Головна / Рослини на ділянці / Правила поливу декоративних рослин

Правила поливу декоративних рослин

Поливи – один з основних елементів догляду за садовими рослинами. Навіть при підборі найбільш посухостійких видів без поливу зовсім не обійтися ні на одній ділянці. І якщо з системними поливами в городі все досить просто, то в декоративному саду розібратися в правилах і тонкощах поливу не завжди легко. Адже забезпечити рослинам необхідний рівень вологості при мінімальних зусиллях – завдання, що вимагає вміння й певній рішучості. До того ж, трав’янисті багаторічники, чагарники, дерева і сезонні квіти вимагають різного підходу.

Важливість правильних поливів для здоров’я рослин

Протягом активного садового сезону всі зусилля садівників і дачників зазвичай забирають грядки. При сучасному ритмі життя виділити час, щоб забезпечити такий же ретельний догляд ще й декоративному саду, вдається не завжди і не всім. Але декоративним рослинам не в меншій мірі, ніж культурам на грядках, потрібно приділяти увагу. І одна з найважливіших при цьому процедур – забезпечення поливів. Адже навіть там, де річний рівень опадів досить високий, все одно не вирішується проблема вологості, необхідної рослинам.

Полив справедливо називають основою догляду за садом. І в той же час самою простою і зрозумілою процедурою по догляду за ним. Але всього лише просто доступу до води, часу і бажання для проведення поливу недостатньо.

Поливи, як і будь-який інший захід догляду за рослинами, повинні бути правильними і своєчасними. Надмірності з поливами так само небезпечні для рослин, як і відсутність поливів.

Тільки ті, хто ніколи не вирощував велику кількість різних за характером рослин, може сказати, що простіше поливу нічого не буває. Насправді все обертається цілою низкою правил, нюансів і рекомендацій, які забезпечують не тільки здоров’я рослин, але й оптимальний розподіл як зусиль, так і ресурсів.

Основні правила поливу декоративних рослин

Головні правила поливу декоративних рослин свідчать:

 • Щодо поливів, як і садівництва взагалі, потрібен індивідуальний підхід.
 • Полив потрібно проводити вчасно – тільки тоді, коли він необхідний.
 • Навіть найбільш посухостійким і невибагливим рослинам все одно потрібні кілька підтримуючих водних процедур.
 • Норми і якість води при поливі важливіші їх частоти.
 • Поливати декоративні рослини також потрібно в правильний час і правильною водою.
 • Акуратність і обережність при поливі гарантують здоров’я рослин.

Дотримуватися основних правил проведення поливу в декоративному саду потрібно і тоді, коли ви поливаєте рослини вручну, і при поливі зі шланга, і при установці систем автополиву. Зрозуміло, що зміна способів і засобів поливу не змінює потреб рослин у волозі у відповідності з особливостями рослин.

Індивідуальний підхід до поливу різних рослин

Головна помилка, яку допускають при виборі черговості поливу декоративних рослин – це коли поливають в першу чергу найбільш ефектні і пишно квітучі рослини. Помітні і яскраві, справжні зірки оформлення і обрані культури, що стали гордістю колекцій, дуже часто отримують набагато більше уваги, ніж рослини скромніші.

Читайте:   Модульный цветник

Але найчастіше зовсім не красиво квітучі рослини найбільше потребують регулярних поливів. Орієнтуватися в стратегії і частоті поливу потрібно не на ступінь привабливості, а виключно на індивідуальні вимоги рослини до режиму вологості.

При плануванні об’єктів в озелененні саду, підборі видів і сортів декоративних рослин, краще відразу вивчити і визначити, до якої категорії за споживанням вологи вони належать. Адже вологолюбні, порівняно витривалі і посухостійкі культури вимагають до себе абсолютно різного підходу:

Посухостійкі рослини задовольняються лише кількома поливами на рік, які зазвичай «прив’язують» до стадії їх розвитку. Таким рослинам потрібен, як правило, плановий полив.
Витривалі, але швидко втрачаючі декоративність без поливу в посуху види, вимагають водних процедур, які проводять в залежності від погоди. Таким рослинам забезпечують підтримуючі поливи тільки тоді, коли опадів недостатньо.
Вологолюбні і примхливі по відношенню до вологи рослини, а також діжкові і горшкові культури і екзоти поливають регулярно, за винятком днів, коли випадає досить велика кількість опадів. Без системного поливу виростити такі рослини буде дуже складно.
Якщо квітники, рабатки, масиви, групи рослин були сплановані правильно, то більшість з них повинні задовольнятися мінімальним поливом. Тільки сольні рослини в декоративних об’єктах в період свого цвітіння і найбільшої декоративності будуть потребувати більш ретельних і частих поливів, підтримання стабільної легкої вологості грунту.

Правила поливу декоративних рослин

Частота поливів – по потребах рослин

Поливи рослин потрібно проводити не як виходить у вас, а тоді, коли вони їм потрібні. Визначення періодів і днів, коли потреба у волозі дуже висока, а природних опадів не вистачає – не таке складне мистецтво.

Найпростіший спосіб – перевірка рівня просихання ґрунту, ступеня вологості на різній глибині (сухий ґрунт на рівні 10 см можна вважати «сигналом» до поливу). Але можна стежити і за самими рослинами: ознаки поникания або в’янення листя вдень з поганим відновленням ввечері або навіть до ранку свідчать про те, що рослині не вистачає вологи. Як і уповільнення зростання, зміна розміру квіток або листя, зупинка цвітіння, загальний пригнічений вигляд. Під час активного розвитку і цвітіння потреба у волозі вища, ніж протягом решти стадій вегетації.

Вологозарядні поливи – необхідний мінімум для всіх рослин

Про яку б рослину не йшла мова, у разі, якщо її зараховують до декоративних видів, є певне число поливів, які потрібно проводити обов’язково. Зазвичай в планових поливах виділяють три мінімально допустимі процедури, без яких обійтися не можна:

 • Полив під час найбільш активного зростання, нарощування пагонів і зелені;
 • Полив на стадії бутонізації або на початку цвітіння;
 • Полив після того, як дозріють плоди і насіння у декоративних рослин (а для культур, у яких не допускають плодоношення – полив за місяць або півтора місяці до передбачуваних заморозків).

Такі базові поливи називають ще вологозарядними: провівши тільки ці три процедури для будь-якої рослини, ви гарантуєте її виживання і правильний розвиток. Для посухостійких культур тільки трьома поливами можна обмежитися. Для решти ж крім базових поливів вводять і планові, і «погодні» процедури.

Читайте:   Саженцы алычи в саду

Кращий спосіб організувати полив, не забуваючи про персональні переваги окремих рослин – складання графіків, планів і таблиць, списків і діаграм, які допоможуть краще організувати процеси поливу. Рослини краще об’єднати в залежності від уподобань до поливу в кілька груп, виділяючи на квітниках та інших складних об’єктах зони базового, сезонного або регулярного поливу. Зайві зусилля, витрачені на вивчення інформації і планування поливів, завжди окупляться красою і здоров’ям рослин.

Поверхневим поливам – ні!

Доступ до водних ресурсів – розкіш, якою можуть похвалитися далеко не всі садівники. Завжди стоїть питання про бюджет, який можна дозволити собі витратити на полив, необхідність грамотно розподілити запаси води на дільниці та раціональної експлуатації водних ресурсів.

Часто результатом того, що води недостатньо або вона коштує занадто дорого, є проведення поверхневих і слабких поливів. Це не повноцінні водні процедури, а лише їх імітації, які не замінюють полив і не приносять абсолютно ніякої користі. Полив повинен бути повноцінним, або його не варто проводити взагалі.

Шкода від процедур, проведених недбало, з недостатнім промочуванням грунту, буде значно більшою, ніж від зовсім не проведених поливів.

Саме через поверхневі поливи утворюється кірка, що ще більше посилює проблему нестачі вологи, порушується розвиток кореневої системи і з’являється безліч додаткових проблем.

Правильний полив в декоративному саду – полив не поверхневий, а глибокий. Під час поливу волога повинна просочити грунт, досягаючи основної кореневої системи рослини, проникнути на глибину залягання коріння. Якщо під час цієї процедури грунт просочується вологою на достатню глибину, потреби часто проводити поливи не виникне навіть для найбільш вологолюбних культур.

Правила поливу декоративних рослин

Поливаємо рідше, але глибше

Рясні і рідкісні поливи – норма догляду, а ось поверхневі і часті – один з найбільш серйозних факторів ризику і прикра помилка, яку тільки можна допустити в догляді за декоративними рослинами.

Яким має бути полив, наскільки глибоко потрібно наситити землю водою – ці показники визначають за індивідуальними характеристиками рослини, дотримуючись загального правила забезпечити кожній рослині стільки вологи, скільки необхідно.

В рамках вивчення персональних переваг рослин важливо уточнити, наскільки розвинутою є їх коренева система і як далеко проникають у грунт коріння. Для основних трав’янистих рослин рівнем залягання більшої частини коренів вважається глибина в 25-30 см.

Злаки, газони, землепокривні – вимагають набагато меншої глибини поливу через поверхневість кореневої системи. Для кущів і дерев має значення не тільки глибина, але і ширина залягання коренів: завжди орієнтуються на позначку в 1 м вглиб грунту і в бік від стовбура.

Витрата води для глибокого і рясного поливу досить велика. Норми поливу в декоративному саду:

 • близько 500 л води на кожен квадратний метр грунту при базових поливах, здійснюваних, як правило, восени;
 • від 1 до 2 відер (об’ємом 10 л) на кожен кущ або дерево;
 • від 1 до 2 л води на кожен квадратний метр змішаних посадок для регулярних або компенсуючих посуху поливів.
Читайте:   Как вырастить аквилегию на даче: способы размножения и правила посадки

Частота поливу визначається погодою (найбільшої інтенсивності поливів рослини завжди вимагають влітку, в жаркі дні), темпами споживання і випаровування вологи, характеристиками грунту. На стадії пишного цвітіння може знадобиться щоденний полив. Газони поливають влітку через день. Трав’янисті багаторічники, чутливі до засух, зазвичай досить поливати 1-2 рази в тиждень.

Така ж частота поливу вважається оптимальною для всіх видів квітників у періоди, коли немає рясних опадів. Витривалі рослини, кущі і дерева, що вимагають не тільки базових водних процедур, поливають 1-2 рази в місяць.

Правильний вибір часу для поливу

Навесні і восени, при помірних температурах, про те, в який час дня проводити полив, можна майже не піклуватися, але в літній період та у будь-які спекотні сонячні дні до вибору часу поливу потрібно поставитися з усією відповідальністю. Полив в розпал спеки – не кращий варіант в будь-який час року. А влітку поливи в декоративному саду і зовсім можна проводити тільки рано вранці або ввечері, після зниження температури.

Вечірні поливи вважаються більш практичним варіантом, адже інтенсивність випаровування води знижується і за ніч можна домогтися більш ефективного проникнення вологи в грунт.

При використанні автоматичних установок або поливі зі шлангів не завжди є можливість контролювати воду для поливу. Але, як і на грядках, рослини в декоративному саду також воліють полив не холодною водою. Якщо є можливість, воді потрібно дати відстоятися і прогрітися до температури повітря.

Полив холодною водою особливо небезпечний для однорічних рослин, чутливих до перепадів температур.

Правила поливу декоративних рослин

Дбайливий полив – ефективний полив

Навіть полив декоративних рослин варто проводити як можна більш акуратно і дбайливо. Потужні струмені води з поливальних шлангів, інтенсивний полив, приводить до появи калюж і розтікання води далеко за зону поливу та пристовбурні кола, замочування і забризкування листя і пагонів, полив прямо на стовбури неприпустимі, якщо ви хочете зберегти високу декоративність своїх кращих декоративних рослин і дійсно дбаєте про їх здоров’я.

На квітниках і рабатках такий полив і зовсім може обернутися естетичною катастрофою. Запобігти її дуже просто, дотримуючись деяких простих правил:

 1. Проводячи полив декоративних рослин, завжди намагайтеся діяти не поспішаючи і акуратно.
 2. Давайте воді вбиратися в грунт, розділяючи полив на кілька прийомів. Під час процедури потрібно перевіряти, як вода проникає у грунт і робити паузи, як тільки з’являються ознаки утворення калюж.
 3. Розсіюючі насадки – обов’язкова умова при поливі.
 4. Для всіх чагарників і дерев краще проводити полив в поливальні лунки по периметру посадкових ям.

Воду краще не наливати і не направляти з великої висоти і відстані. Чим менше краплі будуть потрапляти на листя і пагони, тим краще, тому діяти при поливі краще як можна акуратніше, стежачи за тим, щоб вода не торкалася рослини, а поливати ближче до периметру кореневої зони.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*