утворення нових зав’язей.

Технологія вирощування огірків на шпалері
Шпалерний метод підвищує врожайність огірків в 3-4 рази, не дарма європейські сільгоспвиробники впровадили його повсюдно і отримують стабільно високі врожаї.

Відео: Вирощування огірків на шпалеріЗалишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*