Головна / Опалення / Особливості сталевих радіаторів опалення

Особливості сталевих радіаторів опалення

Сьогодні ринок опалювальних приладів пропонує широкий асортимент різноманітних рішень проблеми опалення будинку, одним з яких є сталеві радіатори опалення. Завдяки високій тепловіддачі, надійності і не високою тепловою інерцією, вони по праву зайняли гідне місце серед опалювальних приладів.

Особливості сталевих радіаторів опалення

Сьогодні на ринку є три різновиди сталевих батарей опалення: панельні, трубчасті та секційні. Секційний вид є найменш затребуваний, оскільки виготовляється із сталевих листів методом штампування і не в змозі витримати тиск понад 6 атмосфер. Такий тиск з працею дозволяє встановлювати їх лише в приватних будинках або на дачах, але ні в якому разі не в багатоповерхових будинках з центральним опаленням.

Сталеві панельні радіатори опалення

Це прилади, в яких поєднуються функції радіатора і конвектора. Сталеві радіатори опалення випускаються у вигляді панелей прямокутної форми різних розмірів.

Радіатори даного виду володіють максимально простою конструкцією. Основу складають панелі-пластини з профільованої сталі, які з’єднані за допомогою зварювання. Всередині панелі розташовані кілька вертикальних каналів довгастої форми, по яких циркулює теплоносій. Нагріває теплоносій всю поверхню панелі.

Сталеві панельні радіатори опалення

Для забезпечення більш ефективної тепловіддачі конструкція оснащена ребрами П-подібної форми, виконані з холоднокатаної тонкої сталі. Вони встановлюються до панелі з тильного боку. За рахунок цієї частини конструкції забезпечується конвекторний обігрів приміщення.

Кожен виробник випускає широкий асортимент продукції різних типів і розмірів. Сьогодні на ринку представлені моделі наступних розмірів:

 • довжиною — від 300 до 900 мм;
 • шириною від 400 до 3000 мм;
 • глибина пристрою залежить від того, яка кількість панелей використовується.
Примітка! Одним з основних недоліків панельних радіаторів зі сталі є їх підвищена схильність до забруднення. Тому разом з придбанням самого радіатора рекомендується взяти грязьові фільтри.

Існують прилади з різними варіантами підключення: нижнє, бічних і універсальним. Кожен з цих видів підключення володіє своїми плюсами. Основною перевагою нижнього підключення є те, що вся обв’язка радіатора прихована внизу і практично не видно, що не псує інтер’єр приміщення (на відміну від бокового підключення, у якого крани і труби знаходяться на виду).

Залежно від моделі, сталеві радіатори панельного типу можуть володіти різними характеристиками:

 • Максимальна температура теплоносія 110-120°C.
 • Робочий тиск: при товщині стінки 1,2 мм — до 9 атмосфер (обпресувальні до 13,5 атм); при товщині 1,4 мм – до 10 атм (опресовочное до 15 атм). Прилади гарантовано руйнуються при тиску 25 атм (згідно заводських випробувань Arbonia Gruppe, які виробляють радіатори марки «Kermi»). З-за нездатності витримувати більш високий тиск, не рекомендується використовувати прилади даної групи в багатоповерхових будинках з центральним опаленням, де присутні потужні гідроудари.
Читайте:   Які радіатори опалення краще вибрати для квартири

Особливості сталевих радіаторів опалення

В залежності від комплектації сталеві панельні радіатори опалення поділяються на кілька типів:

 1. Тип 10 — однорядний прилад без конвекторних ребер
 2. Тип 11 — однорядний прилад з конвекторнимі ребрами
 3. Тип 20 — дворядний прилад з гратами для виходу теплого повітря, але без конвекторних ребер.
 4. Тип 21 (його також називають 12 типом) — дворядний прилад з однією панеллю конвекторних ребер і решіткою для виходу теплого повітря.
 5. Тип 22 — дворядний прилад з двома панелями конвекторних ребер і решіткою для виходу теплого повітря.
 6. Тип 30 — трирядне прилад з гратами для виходу теплого повітря, але без конвекторних ребер.
 7. Тип 33 — трирядне прилад з трьома панелями конвекторних ребер і решіткою для виходу теплого повітря.

Переваги сталевих радіаторів панельного типу

 • Тривалий ресурс роботи (понад 25 років).
 • Можливість функціонування з будь-якими котлами.

Немає таких жорстких обмежень по теплоносію, які є у алюмінієвих радіаторів. Рівень рН повинен бути в межах 8,5 – 9,5, жорсткість до 7, кисень не більше 0,02 мг/кг води, залізо не більше 0,5 мг/л, проте в теплоносії не повинно бути агресивних складових.

Сучасні панельні сталеві батареї опалення мають привабливий зовнішній вигляд, вони здатні не тільки зігрівати приміщення, але і стати для нього справжньою окрасою.

Установку при бажанні можна виконати самостійно, в цьому немає нічого складного, все необхідне для монтажу (дюбеля, саморізи, кріплення) присутній в комплекті поставки. До того ж, практично кожен виробник пропонує інструкції з описом кожного кроку монтажу.

Недоліки

Висока чутливість панельних моделей до гідроудару в місцях зварних швів. Радіатор може лопнути або деформуватися при опрессовке.

Важливо! Нездатність «тримати» гідроудари унеможливлює встановлення сталевих панельних радіаторів в багатоквартирних будинках. В основному їх монтують у приватних будинках і на дачах.

Підвищена схильність до корозії.

Часто лакофарбове покриття є не стійким і якщо батарея зроблено не якісно, то вона починає лущитися вже через кілька років експлуатації.

Стальной панельный радиатор Stelrad Novello 11 тип 400-600 мм

Стальной панельный радиатор Stelrad Novello 11 тип 400-600 мм

Сталеві трубчасті радіатори опалення

У порівнянні з панельними моделями, трубчасті використовуються рідше. Насамперед, це пов’язано з високою вартістю трубчастої конструкції.

Читайте:   Як зробити теплу підлогу в дерев'яному будинку: варіанти пристрою і монтажу

Модель КЗТО PC 1-300-16 потужністю 432 Вт, вартістю 3300 руб/шт. Макс. робочий тиск – 15 атм, температура теплоносія до 130°C.

Трубчасті радіатори являють собою сталеві труби, розташовані в кілька рядів (від 2 до 6 паралельно розташованих трубок), які з’єднані колекторами. Існують моделі, як горизонтально, так і вертикально розташованими трубами. З точки зору тепловіддачі, це досить ефективна конструкція: прилад швидко нагрівається і швидко остигає.

Сталеві трубчасті радіатори опалення

Характеристики сталевих трубчастих батарей:

 • Робочий тиск — до 15 атмосфер (обпресувальні до 25-30 атм). Як правило, прилад проходить 2 випробування в заводських умовах: 1) за допомогою повітря перевіряється герметичність приладу; 2) за допомогою води перевіряється міцність агрегату;
 • Максимальна температура теплоносія – 120-130°C
 • Глибина — до 226 мм, висота — 190-3000 мм, довжина — без обмежень.

Трубчасті сталеві батареї легко очищати від пилу, в плані гігієни вони вигідно відрізняються від чавунних або алюмінієвих побратимів, очищення яких є справжньою проблемою.

Примітка! Як вже було зазначено вище, до недоліків сталевих трубчастих радіаторів відноситься їх висока вартість. Ціна 8-ми секційного IRSAP TESI 3036508TAM потужністю 472 Вт становить близько 3300 грн. Ціна 8-ми секційного КЗТО РС 1-300-8 (виробленого Кимрским заводом теплового обладнання), потужністю 216 Вт становить близько 1000 грн.

Багато виробників сталевих трубчастих радіаторів опалення покривають внутрішні стінки полімерним шаром, який захищає прилад від корозії.

Монтаж

Найбільш вигідним місцем монтажу радіатора є під вікном, під підвіконням. Це дозволяє створити «теплову завісу» на шляху холодного повітря, що виходить від вікна.

Процес монтажу сталевих панельних радіаторів складається з наступних кроків:

 • В залежності від моделі приладу, необхідно намітити місця свердління отворів під кріплення таким чином, щоб від підлоги до нижньої частини приладу залишалося 110 мм (відстань від верхньої частини до підвіконня має становити 100-150 мм). Такої відстані достатньо для здійснення процесу конвекції. До того ж, при такій відстані полегшується прибирання простору під приладом. Батарея не повинна монтуватися занадто високо (не більше 200 мм від підлоги), оскільки в цьому випадку буде збільшуватися різниця температур між верхньою і нижньою частинами кімнати;
 • Кронштейни і деталі кріплення, що входять в комплект поставки моделі FKO та FTV німецікого виробника «Kermi».
Важливо! Відстань від стіни до задньої стінки радіатора має бути не менше 25 мм. Недотримання цієї рекомендації знизить тепловіддачу пристрою. Крім цього, забороняється закриття сталевого панельного радіатора декоративними ширмами, шторами або іншими предметами інтер’єру, це призводить до зменшення тепловіддачі і некоректній роботі термодатчика.
Читайте:   Сталеві радіатори опалення
 • За допомогою дриля або перфоратора (в залежності від матеріалу стіни просвердлити отвори діаметром 10 мм. Для приладів довжиною 1800 мм необхідно 3 отвори під кріплення;
 • Забити дюбеля в отвори і вкрутити в них саморізи. При цьому саморізи вкручуються не до упору, а таким чином, щоб між стіною і саморізом залишалося відстань 4-5 мм;
 • Далі слід одягнути кріплення і до кінця вкрутити саморіз;
 • Повісити прилад на кріплення. Верхній кріпильний кронштейн має блокуванням від випадкового демонтажу», тому перед установкою радіатора необхідно відтягнути вгору верхній кріпильний захоплення і зафіксувати в такому положенні. Після цього, повісити прилад на нижній кріпильний захоплення, при цьому верхній захват автоматично замкнулася і радіатор щільно зафіксується на кронштейнах;
 • Одягнути на нижні скоби приладу дистанційні розпірки і відкоригувати дистанцію від батареї до стіни;
 • Приєднати батарею до труб опалювальної системи;
 • У верхню пробку встановити повітровідвідник, який поставляється в комплекті. Повітровідвідник оснащений ущільнювальним кільцем, тому немає потреби у застосуванні інших герметизуючих матеріалів, таких як Tangit, ФУМ стрічка, льон і т. д.
Порада! Встановлення сталевого радіатора опалення слід проводити не знімаючи захисну плівку (за винятком місць кріплення і підведення труб). Рекомендується повністю видаляти упаковку тільки після повного закінчення монтажу системи опалення, а також робіт з оздоблення приміщення. Це зменшить ймовірність забруднення або пошкодження приладу.
Важливо! Якщо в системі опалення використовуються мідні труби, то при їх з’єднанні зі сталевими батареями рекомендується застосовувати бронзові або латунні фітинги. Крім цього, в якості ущільнювача не слід застосовувати льон, оскільки це може призвести до руйнування фітингів, замість льону рекомендується використовувати герметики.

Після закінчення опалювального сезону рекомендується відключити сталеві панельні радіатори (закривши кульовий кран перед приладом) від решти системи опалення. При цьому, в обов’язковому порядку необхідно відкрити повітровідвідник, це дозволить уникнути розриву приладу.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*