Головна / Будівництво і ремонт своїми руками / Чим відрізняється лазня від сауни – характерні особливості мікроклімату та облаштування

Чим відрізняється лазня від сауни – характерні особливості мікроклімату та облаштування

Традиції різних країн мають свої специфічні особливості, пов’язані з культурою, релігією, кліматом, поглядами на життєві ситуації, способом мислення і звичаями, успадкованими від предків.

Не винятком є і банні процедури, що представляють собою цілий ритуал. Споконвіку з їх допомогою лікувалися, гартувалися, розслаблялися і приходили в норму після важких буднів. В процесі важливого заходу велися задушевні бесіди, а в «таємничому» місці проводились різноманітні обряди. У всякому разі, так було в російських селах. Порівняно недавно наші співвітчизники познайомилися з дещо іншим порядком прийняття оздоровчих процедур, але чим відрізняється лазня від сауни, досконально знають небагато. Є й ті, хто досі думає, що обидва поняття означають одне і теж, а «сауна» – це лише слово фінського походження, що стало останнім часом досить популярним.

Чем отличается баня от сауны – характерные особенности микроклимата и устройства

Характерні особливості лазні та сауни

Незважаючи на однакове призначення, що відбуваються усередині лазні і сауни фізичні процеси та їх вплив на організм людини мають певні відмінності. Вони пов’язані з кількома позиціями:

  • температурою;
  • вологістю;
  • конструкцією печі;
  • внутрішнім пристроєм;
  • наявністю традиційних аксесуарів.

Колись російська лазня і фінська сауна опалювалися «по-чорному». Відсутність труби дозволяло швидко прогріти мийну. Пар і дим, при цьому, поширювалися по приміщенню і поступово виходили назовні через отвір в стіні. Пізніше топити стали «по-білому». Сьогодні електричні сауни встановлюють прямо в квартирах, а ось для лазні зводять окрема будівля.

Чем отличается баня от сауны – характерные особенности микроклимата и устройства

Температурно-вологісний режим

Наочно зрозуміти, чим відрізняється лазня від сауни, допоможе роз’яснення їх головного принципу функціонування. У російській лазні присутній вологість, доходить до 70 відсотків, а температура навколишнього повітря знаходиться в межах 50-75 градусів. Процедура очищення організму від токсинів і шлаків відбувається в більш щадному режимі, тому відвідувати лазню можуть люди, які мають які-небудь проблеми зі здоров’ям. Вологе повітря м’яко, але глибоко прогріває тіло, при цьому серцебиття залишається в нормі, а пара, що утворюється при выплескуванні води на кам’янку, розходиться на найдрібніші частинки, а тому практично не обпікає. Тут існують свої хитрощі, які полягають у створенні «правильного» пара, не викликає задуху. Щоб він не вийшов «сирим», камені повинні бути гранично розпеченими, а повітря досить прогрітим, тому після розтоплення печі необхідно почекати години чотири-п’ять.

Читайте:   Сауна в квартирі. Чи можна встановлювати

Фінська сауна відрізняється присутністю сухого гарячого повітря. Його вологість, як правило, становить 4-8 відсотків, хоча іноді вона може доходити до 20 відсотків. При цьому температура всередині приміщення підвищується до 120-130 градусів. Сухий і гарячий повітря чинить негативний і навіть шокуюче вплив на організм, висушуючи слизові оболонки, викликаючи кашель, а нерідко – і обпікаючи. У зв’язку з цим, тривалість перебування в парній, або потельне, сауни скорочується в два рази (не більше 10 хвилин) порівняно з банної парилкою, а перерви для охолодження між заходами збільшуються в чотири рази, до 40-50 хвилин. Дані періоди та їх кількість вибираються індивідуально, з урахуванням самопочуття.

Прогревающими процедурами в сауні зловживати не слід – небезпечно для здоров’я!

Перевагою сухого пара щодо вологою атмосфери російської лазні є знищення паразитують на шкірному покриві хвороботворних мікроорганізмів. В обох випадках пори чудово очищаються, але якщо після виходу з сауни тіло не буде обмыто, буквально через п’ять хвилин з’явиться ризик вбирання постигла шкірою шкідливих складових, що знаходяться в навколишньому просторі. Саме тому споруджують поруч басейн або душову.

Чем отличается баня от сауны – характерные особенности микроклимата и устройства

Гарячий сухе повітря благотворно впливає на м’язове розслаблення, з’являється спокій, так як активність нервової системи знижується. У сауні створюються ідеальні умови для релаксації. У російській лазні вологе повітря сприяє очищенню дихальних шляхів, процедури супроводжуються влучними ударами віником і масажем. Присутні ведуть себе трохи активніше, прогріваючи тіло більш тривалий період і відчуваючи, при цьому, приємне розслаблення. По можливості, вони охолоджуються в найближчому водоймищі, а взимку – навіть в снігу. Атмосфера вологою російської лазні більш звична для людського організму, в зв’язку з чим процедури показані навіть людям, страждаючим серцево-судинними захворюваннями. Без фанатизму, звичайно. А ось сауну їм відвідувати категорично не рекомендується.

Читайте:   Парогенератор для бани и сауны на сайте Sistrade.com.ua по выгодным ценам

Особливості печі

У російських лазнях обов’язково присутня справжня піч – кам’яна або металева, обкладена цеглою. Розпалює полум’я камені, розташовані в спеціальному відсіку. На них у процесі банних процедур плескают воду, що перетворюється в пар. Камені й стінки печі довго прогріваються, але зате і тепло утримують досить тривало. У верхній частині мають ємність для води, призначену для миття тіла.

Сучасні сауни обладнуються електрокамінами, здатними швидко нагріти повітря в приміщенні до високих температур. Тут також є відкрита кам’янка, але на неї воду не бризкають, тому і жар виходить сухим. Приємний запах дров і їх характерне потріскування відсутні, зате частенько використовуються натуральні масляні ароматизатори. Щоб зберегти низький рівень вологості, бак з водою на електропіч не встановлюють.

Чем отличается баня от сауны – характерные особенности микроклимата и устройства

Характерні атрибути

Для російської лазні основним аксесуаром є віник, традиційно пов’язаний з берези або дуба. Його попередньо розмочують у гарячій воді, і тільки після цього починають злегка поплескувати їм за розпареного тіла. При цьому відбувається:

  • розслаблення м’язів;
  • очищення пір;
  • приведення в тонус нервової системи;
  • поліпшення кровообігу.

У сауні віник марний та навіть шкідливий. Низький рівень вологості сприяє осипання листя і пошкодження сухої шкіри.

Справжню фінську сауну обладнують басейном. Швидке чергування гарячого повітря і холодної води допомагає загартовування і оздоровлення організму. Поряд з сучасними квартирними саунами споруджують душ. Для російської ж лазні характерно обмивання тіла водою з тазу або глечика. Але якщо в сільській місцевості поблизу виявляється водойма, то лазневі процедури традиційно закінчуються купанням в річці або озері.

Внутрішнє пристрій

І лазня і сауна мають роздягальню (передбанник) і мийне відділення. Різниця полягає у вологому парилці і сухий потельне. Причому банна мийна і парилка можуть бути об’єднані. У сауні, як правило, встановлюють столи для масажу, а в парильному відділенні лазні споруджують верхні полиці.

Читайте:   Сходи на другий поверх в приватному будинку – поради по виготовленню та встановленню

Зовні фінські сауни виглядають акуратніше і шляхетніше. Підсвічування можуть розташовуватися всюди, тоді як в російській лазні лампи розміщують під стелею, щоб на них випадково не потрапляла вода. У першому випадку часто встановлюють скляні двері, а у другому – лише дерев’яні. Існує і ще одна істотна відмінність, яка полягає в дислокації двох об’єктів. Лазня – це завжди окремий комплекс з двох-трьох приміщень, а сауна може перебувати навіть у міській квартирі.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*