Головна / Будівельні матеріали / Гіпсокартон – види, область застосування та розміри

Гіпсокартон – види, область застосування та розміри

ГіпсокартонІдея об’єднати крихкий гіпс з еластичною целюлозою виникла в кінці 19 століття. Паперово-гіпсовий «сендвіч», отриманий в результаті сміливого експерименту, став предком сучасного гіпсокартону.

У радянську епоху цей матеріал також був відомий і носив назву «суха штукатурка». ГОСТ СРСР чітко і детально розписував її фізичні і механічні властивості. Однак, популярним гіпсокартон став дещо пізніше.

Після становлення ринкових відносин у громадян з’явилися вільні гроші на ремонт і будівництво житла. Інтерес до гіпсокартону різко зріс і досі залишається стабільно високим.

Область застосування і властивості гіпсокартону

Основні сфери використання гіпсокартону – капітальне будівництво, ремонт та реконструкція приміщень. Легкі і міцні гіпсокартонні листи використовують для зведення міжкімнатних перегородок. Ними обшивають підвісні стелі, роблять арочні отвори і ніші в стінах, настилають підлогу і навіть споруджують декоративні каміни.

В епоху активного впровадження токсичної хімії в сферу будматеріалів, екологічна безпека гіпсокартону стає надзвичайно важливою. В гіпсі і целюлозі немає небезпечних для здоров’я речовин і летких сполук. Більш того, гіпсокартон добре регулює рівень вологості повітря в приміщенні. Він активно вбирає надлишок водяної пари і віддає вологу в сухому приміщенні.

сфери використання гіпсокартону

Не варто також забувати про хорошу теплоізолюючую здатність цього матеріалу. Оцинкований профіль під гіпсокартон уніфікований і стандартизований, тому в будь-якому місті ви без проблем купите весь монтажний комплект.

Ще один плюс гіпсокартона – висока технологічність. З цього матеріалу досить просто монтувати не тільки плоскі, але і об’ємні багаторівневі конструкції. Він легко гнеться, ріжеться, свердлиться, шпаклюється і фарбується.

Всесезонне застосування гіпсокартону особливо ціниться для ремонтно-будівельних робіт, які потрібно вести без зимової паузи. Добавки в гіпс додають матеріалу підвищену вологостійкість і вогнестійкість.

Читайте:   Кладочные смеси для кирпича – предпочтение компаний застройщиков

Види гіпсокартону

Сьогодні на будівельному ринку можна зустріти наступні види гіпсокартону:

  • Стіновий;
  • Стельовий;
  • Арочний.

Стіновий лист застосовується для обробки стін і зведення легких перегородок. Товщина цього матеріалу становить 12,5 мм.

Стельовий ГКЛ (гіпсокартонний лист) на 3 мм тонше (9,5 мм). Він йде на обшивку підвісних стель (багаторівневих).

Товщина арочного гіпсокартону всього 6,5 мм. Цей матеріал цінний тим, що при змочуванні його можна легко гнути, надаючи криволінійну форму. Після висихання міцність листа повністю відновлюється.

Види гіпсокартону

Крім градації по товщині всі існуючі види гіпсокартону діляться по фізичним властивостям.

Промисловість випускає звичайний ГКЛ, вологостійкий, вогнестійкий лист, а також універсальний матеріал, здатний чинити опір і вологі, і вогню. Він маркується літерами ГКЛВО.

види гіпсокартону по фізичним властивостям

Звичайний гіпсокартон – базовий матеріал для обробки внутрішніх приміщень із сухим і нормальним вологісним режимом.

Вологостійкий гіпсокартон (ГКЛВ) завдяки спеціальному просоченню практично не поглинає водяної пари. Тому він широко використовується при обробці ванних кімнат, підвальних приміщень, балконів і лоджій. Крім підвищеної вологостійкості, поверхня цього матеріалу має захист від утворення цвілі і грибка.

Вогнестійкий гіпсокартон (ГКЛО) застосовується при обробці приміщень з підвищеним рівнем пожежної небезпеки. Їм також користуються при облицюванні перегородок, розташованих поблизу печей та камінів. Секрет вогнестійкості прихований у структурі та складі цього матеріалу. У ньому крім гіпсу присутня вогнетривка глина, а цілісність структури забезпечує жаростійка склосітка.

Листи вогнестійкого ГКЛ здатні до 45 хвилин витримувати дію відкритого вогню. У стандартного гіпсокартону цей показник не перевищує 20 хвилин.

Крім паперового картону, на поверхню листа може бути наклеєний шар полімерного покриття. Сьогодні високим попитом користується матеріал, ламінований текстурною вініловою плівкою. Він не потребує в фінішної обробки (до 300 варіантів декору!) і стійкий до вологи.

Читайте:   Як зробити підвісну стелю з гіпсокартону своїми руками

гіпсокртон ламінований текстурною вініловою плівкою

Основні розміри

Зазначимо, що розміри листа гіпсокартону не відрізняються великою різноманітністю. В цьому просто немає необхідності. Цей матеріал при необхідності можна легко відрізати до потрібного розміру будівельним ножем. Зрощення гкл на каркасі – теж не надто трудомісткий процес.

Стандартний формат листового гіпсокартону (звичайного, вологостійкого і вогнестійкого) – 2,5 метра довжини при ширині 1,2 метра. Площа такого листа дорівнює 3 м2.

Вага стандартного листа товщиною 12,5 мм – 29 кг. Вогнестійкий гіпсокартон аналогічного розміру трохи важче з-за армуючої основи і щільної глини. Його вага – 30,6 кг

Інші типорозміри листів:

  • 2,0 на 1,2 метра;
  • 3,0 х 1,2 метра;
  • 4,0 х 1,2 метра.

Останній розмір зустрічається досить рідко. Такий матеріал виготовляється під замовлення.

Крім цього, виробники пропонують гіпсокартон для підлоги завтовшки 20 мм. Його розміри 1,2 х 0,6 метра.

гіпсокартон для підлоги

Збираючись зробити стелю з гіпсокартону або виконати іншу роботу з цим матеріалом, дуже важливо вибрати надійного виробника. Експерименти тут недоречні. Лише за умови використання якісної сировини і жорсткого контролю технології можна отримати міцний і довговічний матеріал.

Процес вибору полегшує мінімальна кількість брендів. Найбільш відомі і перевірені – німецький Knauf (Кнауф), фінська Gyproc (Гипрок), а також дві компанії Волма і Магма.

розміри листа гіпсокартону

Поради щодо вибору

Їх трохи. Для орієнтації в різновидах ГКЛ слід користуватися підказкою виробників, фарбуючих листи в залежності від їх властивостей. Звичайний гіпсокартон має сірий колір паперового покриття, вологостійкий – салатовий, вогнестійкий – рожевий.

Не варто занадто покладатися на вологостійкість ГКЛВ. Для сирих приміщень він не підходить. Тут потрібно віддавати перевагу пластику, кольоровому металу або керамічній плитці.

Вибираючи гіпсокартон, звертайте увагу на вид аркушів. На них не повинно бути ділянок з відірваним папером, відколотих кутів, тріщин і розшарувань.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*