Головна / Інструменти для будівництва і ремонту / Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

Ви задумали побудувати дачний будиночок або лазню, замостити доріжки на ділянці тротуарною плиткою або просто відремонтувати приміщення великої площі? Вам не обійтися при цьому без великих обсягів бетону, а значить, і без бетономішалки.

Перед тим як вибрати бетономішалку для дому і дачі, постарайтеся розібратися, чим одні моделі принципово відрізняються від інших, які можливості й обмеження кожного виду. Знаючи, на які характеристики обладнання слід звернути увагу в першу чергу, ви зможете не допустити помилки і знайти саме те, що потрібно для вирішення ваших завдань.

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

Принцип роботи і пристрій бетономішалки

Бетономішалка призначена для приготування цементного розчину в умовах будмайданчика. Здавалося б на перший погляд, простіше купити вже готовий бетон, проте є тут і свої «але». По-перше, порахувавши різницю у вартості готового бетонного розчину і складових його компонентів, ви зрозумієте, що при великому обсязі робіт нова бетономішалка дуже скоро окупиться. По-друге, приготування розчину своїми силами дозволяє коригувати його кількість у відповідності з змінами поточних планів.

Слід мати на увазі, що бетонний розчин необхідно весь час перемішувати, інакше він швидко схопиться. Якщо вам не вдалося правильно оцінити обсяг робіт, які бригада ваших робочих зможе виконати найближчим часом, або з якоїсь причини ваші плани були порушені, вийде, що гроші, витрачені на купівлю бетону, виявляться викинутими на вітер (більше того, вам доведеться платити за його утилізацію).

Різновидів бетонозмішувачів багато, але у всіх них є три основних конструкційних елементи:

Робоча ємність, звана «барабаном» або «грушею». В ній власне при обертанні і відбувається змішування складових компонентів. Для поліпшення якості вимішування бетону всередині резервуара розташовані лопаті, які залежно від виду бетономішалки можуть бути закріплені жорстко на стінках барабана, що обертається, або, маючи власний привід, обертатися всередині нерухомої ємності. Обсяг «груші» може варіюватися від декількох десятків до декількох сотень літрів.

Силовий блок, що складається з двигуна і трансмісії, перетворює енергію в обертальний рух, потрібний для перемішування вмісту робочої ємності.

Станина – конструкція з металевих труб і/або профілів, що утримує робочу ємність і силовий блок. Якщо цей каркас забезпечений колесами, то бетономішалка стає мобільною.

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

1. Верхня частина груші.
2. Лопаті.
3. Нижня частина груші.
4. Зубчастий вінець.
5. Штопорне кільце.
6. Штопорное кільце підшипника.
7. Підшипник.
8. Штопорное кільце підшипника.
9. Підшипник.
10. Колиска.
11. Пильник.
12. Рама.
13. Контрольний диск.
14. Пружина.
15. Коло.
16. Підніжка.
17. Підніжка для коліс.
18. Колеса.
19. Пробка для коліс.
20. Двигун.
21. Штопор.
22. Шестерня.

Відмінність бетонозмішувачів примусового і гравітаційного типу, їх переваги та недоліки

За способом перемішування всі бетономішалки можна розділити на дві групи – з гравітаційним перемішуванням і з примусовим перемішуванням.

Гравітаційний тип

Мішалки цього різновиду вам, напевно, доводилося бачити – поширені вони значно ширше, ніж примусові. Як нескладно здогадатися, принцип їх дії заснований на гравітації. Перемішування відбувається в обертовому навколо своєї осі барабані, причому ця вісь розташовується не вертикально, а під деяким кутом (іноді і зовсім горизонтально). Компоненти майбутньої суміші, досягнувши вищої точки, під дією сили ваги падають вниз, за рахунок чого і відбувається їх перемішування. Подібні бетономішалки дешевші і простіші в експлуатації, ніж примусові, але якість перемішування у них трохи нижча.

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

римусовий тип

В бетономішалках з примусовим перемішуванням робоча ємність в ході роботи апарату залишається нерухомою – обертаються розташовані лопаті. Такий спосіб перемішування набагато більш ефективний, в результаті чого суміш швидко досягає однорідної консистенції. Втім, не позбавлені вони недоліків: по-перше, висока ціна, по-друге, більш складний, а значить і більш дорогий ремонт в разі поломки, так і вивести їх з ладу легше, ніж гравітаційні, адже призначені вони лише для роботи з мілкофракційними компонентами.

Читайте:   Як швидко і надійно позбутися від цвілі в лазні

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

кий тип трансмісії є найкращим вінцевий або редукторний

Передача крутного моменту від ротора двигуна до робочої ємності, в гравітаційних змішувачах, теж може бути реалізована різними способами. Тут виділяють редукторні і вінцеві бетономішалки.

Редукторний тип

У таких бетономішалках редуктор розташований в окремому корпусі. Це досить надійні і, що важливо, негаласливі агрегати. Зрозуміло, що і коштують вони недешево. Крім того, у випадку поломки доводиться міняти весь редукторний блок, а нерідко і двигун, що практично рівноцінно купівлі нової бетономішалки. В цілому вони вимагають дбайливої експлуатації.

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

 

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

Вінцевий тип

Більш популярні у будівельників бетономішалки, в яких по колу робочої ємності розташоване зубчасте колесо – вінець. У процесі роботи зубчики вінця чіпляються за ведучу шестерню, завдяки чому обертальний рух передається від двигуна на барабан. Вінцеві бетономішалки значно дешевші редукторних. Звичайно, вінець нерідко виходить з ладу, але його заміна – це всього 1-2 години роботи 500 грн на запчастини, що незрівнянно з заміною редукторного блоку і/або всього двигуна.

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

Зносу вінця сприяють такі негативні фактори, як тертя, значно посилюється при попаданні цементу, піску і інших абразивних забруднень, тривалий вплив атмосферних опадів, випадкові удари і т. д. Щоб не доводилося міняти вінець занадто часто, потрібно не тільки дбайливо ставитися до техніки, але і зі знанням справи підійти до процесу вибору матеріалу деталі.

Вінець може бути виготовлений з таких матеріалів:

  • Чавун.
  • Сталь.
  • Пластик.
  • Поліамід.

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

Якщо бетономішалка купується для приватного будівництва з невеликим обсягом робіт протягом дня, то підійдуть моделі з чавунним або пластиковим вінцем. Чавунні вінці крихкі і, крім того, під час роботи сильно гримлять. Пластикові працюють безшумно, але швидко зношуються. Втім, при купі недоліків і в тих, і в інших є одна незаперечна перевага – низька вартість. Якщо мова йде про більш масштабне будівництво, то тут бетономішалки з чавунними або пластиковими вінцями не підійдуть – потрібна сталь.

Сталеві вінці працюють порівняно тихо, але головне їх достоїнство полягає не в цьому, а в їх довговічності, що дуже важливо в умовах щоденної багатогодинної експлуатації. Порівняно недавно на ринку з’явилися вінці з поліаміду, які швидко завоювали популярність у професіоналів. Володіючи всіма перевагами пластикових (мала вага, безшумна робота, несхильність до корозії), вони ще й відрізняються дуже високою зносостійкістю.

Як визначитися з силовим агрегатом

За типом приводу бетонозмішувачі поділяються на механічні (ручні), електричні і оснащені двигуном внутрішнього згорання.

Бетономішалки з електроприводом

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

Цей різновид бетонозмішувачів є найпоширенішим.

Такі міксери зручні і невибагливі, все, що вимагається для їх роботи – доступ до електромережі з напругою 220 В (для невеликих побутових агрегатів) або 380 В (для потужних бетономішалок високої продуктивності).

Бетономішалки з мотоприводом

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

Бетономішалки, що приводяться в дію двигуном внутрішнього згоряння, в силу ряду причин малопопулярні серед будівельників і обробників. До основних їх недоліків можна віднести шумність роботи і наявність вихлопу, тобто призначені такі агрегати лише для роботи на відкритому повітрі. Крім того, ДВС, як правило, вимагають до себе більше уваги, ніж електродвигуни. Однак моторизовані бетонозмішувачі незамінні в тих випадках, коли об’єкт знаходиться на значному видаленні від лінії електропередач, а установка власного електрогенератора з якихось причин неможлива або недоцільна.

З ручним приводом

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

Як і бетономішалки, забезпечені ДВС, ручні є электронезалежні – використовувати їх можна за десятки і сотні кілометрів від найближчої точки доступу до електромережі. Вони дуже легкі, а значить, і більш мобільні, ніж їх «побратими» з двигунами внутрішнього згоряння або електродвигунами. Головна ж їх перевага – низька вартість. Та й витрачатися на джерела енергії (електрика чи паливо для ДВЗ) та запчастини (ламатися там просто нема чому!) вам не доведеться. Однак використовувати механічні бетономішалки доцільно лише в тому випадку, коли обсяг робіт невеликий, а значить, і бетону потрібно небагато – мова може йти, наприклад, про будівництво льоху, бетонування доріжок на ділянці або ремонтно-оздоблювальні роботи. Для більш масштабного будівництва продуктивності їх буде недостатньо.

Читайте:   Выбираем болгарку для дома: какие параметры важны для домашнего мастера?

Технічні характеристики, які необхідно враховувати при виборі бетономішалки

Припустимо, ви вже визначили, який тип бетономішалки найкраще відповідає вашим потребам – примусова або гравітаційна, редукторна або вінцева, ручна, мото – або з електроприводом. На які параметри слід звернути увагу, вибираючи конкретну модель?

Обсяг

Від обсягу робочої ємності безпосередньо залежить продуктивність бетономішалки. При цьому не можна стверджувати, що мішалки з великим барабаном гарні, а з маленьким погані, або навпаки – все залежить від інтенсивності та обсягу робіт, які ви плануєте здійснювати. На великомасштабному будівництві маленька бетономішалка буде гальмувати процес – вона виявиться не в стані «видавати» необхідну кількість бетону, а значить, і робітники будуть простоювати. Якщо ж планований обсяг робіт невеликий, то купівля великої бетономішалки невиправдана – вона, по-перше, навряд чи окупиться, по-друге, на невеликому об’єкті буде займати занадто багато місця, а по-третє, маленька кількість цементного розчину просто «розмажеться» з її стінок.

Щоб вам легше було зорієнтуватися, яку бетономішалку вибрати, виділимо декілька розмірних груп:

  1. 25-50-ЛІТРОВІ БЕТОНОМІШАЛКИ Допоможуть при обробці приміщень (укладання керамічної плитки, штукатурка і т. д.).
  2. 50-100-ЛІТРОВІ БЕТОНОМІШАЛК Знадобляться тим, хто збирається звести невелику господарську будівлю (гараж, погріб, баню і т. д.).
  3. 100-200-ЛІТРОВІ БЕТОНОМІШАЛК Незамінні при будівництві приватного будинку.
  4. 200-300-ЛІТРОВІ БЕТОНОМІШАЛКИ Затребувані при будівництві будинків в декілька поверхів – у годину вони здатні виробляти більше двох кубометрів розчину, що забезпечить безперервну роботу бригади з 8-10 мулярів.

Потужність

Потужність бетономішалки – параметр, безпосередньо пов’язаний з її об’ємом. Чим більша кількість бетонного розчину повинен перемішувати агрегат в ході одного циклу своєї роботи, тим більше потужний двигун йому потрібно. Побутовій бетономішалці з об’ємом робочої ємності менше 100 літрів цілком достатньо двигуна потужністю не більш 1000 Вт. З вирішенням завдань, що стоять перед професійними будівельниками, такі бетономішалки допомогти не в силах. Тут потрібні більш потужні моделі – з барабаном на 300 і більше літрів і двигуном потужністю від 2000 Вт. Таке обладнання дозволяє виробляти великі обсяги готової бетонної суміші в одиницю часу і при цьому здатне працювати без зупинок протягом всієї робочої зміни.

Напруга

Як правило, потужні професійні бетономішалки з електроприводом розраховані на роботу від трифазної мережі з напругою 380 В, а невеликі побутові моделі «задовольняються» 220 В, хоча, нехай і нечасто, винятки бувають. Обов’язково зверніть увагу на цей параметр, особливо якщо планується проведення робіт на значній відстані від точки доступу до лінії електропередач – в цьому випадку вам знадобиться генератор, і його напруга повинна відповідати напрузі використовуваного обладнання.

Конструктивні особливості

Перераховані в цьому розділі конструкційні елементи і параметри на перший погляд є маловажливими. Однак, якщо ви не звернете на них увагу при покупці бетономішалки, не виключено, що згодом будете про це сильно шкодувати.

Пристрій для вивантаження бетону. Для вивантаження готового розчину з бетономішалки в моделях невеликого обсягу передбачений спеціальний важіль або (частіше) штурвал, що дозволяє перекинути робочу ємність і тим самим спорожнити її. Якщо порівняти важіль і штурвал, то останній виявляється найбільш зручним варіантом.

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

У великих бетонозмішувачах, здатних за один цикл роботи приготувати 300 і більше літрів бетонної суміші, передбачена система автоматичного завантаження і розвантаження – скіповий підйомник. Втім, ми намагаємося розібратися, яку бетономішалку краще купити для дому, а значить, такі «гіганти» поза сферою наших інтересів.

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

Колеса. Більшість порівняно невеликих бетономішалок забезпечені колесами, що дозволяє легко переміщати обладнання на будівельному майданчику.

При виборі конкретної моделі необхідно звернути увагу на те, чи є у неї пристосування для блокування коліс і додаткова надійна опора у основі станини для підвищення стійкості під час роботи агрегату.

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

Міцність робочої ємності. Оскільки барабан бетономішалки є її головним робочим елементом, його міцності потрібно приділити особливу увагу. Існує дві технології виготовлення барабанів – глибока витяжка на гідравлічному пресі і гнучка з розкроєних сталевих листів на вальцях з наступним їх зварюванням. Гладкі боки робочих резервуарів, виготовлених першим способом, буквально притягують погляди потенційних покупців. Але ж головне в барабані бетономішалки не краса, а міцність, а ось у ній в даному випадку доводиться засумніватися. Виробляються подібні вироби зі сталі товщиною не більше 1.5-2.0 мм, а значить, дуже скоро вони можуть продірявився. Барабани, виготовлені другим способом, через свої зварні шви не настільки привабливі з естетичної точки зору, але, будучи зробленими з товстого листа металу, незрівнянно більш надійні.

Читайте:   Сварочный аппарат для дома: как сделать правильный выбор?

Підшипник. Існують два способи розташування підшипника бетономішалці. Він може бути змонтований усередині груші або всередині рами. Варіант з розташуванням підшипника всередині груші є не дуже вдалим рішенням з практичної точки зору. Його міняти складніше і він частіше схильний до впливу води і виходу з ладу.

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

Як вибрати хорошу бетономішалку: різновиди та критерії

Датчик перевантаження. Якщо ви, навмисне або по необережності, перевищите рекомендовані виробником масу завантажуваних компонентів майбутньої суміші та/або час безупинної роботи бетономішалки, двигун може не впоратися з навантаженням, результатом чого буде його вихід з ладу. Уникнути цього допоможе датчик перевантаження, який автоматично вимикає двигун при підвищенні температури в його обмотці вище заданого значення.

Колір бетономішалки. На перший погляд забарвлення бетономішалки не має абсолютно ніякого значення. Якщо ви купуєте невеликий агрегат, користуватися якими будете тільки ви, це дійсно так. Якщо ж передбачається експлуатація бетонозмішувача на великому будмайданчику, де одночасно працювати відразу кілька робітників, то рекомендуємо вам не нехтувати правилами. Останні наказують фарбувати потенційно небезпечну техніу в яскраві кольори – жовтий, оранжевий або червоний. Це допоможе уникнути виникнення позаштатних ситуацій, коли хтось з присутніх на об’єкті просто не помітив працюючий апарат, в результаті чого може постраждати в кращому випадку сама техніка, в гіршому – люди.

Яким виробникам варто довіряти?

Однозначно відповісти на питання, бетономішалки якого виробництва на сьогоднішній день є кращими, дуже важко. Популярні у будівельників хорватські Limex, чеські Zitrek, німецькі Denzel. Але у вітчизняної техніки є як мінімум дві незаперечні переваги: по-перше, вона сконструйована з урахуванням кліматичних умов нашої країни, по-друге, знайти необхідні запчастини і витратні матеріали для неї набагато легше, ніж для зарубіжної.

Радимо не орієнтуватися в цьому питанні лише на інформацію, викладену в рекламних буклетах. Набагато важливіша думка реальних користувачів. Поспілкуйтеся з працівниками різних будівельних форумів, поговоріть зі знайомим, який нещодавно заливав фундамент для будинку на своїй ділянці, спитайте будівельників, які працюють неподалік – і ви зможете скласти свій незалежний рейтинг виробників і зрозуміти, який бетонозмішувач краще вибрати для своїх цілей.

Правила експлуатації бетонозмішувачів

Тепер ви отримали загальне уявлення про те, як вибрати бетономішалку. Можна було б на цьому закінчити сьогоднішню розмову, однак хочеться сказати ще кілька слів… Незалежно від того, яку бетономішалку ви придбаєте – побутову або професійну, дорогу або дешеву – при її використанні необхідно дотримуватися кількох нехитрих правил. Тільки в цьому випадку ваше придбання вас не розчарує, нова техніка прослужить довго, а ви не станните героєм хроніки нещасних випадків.

Перед початком роботи необхідно перевірити надійність всіх різьбових з’єднань і при необхідності підтягнути ослаблі в ході експлуатації болти і гайки. Переконайтеся в стійкому положенні агрегату, встановіть барабан в рекомендоване виробником робоче положення. Наступний запуск бетономішалки на холостому ходу дозволить остаточно переконатися в справності техніки і її готовності до роботи.

Завантаження компонентів суміші здійснюється тільки в обертовий барабан. При цьому рекомендується дотримуватися наступної послідовності: спочатку завантажується щебінь, потім цемент і пісок і лише у фіналі вода.

Стандартний час перемішування компонентів суміші складає 2-3 хвилини. Збільшувати час замісу не рекомендується – якість готового бетону від цього тільки погіршиться.

По закінченні робочого циклу барабан нахиляють вниз горловиною для вивантаження готового розчину. Якщо на цьому робота бетономішалки не закінчена «грушу» повертають в робоче положення і повторюють цикл.

По завершенню роботи робочу ємність бетономішалки необхідно ретельно промити водою. Не відкладайте цю процедуру надовго, адже бетон досить швидко схоплюється. Від того, наскільки ретельно ви очистите барабан та інші конструкційні елементи агрегату, залежить, чи буде ваша наступна робота з бетономішалкою настільки ж комфортною і приємною.

Пам’ятайте, що бетономішалка належить до потенційно небезпечного обладнання, тому будь-який її ремонт і технічне обслуговування необхідно здійснювати тільки з вимкненим двигуном.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*