Головна / Ландшафтний дизайн / Теплі грядки своїми руками

Теплі грядки своїми руками

Кожен городник хоче мати гарний урожай. Для цього він готовий піти на все, аж до виготовлення теплих грядок. Для багатьох це поняття пов’язане з технологією «теплі підлоги», однак на городі також можна зробити грядки за таким же принципом. Більше того, важливо розуміти, що для рослин має велике значення на якій грядці вона буде рости. Розвиток тих чи інших культур прямо залежить від форми, зволоженості, інтенсивності газообміну та інших важливих факторів. У цій статті ми розповімо вам про те, як зробити теплу грядку. Ще розглянемо її різновиди. Ви побачите, що її цілком реально зробити своїми руками, а фото будуть цьому підтвердженням.

Як зробити теплу грядку

Різновиди теплих грядок

Існує кілька способів виготовлення теплих грядок. Один з таких варіантів – високі грядки. Для їх виготовлення споруджується короб з деревини або іншого листового матеріалу, такого як шифер, метал і навіть камені, цеглини тощо. Цей варіант ідеальне рішення для місцевості, де грунт дуже зволожений, а грунтові води знаходяться високо.

Цей вид також називається компостним. Висота бортів може досягати до 500 мм. Наявність таких грядок у багато разів спрощує догляд за землею. Що стосується ширини, то вона може коливатися в районі 900-1200 мм Важлива умова полягає в тому, щоб ви змогли вільно діставати до середини грядки. Довжина визначається індивідуально. Все залежить від площі та форми земельної ділянки.

Як зробити теплу грядку

Порада! Якщо для такої теплої грядки ви плануєте використовувати деревину, то рекомендується застосовувати дошки модрини. Ця порода не потребує додаткової обробки. Модрина стійка до утворення грибків, цвілі і навіть до поселення комах.

Процес її виготовлення полягає в наступному:

 1. Розмічуєте територію, де буде встановлюватися короб. Знімаєте з вказаного місця родючий шар грунту. Також рекомендується перекопати грунт, щоб земля мала кращі властивості по водопроникності.
 2. Після збирається коробка. Зсередини короб для теплої грядки обшивається поліетиленовою плівкою або іншим полімерним матеріалом. Плівка буде зберігати тепло усередині короба і зберігати вологу в землі.
 3. На останньому етапі здійснюється наповнення короба для теплої грядки. Шарами стеліть органіку і грунт.
Читайте:   Коли краще садити газонну траву, восени чи навесні — плюси і мінуси кожного варіанту

Якщо ви роботи проводите навесні, то після її виготовлення рекомендується рясно полити грунт водою і накрити поліетиленом. Це значно прискорить біологічний процес розкладання органіки.

Як зробити теплу грядку

Порада! Перед зимою всі саморобні короба необхідно накрити темною плівкою, в іншому випадку є ризик того, що проростуть бур’яни.

Відомий і інший тип грядки своїми руками – тепла грядка-пагорб. У цьому випадку формується пагорб на грунті без використання коробу. Тобто утворюється насип, посередині якої можна висаджувати рослини. Від грунту такий насип буде піднятий до 100 мм. По краях пагорб поступово виходить на нуль. Зробити її також порівняно просто:

 • Знімаєте на позначеному місці родючий шар грунту.
 • На глибину близько 300 мм викопуєте траншею.
 • На дно укладаєте будівельну сітку з дрібними осередками.
 • Після засипається гілками, корою і дошками, а в завершенні дрібної рослинністю з соломи, листя і компосту.
 • Завершальний шар – земля.

Така будова забезпечує хорошу вентиляцію нижнього пласта і високу врожайність.

Як зробити теплу грядку

Крім усього іншого, відома й інший різновид теплої грядки – заглиблена. Її верх розташовується на одному рівні з грунтом. Робиться вона також порівняно просто. Викопуєте траншею глибиною до 500 мм. Якщо грунт переважно глинистий, то на дно засипаєте пісок. Якщо ж грунт торф’яний, на дно викласти шар тирси або простелити шматок тканини з льону або бавовни.

Дно закладаєте чурками, гілками, дошками тощо. Після траншею заповнюєте рослинним шаром грунту. Злегка утрамбуйте весь шар і полийте водою. На заключні 200 мм насипається родючий грунт. Щоб грядка добре прогрівалася, навесні радиться її накривати плівкою.

Виготовлення теплої грядки та рекомендації

Як зробити теплу грядку

Теплі грядки своїми руками облаштовуються в певній послідовності. Процес складається з наступних кроків:

 1. Розмітка. Визначаєте розміри теплої грядки. Розмітку можна здійснювати за допомогою мотузки і кілочків.
 2. Підготовка. На цьому етапі здійснюється виготовлення короба. Заготовлюєте всі необхідні щити і кілки. Збирайте конструкцію такою, щоб на зимовий час її можна було легко розібрати або перенести на нове місце.
 3. Збірка коробу.
 4. Укладання на дно нетканого матеріалу.
 5. Укладання шарів з тирси, листя, твердого та великого дерну, грунту з компостом і шару родючого ґрунту.
Читайте:   Флюгер - практичний та красивий атрибут для приватного будинку

Як видно, процес виготовлення теплої грядки дуже простий. Однак тут важливо враховувати деякі особливості. Розташування і розміщення грядки повинно виконуватися виходячи з потреб тієї чи іншої рослини. Наприклад, деяким культурам необхідно більше тіні, іншим більше сонячних променів. Плюс до всього, формуйте їх так, щоб зі сторони це було красиво. Вся вищеописана технологія передбачає облаштування органічної теплої грядки. Але є й інший різновид з штучним підігрівом.

Штучний підігрів грядки

Як зробити теплу грядку

У цьому випадку в основу грунту закладається водяна труба із зшитого поліетилену. Виготовлення теплих грядок такого плану актуально для критих теплиць. За рахунок цього тепло, яке буде виділяти трубна система буде зберігатися всередині теплиці, а не розвіюватися по відкритому повітрю. Така технологія дозволить вирощувати деякі культури навіть у зимовий час року.

Принцип її виготовлення досить простий. Пристрій, який підігріває системи складається з декількох шарів. В першу чергу укладають нижній дренаж на грунт. Також стелиться утеплювач, щоб тепло від трубної системи не йшло вглиб землі. Ще необхідний шар піску, в якому будуть покладені опалювальні труби. Зверху цих шарів засипають родючий ґрунт.

Як зробити теплу грядку

Деякі дачники в якості джерела тепла використовують електрику. У такому разі прокладається кабель потужністю до 100 Вт на м2. Можна підключитися і до загальної водяної опалювальній системи, якщо вона використовується в приватному будинку. При цьому абсолютно не важливо, яким воно буде, парове, газове, пічне, дров’яне тощо.

Безумовно, така технологія унікальна в своєму роді і постійно витрачає електроенергію. Тому що теплиця повинна бути герметичною. Постарайтеся зробити її конструкцію такою, щоб повністю виключити ймовірність витоку тепла. Завдяки цьому створена вами тепла грядка буде виконувати свою основну задачу щодо забезпечення тепла тим чи іншим рослинам.

Читайте:   Декоративні містки на дачній ділянці

Що можна садити на теплих грядках

Як зробити теплу грядку

Варто приділити увагу і питанню, що краще вирощувати на теплих грядках. В принципі, на них можна вирощувати абсолютно будь-яку культуру. Якщо мова йде про органічну теплу грядку, то вона може прослужити вам до шести років. Врахуйте, що з кожним роком кількість корисних мікроелементів буде скорочуватися. Пояснюється це тим, що рослини забирають їх. Відповідно висаджуйте в перші роки ті рослини, яким необхідно велика кількість корисних мікроелементів, такі як кабачки, гарбуз, баклажани, томати, капуста та огірки.

На третій рік можна висаджувати моркву, буряки, квасолю, картоплю, перець і капусту. У наступні роки висаджуються культури, що вимагають менше всього підживлення, а саме горох, зелень, салати, селера тощо.

Порада! Якщо певні культури мають властивості накопичувати нітрати, то не рекомендується їх висаджувати на теплій грядці в перші роки. Серед таких культур редиска, цибуля, кріп, петрушка, буряк.

Висновок

Отже, ми розглянули з вами всі особливості того, як зробити теплі грядки своїми руками. Ми дізналися про органічні теплі грядки і штучні. Щоб ваші зусилля дали плоди, суворо дотримуйтесь технології. Додатково можете подивитися відео в кінці цієї статті. У такому випадку вам вдасться зробити теплу грядку своїми руками і отримати хороший урожай навіть у зимовий час року. Завдяки цьому у вас завжди на столі будуть свіжі та корисні овочі.


Рекомендуем прочитать:
Залишити коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*