Головна / Будівельні матеріали / Технічні характеристики мінеральної вати, її марки та критерії вибору

Технічні характеристики мінеральної вати, її марки та критерії вибору

Технічні характеристики мінеральної вати

Щоб жити у комфорті та тиші, ми намагаємося захистити своє житло від холоду і стороннього шуму. На протязі довгих років люди шукали як захиститися від літньої спеки і зимових морозів. Для обігріву почали спочатку використовувати вогнища у камінів, пізніше до них приєдналися електричні обігрівачі.

А от якщо в якості ізоляції використовувати утеплювач на основі мінеральної вати, то можна і від зимових холодів врятуватися, і від літньої спеки. Мінвата технічні характеристики якої ми розглянемо в даній статті має кілька різновидів, кожна з яких володіє своїми перевагами і недоліками, тому перед покупкою треба їх уважно вивчити. Далі розглянемо, які з матеріалів можуть вважатися мінеральною ватою та їх властивості.

Кілька порад з вибору мінеральної вати

Перерахуємо фірми-виробники, які випускають мінвату відмінної якості. Це, зокрема, «URSA», «ISOVER», «PAROC», «Rockwool». Однією з найкращих вважається мінеральна вата родом з Німеччини. Якщо вона вам зустрілася в інтернет магазині будівельних матеріалів – купуйте сміливо. Адже більше ні в одній країні Євросоюзу немає таких прискіпливих органів сертифікації. Так що не дарма кажуть, що німецька якість говорить сама за себе.

Вартість мінвати залежить від її щільності. Чим вище цей показник, тим складніше виготовляти матеріал, і тим більше вихідної речовини потрібно при його виробництві. Це очевидно – адже із збільшенням щільності і число волокон збільшується.

Хоча шлаковата і скловата відрізняються спокусливо низькими цінами, добре подумайте, перш ніж їх купувати. Ці матеріали і як звукоізолятор вельми посередні, і тепло тримають не дуже добре. А ось проблем при монтажі не оберешся – якщо скловата потрапить на шкіру уражене місце потім довго буде запалюватися і свербіти.

Дізнайтеся у продавця, в якому напрямку розташовані волокна матеріалу. Якщо вони йдуть вертикально, то мінвата буде краще зберігати тепло і захищати від шумів. Коли волокна розташовані хаотично, матеріал стає більш міцним, витримуючи значні динамічні навантаження.

Перевірте, чи по стандартам виготовлено даний виріб – про це зазначено на упаковці.

Читайте:   Виды сухих строительных смесей

Тепер про таку важливу деталь, як розміри мінвати. Прийшовши в магазин для покупки цього матеріалу, уважно вивчіть його характеристики, а потім попросіть продавця розкрити упаковку. Не варто слухати запевнень в тому, що розмір плит дійсно 5 сантиметрів, не більше і не менше. Краще переконатися в цьому особисто.

Які види мінеральної вати випускаються сьогодні

Теплоізоляторами, що відносяться до класу мінват, можна вважати три матеріали: скляне волокно, волокно, вироблене з шлаків, (шлаковата), а також кам’яну вату. Всі ці матеріали мають різну довжину і товщину волокна і відрізняються один від одного різними параметрами. Зокрема, у них різні стійкість до навантажень, теплопровідність, вологостійкість і здатність протистояти нагріванню. Скловата, застосовувалася для утеплення в радянські часи, і сьогодні стоїть досить дешево. Але вона, на відміну від шлакової і кам’яної вати, дуже колюча. Робота з нею вимагає застосування запобіжних заходів. А тепер поговоримо докладно про кожен із типів мінвати і перерахуємо їх характеристики.

Скловата

Даний матеріал складається з волокон товщиною від 5 до 15 мікрон і довжиною від 15 до 50 мм. Вони роблять скловату пружною і дуже міцною. От тільки працювати з нею треба дуже акуратно – адже скляні нитки, зламавшись, можуть впиться в шкіру, потрапити в очі і поранити їх. Якщо випадково вдихнути скляний пил, можна і легені пошкодити. Тому при роботі з цим утеплювачем обов’язково треба надягати одноразовий захисний костюм, окуляри і респіратор. Не забуваємо і захистити руки – одягаємо рукавички.

Перерахуємо характеристики мінвати із скловолокна:

  1. Коефіцієнт теплопровідності – від 0,03 до 0,052 Вт/(м·К).
  2. Допустима температура нагрівання – до 500 0C. Оптимальним буде нагрівання не вище 4500C.
  3. Допустима температура охолодження – мінус 60 0C.

Шлаковата

Цей матеріал, який виготовляють з доменних шлаків, волокна має товщиною від 4 до 12 мкм, а довжина їх становить 16 мм. Так як шлаки володіють такою властивістю, як залишкова кислотність, то в сирому приміщенні вони можуть агресивно впливати на металеві поверхні. Крім того, шлаковата дуже добре вбирає вологу, тому вона непридатна для теплоізоляції фасадів будинків. За попередніми двома причинами не годиться вона для утеплення водопровідних труб, як металевих, так і пластикових. Крім того, даний матеріал крихкий, тому колеться, якщо його взяти голими руками.

Характеристики шлаковати:

  1. Коефіцієнт теплопровідності (у сухої речовини) – від 0,46 до 0,48 Вт/(м·К).
  2. Гранично допустима температура нагрівання – до 300 0C. При перевищенні цього значення відбувається спікання волокон, і матеріал перестає бути теплоізолятором.
  3. Гігроскопічність – висока.
Читайте:   Чим відтерти монтажну піну – поради від професіоналів

Кам’яна вата

У цього різновиду мінвати волокна приблизно такі ж за розміром, як у шлаковати. Але у них є суттєва перевага – вони не колються. Тому працювати з кам’яною набагато безпечніше, ніж з матеріалом з скла або шлаку. Її коефіцієнт теплопровідності становить від 0,077 до 0,12 Вт/(м·К), а гріти її можна до 6000C. До речі, якщо мають на увазі утеплювач мінвату, то мова, як правило, йде саме про кам’яну вату.

З всіх її різновидів найкращими параметрами володіє базальтова вата. Вона зроблена, як і звичайна кам’яна, з габро або діабазу. Але в кам’яній ваті присутні ще доменні шлаки, шихта та мінеральні компоненти – глина, вапняк і доломіт. Ці домішки сприяють збільшенню плинності маси, вони можуть складати до 35 відсотків об’єму всієї речовини. А сполучного компонента, заснованого на формальдегідній смолі, міститься менше – від 2,5 до 10 відсотків. Зменшення об’єму цієї речовини робить матеріал менш вологостійким, зате загроза випаровування фенолу також зменшується. У результаті знижується небезпека для здоров’я людей.

Вата з базальту відрізняється тим, що ніяких додаткових компонентів – ні мінеральних, ні зв’язуючих – не містить. Тому вона може спокійно витримувати нагрівання до 10000C. І охолоджувати її можна до мінус 1900C, що абсолютно не зашкодить цьому теплоізоляційного матеріалу. Базальтове волокно легко формується в рулони або листовий матеріал, також їм зручно набивати мати. А ще воно продається в розсипному вигляді. І звичайна кам’яна, і базальтова вата не горять – якщо їх нагрівати понад допустимої температури, то волокна матеріалу будуть тільки плавитися.

Про марки мінеральної вати і про те, де застосовується кожна з них

Купити мінеральну вату можливо у вигляді плит і матів. Ними утеплюють покрівлю, стелі і підлоги, внутрішні стіни і перегородки. Працювати можна як з рівними, так і з нестандартними поверхнями. Складнощів при використанні даного матеріалу зазвичай не виникає. Так як щільність мінвати може бути різною, то у відповідності з цим параметром виділяють кілька її марок. Далі детальніше про кожну з них.

Мінеральна вата марки П-75

Щільність цього матеріалу становить 75 кілограмів на кубічний метр. Він добре підходить для утеплення горизонтальних площин, які не піддаються великим навантаженням. Зокрема, це горищні приміщення, а також деякі види покрівлі. Ще ватою даної марки обертають для збереження тепла труби теплоцентралі, а також газові й нафтові труби. Виробники випускають мінвату і меншої щільності, але її можна застосовувати лише там, де навантажень немає зовсім.

Читайте:   Что нужно знать при выборе песка для строительных работ?

Мінеральна вата марки П-125

Матеріал з щільністю 125 кілограмів на кубічний метр годиться для утеплення підлоги або стелі, а також перегородок та стін всередині приміщення. В невисоких будинках з цегли, керамзитобетону або газобетону така вата може стати внутрішнім шаром стіни, що складається з трьох шарів. Матеріал цієї марки має також непогані звукоізоляційні властивості. Використовуючи його, можна не тільки утеплити будівлю, але і захиститися від шуму.

Мінвата марки ПЖ-175

Даний матеріал не тільки щільний, але і володіє підвищеною жорсткістю. Застосовується він зазвичай для теплоізоляції перекриттів і стін, зроблених із залізобетону або листового профільованого металу.

Мінвата марки ППЖ-200

Ця абревіатура означає, що плита з мінеральної вати володіє підвищеною жорсткістю. Застосовують її в тих же випадках, що і попередню марку. Єдина відмінність полягає в тому, що марку ППЖ-200 можна ще використовувати в якості додаткового захисту від пожежі.

Які недоліки має мінвата

Хоча волокна кам’яної вати й не колються, але все ж їх крихітні шматочки можуть підніматися в повітря, подібно пилу. Виникає небезпека їх вдихання, що зовсім не корисно для здоров’я. Є й інша небезпека – входить до складу цього матеріалу формальдегідна смола може отруїти нас фенолом, який з неї виділяється. Але цих неприємностей можна уникнути, якщо дотримуватися техніки безпеки.

Кам'яна вата

Насамперед, не забувайте при роботі з мінватою одягати респіратор. А також покрийте площину утеплювача по всій поверхні паронепроникною плівкою з полівінілхлориду. Що стосується фенолу, то при кімнатній температурі він виділятися з мінвати не буде.

Правда, при нагріванні матеріалу до температури вище граничної фенол все ж виходить з-під контролю. Що ж робити в цьому випадку? Намагайтеся не допускати такого сильного нагріву утеплювача. Якщо ж це неможливо, то візьміть більш дороге, але абсолютно безпечне супер тонке волокно з базальту. Вже з нього ніякий фенол виділятися не стане. Що б ви не обирали, намагайтеся купувати продукцію надійного бренду – в цьому випадку реальні технічні характеристики мінвати будуть строго відповідати заявленим.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*