Головна / Як побудувати дім / Покрівля / Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Будинок без даху – це не будинок зовсім. А для його покриття використовуються різні види покрівлі: м’які та жорсткі, рулонні і штучні, плоскі і профільні. Одні з них краще підходять для заміських будинків і дач, інші – для міських будинків, треті – для господарських будівель. Щоб зробити конкретний вибір, треба мати уявлення про властивості кожного з покрівельних матеріалів.

Покрівля листова – коротко про всі її різновиди

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Металочерепиця – міцна, красива, але доволі шумна

Це покриття для дахів іноді і не відрізнити від дорогої керамічної черепиці. Металочерепиця містить у собі сталевий холоднокатаний лист (від 0,4 мм до 0,5 мм завтовшки) з цинковим покриттям, яке для надійності покрито одним із видів полімерів. Зверху наноситься захисний лак, а всередині є ще кілька шарів. Це, зокрема, грунтовка, а також пасивуюче алюмінієве покриття. Готовий аркуш зовсім легкий – від 3 до 5 кг на 1 м2.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Монтаж. При монтажі нижній допустимий ухил покрівлі становить – 150 (верхньої межі немає). При невеликих ухилах, до 200, потрібно герметично ізолювати стики між листами. Для кріплення покрівлі до решетування використовуються саморізи з гумовими прокладками. Нахлест по довжині листів може бути від 45 мм до 150 мм. залежно від виду профілю металочерепиці.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Приклад решетування під монтаж металочерепиці

Область застосування металочерепиці дуже велика. Її використовують як для покрівлі дахів приватних будинків на виробництві, в якості покрівлі гаражів, кіосків. Часто плоску покрівлю обрамляють металочерепицею, поклавши її під ухилом. У результаті виходить фальш-дах.

Довговічність цього матеріалу цілком влаштовує покупця. Від 30 до 50 років нічого не станеться з таким дахом. Якщо врахувати, що за один квадратний метр металочерепиці потрібно віддати від 7 до 15 $, то це розумне вкладення грошей. Тепер конкретно – про хороше і погане.

+ Плюси металочерепиці:

Металочерепиця швидко і легко кріпиться;
вона легко витримує удари та навантаження;
невелика вага;
перевезення і навантаження не вимагають дбайливого поводження;
ціна не дуже висока.

– Мінуси металочерепиці:

Неекономічність (відходи складають чималий відсоток);
гучність (будь-який звук добре передається через метал).

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Окремо слід виділити композитну металочерепицю. В ній замість полімерного покриття в якості захисного шару використовується кам’яна крихта нанесена на поверхню особливим чином.

Покрівельний профнастил – недорогий родич металочерепиці

Профільований настил (гофролист, профлист), як і попередній матеріал, зроблений зі сталі холодної прокатки з гарячим оцинковуванням. Іноді для нього метал береться товстіший, ніж для металочерепиці. Листи можуть мати як прямокутний, так і хвилястий профіль. З усіх сторін вони покриваються алюцинковим або цинковим шаром. Зверху є додатковий полімерний захист. Профіль може мати вигляд трапеції, хвилі, прямокутника. Покрівельним є профнастил наступних марок: С8, С21, HC35, C44, H57, H60.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Монтаж. Ухил даху повинен бути не менше, ніж 100 (максимум не обмежений). При монтажі робиться нахлест близько 20 см, який при невеликому ухилі покрівлі заповнюють герметиком. Кріплення виробляють саморізами, яких йде від 6 до 8 штук на квадратний метр. Іноді профлист кладуть прямо на стару рулонну покрівлю.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Приклад металевої обрешітки для профнастилу, яка застосовується при монтажі даху для господарських та виробничих приміщень.

Область застосування. Даний вид покрівельного покриття частіше використовують для господарських будівель, таких, як сараї та гаражі. Також ним криють дахи промислових підприємств, магазинів, автомийок.

Довговічність і ціна. Служить профнастил до 50 років. Коштує квадратний метр близько 10 $ і більше.

+ Плюси покрівельного профнастилу:

Монтаж профлиста нескладний;
міцність матеріалу при вигині дуже висока;
великий термін служби;
ціна досить прийнятна.

– Мінуси покрівельного профнастилу:

Профнастил відноситься до «гучних» видів покрівлі дахів, вимагаючи обов’язкової звукоізоляції.

Ондулін – екологічний, водостійкий, але горючий

Це покриття приваблює своєю натуральністю і ціною. Складається воно з тонких волокон целюлози просочених бітумом з полімерними добавками. Його називають не тільки ондуліном, але і єврошифером, а також акваліном. Пофарбований термостійкою полімерною фарбою (в один або два шари), він виглядає досить непогано. Листи вагою 6,5 кг виконані у вигляді хвиль з висотою 3,6 см. Їх довжина – 2 м, ширина – 0,96 м.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Монтаж. Мінімальний кут нахилу покрівлі для застосування ондуліна – 60. Якщо він не більше 100, обрешітку роблять суцільною, роблячи поздовжній нахлест не менше 30 см. Ухил від 10 до 150 передбачає решетування з бруса з кроком 45 см. Для кутів більше 150 достатньо кроку обрешітки, близько 60 см. Для кріплення використовуються спеціальні цвяхи.

Область застосування. Ондулін часто використовують для покриття навісів, лазень і гаражів. Хороший він для складної покрівлі, так як легко згинається. Зручно при ремонті оновлювати старий дах (наприклад з шиферу) цим покриттям, даючи нове життя.

Читайте:   Чим і як краще закрити дірку в металочерепиці

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Довговічність і ціна. Строк служби по водостійкості дорівнює 40 років. Фарби, втім, вицвітають раніше. Ціна покриття близько 5 $ за один аркуш.

+ Плюси Ондуліну:

Відмінна водостійкість;
гігієнічність і екологічність;
стійкість до хімічної агресії;
здатність витримати навантаження до 960 кг на квадратний метр (при повному дотриманні правил монтажу);
найлегша вага, простота перевезення і монтажу;
легкість розрізання (годиться проста ножівка для роботи з деревом);
абсолютна безшумність;
бюджетна ціна.

– Мінуси Ондуліна:

горючість (межа температури 110 градусів);
фарба на поверхні вицвітає;
через 2-3 роки в слабо освітлених місцях виростає мох;
у спеку на ондуліновий дах залазити не можна – він розм’якшується і сильно пахне бітумом.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Крім ондуліну є ще ондувілла, це свого роду родичка ондуліну. Ондувілла має більш презентабельний зовнішній вигляд і інші розміри аркушів. Як видно на фото її листи набагато вужчі ніж у ондуліну.

Шифер – дешевий, довговічний, але містить азбест

З усіх видів покрівельних матеріалів цей, мабуть, самий доступний за ціною. У ньому 85 відсотків портландцементу, решта – азбест. Стандартний хвилястий шиферний лист важить від 10 до 15 кг. Його довжина – 1750 мм, ширина – від 980 до 1130 мм Він може бути 6-ти, 7-ми та 8-ми хвильовим.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Монтаж. Шифер можна класти при ухилі даху від 12 до 600. При монтажі необхідні перехльости листів в одну або дві хвилі. Решетування з квадратних брусків перерізом 5 сантиметрів і кроком від 50 до 55 см цілком достатньо. У разі шиферу з посиленим профілем і бруски потрібні товстіші (з перетином 7,5 см), і крок обрешітки побільше (75-80 см). Під шифер потрібна підкладка з руберойду або пергаміну. Під кожен цвях також ставиться м’яка прокладка.

Область застосування. Шифером зазвичай криють сараї, туалети та інші будівлі господарського призначення. Приватні будинки покривають їм лише тоді, коли господарі дуже обмежені в коштах.

Довговічність і ціна. Термін служби шиферу – від 30 до 40 років. Квадратний метр коштує приблизно 2-3 $.

+ Плюси шиферу:

велика міцність при згинанні і ударах;
легкість обробки – шифер вкрай просто розрізати звичайної болгаркою;
низька вартість;
нездатність горіти.

– Мінуси шиферу:

Азбест, що міститься в шифері, небезпечний для людини;
шифер крихкий;
через високу гігроскопічність матеріал накопичує вологу, яка призводить до вицвітання та утворення моху.

Сталева фальцева покрівля – гнучка, гладка і блискуча, але холодна

Рівні сталеві листи, з яких зроблений цей матеріал, не дають волозі затриматися на даху. Сталь використовується з цинковим покриттям або без нього. Може матися полімерний захисний шар. Назву свою ця покрівля отримала через спеціальне з’єднання листів – фальц. Він може бути лежачим або стоячим, подвійним або одинарним. По довжині аркуші скріплюють між собою фальцами стоячого типу, а по ширині – лежачого.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Монтаж. При монтажі потрібно спочатку з’єднати листи фальцами в так звані «картини» з загнутими бічними крайками, орієнтуючись на довжину ската. Роблять це внизу, на будівельному майданчику. Потім, вже на даху, бічні кромки з’єднують стоячим фальцем. Кріплять до решетування вузенькими смужками з оцинкованої сталі – клямерами.

Покрівельний ухил для укладання фальцевих листів повинен бути не менше 140. Крім решетування із брусків з пятисантиметровим квадратним перетином і кроком від 20 до 40 см, передбачається плівка проти конденсату. Ухил від 7 до 140 змушує робити основу суцільною.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Область застосування. Здавна використовували таку покрівлю для даху соборів і будинків садибного типу. Криють нею і промислові споруди.

Довговічність і ціна. Служить дане покриття від 25 до 30 років. Ціна його – від 5 до 7 $ за один метр квадратний.

+ Плюси сталевої фальцевої покрівлі:

Нездатність покрівлі горіти;
приємний зовнішній вигляд;
висока гнучкість, що дозволяє крити дахи різної складної форми;
невелика вага (від 4 до 5 кг) не вимагає посилених крокв;
стійкість до мінусових температур.

– Мінуси сталевої крівлі фальца:

Удари можуть завдати шкоди покрівлі;
без утеплення фланцеві листи краще не використовувати (в будинку буде холодно);
майстрів по роботі з таким покриттям мало;
статична електрика може накопичуватися на крівлі даху;
велика гучність покрівлі.

Фальцева покрівля з міді та алюмінію – ошатно і дуже надійно, але дорого

Ці покриття для даху хороші тим, що їх абсолютно не чіпає головний ворог металевої покрівлі – корозія. Мідні листи завтовшки не менше 0,3 мм роблять довжиною 1,1 м і шириною 0,7 м. Важить квадратний метр такої покрівлі від 5 до 10 кг (алюмінієвої – 2-5 кг).

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Монтаж. Ухил даху повинен бути не менше 150. Монтаж відбувається так само, як і у випадку сталевого покриття. Тільки кріплення береться в залежності від матеріалу покрівлі або мідне або алюмінієве, але ніяк не сталеве. Інакше корозія швидко «з’їсть» дах.

Довговічність і ціна. Плівка, що утворюються через деякий час на поверхні даху з міді або алюмінію, не дає їм руйнуватися. Тому фальцеві покрівлі з усіх видів покрівельних покриттів є самими довговічними. Мідь – до сотні років, алюміній – до 80 років. Однак і ціни за таке задоволення неабиякі. Квадратний метр мідного фальцевого покриття полегшить ваш гаманець на суму 30-40 $ (а іноді і більше).

Читайте:   Кровельный материал для частного дома: какой выбрать?

+ Плюси мідної та алюмінієвої покрівлі:

Догляд практично не потрібен (вистачить чищення раз у півроку)
негорючість;
безпека і екологічність;
корозія і кислотні дощі дах не зіпсують;
чудовий вид.

– Мінуси мідної та алюмінієвої покрівлі:

дуже висока ціна.

М’яка покрівля та її різновиди

Гнучка черепиця

Це покриття називають ще гонтом, шигласом або просто м’якою покрівлею. Для його виготовлення основа з склополотна просочується бітумом з модифікатором, а зверху наноситься кам’яна крихта (базальтова або сланцева). Вона-то і дає покрівлі захист від ультрафіолету, колір і об’ємний візерунок. З вивороту нанесено самоклеючий шар бітуму з полімером.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Монтаж. Мінімальний ухил покрівлі для її монтажу становить – 110. Під дане покриття необхідна суцільна обрешітка, зроблена з водостійкої фанери або плит ОСП. При кутах нахилу до 180 краще підстелити додатковий шар рулонного покриття.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Область застосування. Цю покрівлю добре застосовувати на дахах складної форми, а також при наявності мансарди.

Довговічність і ціна. Термін її експлуатації – до 70 років. Коштують недорогі її марки 5-10 $ за квадратний метр.

+ Плюси гнучкої покрівлі:

Безшумність;
здатність затримувати сніг на шорсткій поверхні;
гарний дизайн;
відсутність корозії і конденсату;
гнучкість.
розумна ціна.

– Мінуси гнучкої покрівлі:

крихкість при морозі;
плавлення і запах на спеці;
горючість.

Рулонна покрівля, що наплавляється

Її ще називають гідроізолом або склоізолом. Втім, деякі виробники дають даного матеріалу свої назви, але вміст від цього кардинально не змінюється. Робиться це покриття на основі склополотна, склотканини або поліестеру. Поліестер міцний, але дорогий, склотканина теж непогана. Основу заливають окисленим бітумом, в який для еластичності і довговічності доданий один з видів модифікаторів. Це або СБС (стирол-бутадієн-стирол), або АППП (атактичний поліпропілен). Потім йде шар полімеру і посипка з піску, дрібного сланцю або слюди.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Монтаж. Ухил покрівлі, при якому можна використовувати даний матеріал, повинен бути не менше 110. На суцільну підставу (з дерева, металу, бетону або плоского шиферу) кладеться утеплювач зверху – гідроізоляція. Далі наносять праймер або бензин, розчинений у бітумі. Використовуючи газовий пальник, наклеюють покрівельний килим, починаючи знизу.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Область застосування. Використовують дане покриття на плоских дахах багатоповерхових будинків, житлових і промислових. У приватному будинку з нього можна спорудити гідроізоляцію.

Довговічність і ціна. Служить ця покрівля до 50 років. Ціна квадратного метра – не більше 2 $.

+ Плюси рулонної покрівлі:

Догляду покрівля майже не потребує;
захист від вогню, вологи і шуму;
екологічність та безпечність;
невисока ціна;
невелика вага.

– Мінуси рулонної покрівлі:

зберігати рулони треба тільки в стоячому положенні, вдалині від приладів опалення.

Плоска мембранна покрівля

Мембрани мають товщину від 0,8 до 2 мм. Вони можуть бути трьох видів: ПВХ, ЕПДМ і ТПО. ПВХ мембрани не відрізняються екологічністю, зате можуть захищати від ультрафіолету і вогню. ЭДПМ мембрани з штучного каучуку, армованого сіткою з поліефіру, міцні і нешкідливі для людини. ТПО мембрани складаються з термопластичних олефінів з армуванням сіткою. Вони також екологічні.

Монтаж. Ухил покрівлі може бути будь-який, так як еластичні мембрани. До основи (суцільного) їх кріплять різними способами, кращим з яких вважається зварювання гарячим повітрям. На даху з великим похилом прилаштовують мембрану механічно – спеціальними кріпленнями. Якщо ухил більше 100, можна застосувати баластний спосіб, засипавши покрівлю гравієм. На складних дахах мембрани приклеюють.

Область застосування. Це покриття застосовують на досить плоских дахах житлових або громадських будівель.

Довговічність. Термін служби покрівлі – до 50 років. Вартість мебран ПВХ від 5 до 8 $ за квадратний метр.

+ Плюси мембранної покрівлі:

Мембрани мають велику ширину, дозволяючи крити будь-який дах;
додаткового захисту від вологи не потрібно – покрівля і так водостійка;
дах можна крити в будь-який час року;
монтаж відбувається в короткі терміни, ремонт потрібен вкрай рідко;
міцність на прокол дуже висока.

– Мінуси мембранної покрівлі:

Потрібно ретельно готувати основу, видаляючи всі камінчики;
розчинники та органічні масла можуть зіпсувати покрівлю.

Штучні покрівельні матеріали

Керамічна черепиця – дуже красива, але важка і дорога

Цей покрівельний матеріал – один з найдавніших видів покрівлі для даху, поряд з дерев’яною дранкою і сланцем. Для виготовлення черепиці глину обпалюють при тисячеградусній температурі, після чого вона стає твердою і міцною, а колір набуває коричневий з червонуватим відтінком. Деякі види черепиці перед випаленням глазурують для підвищення водовідштовхувальних властивостей. Готові плитки (вагою 2 кг і більше) мають довжину і ширину по 30 см.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Видів глиняної черепиці є кілька.

Ось основні з них:

 • Стрічкова плоска черепиця;
 • стрічкова пазова черепиця;
 • пазова штампована черепиця;
 • керамічна рядова черепиця;
 • однохвильова черепиця;
 • двохвильова черепиця;
 • жолобчаста черепиця.

Монтаж. Черепичний дах краще споруджувати при ухилі покрівлі не менше 25 і не більше 600. Якщо ж він менше 220, то неодмінно необхідно передбачити гідроізоляційний шар і хорошу вентиляцію. А ухил, що перевищує 600, потребує більшої кількості шурупів або цвяхів для кріплення. Окремі елементи (вони кладуться з нахлестом верхній черепиці на нижню) з’єднуються особливими замками. Готова покрівля має вигляд суцільної луски, так що у неї менше можливостей протекти. До решетування черепицю кріплять цвяхами через спеціальні отвори.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Область застосування. Використовують цю покрівлю для покриття дахів у будинках з цегли, дерева, каменю. Кількість поверхів значення не має.

Читайте:   Металлочерепица «Монтеррей» и ее преимущества

Довговічність і ціна. Вражає довговічність подібного даху – вона може простояти без ремонту 150 років. Однак не всім по кишені таке розкішне покриття. Адже його ціна за один квадратний метр коливається від 20 до 50 $.

+ Плюси керамічної черепиці:

Економна експлуатація – профілактика та чищення жолобів з розжолобками потрібна лише раз у році;
непогана шумоізоляція – дощ не завадить спати під черепичним дахом;
негорючість;
стійкість до корозії;
стійкість до морозу (не менше 1000 циклів заморожування);
естетичність, різноманітність кольорів і профілів;
дах з черепиці пористий, він здатний «дихати», випаровуючи воду.

– Мінуси керамічної черепиці:

Вага покрівлі чимала – потрібні більш товсті або більш часті крокви;
черепиця тендітна;
складний дах нею крити проблематично – потрібне додаткове кріплення, обрешітка, ізоляція;
висока ціна.

Піщано-цементна черепиця – легша керамічної, але й служить не так довго

Дане штучне покриття зроблено з розчину піску з цементом, який не обпалюється, а пресується під тиском. Барвником є оксиди заліза, які роблять її схожою на керамічну черепицю. Зверху або нанесена глазур, або покриття немає. Поверхня робиться гладкою або з опуклим профільним малюнком. Важить ця покрівля від 35 до 40 кг (один квадратний метр).

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Монтаж. Оптимальний нахил для монтажу – від 20 до 600. Кріплення до решетування йде рядами, через наявні на черепиці отвори. При цьому робиться «перев’язка», рівна одній другій ширини черепиці. Так називають зсув ряду відносно сусіднього. Крокви беруть з перетином 5 на 15 см, а відстань між ними – від 60 до 90 см. Крім решетування, необхідний шар гідроізоляції.

Область застосування. Цю покрівлю, як і попередню, можна використовувати в будинках з різних матеріалів і з будь-якою кількістю поверхів.

Довговічність і ціна. Сто років вона, звичайно, не витримає, але тридцятирічну виробник дає гарантію. Зате ціна цементно-піщаної черепиці (від 10 до 20 $ за метр квадратний) нижча, ніж у глиняної. А зовні вони майже не відрізняються.

+ Плюси піщано-цементної черепиці:

стійкість до хімічної агресії;
стійкість до сонячних променів;
стійкість до морозу (1000 циклів заморожування).

– Мінуси піщано-цементної черепиці:

Велика товщина порівняно з керамічною черепицею – не менш сантиметра.
до десятої частини матеріалу можна втратити, розбивши при неакуратному перевезенні;
ціна все ж зависока.

Сланцева покрівля – рідкісне елітне покриття

Сама природа виготовляє цей красивий матеріал, використовуючи при цьому сили тиску та нагрівання. Дахи з сланцю можна побачити в Європі на деяких старовинних замках. Втім, якщо є бажання, то можна і у нас купити сланцеву плитку товщиною 4 мм і вагою до 25 кг (на один метр квадратний). Вона робиться вручну, завширшки 15 або 30 см, а завдовжки 20 або 60 см.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Монтаж. Укладати сланець можна на даху з ухилом від 250. Обрешітку роблять з крокв, переріз яких 4 на 6 см. Крок її визначаємо, розділивши навпіл довжину плитки і трохи зменшивши отримане число. Цвяхи (мідні або оцинковані) для кріплення беруть довжиною 9 або 10 см. На кожну плитку беруть два цвяха, з краю і при ухилі більше 400 – три цвяхи.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Принцип монтажу сланцевої покрівлі

Довговічність і ціна. Термін служби даху зі сланцю – від 100 до 150 і навіть 200 років (за умови правильно облаштованої основи). Коштує один квадратний метр матеріалу 65-100 $.

+ Плюси сланцевої покрівлі:

Величезний термін служби;
ексклюзивність, чудовий зовнішній вигляд;
стійкість кольору, захист від ультрафіолету;
водостійкість, морозостійкість, пожежна безпека.

– Мінуси сланцевої покрівлі:

Занадто висока ціна.

Наливна покрівля – наноситься прямо на бетон

Це покриття, зване ще мастиковою покрівлею, являє собою особливий вид мембрани. Це в’язка рідина на основі олігомерів. Вона застигає на повітрі, перетворюючись в плівку з високою еластичністю. Володіє відмінним зчепленням з металом, бетоном та бітумом – на такі поверхні її краще і наносити. Мастикові покрівлі можуть бути неармованими, армованими або комбінованими.

Види покрівельних матеріалів, їх переваги і недоліки

Монтаж. Монтують покрівлю на даху з ухилом не більше 250. Краще всього підходять плоскі дахи. При ухилі від 2,50 армування (склосіткою, скловойлоком) необхідне. При цьому наливається від 3 до 5 шарів емульсії з бітуму з полімерними добавками. Якщо похил малий і армування не потрібно, то наносять шар емульсії ЕПІК, а зверху – кілька шарів мастики (загальною товщиною 1 см). Для комбінованої покрівлі вниз кладуть дешевий рулонний матеріал, зверху заливаючи його мастикою і посипають кам’яною крихтою.

Область застосування. Її добре використовувати там, де сувора зима чи жарке літо. До речі, якщо дах плоский, то з таким покриттям вона може бути експлуатованою.

Довговічність і ціна. Служить наливна покрівля не менше 15 років. Ціна в залежності від товщини і підрядника може коливатися від 5 до 25 $ за 1м2.

+ Плюси наливної покрівлі:

 • Висока вологостійкість;
 • Швидкий монтаж;
 • Немає шкідливих компонентів і розчинників;
 • Немає швів;
 • Стійкість до вогню і низьких температур.

– Мінуси наливної покрівлі:

Складно досягти покриття однакової товщини по всій поверхні.

Ось ви і дізналися, які існують види покрівлі. Як бачите, у кожного з них є своє «але» – немає ідеальних матеріалів. Тому вибирайте покриття у відповідності зі своїми запитами та можливостями.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*