Головна / Сад та Город / Вирощування капусти броколі у відкритому грунті – від посадки насіння до врожаю

Вирощування капусти броколі у відкритому грунті – від посадки насіння до врожаю

Вирощування капусти броколі у відкритому грунтіНапевно, не знайдеться жодного власника земельного наділу, де не висаджують на своїх сотках капусту. Існує безліч видів цього овоча, більшість з яких добре відомі
нашим дачникам. А ось про брокколі знають не всі, хоча за рядом параметрів вона вигідно відрізняється від багатьох інших видів капусти.

В чому її цінність, яка специфіка вирощування у відкритому ґрунті? У пропонованій статті садівники знайдуть багато корисної інформації та практичних порад щодо розведення цієї культури.

Існує близько 200 сортів брокколі. Але вирощуються в основному два – «Brassica italica» і «Brassica oleracea». Ось на них і буде зроблений акцент.

Оптимальні умови для вирощування

Брокколі відрізняється невибагливістю. Вона безболісно переносить спеку і засуху, не вимагає якогось особливого догляду. Але виконання наведених рекомендацій дозволить отримати дійсно добрий урожай.

 • Хороша освітленість ділянки. На відміну від багатьох інших овочевих культур, для брокколі штучне (або природне) затінення не потрібно.
 • Підвищена вологість. Броколі відноситься до рослин вологолюбні. У місці її вирощування рекомендується підтримувати рівень вологості: повітря – 85%, ґрунту – 75%.
 • Грунт. Краще, якщо це буде чорнозем або глинозем. Хоча до складу грунту брокколі дійсно невибаглива (оптимальна її кислотність – на рівні 6,5 рН).
 • Температурний режим. При описі специфіки вирощування цього виду капусти часто зазначається, що культура витримує значні заморозки на ґрунті (до -7ºС) чи спеку. Деяких малодосвідчених садівників така інформація вводить в оману, в тому числі, і з часу висадки рослини в ґрунт. Для брокколі найбільш комфортною вважається температура +18 (±2) ºС.
 • Гарна природна циркуляція повітряних потоків. Вибираючи місце для вирощування брокколі, це необхідно враховувати.

Вирощування капусти броколі

Підготовка насіння до висадки

Це стосується тільки посадкового матеріалу, зібраного самостійно зі своєї ж ділянки або взятого у когось. Магазинна продукція (за умови, якщо торгова точка – спеціалізована) попередньої підготовки не потребує.

Алгоритм дій по посадці:

 • Вимочування насіння. Для цього готується марганцевий (слабкий) розчин або береться чиста, підігріта вода (градусів до 50). Час витримки – приблизно ⅓ години.
 • Просушування.
 • Занурення в спец/розчин. Його ще називають стимулятором росту. Приблизна витримка в ньому насіння – 5,5 годин.

Найпростіший рецепт

20 г золи (тільки деревної!) на 1 л води. Розчин «дозріває» не менше 2-х діб, протягом яких його необхідно регулярно перемішувати.

Читайте:   Посів розсади: терміни посіву насіння, період дозрівання і час висадки

Рекомендація по збиранню насіння

 • Насінники прибираються з грядок до заморозків.
 • Попереднє просушування в теплому приміщенні (2 тижні, як мінімум).
 • Обмолот насінника.
 • Відбраковування некондицію, тобто насіння, які непридатні для висадки – за розміром, станом оболонки і так далі.
 • Зберігання, як і для будь-якого іншого посадкового матеріалу – місце сухе, темне, прохолодне.

Вирощування капусти броколі

Підготовка грунту

Нічого особливого в цьому процесі немає. Все так само, як і для інших культур – скопування по закінченні сезону. Навесні, при настанні теплої погоди, рекомендується внесення добрив. Використовувати слід склади мінеральні. Наприклад, аміачну селітру (10) або суперфосфат (40) – в г/м2.

Порядок висадки брокколі у відкритий грунт

Точні терміни необхідно уточнювати за місячним календарем, стосовно до особливостей місцевого клімату. Тому дані – усереднені, а отже, суто орієнтовні.

Розсадою

Приблизно в середині березня насіння поміщають в закритому (ящики, контейнери) ґрунті, а в другій половині квітня – початку травня розсада висаджується на ділянки. При такій технології вирощування перший урожай буде приблизно до середини червня.

Вирощування капусти броколі

Насінням

Висаджування у відкритий ґрунт проводиться залежно від ступеню прогрівання ґрунту. Різниця тільки в часі дозрівання капусти. Збирати врожай доведеться пізніше, ніж при вирощуванні за першою методикою.

Вирощування капусти броколі

Плюси способу

 • Менше клопоту. Кожен дачник знає, скільки місця займають контейнери з розсадою і як складний догляд за нею в домашніх умовах – щоденний контроль над розвитком, полив, дотримання режиму освітленості і так далі.
 • Більш інтенсивний розвиток брокколі. При такому способі вирощування рослина не піддається стресу в процесі пересадки у відкритий грунт, і розсаді не потрібен час на акліматизацію в нових умовах.

Технологія висадки

Вирощування капусти броколіВідстань (см) вибираються: між рядами – 55 (±5), лунками – в межах 30. Насіння надміру заглиблювати не слід. Орієнтовно – на 1 фалангу пальця. Чому так, зрозуміти нескладно. Брокколі – овоч, який дає «вершки», отже, культура розвивається вгору. А невеликий шар землі у вигляді присипки (приблизно 1,5 см) захищає насіння від їх вимивання з ґрунту опадами.

Відразу ж після висадки (насіння або розсади) і розрівнювання землі ділянку рясно поливають.

Рекомендації

 • Найкращий час для посадки брокколі – похмура погода.
 • Якщо ґрунт сухий, то спочатку поливання грядок, а через кілька годин – посів капусти.
 • На перший час необхідно створити для насіння (розсади) парниковий ефект. Для цього кожне посадкове місце накривається (що простіше всього) обрізаної пластикової пляшкою. Щоб зелень, яка проклюнулася розвивалась добре, бажано брати тару не менше 3 л, а ще краще – на 5. Такий захисний купол знімається при появі мінімум 4-х листочків.
Читайте:   Особливості вирощування пекінської капусти

Догляд за брокколі

Хоча він і не складний, але загальноприйнятих правил вирощування слід дотримуватися.

Вирощування капусти броколі

Полив

Доцільність зрошення визначається за вологістю ґрунту. Бажано полив робити або рано вранці або ближче до вечора, коли інтенсивність сонячних променів знижується. Причина – у самій воді. Її краплі, що потрапляють на листя, починають діяти як мікроскопічні лінзи, які заломлюють і фокусують світло. В результаті брокколі отримує множинні опіки.

Якщо полив організований за іншою методикою, наприклад, капілярної, то можна займатися зрошенням в будь-який час дня. Головне завдання – забезпечити проникнення води в ґрунт, до кореневої системи, одночасно виключивши її потрапляння на листя. Ось цим і треба керуватися. Хоча ввечері можна практикувати і методику дощування.

Прополка ділянок

Розпушування землі з одночасним видаленням бур’янів – одна з складових отримання гарного врожаю. Рекомендацій з цього питання багато, причому найрізноманітніших. Автор на основі власного досвіду вирощування брокколі радить займатися цим, коли ґрунт після поливу трохи просохне. Це значно спрощує боротьбу з бур’янами (вони легко витягуються з грунту разом з корінням).

Крім того, коренева система не позбавляється надовго вільного проникнення до неї повітря. Якщо прополку робити, наприклад, через декілька днів після поливу, то увесь цей час на грядках зберігається невидима, мікроскопічна кірка, що залишилася після випаровування води. І чим яскравіше світить сонце, тим товща вона буде. Досвідчені дачники таке спостерігали не раз, особливо якщо на ділянці не чистий чорнозем, а земля з великим вмістом глини.

Внесення добрив

Багато залежить від характеристик ґрунту, її складу, переважання/недостачі тих чи інших хімічних елементів.

 • Первинна підживлення – при висадці у відкритий ґрунт приблизно на третій тиждень. Найпростіше користуватися покупними препаратами. Тим, кого більше цікавлять народні засоби, можна дати один з рецептів – полив грядок розчином, приготованим з гною і кропиви (1: 10). Але обов’язково витриманого, відстояного.
 • Протягом вегетаційного періоду добрива вносяться ще двічі. Слід використовувати склади калійно-фосфорні. Саме ці два хімічні елементи найбільш сприятливо впливають на розвиток брокколі у відкритому ґрунті. Специфіка застосування препаратів, їх періодичність – вся інформація знаходиться на упаковці.

Захист від шкідників

В принципі, у броколі, на відміну від багатьох культур, в саду ворогів практично немає. Це ще один її плюс при вирощуванні. Але в період розвитку, коли листя ще слабкі, про них слід подбати.

Якими відварами обприскувати:

 • З бадилля томатів. На 3 л води – 1 кг листя помідорів. Півгодинне кип’ятіння, охолодження, і можна використовувати.
 • З перцю. Потрібен не будь, а гіркий (висаджується практично на всіх дачах). Беруть чотири плоди подрібнюють і кип’ятять близько години в 1 л води. Природно, при постійному перемішуванні. Отриманий розчин витримується не менше доби. Потім субстрат виливається у відро чистої води, знову змішується (вже з нею), і використовується для обприскування брокколі.
Читайте:   Осіння підготовка малини до зими - список заходів та інструкції

Вирощування капусти броколі у відкритому грунті

Додаткова інформація

Вона буде корисна тим, хто ще не вирішив, чи варто на своїй ділянці вирощувати брокколі.

 • При грамотному догляді за один сезон можна зібрати два урожаю овочу
 • У брокколі міститься багато білків, і за цим показником вона нітрохи не поступається яловичині або курячим яйцям. Але на відміну від них, холестерин в організмі після прийому такої їжі не концентрується.
 • Брокколі вживається в різних видах сирому, тушкованому, вареному. Це дозволяє значно урізноманітнити меню.

Корисні поради

 • Ґрунт з підвищеною кислотністю для брокколі не є чимось критичним. Урожай можна зібрати хороший, але от якість капусти буде під питанням. Справа в тому, що на таких грунтах зростає ризик концентрації в овочі токсичних хімічних сполук і елементів (в основному, важких металів). Підвищення «екологічної чистоти» брокколі на практиці досягається нейтралізацією кислотності грунту. Один з варіантів – внесення компосту з розрахунку 8,5 кг/м2.
 • Для висадки у відкритий ґрунт насінням бажано підбирати сорти ранньої брокколі.
 • За умови, що на ділянці висаджуються різні види капусти, броколі слід віддалити від інших (розділити дистанційно). В іншому випадку відбудеться так зване перезапилення сортів, яке призводить до їхньої мутації.
 • При висадці броколі для вирощування у відкритому ґрунті, так само як і для інших культур, необхідно керуватися правилами сівозміни. Більш докладно про це можна дізнатися тут.
 • Якщо акуратно зрізати качан капусти, не зачіпаючи кореневу систему, то пасинки дають другий урожай. Головки цілком встигнуть повністю визріти і набрати належну вагу ще до настання перших холодів.

Вирощування капусти броколі у відкритому грунті

 • Не слід чекати, коли головки повністю затвердіють. Стосовно до брокколі зрізу підлягають молоді качани. Така особливість збирання врожаю дозволяє отримати не менш добрий другий.
 • Помічено – якщо зрізанням качанів займатися до сходу сонця або після його заходу, то капуста зберігається значно довше. Недосвідченому городнику має сенс перевірити дослідним шляхом – частина головок зібрати, наприклад, вранці, а решту – вдень. Практика зберігання покаже, яка методика доцільніше. Або навпаки – ніякої різниці.

Читач повинен розуміти, що одна з умов одержання високих врожаїв будь-якої культури – не боятися експериментувати на своїй ділянці. Ніяка інформація повністю підмінити особистий досвід не зможе.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*