Головна / Сад та Город / Хвороби баклажанів: види та лікування

Хвороби баклажанів: види та лікування

Багато хто з нас люблять поласувати смачними баклажанами (або, як їх іноді ніжно називають, синенькими). Однак виростити урожай цих примхливих пасльонових не завжди під силу навіть досвідченим городникам. Виною тому численні хвороби улюблених баклажанів в теплиці. Про те, які небезпеки підстерігають культуру, будемо говорити сьогодні.

Ознаки допущених помилок при вирощуванні

Далеко не завжди хворобливий вигляд плодів або цілих рослин не обов’язково буває обумовлений дією комах-шкідників або патогенною інфекцією: іноді ми просто неправильно доглядаємо за своїми посадками, чим провокуємо складності в розвитку овочевої культури.

Хвороби баклажанів: види та лікування
Всім відомо, що при вирощуванні овочевих культур на території закритих теплиць, їх лікування спеціалізованими препаратами істотно обмежене – можна використовувати тільки певний набір препаратів в строго обумовлені періоди розвитку культури. Тому варто приділити більше уваги профілактичним заходам. Непогано зарекомендувала себе передпосадкова обробка посівного матеріалу: обов’язково потримайте насіння в слабкому розчині марганцівки протягом 20 хвилин перед посадкою.

Отже, якщо атака шкідників виключена, а зовнішніх ознак ураження вірусами не спостерігається, можливо, ви допустили одну або кілька таких помилок вирощування:

  • загущена посадка. Коли баклажанові кущики посаджені дуже густо, їм не дістається достатньої кількості сонячних променів, тому плоди можуть змінити свій колір з звичного фіолетового на бурий. Якщо таке сталося, спробуйте видалити верхні листя з рослин, щоб збільшити приплив сонячного світла до плодів – це має вирішити проблему;
  • недотримання режиму поливу. Якщо рослини поливаються неправильно або нерегулярно, то плоди баклажанів схильні до появи тріщин;
  • скидання квіток і зав’язей. Іноді таке може відбуватися, якщо мала місце азотна підгодівля, відразу після посадки або рослина була полита холодною водою;
  • згортання листя і потемніння країв. Така метаморфоза може відбуватися, якщо рослинам не вистачає калію;
Читайте:   Як вибрати насіння хорошої якості і де їх краще купувати?

Хвороби баклажанів: види та лікування
Якщо листя баклажана тягнуться вгору, розташовуючись під гострим кутом до стебла – значить, їм не вистачає фосфору;

Листя баклажанів світлішають, якщо рослинам недостатньо азоту.

В статті як підживлювати баклажани, ви можете прочитати як, чим і коли здійснювати підгодівлю цієї культури.

Розвиток грибкових захворювань

Якщо жодного із зазначених порушень не допущено, а баклажани все одно не виглядають здоровими, значить, має місце прояв захворювань.

Зокрема, баклажани схильні до грибкових інфекцій. Поширенню грибків сприяє висока температура і підвищена вологість. Так, найчастіше на баклажанових кущах розвивається сіра гниль – поява на листках сіруватих водянистих плям, поступово збільшуються в розмірах, на яких згодом з’являється сірий наліт. Боротися з сірою гниллю можна за допомогою фунгіцидів – обробляйте рослини мідним купоросом чи колоїдною сіркою. А після остаточного збирання врожаю в теплиці слід повністю замінити грунт, так як в ньому можуть залишитися спори збудника захворювання. Залишки рослин потрібно спалити, а на цій грядці протягом двох років не варто садити пасльонові, пам’ятайте, що грибкові спори залишаються життєздатними протягом 24 місяців.

Хвороби баклажанів: види та лікування

Ще одна проблема, яка переслідує любителів баклажанів – це фітофтороз. Хвороба проявляється в появі іржавих плям на поверхні листя і стебел. Якщо рівень вологи буде підвищуватися, пошкоджені місця починають загнивати. Боротися із захворюванням можна будь-якими препаратами, що містять у складі мідь. А деякі городники вибирають народні методи, обприскують грядки часниковим настоєм (давленого часнику 1 склянка на 3 л води), або змішаними в рівних пропорціях сироваткою і водою. Така обробка абсолютно безпечна і може проводитися навіть у період формування плодів.

Багато неприємностей городникам може доставляти чорна ніжка – захворювання, що вражає рослина на рівні грунту. Стебло поступово стоншується і як тільки інфекція доходить до кореневої системи, рослина неминуче гине. У якості профілактичних заходів слід приділяти увагу підтримці оптимального режиму вологості, не допускати різких температурних коливань, а також контролювати густину посадок. Якщо уражені рослини все ж виявлені, їх потрібно безжально видалити з теплиці і знищити.

Читайте:   Полив огірків холодною водою

Хвороби баклажанів: види та лікування
І ще одне поширене грибкове захворювання – так звана біла гниль. Ця напасть вражає всю поверхню рослини, провокуючи утворення білого нальоту. У внутрішній порожнині стебел з’являються тверді вкраплення, які перешкоджають природному руху поживних речовин, як результат, плоди дозрівають водянисті і несмачні. Постраждалі рослини поступово всихають, а провокується хвороба низькою температурою і високою вологістю. Якщо у вашій теплиці з’явилися ознаки розвитку білої гнилі, негайно обробіть пошкоджені місця крейдою або присипте золою. Полив слід проводити виключно теплою водою, не забувати про правила сівозміни та вчасно прибирати залишки рослин з тепличної грядки.

Враження баклажанів вірусами

Як і у випадку з грибковими інфекціями, вірусні патогенні мікроорганізми – частий гість на баклажанових грядках. Ефективна боротьба з ними полягає в першу чергу в своєчасних профілактичних заходах.

Хвороби баклажанів: види та лікування

Але якщо час упущений, ворога, як кажуть, треба знати в обличчя:

тютюнова паличка. Про те, що рослини заражені , свідчить поява на листках плям світло – або темно-зеленого кольору. З часом прогресує вірус, і уражаються плоди, на них з’являються жовті плями. У тому випадку, якщо вражені тільки коріння кущів, зовнішніх ознак хвороби ви не помітите, тоді буде складно визначити, від чого гинуть рослини. На жаль, вилікувати таку недугу дуже складно, набагато простіше, не допустити її виникнення. Якщо ви вирощуєте баклажани з насіння, проводьте передпосадкову обробку, замочуючи його у 20% розчині соляної кислоти. Якщо ж ознаки захворювання, помічені на розсаді, негайно видаліть уражені саджанці;
схожі прояви та аналогічні методи боротьби характерні для ще одного вірусу – стрика;

Хвороби баклажанів: види та лікування
ще один бич баклажанових грядок – столбур: листя змінюють забарвлення на червоно-фіолетове, стебла набувають ламкість, а листя опадає. Єдина профілактична міра полягає в зменшенні чисельності цикад, яке досягається видаленням бур’янів, що ростуть поруч з теплицею.

Читайте:   Підготовка лілій до зими - список заходів та поради щодо їх проведення

Розвиток бактеріальних хвороб

Найбільш часто зустрічається захворювання, яке має бактеріальну природу – чорна плямистість. Хвороба вражає всю рослину цілком і може проявлятися на будь-якій стадії розвитку баклажанового куща.

Хвороби баклажанів: види та лікування

На поверхні листя і стебел з’являються чорні крапки з жовтою облямівкою, а на плодах – опуклі водянисті враження, які поступово перетворюються у відкриті виразки. На жаль, хворі рослини не підлягають лікуванню, навіть якщо вам вдасться зберегти кущ, врожаю він все одно не подарує.

Примітно, що бактерія-збудник захворювання знаходиться в насінні плодів і навіть в їх залишках, тому знищення забракованих примірників потрібно проводити особливо ретельно.

Як бачите, більшість проблем у вирощуванні баклажанів пов’язані з банальним недотриманням правил агротехніки: температурного режиму та вологості в теплиці. Особливо небезпечне перезволоження грунту – адже тепличні умови сприяють підвищенню рівня вологості. Щоб не допустити розвитку захворювань, намагайтеся дотримуватися оптимальних умов, необхідних для нормального розвитку культури, а також не забувайте проводити передпосівну обробку насіннєвого матеріалу.

У момент пересадки розсади ретельно оглядайте кожну рослину. При виявленні підозрілих екземплярів, краще їх відразу видалити, щоб не ризикувати всією грядкою. Ще один важливий момент – своєчасна обробка грунту. Вчасно видаляйте бур’яни, які є місцем існування великої кількості комах, що переносять патогенні віруси та інфекції. Не можна забувати також про правила сівозміни: щоб збудники не накопичувалися у верхніх шарах ґрунту, чергуйте посадки культур на одних і тих же ділянках. Намагайтеся неухильно дотримуватися основних правил догляду та вирощування баклажанів, і вам обов’язково вдасться отримати багатий врожай смачного й корисного овочу, якому не страшні будуть хвороби і шкідники.

 


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*