Головна / Як побудувати дім / Етапи будівництва приватного будинку – від фундаменту до даху

Етапи будівництва приватного будинку – від фундаменту до даху

Етапи будівництва приватного будинку – від фундаменту до даху

Багато мешканців великих міст мріють про власний приватний будинок де можна відчувати себе повноцінним господарем на своїй  території. Вирішили втілити мрію в життя!? Спочатку потрібно розібрати основні етапи будівництва будинку.

Людину, що звикла до комфортним квартирних умов, лякає будівництво будинку своїми руками. Не варто боятися будівництва, важливо розібратися, з чого починається будівництво, з яких етапів складається і як правильно все оформити.

Вибір ділянки та документи – як вибрати і правильно оформити

Навіть людина далека від будівництва розуміє, з чого почати будувати свій дім – з вибору ділянки. Вибираючи ділянку під будівництво приватного будинку, слід врахувати наступні фактори:

 • Розташування. Найбільшим попитом користуються землі, що знаходяться в межах міста або на невеликій відстані від нього відстані – близько 10-15 км.
 • Інфраструктура. Поруч повинні бути лікарня (медпункт), магазини, школа, дитячий садок, культурно-розважальні центри і т. д.
 • Наявність та близькість центральних комунікацій. Водо – і газопостачання, каналізація, електрика, опалення. Від цього залежать витрати на підключення та проведення інженерних мереж.
 • Розміри. Рекомендоване співвідношення між площею ділянки і будинку 1:10. Відповідно, на ділянці в 10 соток, можна будувати будинок площею 100 кв. м.
 • Транспортна розв’язка. Для власників машин важлива наявність і якість під’їзних шляхів. Якщо особистого транспорту немає, то бажано, щоб поблизу була зупинка громадського транспорту.
 • Екологічний стан. Поблизу не повинно бути промислових об’єктів – джерел шуму і забруднень. Бажано, щоб неподалік були водойми і зелені насадження.
 • Геодезичні умови. Тип ґрунту, глибина залягання підземних вод, наявність ухилу землі. Ці дані знадобляться при виборі типу фундаменту, викопування колодязя.

При купівлі ділянки слід уточнити цільове призначення: обов’язково повинно бути зазначено, що земля виділена під індивідуальне житлове будівництво. Необхідно також перевірити документи на право власності, дізнатись чи не передбачається використання землі під державні потреби, чи немає арешту або судових позовів по ділянці, чи співпадають розміри ділянки з тими, що вказані в кадастровому паспорті і т. д.

Етапи будівництва приватного будинку – від фундаменту до даху

Після отримання дозволу на будівництво можна приступати до будівництва будинку

Коли договір купівлі-продажу підписаний у нотаріуса, його потрібно зареєструвати в земельному кадастрі. Далі слід зайнятися отриманням дозвільних документів. При наявності центральних мереж потрібно оформити дозвіл на підключення до дому електромережі, водопроводу, каналізації, газу. Після підписання договору з власниками мереж видаються технічні умови підключення комунікацій.

Починати будувати будинок можна тільки після отримання дозволу на будівництво дому, інакше його можуть знести на будь-якій стадії або призначити значний штраф.

Для цього потрібно подати у відповідні органи пакет необхідних документів для дозволу на розробку проекту. На підставі отриманих від архітектури і комунальних служб технічних умов розробляється проект. Потім він погоджується і тільки після цього видається дозвіл на будівництво.

Як правильно розрахувати фінансування будівництва?

Головне питання, яке впливає на послідовність будівництва – це фінансування. Його потрібно вирішити ще до початку будівництва і вибору проекту. Від фінансових можливостей залежить, яких розмірів і з яких матеріалів буде будуватися будинок. Вартість квадратного метра великого будинку буде меншою, ніж у будинку невеликих розмірів. Для вартості будівництва важливо, як буде будуватися будинок: самостійно чи бригадою будівельників. Наймана праця обходиться дорого і становить 40% вартості будівництва.

Читайте:   Зима на дачі: чим зайнятися?

Вартість квадратного метра у великого будинку менше

Існує кілька факторів, які впливають на вартість основних етапів будівництва будинку.  Їх слід враховувати при складанні бюджету. Вартість можуть збільшити:

 • розробка індивідуального проекту;
 • наявність підвалу, балконів, лоджій;
 • велика кількість маленьких приміщень та кімнат;
 • декоративні елементи, виступи і складна форма фасаду;
 • високі стелі;
 • незвичайна форма даху з великою кількістю кутів.

Зменшити вартість може наявність великої кількості вікон, прямокутна або квадратна конструкція будинку з гладкими зовнішніми стінами без виступів і декору, мінімальна кількість внутрішніх стін, влаштування мансарди замість другого поверху. В якості проекту можна взяти готовий типовий проект.

Вартість основних етапів будівництва

Для правильного розрахунку бюджету потрібно знати всі основні етапи будівництва приватного будинку та співвідношення витрат на кожному з них. Підготовчий етап складається оформлення документів, розробки проекту за умови, що ділянка вже придбана. Витрати збільшуються при виборі індивідуального проекту. Нульовий етап полягає в ритті котловану та влаштування фундаменту. Витрати залежать від типу фундаменту і складають 15-30% загальної вартості. При консервації на зимовий період фундамент накривають.

Етапи будівництва приватного будинку – від фундаменту до даху

Етап зведення коробки, в який входить зведення зовнішніх і внутрішніх стін, монтаж кроквяної системи даху бажано закінчити до настання холодів. Від загальної кошторису ці роботи забирають 35%. При нестачі фінансів на зимовий період будівництво можна заморозити. На утеплення будинків та встановлення дверей та вікон йде до 15% витрат. Наступні 15% складають витрати на інженерні роботи: проведення та підключення комунікацій, встановлення обладнання та приладів, монтаж електропроводки, опалення і т. д.

На внутрішні оздоблювальні роботи йде приблизно 20% загальної кошторису. На цьому етапі все залежить від використовуваних матеріалів. В утепленому будинку з обробкою можна не поспішати і виконувати її по мірі можливості, накопичуючи достатню суму для обробки кожного приміщення.

Поетапне будівництво дає можливість зводити будинок по мірі накопичення фінансів, не витрачаючи всю суму на самому початку будівництва.

Проект – основа швидкого будівництва приватного будинку

Щоб правильно побудувати будинок, краще розробку проекту довірити фахівцям. Самостійно створити проект можна, маючи спеціальні знання, інакше можна допустити помилки, які виллються у додаткові витрати на стадії будівництва і можуть негативно позначитися на експлуатації будівлі в подальшому.

Індивідуальне проектування – дороге задоволення, тому вигідніше придбати готовий типовий проект. Плюс готових рішень у тому, що в них враховані всі помилки, які виявилися в будівництві.

Проект будинку повинен враховувати кількість поверхів і внутрішнє планування кімнат. На етапі проектування вибирається зовнішній вигляд будинку, кількість поверхів, внутрішнє планування кімнат, матеріал конструкцій. Виконується розбивка ділянки з планом розташування майбутніх будівель. Якщо купується готовий проект, то виконується його прив’язка до ділянки.

Планування комфортних умов проживання в будинку

Розміри будинку залежать від розмірів ділянки і кількості людей, які будуть постійно проживати в ньому. Фахівці вважають, що для комфортного проживання на одного члена сім’ї достатньо 30 кв. м. Для 4-х осіб площа будинку повинна становити близько 120 кв. м.

Комфортні умови проживання вимагають дотримання деяких правил. У будинку повинні бути дві зони: денна (передпокій, кухня, їдальня, вітальня, санвузли) і нічна (спальні, ванна). Приміщення, що відносяться до денної зони, повинні бути розташовані ближче до виходу, до нічної – або в глибині будинку, або на другому поверсі. Денна зона повинна бути просторою і зручною для користування. Її площа для сім’ї з 4-х людей повинна становити не менше 50 кв. м.

Читайте:   Какие гаражные ворота лучше выбрать

Для кожного члена сім’ї повинна бути своя спальня. Якщо в сім’ї 4 особи, то для нічної зони потрібно виділити близько 60 кв. м. В залежності від кількості осіб планується кількість ванних кімнат. В ідеалі на дві спальні обладнується одна ванна. Підсобні приміщення і коридори повинні займати від 10 до 20 кв. м.

Оптимальним варіантом недорогого, економічно вигідного в експлуатації будинку є квадратний одноповерховий будиночок площею 100 кв. м. Якщо потрібен будинок більшої площі, але не за рахунок зменшення площі ділянки, то вибудовується другий поверх. Можна в цілях економії другий поверх замінити мансардою. На другому поверсі розташовують кімнати, в яких бувають не часто, в основному це спальні. Якщо рівень підземних вод дозволяє, можна вибудувати підвал і частину підсобних приміщень розмістити в ньому.

На стадії проектування вибираються будівельні матеріали, технології, розраховується кошторис будівництва. У кошторисі перераховуються роботи із будівництва та оздоблення будинку, вартість матеріалів і послуг, відображаються всі витрати, пов’язані з транспортуванням тощо.

З чого будувати стіни будинку і за якою технологією?

Зовнішній вигляд будинку, надійність, вартість та термін експлуатації залежить від обраних матеріалів. Тому при виборі матеріалів, слід враховувати ряд факторів:

 1. Тривалість проживання. Для цілорічного проживання слід вибирати матеріали з хорошою теплоізоляцією, високими характеристиками міцності. Для проживання в літній сезон можна побудувати недорогий дачний будинок за каркасною технологією з дерева або СІП панелей.
 2. Фінансові можливості. Матеріали відрізняються не лише своїми технічними характеристиками, але ціною. Цегла, камінь – це дорогі матеріали, що вимагають великих фінансових вкладень. З пористих бетонів дешевше.
 3. Вага будови з планованим навантаженням. Для цегляних і кам’яних будинків потрібен капітальний фундамент, що збільшує вартість будівництва. Для стін з газобетону і пінобетону досить неглибокого стрічкового фундаменту. На вагу будови впливає матеріал покрівлі.
 4. Зручність і швидкість зведення. Цегляні стіни вимагають більш ретельної кладки. Стіни з газо – та пінобетонних блоків швидко зводяться завдяки їх легкості і великим розмірам. Будинки з бруса, завдяки технології шип-паз, також будуються швидко. При будівництві з колод треба знати технологію зведення, щоб будинок вийшов надійним і теплим. Зведення такого будинку займає багато часу. Рекордсменом за швидкістю зведення є монолітне будівництво дому, коли для стін збирається опалубка необхідної висоти і заливається бетон.
 5. За екологічними показниками першість займає дерев’яний будинок. Він будується з профільованого або оциліндрованного бруса. Оброблений захисними хімічними засобами від гниття, цвілі, грибків та шкідників, будинок зможе служити довгі роки. Але це дорогий вид будівництва. Дешевим буде каркасний будинок.

Етапи будівництва приватного будинку – від фундаменту до даху

Етап створення надійної основи будинку

Починається будівництво будинку з розмітки і земельних робіт. При створенні плану ділянки вказується розташування будинку, септика, господарських будівель, свердловини. Присадибну територію потрібно розбити на зони: житлову, відпочинку, сад. На плані потрібно розмітити, де будуть розташовані клумби, доріжки, стоянка для автомобіля.

Ділянка очищується від кущів, пнів. Звільняється місце для зберігання будматеріалів. Бажано зберігати будівельні матеріали під навісом. Земельні роботи включають в себе облаштування септика, свердловини, риття котловану або траншеї під фундамент, прокладання дренажної, очищувальної системи, підземних комунікацій.

Читайте:   З чого почати ремонт кухні своїми руками - покрокова інструкція

Вирівнюється місце під фундамент. Зазвичай плодоносний шар зрізається і розкидається на грядки. Тип фундаменту вибирається з урахуванням властивостей ґрунту, глибини залягання підземних вод, наявності підвалу, загальної можливої ваги будови з максимально можливим навантаженням.

Для невеликого одноповерхового будинку на твердих ґрунтах найбільш оптимальним буде стовпчастий або стрічковий фундамент. Якщо ґрунти пливуть, то слід використовувати плитковий монолітний фундамент.  За вартістю він обходиться дорого, але дає можливість заощадити на будівництві в цілому, оскільки може служити в якості підлоги першого поверху. Чим важча будівля, тим міцнішим повинен бути фундамент. Якщо неправильно розрахувати навантаження, на стінах можуть з’явитися тріщини, що призведе до руйнування будівлі.

Етапи будівництва приватного будинку – від фундаменту до даху

В залежності від обраного типу фундаменту риються або траншеї або котлован. Фундамент варто заливати відразу ж після закінчення земельних робіт, щоб не обсипалася земля зі стінок. На дні влаштовується подушка товщиною близько 20 см з піску, щебню або гравію, вона добре утрамбовується. Потім в траншеї монтується дерев’яна опалубка і заливається бетонний розчин. Для збільшення міцності в конструкцію може бути вставлена арматура. Фундамент повинен вистоятися, бетон набирає міцність протягом одного-двох місяців. Ідеальний варіант – якщо фундамент простоїть без навантаження рік.

Основні етапи будівництва будинку – Що зробить будинок надійним і красивим?

Коли фундамент вистоїться можна приступати до зведення стін. Між стінами та фундаментом влаштовується гідроізоляція, щоб виключити проникнення вологи. Щоб проживання було комфортним, стіни повинні бути міцними, теплими і дихати. Якщо необхідно при зведенні стін виконується звуко-, паро – і теплоізоляцію. Ці роботи зазвичай виконуються назовні, щоб зберегти корисну площу всередині приміщень. Одночасно зі стінами влаштовуються міжкімнатні перегородки і перекриття.

Після зведення стін йде облаштування даху. Спочатку виконується монтаж кроквяної системи. Потім виконується тепло-, гідро – і пароізоляція. Після обрешетування укладається покрівельний матеріал. Дах не тільки захищає від негоди і механічних пошкоджень, але і є прикрасою будинку, а це залежить від обраного матеріалу. Покрівля може бути з м’яких покрівельних матеріалів, шиферу, ондуліну, металочерепиці, натуральної черепиці. Вибір залежить від бюджету і фундаменту. Важкий дах з глиняної черепиці повинен витримати фундамент.

Етапи будівництва приватного будинку – від фундаменту до даху

Коли коробка будинку готова, вставляються вікна і двері, а потім ведуться оздоблювальні роботи фасаду і внутрішніх приміщень. Вибір матеріалів для обробки залежить від смаків власника і фінансових можливостей. Найкраще для обробки використовувати натуральні матеріали, але вони дорогі. В даний час з’явилося багато оздоблювальних матеріалів, які є аналогами натуральних, але при цьому екологічно безпечні і дешевші. Оздоблювальні роботи включають в себе: створення стелі, оздоблення стін, влаштування підлоги та монтаж підлогового покриття.

Разом з оздоблювальними роботами виконується проведення та підключення комунікацій, встановлюється необхідне обладнання. Проводиться перевірка роботи всіх систем. По завершенню всіх робіт встановлюється меблі і виконується внутрішнє благоустрій будинку.

Здача будинку в експлуатацію

Завершальним етапом будь-якого будівництва є здача в експлуатацію. Для цього слід звернутися у відповідні органи, які створять комісію з представників контролюючих органів для прийняття в експлуатацію завершеної будівлі. Після підписання акту видається свідоцтво про право власності.

Якщо дозволяє бюджет і є знання, що стосуються основних етапів будівництва будинку, можна починати будувати будинок. Є етапи, які можна виконати своїми руками. Деякі можуть виконати тільки фахівці, тому правильніше буде наймати професіоналів. Поетапне будівництво робить можливим збудувати будинок з найменшими витратами.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*