Головна / Як побудувати дім / Як вирівняти земельну ділянку своїми руками – докладна інструкція

Як вирівняти земельну ділянку своїми руками – докладна інструкція

Як правило, необхідність вирівнювання ділянки виникає при купівлі абсолютно нових, раніше необжитих земельних наділів. Різні соціальні програми в певній мірі сприяють зростанню заміського будівництва.

Тільки ось під ті ділянки, які виділяються для індивідуальної забудови або інших цілей, жодна адміністрація не відведе землі, які активно використовуються як сільськогосподарські.

Навіть якщо і пощастило, і ділянка відносно рівна, то окремі сегменти території все одно доведеться вирівнювати – під будівництво будинку, спортивний або дитячий майданчик, декоративний газон або щось ще. Існує кілька методик, складність виконання яких і обсяг робіт цілком залежать від габаритів ділянки та її особливостей (наприклад, ухилу).

Розглянемо найбільш ефективні та доступні способи вирівнювання земельної ділянки, які доступні для виконання своїми руками.

Як вирівняти земельну ділянку

При незначних перепадах висот

Тут все досить просто. Для того, щоб вирівнювання зробити якісніше, потрібно намічену територію поділити на окремі площі (прямокутники або квадрати, як зручніше). Для цього проводиться розмітка ділянки за допомогою віх (дерев’яні кілочки, шматки арматури), які фіксуються в землі «вузлових» точках. Між ними натягаються шнури, які й позначають окремі сегменти.

Орієнтиром служить найвище місце на розміченій ділянці. Якщо передбачається додаткова підсипка (наприклад, родючого шару), шнур піднімається на 4 – 5 см.

Ця «сітка» може бути розташована або в горизонтальній площині, або під кутом. Останній варіант, як правило, застосовується не часто. Наприклад, на ділянках, де планується облаштувати декоративний газон, що має певний ухил.

Вся інша робота полягає в зрізанні горбів і заповнення цією землею виїмок в інших осередках. В принципі, вона потрібна лише для того, щоб візуально було легше контролювати якість вирівнювання по всій площі. Тому і відстані між шнурами вибираються довільно, в залежності від початкового стану (нерівності) ґрунту.

Читайте:   Зима на дачі: чим зайнятися?

Якщо передбачається використання даної ділянки під висадку рослин (облаштування грядок, квітників, газону), то доцільно зрізати верхній шар приблизно на 8 – 10 см, щоб повністю видалити всю кореневу систему трави. Після цього проводиться підсипка закупленим родючим ґрунтом.

У деяких випадках вирівнювання зводиться до банального утрамбування грунту. Наприклад, для облаштування доріжок. Найпростіший каток нескладно зробити самому, використовуючи металеву бочку, уздовж поздовжньої осі якої вставляється сталева труба. Для додання катку необхідної ваги всередину заливається розчин цементу (бетону). Ну а як зібрати таке пристосування, пояснень не потрібно.

Як вирівняти земельну ділянку

При істотних ухилах

Варіант №1

Тут багато чого залежить від крутизни такого схилу і подальших планів власника. Багатьох великий ухил абсолютно не лякає, навіть навпаки. Наприклад, декоративний газон на схилі, який відмінно виглядає на тлі красивого будинку, виглядає досить оригінально і привабливо. У цьому випадку загальна методика мало чим відрізняється від вже позначеної. Різниця тільки в тому, що вся площадка буде нахилена в один бік.

Єдине, що доведеться врахувати, що не всі представники флори (декоративні) зможуть нормально розвиватися на такій ділянці. Багато з них досить вимогливі до вирівнювання, тому вибір рослинності буде дещо обмежений.

Варіант №2

Як вирівняти земельну ділянку Якщо крутизна схилу досить значна (понад 150), то є сенс влаштувати тераси. Їх ширина і кількість визначаються, виходячи із загального дизайну території, а також призначення ділянки.

Спочатку розмічаються горизонталі (кілочки + шнур). Суть роботи – в зрізанні шару землі на кожному позначеному ярусі для надання йому повної «горизонтальності». Природно, що починати слід знизу, поступово, поступово, просуваючись вгору по схилу.

Що врахувати?

Торці (боковини) всіх щаблів потребують зміцнення, інакше грунт почне поступово обсипатися. Самий простий, ефективний і дешевий спосіб – їх посилення з допомогою габіонів.

Читайте:   Где и как выбирать квартиру: какие моменты заслуживают особого внимания?

За якою методикою б не проводилося вирівнювання, після закінчення робіт необхідно ділянку рясно полити водою. Грунт трохи просяде, і всі недоліки будуть видні. А підсипати трохи землі в окремих місцях нескладно.

Корисні поради

При великих площах, призначених для вирівнювання доцільно використовувати техніку. Але ось яку? Якщо орендувати бульдозер, то робота буде виконана порівняно швидко. Але ця машина частину родючого шару зріже, частину пошкодить. Тому купувати землю так чи інакше доведеться.

Отже, визначаючи вартість такого вирівнювання, необхідно підсумувати всі витрати на використання техніки + ціна чорнозему з доставкою на місце. Крім того, доведеться займатися і його розкиданням по ділянці і додатковим вирівнюванням поверхні.

Як правило, приватні земельні наділи під забудову або городництво не перевищують кількох соток. Якщо мова йде про території більше 4 – 5, то краще використовувати культиватор (з відповідним навісним обладнанням). За допомогою цього агрегату вирівнювання проводиться також порівняно швидко, але набагато акуратніше.

Але в будь-якому випадку для власника цей варіант кращий, ніж наймання важкої будівельної техніки. Особливість роботи в тому, що «проходки» доцільно робити в перпендикулярних напрямках по всій площі вирівнювання.

Зустрічаються рекомендації, що верхній родючий шар попередньо слід акуратно зрізати і відкласти в сторону, щоб потім використовувати в якості підсипання. Але ось наскільки корисна така порада, адже після укладання дерну бур’яни (а їх коренева система нікуди не дінеться) неминуче почнуть проростати? У будь-якому випадку, що б не влаштовувалося на даній території – клумби, галявини або грядки – з травою доведеться боротися. Питання – чи потрібні господарям зайві клопоти, причому регулярні? Розумніше все-таки робити підсипку закупленим чорноземом. Природно, на це доведеться витратитися, але в перспективі дане рішення позбавить від безлічі проблем.

Читайте:   Что нужно знать о вентиляционных системах в домах

При остаточному вирівнюванні доцільно використовувати пристосування, яке нескладно виготовити самостійно. На вигляд – звичайна дерев’яна драбина. Різниця лише в тому, що сходинки злегка виступають за бокові.

Якщо її кілька разів (прив’язавши мотузку) протягти території (взад-вперед), то вона, як великі граблі, остаточно згладить всі нерівності. Причому її не обов’язково збирати у вигляді прямокутника. Конфігурація вибирається виходячи з максимальної зручності в роботі.

Для цих цілей підійде і шматок рейки, швелери. Правда, знадобиться помічник, щоб тягати таку болванку на 2-х мотузках по території.

Не варто відразу ж приступати до облаштування вирівняної ділянки. Як правило, в будь-якому, навіть підготовленому для відсипання грунті, будуть якісь залишки бур’янів. Краще почекати, коли вони проростуть, і остаточно очистити грунт. Це доцільніше, ніж боротися з ними потім, після того, як ділянка вже буде чимось засаджена.

Ще перед початком робіт необхідно продумати, як буде облаштовуватися система дренажу, так як всі земляні роботи доцільно виконати відразу ж. Наприклад, паралельно з вирівнюванням зробити закладку труб.Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*