Головна / Як побудувати дім / Водопровід / Водопровід в лазні: зимовий, розводка, як провести самому

Водопровід в лазні: зимовий, розводка, як провести самому

Існує досить велика кількість способів побудувати водопровід в лазні, від звичайної гумової труби — времянки, прокладеної по натягнутій між будівлями дроті, до серйозної саморегулюючої системи з підігрівом і автозливом. Схема водопостачання лазні традиційно вибирається, виходячи з умов експлуатації, віддаленості джерела води і періодичності користування парилкою. Головне, щоб взимку труби і запірну арматуру водопроводу не розірвало замерзлій всередині водою.

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Простий зимовий водопровід в баню

Повітряна прокладка тимчасового водопроводу в лазні допускається тільки за умови утеплення і регулярного постійного користування парилкою і водою. Але навіть в теплому кліматі субтропіків Сочі взимку трапляються морози, тому рано чи пізно, але такий водопровід перемерзне. Тому всі наземні і повітряні варіанти можна використовувати тільки влітку, а для зимової дачі водопровід потрібно укладати в грунт.

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Укладання труби в сухий грунт

Перше, на що необхідно звернути увагу, перед тим як провести воду в баню, це рівень грунтової води-верховодки. Найбільш древній і перевірений спосіб прокладки водопроводу для парилки без жодних зайвих премудростей і хитрощів вимагає виконання двох умов:

 • Максимально сухий і щільний грунт, з низьким рівнем поверхневих вод;
 • Труби для водопроводу в баню повинні бути тільки з поліетилену, ніякого поліхлорвінілу або поліпропілену.

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Укладена на глибину не менше 50 см поліетиленова водопровідна труба виявляється досить гнучкою і еластичною, щоб витримати тиск замерзлої води без пошкоджень. Єдиним вразливим місцем у водопроводі для лазні залишаються деталі металевої арматури – крани і зганяні, за допомогою яких традиційно з’єднують окремі гілки системи водопостачання.

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Порада! Щоб уникнути руйнування від крижаних пробок, ділянка водопроводу з поліетилену, прокладений по неопалюваному приміщенню, стикують не сталевими згонами і муфтами, а паяють встик, у вигляді однієї суцільної магістралі.

Якщо після закриття лазні в трубах залишається води менше ¼ від внутрішнього обсягу, то зимовий водопровід з поліетилену можна стикувати будь-яким доступним способом, але при цьому саму магістраль утеплюють пінополістиролом.

Труба зимового водопроводу з клапаном

Для місцевості, де бувають морози більш -20оС взимку, водопровід в лазні без опалення можна просто дообладнати дифузійним зливним клапаном. Процес облаштування клапанного зливу виглядає наступним чином:

 • Під поліетиленовою трубою водопроводу, в зручному місці, можна навіть в приміщенні лазні, пробивається в грунті міні-свердловина на глибину промерзання плюс 50-60 см. Діаметр пробитого отвору трохи більше діаметра водопровідної труби;
 • У зоні над міні-свердловиною в поліетиленову магістраль впаюють U-образне коліно, теж пластикове. У нижній точці коліна врізають штуцер, на який і одягають зливну пластикову трубу, довжиною, яка дорівнює глибині міні-свердловини;
 • На кінець зливної трубки одягають чохол з щільного геотекстилю. Всередину міні-свердловини засипають невелику кількість піску, щоб торець зливної труби, підключений до коліна водопроводу, злегка упирався в піщану подушку.
Читайте:   Автоматический полив его преимущества и оборудование

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Порада! Перед тим як зробити свердловину для води в лазні, потрібно буде провести невелику розвідку глибини залягання водяних пластів. Інакше замість зливу в грунт можна потрапити на підземний ключ, і тоді вся виконана робота і зусилля будуть марними.

Зрозуміло, що при роботі під тиском частина води, що йде по пластиковій трубі водопроводу, потрапить в грунт. Але це буде зовсім невелика кількість, не більше 20-25 л протягом цілого дня активного користування лазнею. Після того як вентиль на вході буде перекритий, вся залишилася в трубі зимового водопроводу волога почне стікати в коліно. Через 20-30 хвилин вода почне замерзати, розширюватися і видавлювати надлишки в грунт. Ніяких негативних наслідків для водопроводу лазні не настає.

Матеріал для різних частин водопроводу в лазні

Найчастіше, перед тим як будувати зимовий водопровід в лазні своїми руками, виникає проблема вибору відповідного матеріалу труб. Відповідь на питання не настільки очевидний, як може здатися. Наприклад, для розводки води в лазні для душу миття для поживу ідеально підходять поліпропіленові труби № 25. Пластик легко паяти і прокладати в самих важкодоступних місцях, тому більшу частину водопроводу в лазні виконують саме з поліпропілену.

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Для зимового водопроводу, прокладеного в грунті між колодязем і будівлею лазні, поліпропіленові труби доводиться серйозно утеплювати і обладнати обігрівом. Якщо вода буде регулярно замерзати всередині ємності з поліпропілену, то через 20-25 циклів заморожування — розморожування на ділянках зварювання з’являться тріщини, і через пару років лазня залишиться без водопроводу. Краще відразу замінити їх поліетиленом, що володіє приголомшливою пластичністю навіть при -50оС.

Усередині лазні пластик можна використовувати без обмежень. При закритому вентилі подачі води і відкритих кранах вода в будь-якому випадку зійде в нижню точку водопроводу, яку, як правило, обладнають лінією скидання рідини. Винятком є перехід від колектора водопроводу до кранів і баку для гарячої води всередині парилки. Цю частину водяної магістралі в лазні виготовляють з напівдюймової сталевої труби.

Розведення труб всередині лазні

Один з типових варіантів укладання труб в приміщенні наведено на схемі нижче.

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Вода заходить всередину будівлі через пів або стіну передбанника. Тут же розташовуються грязьовий фільтр, кран зливу води з накопичувального бака, зазвичай піднятого на горище споруди. У конструкції водопроводу передбачено три незалежних системи зливу:

 • З накопичувальної ємності;
 • З холодного контуру бойлера;
 • Злив з гарячого контуру, з’єднаного з теплообмінником печі.

Незважаючи на гадану складність, схема досить проста і ефективна в роботі. Після глушіння топки печі надлишковий тиск пара видавить воду і з бойлера, і з водяного накопичувача. Зливні крани, розташовані під чорновим підлогою в лазні, залишають відкритими, що забезпечує відносно повний вихід рідини з водопроводу за короткий термін.

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Найбільш поширені схеми підключення труб в лазні

Крім матеріалу і кліматичних умов, для прокладки зимового водопроводу буде потрібно врахувати спосіб подачі води для лазні. Як правило, воду для парилки і миття на дачі можна підвести трьома способами:

 • Від централізованої системи водопостачання;
 • Від свердловини, пробуреної на видаленні в 15-20 м від лазні;
 • Забирати воду з колодязя, розташованого на невеликому видаленні від будівлі лазні.
Читайте:   Фильтры для воды: надежная очистка от интернет-магазина КТУ

Підключення зимового водопроводу для лазні у всіх випадках дещо відрізняється від системи водопостачання дачі або житлового будинку через відсутність постійного опалення приміщення. Найбільш складним вважається підключення зимового водопроводу до централізованої лінії водопостачання дачного селища.

Як провести воду в баню з дому або централізованої мережі

Головна селищна магістраль може перебувати на невеликій глибині, високий тиск і постійний проток не дають воді замерзати навіть при мінусовій температурі повітря. Якщо до цього додано якісне утеплення, то перемерзнути труба може лише в разі аварії. Інша справа — невеликий зимовий водопровід, безпосередньо підведений до лазні.

Схема підключення труб до лазні і до магістралі

Якщо використовувати водопровідні труби з поліетилену, то можна особливо не побоюватися за їх цілісність. Пластик витримає будь-яке заморожування. Складніше справа йде з вентилем і фільтром, за допомогою яких водопровідна труба підключена до центральної магістралі.

В цьому випадку єдиним технічно грамотним рішенням є будівництво кесону або колодязя, як на схемі.

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Якщо лазнею користуються раз на тиждень, і поруч немає житлового, постійно опалювального приміщення, то без облаштування кесона просто не обійтися. Існує чимало схем з обігрівом зимового водопроводу, але їх надійність залишає бажати кращого. Особливо в ситуації, коли лазня знаходиться далеко за містом, куди господарі вибираються взимку раз в тиждень, або постійно виникають перебої з електропостачанням.

В системі водопроводу буде потрібно встановити два зливних крана:

 • Один безпосередньо після вхідного вентиля;
 • Другий – в нижній точці водопроводу всередині лазні.

Після завершення парних процедур доводиться опускатися в колодязь, перекривати воду на вході в водопровід і відкривати дренажний кран. Але поки не відкритий зливний кран-клапан всередині лазні, вода не піде з системи. Потрібно піднятися в приміщення і розблокувати його. Тиск повітря в магістралі вирівняється, і залишки вологи, а це приблизно 10 л води, стекут в пластикову ємність в колодязі.

Підключення водопроводу від будинку до лазні

Ситуація значно спрощується, якщо приміщення парилки знаходиться поруч з опалювальним будинком. В цьому випадку водопровід до лазні можна прокласти без особливих хитрощів і перестраховок.

Як матеріал можна використовувати поліпропіленові труби, найкраще марки « Стабі », армовані товстої алюмінієвої фольгою. У будинку трубу зимового водопроводу підключають до системи гарячого водопостачання. Можна під’єднати і до висновку холодної води, але в цьому випадку для обігріву магістралі потрібно буде одягнути на сполучну муфту гріючий елемент. Теплопровідності фольги буде досить, щоб підведене до труби тепло поширювалося на 5-7 м довжини водопроводу.

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Для прокладки магістралі досить вирити між будинком і лазнею траншею глибиною 60-70 см, засипати її насипною теплоізоляцією. Пластикову трубу одягають в двошарову поліпропіленову теплоізоляцію, укладають на подушку і засипають глинистим грунтом.

Читайте:   Який вибрати насос для свердловини

Якщо відстань між лазнею і будинком більше 7 м, то потрібно буде використовувати саморегулюючий гріючий кабель. Пластикову магістраль попередньо обтягують металевою фольгою, далі спіраллю намотують кабель на 24 В, після чого одягається « панчіх » теплоізоляції і укладається в підготовлену траншею.

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Зрозуміло, що гріти трубу зимового водопроводу в лазні доведеться цілодобово, тому для забезпечення пожежної безпеки для електрообігріву потрібно зробити окремий понижуючий трансформатор з автоматом захисту.

Водопровід в баню з колодязя

Дуже часто основним джерелом води для лазні на дачі або на заміській ділянці залишається звичайний колодязь, викопаний досить далеко від приміщення парилки. Брати воду з колодязя доводиться за допомогою погружного насоса. Труба водопроводу укладається в грунт на глибину не менше 2 м і виводиться в колодязну шахту через отвір в бічній стінці. З цієї ж лінії прокладається гумовий гофр або шланг для живильної насос електропроводки.

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Щоб уникнути розморожування зимового водопроводу, на насосі не ставлять зворотного клапана, а на вхідній лінії в лазні монтують водоскидний повітряний вентиль. Після завершення банних процедур досить відкрити його на 10-15 хв., Щоб вода втекла назад в колодязь. Рідина може стекти і без повітряного дроселя, тільки процес це буде досить довгим, і в сильний мороз воду на стоці в шахті колодязя може прихопити льодом.

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Облаштування водопроводу від свердловини до лазні

Другим за популярністю способом є водопостачання лазні зі свердловини. Схема облаштування водопроводу для лазні мало чим відрізняється від системи для звичайного житлового будинку, але є і свої хитрощі.

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Якщо в лазні побудована повноцінна система каналізації з відведенням брудної води в септик, то свердловину під водопровід можна пробити і під будівлею лазні. Зрозуміло, що в цьому випадку буде потрібно робити повноцінний МЗЛ-фундамент з утепленням опорної стрічки і відмостки.

Якщо свердловина винесена за переділи будівлі, то шахту доведеться обладнати теплим цегляним кесоном з подвійним люком. Щоб не заморозити вентильну арматуру водопроводу, на оголовке свердловини вхідний люк доповнюють теплою стулкою з пінопласту або пінополістиролу товщиною в 70 мм. Стіни кесона до самого дна можна утеплити ППС або ППУ.

Для скидання води з водопроводу на вивідній магістралі погружного насоса встановлюють дренажний вентиль з коротким коліном-перехідником, що з’єднує трубу з шахтою свердловини. Щоб злити залишки води, що скупчилася у водопроводі в лазні, досить відкрити вентиль на 5-10 хвилин і не забути закрити його назад.

Водопровод в бане: зимний, разводка, как провести своими руками

Багато господарів встановлюють дистанційно керовані електроклапани, щоб не опускатися в кесон після кожної миття в лазні. Це зручно, але на практиці ручні вентилі виявляються надійніше.

Висновок

Зимовий водопровід в лазні, крім продуманої схеми і якісної збірки, зажадає регулярного обслуговування. Як мінімум раз в квартал кожен вентиль і клапан потрібно буде повністю відкрити і закрити з десяток разів. Пластикова арматура легко прикипає, і якщо не стежити за її станом, то через рік-два крани можуть закиснути і заклинити.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*