Головна / Двері / Чим і як пофарбувати чавунну батарею опалення в домашніх умовах

Чим і як пофарбувати чавунну батарею опалення в домашніх умовах

Перш ніж вибирати матеріали і спосіб, яким передбачається пофарбувати чавунну батарею опалення, необхідно для себе вирішити, що ж важливіше, — забезпечити довговічність і надійність металевого радіатора або домогтися естетичного зовнішнього вигляду, що важливо, враховуючи той факт, що радіатори і батареї з чавуну, навіть нові, з прилавка магазину, далеко не найкрасивіші.

Внутрішні поверхні радіатора фарбувати складно

Внутрішні поверхні радіатора фарбувати складно і довго

Чи можна фарбувати чавунні батареї опалення

Вважається, що кожен додатковий шар фарби на поверхні радіатора опалення зменшує його ефективність в середньому на 10-15%. Після чотирьох шарів фарби чавунні регістри батареї гріють в два рази гірше, ніж нові. Тому бажання пофарбувати чавунні батареї в квартирі в п’ятий-десятий раз перед початком опалювального сезону має стримуватися змістом. Навіщо робити марну роботу, може, все-таки замінити радіатор самостійно або доручити ремонт фахівця?

Намагатися пофарбувати чавунний корпус батареї опалення своїми руками має сенс лише в двох випадках:

  • Після установки нового радіатора. Пофарбувати це потрібно в обов’язковому порядку, так як, швидше за все, в магазині продадуть батарею з загрунтованою поверхнею;
  • Після проведення капітального ремонту батареї, в тому числі ліквідації підтікання, заміни регістрів, видалення свищів або розгерметизації на з’єднанні.

У будь-якому випадку є шанс не просто захистити корпус від іржі, але і красиво пофарбувати батарею опалення, тим більше чавунну, що вимагає догляду і уваги. Буде потрібно підібрати відповідну фарбу, вибрати спосіб нанесення фарби, найбільш підходящий для домашніх умов.

Саме останній пункт завжди залишається каменем спотикання. Якщо регістри лежать в підвалі або в гаражі, в розібраному вигляді, то краще фарбувати чавунні батареї опалення порошковою фарбою. У неї і вид краще, і якість покриття на порядок вище. Правда, щоб пофарбувати, доведеться розібрати радіатор, занурити і відвезти в найближчий малярний цех на автосервісі.

Найвища якість поверхні дає порошкова фарба, її вистачає років на 20

Професійні маляри точно підкажуть кращу фарбу для фарбування чавунних батарей. Можливо, це буде грунтовка на поліефірної смолі або звичайний матеріал для фарбування дисків і гальмівних блоків. Зрозуміло, що пофарбувати у профі обійдеться в копієчку, але якщо зробити правильно, то можна забути років на 20-30 про те, що чавун корпусу взагалі потрібно коли-небудь фарбувати.

Найшвидший спосіб пофарбувати радіатор

Найшвидший спосіб пофарбувати радіатор

Але найчастіше вирішити проблему описаним способом не вдається, зазвичай з технічних причин, тому доводиться шукати спосіб пофарбувати чавунні батареї в квартирі. При цьому постаратися не отруїтися токсичним розчинником і одночасно забезпечити радіаторам більш-менш презентабельний вигляд.

Читайте:   Какие виды межкомнатных дверей самые популярные

Який фарбою пофарбувати чавунні батареї опалення

В першу чергу необхідно визначитися з тим, який конкретно фарбою можна пофарбувати чавунний корпус. Зробити це досить просто, асортимент невеликий, для радіаторів опалення зазвичай використовують три-чотири основних види лакофарбових матеріалів:

  • Прозорий алкідний лак з срібняком або титановими білилами;
  • Автомобільна підфарбування в аерозольній упаковці;
  • Акріловая і водно-дисперсійна фарби.

Якщо є можливість, то можна придбати так звану молоткову фарбу. Якщо пофарбувати за правилами, то після висихання шар виходить з блиском і немов карбованої поверхнею. Міцність покриття молоткової сумішшю набагато вище, ніж у стандартних алкідних або акрилових матеріалів, але і товщина шару виходить помітно вище. Відповідно, витрата фарби на чавунні батареї, навіть якщо пофарбувати розпилювачем, зросте на 50-60%.

Силіконалюмінієва краска

Силіконалюмінієва краска – дорого, але ефективно

Важливо! Така обробка надійно захищає чавунну основу батареї від будь-яких механічних пошкоджень, подряпин, впливу миючих-чистячих речовин. Але правильно пофарбувати можна лише нову чисту батарею, без слідів старих ЛКМ.

Єдиним вагомим недоліком подібного рішення є непривабливою сірий колір батареї.

Серебрянка і бронзовка

Один із способів правильно пофарбувати чавунні радіатори полягає в використанні лакофарбових матеріалів з наповнювачем у вигляді металевого порошку, зазвичай алюмінієвого або бронзового. Металевий наповнювач в лаку збільшує теплопровідність, тоді як окис титану, цинку, свинцю часто погіршують тепловіддачу.

Серебрянка

Серебрянка виявляється найбільш довговічним покриттям

Перед нанесенням фарби поверхня не грунтують, а зачищають до металевого блиску і, бажано, обробляють пасивує складом. Перш ніж пофарбувати чавунні батареї опалення своїми руками, метал затирають ганчір’я, змоченою ацетоном або розчинником № 646.

Алкідні і пентафталевие фарби

Одні з найскладніших лакофарбових матеріалів, пофарбувати чавунний корпус можна, але лише на 4-5 років служби. Фарба в’язка, доводиться додавати велику кількість розчинника, інакше пофарбувати чавунну батарею всередині регістрів буде дуже складно.

Дає дуже товсте покриття, навіть при одноразовому фарбуванні поверхні. Тому, якщо приймається рішення пофарбувати радіатор алкідної емаллю, то краще вибирати спеціалізовані склади і виконати фарбування в один шар.

Акрилові і водно-дисперсні фарби

Акрилові і водно-дисперсні фарби

У продажу можна зустріти спеціальні акрилові водно-дисперсійні лакофарбові матеріали. Вони дають досить гарне покриття, якщо потрібно красиво пофарбувати чавунну батарею опалення, то краще вибрати акрилову теплостійку емаль.

Чем и как покрасить чугунную батарею отопления в домашних условиях

Водно-дисперсійні вважаються непоганими для обробки регістрів, але для чавунної батареї краще не використовувати. Водоемульсійка погано захищає метал, а крім того, при інтенсивному нагріванні часто жовтіє і покривається сірою пилом.

Чим не варто намагатися пофарбувати чавунну батарею

Крім перерахованих варіантів, існує ще як мінімум пару сортів фарби, якими фарбувати чавун не має сенсу. Не варто фарбувати поліуретановими і латексними фарбами, вони дають дуже товстий шар, що збільшує тепловий опір і погіршує тепловіддачу. А крім того, матеріал дуже швидко старіє і покривається тріщинами.

Приблизно такими ж властивостями володіє масляна фарба. Протягом перших двох-трьох років після фарбування лакофарбовий шар на чавунної батареї буде виглядати абсолютно ідеально, але гріти радіатор буде дуже погано.

Яким кольором пофарбувати чавунну батарею

Найбільш ходовими вважаються забарвлення білого, кремового, блакитного відтінків, іноді господарі навмисне забарвлюють радіатори в білий колір, для того щоб поліпшити дизайн віконного отвору, під яким розміщена батарея. На білому тлі добре видно пил, тому прибирати доводиться досить часто.

Читайте:   Козирок над дверима: види, як зробити, зразки, розміри, фото

Яким кольором пофарбувати чавунну батарею

Оптимальним рішенням вважаються блакитні, сірі і бежеві кольори. Пофарбувати батарею в більш темні, чорні і коричневі кольори можна, тим більше, відповідні фарби є в продажу, але якогось позитивного ефекту від подібного колірного рішення навряд чи можна дочекатися.

Витрата фарби на чавунний радіатор

В середньому на фарбування чавунної батареї з восьми секцій піде приблизно 110-120 г алкідної фарби, 80-85 г нітроемалі або акрилового матеріалу. Якщо фарбувати за допомогою пульверизатора, то для нанесення одного шару буде досить 65-70 м.

Якщо планується фарбування в два-три шари, то відповідний витрата необхідно буде збільшувати на 60-70%.

Підготовка чавунних батарей до фарбування

Більшість помилок, що здійснюються при спробі пофарбувати чавунну батарею, відносяться до неправильної підготовки поверхні. Фарбувати чавун і сталеву поверхню — це дві великі різниці, так як на сталь фарба лягає рівно, забезпечується непогана адгезія.

Для чавуну все набагато складніше. Буде потрібно не тільки зняти стару фарбу і грунт, але і ретельно зачистити метал, що називається, до блиску, знежирити поверхню наявної гарячою водою з содою і розчинником.

Чистити метал потрібно буде до блиску

Чистити метал потрібно буде до блиску

Зняти стару фарбу можна за допомогою щітки-насадки на дриль з бронзовою щетиною, або спробувати використовувати промисловий фен і ту ж металеву щітку. Використовувати хімічні удалители фарби або випал газової пальником не можна, так як при сильному перегріві або використанні кислотних розчинів в першу чергу вигорає ущільнення між секціями.

Чи потрібно грунтувати чавунні батареї перед фарбуванням

Якщо батарея нова і покрита заводської грунтовкою, то немає сенсу видаляти шар. Найчастіше якість ґрунтування в заводських умовах вище, ніж те, якого можна досягти в домашніх умовах.

Види грунту

Один з кращих видів грунту

Єдиним винятком є підготовка під нітрокраску. Зазвичай метал зачищають і затирають до блиску, після чого наносять грунтовку на основі цинкового порошку і нітролака, розведеного в два-три рази сильніше, ніж належить за інструкцією. Така підготовка забезпечує хороші прилипання нітрокраски на чавунну поверхню батареї.

В інших випадках чисту нову або добре очищену стару батарею рекомендується покрити тонким шаром грунтовки.

Для того щоб отримати гарне зчеплення, грунтовку розводять один до одного Р647 і втирають в поверхню змоченою тканиною. Шар грунту вийде дуже тонким, майже безбарвним, але це не позначається на його характеристиках. Фарба буде прилипати так само добре, як і на товстому шарі, а тепловий опір зменшиться на 30-40%

Як правильно пофарбувати старі чавунні батареї опалення

Фарбувати чавунну батарею можна швидко або якісно. Якщо потрібно виконати роботу в максимально стислі терміни, то краще використовувати пульверизатор або аерозольний балончик для фарбування колісних дисків. На одну чавунну батарею піде як мінімум два стандартних балона, це приблизно 250 г фарби.

Перевага такого способу полягає в дуже тонкому лакофарбовому шарі і якісному глянцевому блиску. Крім того, вдається пофарбувати навіть самі важкодоступні місця, причому зробити роботу максимум за 10 хв.

Читайте:   Як врізати замок в міжкімнатні двері

Чем и как покрасить чугунную батарею отопления в домашних условиях

Пофарбувати чавунну батарею за допомогою пульверизатора набагато простіше, але в домашніх умовах або в квартирі використання пульверизатора або повітряного розпилювача створює масу проблем, тому від подібних технологій краще відразу відмовитися.

Якщо є вибір, то найкраще пофарбувати батарею пензликом з дуже жорсткою щетиною, ніяких валиків або будь-яких інших аналогічних інструментів. Незручність користування подібної пензлем полягає в тому, що щетина сильно розбризкує фарбу, доводиться брати малими порціями і ретельно розтирати на чавунної поверхні. Працювати подібним інструментом не дуже комфортно, але в будь-якому випадку жорстка кисть дозволяє якісно пофарбувати найстарішу чавунну батарею, яка тільки існує в будинку.

Крім цього, невелика кисть з коротко обрізаною жорсткої щетиною виявляється дуже зручною для того, щоб пофарбувати внутрішню поверхню регістрів. Якщо намагатися зробити це звичайною малярний пензликом, то велика частина фарби просто стече на підлогу.

Важливо! Жорстка основа пензлика забезпечує гарне видавлювання повітря з-під лакофарбового шару, тому після висихання шар фарби буде тонким, без каверн і відшарувань.

Як пофарбувати чавунну батарею під старовину

Для того щоб надати радіатору вид старовинного обігрівача, необхідно правильно підібрати колір і фактуру фарби. Наприклад, можна спробувати оформити батарею у вигляді виробу з кольорового металу, латуні або міді. Для цього будуть потрібні спеціальні наповнювачі, що імітують мідну поверхню. Фарбувати доведеться, як мінімум, в чотири-п’ять шарів, з проміжною поліруванням кожного. В результаті виходить чавунна батарея, дуже схожа на мідний теплообмінник, який використовується для обігріву 150-200 років тому.

Чем и как покрасить чугунную батарею отопления в домашних условиях

Чем и как покрасить чугунную батарею отопления в домашних условиях

Старовинні радіатори водяного опалення часто мали декоративні візерунки, на поверхні обов’язково робилися написи виробника, ставилися клейма та інші атрибути індивідуального виробництва. Все це можна спробувати відтворити за допомогою вирізаних з фольги наклейок.

Чем и как покрасить чугунную батарею отопления в домашних условиях

Декор доведеться клеїти на захищену чавунну поверхню за допомогою термостійких клейових композицій, наприклад, епоксидної смоли. Після фарбування чавунні батареї будуть дуже схожі на старовинний радіатор.

Цікаві ідеї фарбування чавунних батарей своїми руками

Надати нудному металевому радіатору більш індивідуальний вид можна за допомогою декількох кольорів або способів забарвлення. Наприклад, в дитячій кімнаті чавунну батарею можна пофарбувати в кілька кольорів, найкращим чином підходять до колірної гамі інтер’єру приміщення.

Чем и как покрасить чугунную батарею отопления в домашних условиях

Для гарного настрою

Для гарного настрою

Чем и как покрасить чугунную батарею отопления в домашних условиях

Для залу або вітальні батарею найкраще пофарбувати в стилі обробки стін. Це дозволить зробити систему опалення, радіатор і труби практично невидимими на тлі віконної обробки.

Чем и как покрасить чугунную батарею отопления в домашних условиях

На лицьову поверхню радіаторів можна нанести малюнок, наприклад, що імітує техніку розпису настінного керамічної плитки.

Чем и как покрасить чугунную батарею отопления в домашних условиях

У найпростішому випадку на білому тлі можна виконати дрібні написи і кальки фото. За допомогою трафарету і заготовок, роздрукованих на принтері, можна легко перетворити чавунну батарею в тумбу, оклеєну газетними вирізками.

Чавунний корпус, загрунтований білої вододисперсійною фарбою, може бути розписаний практично будь-якими основними ЛКМ, фломастерами, маркерами, матеріалами для фарбування ПВХ. Потрібно лише талант, смак художника і почуття міри.

висновок

Пофарбувати чавунну батарею опалення не складніше, ніж будь-який інший металевий предмет в будинку. Єдиною умовою, про який потрібно завжди пам’ятати, є використання додаткового захисту для стиків і місць з’єднання гайок, пробок, різьбових згонів, за допомогою яких чавунний радіатор з’єднується з системами водяного опалення. Чим менше намагатися пофарбувати в цих місцях, тим довше прослужить система обігріву.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*